Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 25–33/2013
z 11 kwietnia 2013 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


ZAPŁODNIENIE IN VITRO

Mój synek to cud

Bogna Sworowska, Wicemiss Polonia '87, były rzecznik prasowy TVN, obecnie właścicielka agencji PR oraz mama Ivana urodzonego dzięki metodzie in vitro, dzieli się z Iwoną Schymallą swoim doświadczeniem – kobiety, która musiała walczyć o szczęśliwe macierzyństwo.

Iwona Schymalla: Co Pani czuje, kiedy także Pani macierzyństwo jest przedmiotem politycznego sporu?

Bogna Sworowska: Wolałabym, aby dyskusja na temat in vitro nie miała charakteru politycznego. To powinna być tylko i wyłącznie decyzja rodziców, własna i autonomiczna. My, rodzice dzieci urodzonych dzięki in vitro, nie możemy martwić się jeszcze tym, że jesteśmy obrażani i dyskryminowani.

Ta dyskryminacja dotyka także nasze dzieci, które, dzięki Bogu, już się narodziły. Bywa, że uczęszczanie do kościoła jest dla nich ryzykowne, bo nie wiadomo, co tam usłyszą. Ja i mój syn dwukrotnie mieliśmy taką sytuację w czasie mszy. Cieszę się również, że miałam w sobie tyle odwagi, żeby podjąć decyzję o macierzyństwie przy pomocy tej metody, a także aby mówić otwarcie o in vitro i tym samym zmieniać nasze myślenie na ten temat.

I.S.: Czy rzeczywiście nasze myślenie zmienia się w ostatnich latach?

B.S.:Myślę, że tak. W wielu liczących się tytułach prasowych i w telewizji pojawiają się wypowiedzi ekspertów, którzy mówią o in vitro jako o zdobyczy współczesnej medycyny i metodzie leczenia niepłodności. Już wiele par w Polsce może skorzystać z niezbyt wysokiego, ale jednak dofinansowania tego zabiegu. Myślę, że prowadzi to do normalności.

Iwona Schymalla i Bogna Sworowska

I.S.: Dlaczego podjęła Pani decyzję o poddaniu się zabiegowi in vitro?

B.S.: Decyzja o metodzie leczenia nie jest decyzją pacjenta. Zdecydowałam się na dziecko w późnym wieku, miałam już 36 lat. Postanowiliśmy z mężem, że chcemy być rodzicami, ale okazało się, że ze starań nic nie wychodzi. Zaczęliśmy dociekać, gdzie jest problem. Było wiele konsultacji lekarskich, rozmów z przyjaciółmi i znajomymi.

Okazało się, że problem jest mechaniczny i że są bardzo nikłe szanse, abym zaszła w ciążę. Wtedy również dowiedzieliśmy się, że jedyną możliwą metodą leczenia jest in vitro, ale także w tym przypadku dawano nam tylko 20 proc. szans. Może być tak, że wystarczy kilka zastrzyków hormonalnych u kobiety, może być tak, że mężczyzna powinien być leczony.

U nas problem tkwił po mojej stronie i wynikał z komplikacji powypadkowych. Trafiłam do kliniki Novum, gdzie spotkałam znakomitych lekarzy. Więź i porozumienie z lekarzem, a także przekonanie, że może mi pomóc, były niezwykle ważne.

I.S.: Co jest dla kobiety najtrudniejsze w procedurze in vitro?

B.S.: U mnie leczenie było bardzo długie, byłam poddana silnej terapii hormonalnej. Ale cały czas mówiono mi, że szansa na posiadanie dziecka jest niewielka. Oczywiście przygotowywałam też alternatywne rozwiązania, takie jak adopcja. Nie chciałam obciążać mojego organizmu i mojej psychiki, zdecydowaliśmy więc z mężem, że spróbujemy tylko trzy razy.

Bardzo ważne jest, aby poddając się metodzie in vitro, nie zmieniać sposobu życia, nie skupiać się w działaniu i myśleniu na tym, że koniecznie musi się udać. W osiągnięciu sukcesu pomaga nabranie pewnego dystansu. Trzeba odsunąć od siebie myśl, że świat się zawali, jeśli tym razem nie zajdę w ciążę. Ja starałam się żyć normalnie i mimo niewielkich szans, jakie mi dawano, mój synek pojawił się na świecie już po pierwszej próbie. To był prawdziwy cud.

I.S.: Jest Pani osobą wierzącą. Czy miała Pani dylematy natury moralnej?

