Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 67–70/2005
z 12 września 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Szerszenie

Janina Banachowska

Pogoda się ustaliła, w lesie pokazały się grzyby. Prawie codziennie nad górami przechodzą burze. W taki burzowy czas nie tylko pszczoły stają się agresywne.

W letnim domku zajmowanym przez wczasowiczów z Krakowa zagnieździły się szerszenie. Nikt by o nich prawdopodobnie nie słyszał, gdyby nie fakt, że właściciel domu postanowił odnowić dach. Po zerwaniu starego pokrycia ukazało się potężne gniazdo szerszeni. Te ogromne osy zaatakowały gospodarza, trzy z nich go użądliły.

Wezwała mnie przerażona żona właściciela. Zjawiłam się po niespełna piętnastu minutach. Pacjent zaczął już puchnąć. Podałam mu hydrocortison 1000 mg dożylnie, zostawiłam venflon, gdyż niedługo wkłucie się do żyły byłoby niemożliwe. Stan pacjenta się stabilizował, wezwałam erkę. Przyjechali i zabrali pacjenta do szpitala.

Żmija i kleszcze

W czasie gdy zajęta byłam chorym, sąsiad posiadający niewielką pasiekę przyszedł ubrany w strój do wybierania pszczołom miodu i wszedłszy na drabinę, popsikał szerszenie gniazdo Muchozolem. Obiecał, że wszystkie tak załatwi.

Tymczasem inni wczasowicze udali się z jamnikiem do lasu na grzyby. Grzybów znaleźli niedużo, natomiast pies znalazł żmiję i próbował ją złapać. Żmija ugryzła psa w pysk. Pies zaczął słabnąć, właścicielka przybiegła do mnie zdyszana niosąc jamnika na rękach. Podałam mu kardiamid i pojechałam z psim pacjentem do apteki kupić surowicę przeciw jadowi żmij. W aptece na miejscu zrobiłam zwierzakowi zastrzyk. Wróciłam razem z wczasowiczką i jej psem do domu, poleciłam posiedzieć jeszcze, aż zacznie mu się poprawiać. Po dwóch godzinach jamnik zaczął reagować na bodźce, podnosić głowę i machać ogonem.

Telefon:

- Pani doktor, syn ma dwa kleszcze na skórze...

Niedługo przyszedł nastolatek z matką. Kleszcze dopiero zaczęły się wkręcać, usunęłam je bez większego trudu. Poleciłam matce obserwować syna, czy nie rozpoczyna mu się infekcja odkleszczowa. Co prawda kleszczy u nas jest dużo, a o kleszczowym zapaleniu mózgu nikt nawet nie słyszał, no, ale zawsze może być ten pierwszy raz. Ostrożność nie zawadzi.

Zraniony skrzypek

Następny pacjent zranił się nożem, którym otwierał konserwę. Rana była kłuta, głęboka, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym lewej ręki. Pacjent był przestraszony, gdyż pracuje jako skrzypek w orkiestrze, a w grze na skrzypcach lewa ręka jest ważniejsza niż prawa. Uspokoiłam go, że nie ma mowy o komplikacjach spowodowanych zranieniem, trzeba tylko przykładać żywicę z iglastego drzewa parę razy dziennie, a ona wyciągnie wszystek brud z rany i zagoi się w ciągu tygodnia.

-Jak długo mam przykładać? – spytał przezornie

- Tak długo, jak długo gazik będzie brudny. Gdy już nic się z rany nie będzie wydostawać, można zakleić plastrem, bo już rana będzie całkiem czysta.

Wrzątek i wrzody

Z samego rana przyjechali rodzice z pięcioletnim synem, który ściągnął na siebie garnczek wrzącej wody. Malec nie był rozebrany po wypadku, odzież przykleiła mu się do skóry, ściągałam ubranie razem ze skórą. Rany wyglądały paskudnie, dziecko płakało z bólu i z przestrachu. Zmyłam oparzone miejsca solą fizjologiczną, przyłożyłam przymoczki z azotanu srebra i wypisałam receptę na litr roztworu. Pouczyłam matkę, jak ma postępować z dzieckiem i nakazałam kontrole codziennie aż do odwołania. Pouczyłam też rodziców, jak należy uważać, gdy małe dzieci są w domu. Oboje byli bardzo przejęci i musieli mi przyznać słuszność, że wypadek był spowodowany ich niedopilnowaniem synka.

