Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–51/2015
z 11 czerwca 2015 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2015


FELIETONY

Dialog

Mariusz Gujski

W czerwcu, jak co roku, odbywa się Szczyt Zdrowie. Kongres, który ma już ugruntowaną pozycję i jest uznaną płaszczyzną dialogu i komunikacji pomiędzy uczestnikami systemu ochrony zdrowia: władzą ustawodawczą i wykonawczą, płatnikiem, praco-dawcami, świadczeniodawcami, samorządami i związkami zawodowymi środowisk ochrony zdrowia, pielęgniarkami, lekarzami, aptekarzami, przemysłem farmaceutycznym, dostawcami technologii medycznych. Uczestnicy poprzednich edycji, w wielu swoich wypowiedziach oceniali Szczyt jako ważne wydarzenie, podczas którego udaje się dyskutować o sprawach trudnych dla obszaru ochrony zdrowia i poruszać tematy, o których decydenci zdrowotni nie zawsze chcą rozmawiać. (...)


Przemysł farmaceutyczny da się lubić?

Maciej Gajewski

Pytanie zawarte w tytule tego felietonu nie jest bynajmniej retoryczne. Przemysł farmaceutyczny jest na świecie potężnym źródłem rozwoju, innowacji, zatrudnienia i przede wszystkim dostarczycielem produktów, które zmieniają i ratują życie milionów ludzi. Trudno wskazać inny sektor gospodarczy, którego wpływ na społeczeństwo byłby tak istotny i pozytywny. (...)


AKTUALNOŚCI

Scenariusz Hitchcocka

Małgorzata Solecka

Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma rosnąć – uważał Alfred Hitchcock. Trzęsienie ziemi już za nami. Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, niespodziewanie na scenie politycznej, wydawało się zabetonowanej na dekady, zaczął się realizować taki właśnie scenariusz. Żaden z analityków, nie mówiąc o politykach nie wie, co stanie się za dwa, pięć miesięcy. Napięcie rośnie. (...)


TEKST SPONSOROWANY

Telekardiologia: szybciej, taniej, bezpieczniej!

"Służba Zdrowia"

Telemedycyna zdobywa coraz większe uznanie. Szczególnie trafnym przykładem jej sukcesu jest telekardiologia, dziedzina mająca szeroką rzeszę entuzjastów w Europie i na świecie. Korzyści z telekardiologii czerpią tu obie strony: lekarze monitorują na bieżąco stan zdrowia swoich pacjentów, obniżając tym samym koszty ekonomiczne utrzymania jednostek sanitarnych; pacjenci zyskują komfort lepszej jakości usług, połączony z wygodą przebywania w dowolnym miejscu podczas badania, np. w pracy, w domu. (...)


ROZMOWA

Szpital otwarty na chorych onkologicznych

Renata Furman

Specjalistyczny Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie od dawna zajmuje się leczeniem onkologicznym. Wdrożenie pakietu nie stanowiło dla placówki problemu. O planach rozwoju z dyrektorem ds. lecznictwa, dr. n. med. Pawłem Kubikiem rozmawia Renata Furman.
 


SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Trzy lata ustawy refundacyjnej i…

Aleksandra Kurowska

Ustawa refundacyjna wciąż nie doczekała się rządowego podsumowania. Ten wyraźnie niewygodny temat pokazuje, że rząd nie liczy się nawet z przepisami własnego autorstwa. Podsumowanie, które powinno być na początku 2014 r., może będzie w tym roku w wakacje. Dyskusja na ten temat w sejmie przypominała zabawę w kotka i myszkę. (...)


ONKOLOGIA

Wielki zderzacz absurdów

Małgorzata Solecka

Jesienią zostanie otwarte Centrum Cyklotronowe Bronowice – pierwszy w Polsce ośrodek, w którym będzie można prowadzić terapię protonową nowotworów. Otwarcie będzie miało jednak wymiar wyłącznie formalny: pacjenci nie będą mogli korzystać z tej metody leczenia raka, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie dopilnowało formalności. (...)  


FELIETONY

Na Miodowej bez zmian

Marek Nowicki

Polacy postanowili zmienić prezydenta i nie trzeba szczególnie znać się na polityce, żeby przewidzieć, że jesienią będą chcieli też wymienić rząd. Kadencja Bartosza Arłukowicza powoli więc, acz nieuchronnie wydaje się zmierzać do końca. Choć staram się pilnie obserwować scenę polityczną, to jednak nie zauważam jakichś nerwowych ruchów na Miodowej. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji minister zdrowia będzie chciał się wykazać pozytywnymi inicjatywami; udowodnić, że mijające cztery lata nie zostały zmarnowane. Guzik z pętelką. (...)