B.S.: Wielokrotnie, odnosząc się do aspektów etycznych in vitro, zarzucano mi, że giną embriony, które już są dziećmi. Pytano mnie, czy rozumiem, że zniszczyłam te zarodki. Ale przecież w procesie naturalnej prokreacji również obumierają komórki jajowe, plemniki i embriony. To naturalny proces. Te, które były słabsze, zostały przez organizm wyeliminowane. W tej kwestii absolutnie nie miałam żadnych rozterek.

Jestem osobą wierzącą, ale niepraktykującą. Tym bardziej teraz, kiedy nie zgadzam się z wieloma opiniami wypowiadanymi przez hierarchów kościelnych. Nie mogę też zaakceptować krytycznego podejścia Kościoła do mojego narodzonego dziecka. Jest dużym chłopcem, wiele rozumie, ale przed niektórymi wypowiedziami muszę go chronić.

I.S.: Czy Pani syn, tak jak jego rówieśnicy, przygotowuje się do pierwszej komunii?

B.S.: Oczywiście, że tak. Ale przeprowadziłam rozmowę z katechetką, że nie będę zbyt często brała udziału w spotkaniach rodziców. Powiedziałam także, że mam nadzieję, iż podejście do mojego syna na tych zajęciach będzie właściwe. Zaakceptowano to.

I.S.: Wiele par, które przeszły przez procedurę in vitro, podkreśla, że był to niezwykle trudny etap w ich życiu, który czasami zagrażał ich związkowi.

B.S.: Oczywiście, tak bywa. Metoda in vitro to pewien plan przyjmowania leków, często są to zastrzyki hormonalne. Kobieta musi mieć predyspozycje psychiczne i fizyczne, aby przejść przez ten proces. Podawane leki wpływają bardzo mocno na psychikę, pojawiają się silne wahania nastrojów. Nie można się poddać, trzeba być z ludźmi i wśród ludzi.

Całemu procesowi towarzyszy też lęk. Najpierw o to, czy mój organizm wyprodukuje komórki jajowe. Potem, czy dojdzie do zapłodnienia. Następnie jest przeprowadzany pod narkozą zabieg pobierania komórek jajowych. Potem czas oczekiwania, czy mamy embriony i ile ich jest. Kolejny etap to przygotowanie organizmu na przyjęcie embrionów i kolejne leki.

Mimo swoich 37 lat na zabieg wszczepienia embrionów pojechałam ze swoją ukochaną maskotką z dzieciństwa. Potem oczekiwanie i test ciążowy. Kupiłam w aptece wszystkie ich możliwe marki, zrobiłam test, ale nie odważyłam się od razu spojrzeć na wyniki. Kiedy wreszcie ośmieliłam się je odczytać, wiedziałam, że się udało i że będę mamą. To była absolutna radość, śmiech, płacz, niesamowite emocje.

I.S.: Czy ciąża z in vitro przebiega w inny sposób niż naturalna?

B.S.: Trzeba przygotować precyzyjny plan ciąży wspólnie z lekarzami. Do ósmego miesiąca prowadzona byłam w Polsce, a poród odbył się w USA. To jest jednak inna ciąża, trzeba brać leki i dużo kwasu foliowego. Staraliśmy się także ostrożnie wykonywać badania USG, tylko wtedy, kiedy były konieczne. Miałam wszczepione dwa embriony, jeden niestety okazał się zbyt słaby.

I.S.: Kiedy Pani syn pierwszy raz zapytał, w jaki sposób przyszedł na świat?

B.S.: Miał chyba 4 czy 5 lat. Wytłumaczyłam mu to na przykładzie z ziarenkami. „Normalnie, jeśli ludzie się kochają, to takie ziarenko pojawia się w brzuchu mamy ot tak, po prostu. Natomiast u mnie to ziarenko nie mogło się znaleźć, mimo że kochaliśmy się z tatusiem. Musiał pomóc nam pan doktor. Dzięki temu mogłeś pojawić się na świecie”.

Pytania mojego syna często bywają trudne i skomplikowane. Ważne jest jednak, aby nie pozostały bez odpowiedzi. Zwłaszcza teraz, kiedy temat jest coraz częściej poruszany w mediach. Ale rozmowa na ten temat musi być dostosowana do jego wieku i sposobu postrzegania świata.

Bogna Sworowska

I.S.: Czy czuła się Pani kiedykolwiek dyskryminowana z tego powodu, że ma Pani dziecko z in vitro?

B.S.: Nigdy nie czułam się dyskryminowana. Mam szczęście, że wokół mnie są ludzie otwarci, nowocześni; tacy, którzy WYWIAD rozumieją, że świat się zmienia i że pojawiają się nowe metody leczenia. A mam wśród swoich przyjaciół osoby wierzące i praktykujące. One także uważają, że wiara w Boga nie musi się wiązać z brakiem wiedzy i świadomości.

