spis treści wydania
archiwum 2011

Popularne artykuły:


Zapalenia uszu – klasyfikacja, diagnostyka, leczenie

Zasady postępowania i leczenia udarów mózgu

Choroby owłosionej skóry głowy

Kiedy podejrzewać guz nerwu VIII?

Hiperprolaktynemia w praktyce lekarskiej

Zapalenia spojówek

Leki rozszerzające oskrzela

Czy dieta optymalna jest szkodliwa?

Niebezpieczne komórki

Choroba hemoroidalna

Borelioza – kontrowersje wokół metod leczenia

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Elektrokardiogram spoczynkowy - czy nadal przydatny?

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

Łóżkowe wskaźniki

Leczenie choroby Parkinsona

Zakażenia drożdżakowe skóry i błon śluzowych

Choroby śródmiąższowe płuc

Ostre zapalenie zatok u dzieci

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie

Łuszczyca

Skórne odczyny polekowe

Nagłe schorzenia narządu wzroku - wskazówki dla lekarza pierwszego kontaktu

Czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu

Chelatacja – kontrowersje i spory

Leczenie raka piersi

Zapalenie żołądka

Rehabilitacja po udarze mózgu

Podstawy kliniczne balneologii i medycyny fizykalnej

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u pracowników służby zdrowia

Pies i kot a pasożytnicze choroby odzwierzęce

Nowe metody leczenia trądziku pospolitego

Pępowinowy marketing

Wazektomia – wątpliwości medyczne, etyczne i prawne

Metody odzwyczajania od palenia tytoniu

Rak piersi - informacje praktyczne - wywiad, diagnostyka, klasyfikacja zmian

Popromienne zapalenie jelit

Sylwetki wybitnych pielęgniarek

Łagodne choroby piersi

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie nadmiaru żelaza – metody chelatacji

Rak trzustki

Interakcje leki a żywność - ważny problem kliniczny

Ciała obce w laryngologii - istotny problem w praktyce ambulatoryjnej i klinicznej

Helicobacter pylori - zakażenia u dzieci

Czy telefony komórkowe są bezpieczne?

Nadciśnieniowa choroba nerek

Operacja „Białe fartuchy”

Jak diagnozować i leczyć chorobę wrzodową i zakażenie Helicobacter pylori

Ile zarabiają dyrektorzy szpitali
comments powered by Disqus

„SZ” nr 43-50 z 13 czerwca 2011 r.


XI Kongres Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach

Wiatr w oczy

Halina Pilonis


Bądź na bieżąco: medexpress.pl.

Lekarze rodzinni uważają, że próbuje się pozbawić ich roli koordynatora i przewodnika po systemie opieki zdrowotnej. Twierdzą, że stanowi to poważne zagrożenie dla rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. XI Kongres Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach (2–5 czerwca) obradował pod hasłem „Z wiatrem i pod wiatr”. Uczestnicy podkreślali, że jeśli chodzi o rozwój medycyny rodzinnej, to sprzyjające podmuchy już dawno ustały. Teraz jest już tylko flauta oraz pod wiatr.

Ograbieni z kompetencji

Kompetencje lekarzy rodzinnych są stale ograniczane. – Rozszczelnienie systemu nastąpiło, kiedy umożliwiono wizyty u kolejnych specjalistów bez skierowania lekarza rodzinnego. W pierwotnych założeniach mieliśmy prowadzić niepowikłane ciąże, załatwiać drobne problemy dermatologiczne czy okulistyczne. Tymczasem dziś bez skierowania pacjenci chodzą do onkologa, psychiatry, okulisty, ginekologa, dermatologa, poradni uzależnień czy leczenia gruźlicy. Dla chorych to czytelny znak, że lekarze rodzinni nie są w stanie im w tym względzie pomóc – mówi Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego. Wiele badań diagnostycznych nie jest już finansowanych w ramach poz. – Lekarz rodzinny, żeby zrobić pacjentowi próbę wysiłkową, musi skierować go do kardiologa – podaje przykład dr Krajewski. Tymczasem NFZ informuje, że wskutek zbyt małych możliwości diagnostycznych w poz, rosną wydatki na leczenie szpitalne. W Polsce przekraczają one 50% budżetu Funduszu, tymczasem w sprawnie funkcjonującym systemie powinny wynosić 35–40%. Naprawa systemu poz mogłaby więc poprawić funkcjonowanie całego systemu.

Kto jest lekarzem poz?

Zdaniem rodzinnych, istnieje realne zagrożenie, że już niebawem deklaracje wyboru lekarza poz będą mogli zbierać interniści czy pediatrzy. – To krok do tytułu – oburzają się. Dr Adam Windak mówi, że dla wielu decydentów określenie „lekarz rodzinny” jest zupełnie niezrozumiałe. – Twierdzą, że to to samo, co pediatra czy internista. A jeden z ministrów zastanawiał się nawet, czy w ogóle jest potrzebna medycyna rodzinna – oburzał się Windak.

Resort zdrowia tłumaczy, że lekarzy rodzinnych jest zbyt mało. – Dlaczego zatem szkoli się internistów i pediatrów, zamiast lekarzy rodzinnych? – zastanawiał się Włodzimierz Bołtruczuk z PZ. Zdaniem wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Agnieszki Jankowskiej-Zduńczyk, niezrozumiałe wydają się oskarżenia pediatrów, że opieka lekarzy rodzinnych nad dziećmi nie jest wystarczająco dobra. – Przecież większość z nas jako pierwszą specjalizację ma zrobioną pediatrię – mówiła. – To nic, że mamy niesprzyjający wiatr – przekonywała wiceprezes. – Trzeba odpowiednio ustawić żagle. Porozumienie Zielonogórskie i KLRwP mają wspólny cel. Obydwie organizacje chcą, by lekarz rodzinny był podstawą systemu poz – dodała.

Zespół wielu interesów

Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł przedstawił ustalenia zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej, powołanego przez minister zdrowia na początku roku. – Prace tego zespołu to kpina – mówił W. Bołtruczuk. W zespole pracowali poza lekarzami rodzinnymi przedstawiciele pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych. – Dokument, który powstał na zakończenie prac, jest konsensem różnego rodzju oczekiwań wielu środowisk – komentowała dr Janowska-Zduńczyk. – W tym zespole tylko my mieliśmy merytoryczną wiedzą, czym powinna być medycyna rodzinna. O losach poz decydowały organizacje, które próbowały wyszarpać dla siebie kawałek za krótkiej kołdry – oburzał się dr Krajewski. – To było kolejne gremium, w którym dochodziło do przepychanek lobbystycznych, np. środowisko diagnostów próbowało zmusić lekarzy poz, aby wydawali więcej na badania laboratoryjne – opowiadał dr Adam Windak. Zespół doszedł jednak do wniosku, że potrzebna jest ustawa o poz, która określi docelowy model jej funkcjonowania. Zdaniem Konstantego Radziwiłła, rozwiązania ustawowe powinny zmierzać w kierunku uczynienia lekarza rodzinnego koordynatorem opieki zdrowotnej.

(...)
Druga połowa artykułu dostępna jest bezpłatnie po zalogowaniu. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się. Rejestracja jest łatwa, szybka i nie wiąże się z żadnymi opłatami.
wersja mobilna
wersja mobilna

Medexpress.pl - pierwsze medium branży ochrony zdrowia
 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com