PROFILAKTYKA

Więcej medycyny w pracy

Aleksandra Kurowska

Medycyna pracy mogłaby pełnić o wiele ważniejszą rolę w systemie ochrony zdrowia. Ale prace nad przedefiniowaniem jej zadań, toczące się przy resorcie pracy, nie przynoszą na razie efektu. W Polsce mamy 2,5 tys. lekarzy medycyny pracy. Dla części osób to jedyni lekarze, z którymi mają regularny kontakt. Mogliby zadbać o profilaktykę i prewencję ich zdrowia, np. zlecając kontrolne badania krwi, wypisywać recepty np. osobom chorym przewlekle, kierować do specjalistów czy szpitala, zamiast odsyłać do POZ – ponieważ pracownicy to osoby ubezpieczone. Ale tak się nie dzieje. (...)


WIZERUNEK

Położna waleczna

Małgorzata Solecka

Połowa marca. Aneta Moskwik, położna z katowickiego szpitala, komentuje na swoim prywatnym profilu na Facebooku link, zamieszczony przez znajomą. Kilkanaście godzin później ten komentarz, dane, zdjęcia, na których jest ona i dzieci, może zobaczyć w Sieci przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, może sto tysięcy lub dwieście. Położna musi się zmierzyć z falą internetowego hejtu.


EDUKACJA

Wiedza i motywacja

Grażyna Iwanowicz-Palus

W lutym 1984 r., zaraz po uzyskaniu dyplomu położnej podjęłam pracę w sali porodowej. Doskonaląc swoje umiejętności zadawałam sobie pytanie: dlaczego zawód położnej nie może być zdobywany w systemie studiów wyższych? Wówczas było to nieosiągalnym marzeniem.


Antybiotykooporność fakty i zgroza

Krzysztof Boczek

Staphylococcus aureus to najbardziej zabójcza w USA bakteria, która – oporna na metycylinę (MRSA) – corocznie zabija aż 19 tys. Amerykanów. Więcej niż pochłania AIDS.


PRAWO

Zniesławienie. Jak się bronić?

Aneta Sieradzka

Dobra osobiste są niezbywalne i podlegają ochronie prawnej. W dobie Internetu coraz częściej dochodzi jednak do ich naruszania. Najczęściej dzieje się tak poprzez zamieszczanie komentarzy czy wpisów na forach internetowych, które nie tylko są obraźliwe, ale związane są z odpowiedzialnością cywilną i karną. Co może zrobić lekarz w przypadku naruszenia jego dóbr osobistych? Jakie przysługują mu środki ochrony? Jak uniknąć wnoszenia sprawy na drogę sądową?


MEDYCYNA I MEDIA

Kto wysłucha pielęgniarek?

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Media lubią proste sprawy. Nie interesują się złożonymi konfliktami i problemami, które trudno jednoznacznie rozwiązać. Swoje trudne postulaty najlepiej więc prezentować i wyjaśniać na własnym podwórku – na stronach i w mediach społecznościowych. Tylko kto je wtedy usłyszy? Strajki, pikiety, manifestacje – to narzędzia nacisku tych grup, które nie mają szans na dialog z władzami. Służą wzbudzeniu zainteresowania i przeniesieniu dyskusji z niszy do sfery publicznej. Najprostsza droga do rozgłosu wiedzie przez media. Widać jednak wyraźny rozdźwięk pomiędzy tym, czym zajmują się media – nazwijmy je – mainstreamowe a media branżowe. (...)


SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Mówiły jaskółki, że dobre są spółki

Aleksandra Kurowska

Czy przekształcenie szpitali w spółki faktycznie mogło zwiększyć dostępność świadczeń medycznych albo zatrzymać zadłużanie? Raport NIK w tej sprawie mógł być ciekawym punktem wyjścia do dyskusji o systemie ochrony zdrowia, ale temat przemknął przez media i sejm na płytkim poziomie. Jakie efekty przyniosła flagowa ustawa Ewy Kopacz? Co poszło nie tak? (...)    


Wymieranie zawodów medycznych

Maciej Biardzki

Istnieją całe grupy zawodów, które z racji przemian społecznych czy zmian technologicznych po prostu wymierają. Coraz trudniej znaleźć dobrego krawca czy szewca, nie mówiąc już np. o parasolnikach. W żaden sposób nie da się jednak racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego takimi zawodami w Polsce miałyby być zawody lekarza i pielęgniarki. (...)