Kościół powinien być otwarty i nowoczesny. Wypowiedzi, że dzieci z in vitro można poznać po bruzdach albo że to dzieci Frankensteina, są czymś absolutnie niedopuszczalnym. Mam jednak świadomość, że rozmowa na temat in vitro i decyzja o zaakceptowaniu tej metody może być niezwykle trudna w małych środowiskach, gdzie w ogóle tematy dotyczące spraw medycznych nie są dobrze rozumiane.

I.S.: Czy wspominając swoje doświadczenia, swoją walkę o to, aby było jak najmniej stereotypów na temat in vitro, poleciałaby Pani tę metodę innym kobietom?

B.S.: Tak, życzyłabym wielu kobietom możliwości skorzystania z tej metody, aby mogły cieszyć się macierzyństwem. Nie powinny też upadać na duchu, jeśli nie uda się pierwsza próba. Niech szukają wsparcia na forach internetowych i dyskutują z innymi kobietami. Trzeba zachęcać ludzi do posiadania dzieci, do korzystania z in vitro, do adopcji. Często razem z moim synem pojawiamy się na okładkach gazet czy na zdjęciach do artykułów poświęconych tej metodzie. Mówię mu wtedy, że pomaga mi walczyć o bardzo ważną sprawę, o szczęście, jakie płynie z macierzyństwa.




Najpopularniejsze artykuły

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.

Byle jakość

Senat pod koniec marca podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w całości, uznając ją za niekonstytucyjną, niedopracowaną i zawierającą szereg niekorzystnych dla systemu, pracowników i pacjentów rozwiązań. Sejm wetem senatu zajmie się zaraz po świętach wielkanocnych.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

Czy Trump ma problemy psychiczne?

Chorobę psychiczną prezydenta USA od prawie roku sugerują psychiatrzy i specjaliści od zdrowia psychicznego w Ameryce. Wnioskują o komisję, która pozwoli zbadać, czy prezydent może pełnić swoją funkcję.

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych onkologicznych

Ustalenie schematu leczenia przeciwkrzepliwego jest bardzo często zagadnieniem trudnym. Wytyczne dotyczące prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych w przypadku migotania przedsionków czy zasady leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wydają się jasne, w praktyce jednak, decydując o rozpoczęciu stosowania leków przeciwkrzepliwych, musimy brać pod uwagę szereg dodatkowych czynników. Ostatecznie zawsze chodzi o wyważenie potencjalnych zysków ze skutecznej prewencji/leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka powikłań krwotocznych.

Sieć zniosła geriatrię na mieliznę

Działająca od października 2017 r. sieć szpitali nie sprzyja rozwojowi
geriatrii w Polsce. Oddziały geriatryczne w większości przypadków
istnieją tylko dzięki determinacji ordynatorów i zrozumieniu dyrektorów
szpitali. O nowych chyba można tylko pomarzyć – alarmują eksperci.

Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.

Ubezpieczenia zdrowotne w USA

W odróżnieniu od wielu krajów, Stany Zjednoczone nie zapewniły swoim obywatelom jednolitego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańca USA zależy od posiadanego przez niego ubezpieczenia. Poziom medycyny w USA jest bardzo wysoki – szpitale są doskonale wyposażone, amerykańscy lekarze dokonują licznych odkryć, naukowcy zdobywają nagrody Nobla. Jakość ta jednak kosztuje, i to bardzo dużo. Wizyta u lekarza pociąga za sobą wydatek od 40 do 200 $, jeden dzień pobytu w szpitalu – 400 do 1500 $. Poważna choroba może więc zrujnować Amerykanina finansowo, a jedna skomplikowana operacja pochłonąć jego życiowe oszczędności. Dlatego posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest tak bardzo ważne. (...)

Kobiety w chirurgii. Równe szanse na rozwój zawodowy?

Kiedy w 1877 roku Anna Tomaszewicz, absolwentka wydziału medycyny Uniwersytetu w Zurychu wróciła do ojczyzny z dyplomem lekarza w ręku, nie spodziewała się wrogiego przyjęcia przez środowisko medyczne. Ale stało się inaczej. Uznany za wybitnego chirurga i honorowany do dzisiaj, prof. Ludwik Rydygier miał powiedzieć: „Precz z Polski z dziwolągiem kobiety-lekarza!”. W podobny ton uderzyła Gabriela Zapolska, uważana za jedną z pierwszych polskich feministek, która bez ogródek powiedziała: „Nie chcę kobiet lekarzy, prawników, weterynarzy! Nie kraj trupów! Nie zatracaj swej godności niewieściej!".




bot