INFORMATYZACJA

Rozmowa z Marcinem Kędzierskim:

Elektroniczna dokumentacja medyczna do poprawki

Krzysztof Nyczaj

Niedługo pod obrady sejmu trafi projekt zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Poprawki mają ułatwić wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Już w przyszłym roku zobaczymy pierwsze tego efekty w postaci elektronicznej recepty. O planach resortu zdrowia dotyczących informatyzacji rozmawiamy z Marcinem Kędzierskim – dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.


SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Raport „RozPOZnanie POZ 2014”

Miejsce lekarza POZ w systemie

Stefan Bogusławski, Błażej Górniak

Chcemy przedstawić państwu unikatowy opis roli lekarzy POZ w systemie ochrony zdrowia, w oparciu o dane ilościowe oraz deklaracje i opinie samych lekarzy. Podawane przez nas fakty, opinie oraz cytaty pochodzą z opracowanego w 2014 roku przez firmę Sequence raportu „RozPOZnanie POZ 2014”. Opracowanie, poza obiektywnymi danymi, opisuje świat oczami lekarzy POZ. Dobre zrozumienie ich poglądów, motywacji, obaw i oczekiwań jest jednym z kluczy do naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. (...)


PRAWO

Naruszenie praw pacjenta coraz więcej roszczeń

Maciej Balcerowski

Zgodnie z raportem Rzecznika Praw Pacjenta w latach 2011 – 2013 doszło do prawie dwukrotnego wzrostu liczby skarg z tytułu naruszenia praw pacjenta, składanych przez nich samych.


ZUS

Kogo dotyczy emerytura częściowa?

Magdalena Sobiak

Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem wymaganego, podwyższonego wieku emerytalnego.


Zew oceanu

Krzysztof Boczek

Zdarza się, że pasja bierze górę nad wszystkimi decyzjami. przestają się liczyć racjonalne argumenty i do głosu dochodzi zew realizacji marzeń. tak właśnie stało się z Mirosławem Lewińskim, który porzucił praktykę internisty, by w 2010 r. wyruszyć i w ciągu 4,5 roku spełnić swoje marzenie – opłynąć świat.


KLINIKA

HIV/AIDS co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?

Marcin Wełnicki

Problem HIV/AIDS nie budzi już takich emocji, jak jeszcze 10–20 lat temu. Nasza wiedza na temat patofizjologii zakażenia HIV, dróg szerzenia się wirusa i naturalnego przebiegu choroby są dziś na zupełnie innym poziomie, niż w latach 80. czy 90. ubiegłego wieku. Obecnie stosowane schematy leczenia zakażenia HIV, pod warunkiem przestrzegania zasad terapii, w zasadzie zapewniają pacjentom z HIV długość życia porównywalną do populacyjnej. Zmieniła się również świadomość społeczeństwa. Oczywiście wciąż pokutują pewne zabobony i uprzedzenia, większość społeczeństwa nie postrzega już jednak zakażenia HIV w kategoriach „kary” za rozwiązłość czy narkomanię.


Szara eminencja medycyny

Ewa Biernacka

Kiedyś mówiono: chirurg wycina, a anestezjolog siedzi i podsypia. Dziś anestezjologia już nie kojarzy się z ręcznym kapaniem eteru. anestezjolog Wyprowadza pacjenta ze skutków ciężkiego urazu, wstrząsu krwotocznego, kardiogennego, septycznego czy z ostrej niewydolności wielonarządowej.


FARMACJA

Fałszywe leki

Dorota Koligat

Gips, środek do barwienia jeansów, cukier puder – to tylko niektóre z substancji dodawanych do leków przez ich fałszerzy. Jeżeli pacjent ma dużo szczęścia, to jedynym ryzykiem zażycia podrobionego leku jest to, że nie zadziała. Jednak zażycie leku zawierającego substancję toksyczną często kończy się tragicznie.


TELEKARDIOLOGIA szybciej, taniej, bezpieczniej!

"Służba Zdrowia"

Telemedycyna zdobywa coraz większe uznanie. Szczególnie trafnym przykładem jej sukcesu jest telekardiologia, dziedzina mająca szeroką rzeszę entuzjastów w Europie i na świecie.


Francuska wizyta

Halina Pilonis

Polska jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla rozwoju prestiżowych firm francuskich – powiedział Sébastien Reymond, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce, podczas wizyty studentów z Uniwersytetu Paris Dauphine w warszawskich zakładach Anpharm należących do firmy Servier.


Amerykańscy palacze rzadziej głosują

"Służba Zdrowia"

Uczeni z University of Colorado odkryli, że osoby palące papierosy mniej chętnie od swoich wolnych od tego nałogu rówieśników biorą udział w wyborach. Przebadana grupa Amerykanów nie była mała – objęła 11 tys. osób, przedstawicieli różnych grup etnicznych i społecznych.


bot