Kolejna pacjentka przyszła z owrzodzeniem podudzi. Żadne leki jej nie pomagały, owrzodzenie miast się zmniejszać, zajmowało coraz więcej miejsca. Wokół owrzodzeń skóra była zaczerwieniona, a także przebarwiona. Przepisałam płyn do okładów, srebro koloidalne, a także Venoruton. Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie iść do szpitala. Owrzodzenia występują łącznie z zarostowym zapaleniem żył, a wtedy leczenie jest trudne, a czasem wcale się nie udaje.

I znowu wezwanie, bóle w okolicy serca, utrata przytomności. Pojechałam. Droga była fatalna, do osiedla trzeba było dojechać polną drogą. Głębokie koleiny utrudniały jazdę, samochód co jakiś czas zawieszał się na kamieniach z trudem ruszyłam dalej.

Pacjent leżał na wersalce, odzyskał już przytomność. Ciśnienie 160/100. Chory był blady i spocony, skarżył się na silny ból w okolicy lewego barku. Wyglądało mi to na zawał. Podałam mu środek przeciwbólowy, wkłułam się venflonem, Pogotowie nie będzie już musiało się podkłuwać. Wezwana erka niedługo przyjechała, podłączyli kroplówkę i zabrali chorego do szpitala. Mogłam wrócić do domu.




Najpopularniejsze artykuły

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.

Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.

Byle jakość

Senat pod koniec marca podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w całości, uznając ją za niekonstytucyjną, niedopracowaną i zawierającą szereg niekorzystnych dla systemu, pracowników i pacjentów rozwiązań. Sejm wetem senatu zajmie się zaraz po świętach wielkanocnych.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Sieć zniosła geriatrię na mieliznę

Działająca od października 2017 r. sieć szpitali nie sprzyja rozwojowi
geriatrii w Polsce. Oddziały geriatryczne w większości przypadków
istnieją tylko dzięki determinacji ordynatorów i zrozumieniu dyrektorów
szpitali. O nowych chyba można tylko pomarzyć – alarmują eksperci.

Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych onkologicznych

Ustalenie schematu leczenia przeciwkrzepliwego jest bardzo często zagadnieniem trudnym. Wytyczne dotyczące prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych w przypadku migotania przedsionków czy zasady leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wydają się jasne, w praktyce jednak, decydując o rozpoczęciu stosowania leków przeciwkrzepliwych, musimy brać pod uwagę szereg dodatkowych czynników. Ostatecznie zawsze chodzi o wyważenie potencjalnych zysków ze skutecznej prewencji/leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka powikłań krwotocznych.

Kobiety w chirurgii. Równe szanse na rozwój zawodowy?

Kiedy w 1877 roku Anna Tomaszewicz, absolwentka wydziału medycyny Uniwersytetu w Zurychu wróciła do ojczyzny z dyplomem lekarza w ręku, nie spodziewała się wrogiego przyjęcia przez środowisko medyczne. Ale stało się inaczej. Uznany za wybitnego chirurga i honorowany do dzisiaj, prof. Ludwik Rydygier miał powiedzieć: „Precz z Polski z dziwolągiem kobiety-lekarza!”. W podobny ton uderzyła Gabriela Zapolska, uważana za jedną z pierwszych polskich feministek, która bez ogródek powiedziała: „Nie chcę kobiet lekarzy, prawników, weterynarzy! Nie kraj trupów! Nie zatracaj swej godności niewieściej!".

Ubezpieczenia zdrowotne w USA

W odróżnieniu od wielu krajów, Stany Zjednoczone nie zapewniły swoim obywatelom jednolitego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańca USA zależy od posiadanego przez niego ubezpieczenia. Poziom medycyny w USA jest bardzo wysoki – szpitale są doskonale wyposażone, amerykańscy lekarze dokonują licznych odkryć, naukowcy zdobywają nagrody Nobla. Jakość ta jednak kosztuje, i to bardzo dużo. Wizyta u lekarza pociąga za sobą wydatek od 40 do 200 $, jeden dzień pobytu w szpitalu – 400 do 1500 $. Poważna choroba może więc zrujnować Amerykanina finansowo, a jedna skomplikowana operacja pochłonąć jego życiowe oszczędności. Dlatego posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest tak bardzo ważne. (...)

Pneumokoki: 13 > 10

– Stanowisko działającego przy Ministrze Zdrowia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych jest jednoznaczne. Należy refundować 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom, bo zabezpiecza przed serotypami bardzo groźnymi dla dzieci oraz całego społeczeństwa, przed którymi nie chroni szczepionka 10-walentna – mówi prof. Ewa Helwich. Tymczasem zlecona przez resort zdrowia opinia AOTMiT – ku zdziwieniu specjalistów – sugeruje równorzędność obu szczepionek.

Odpowiedzialność pielęgniarki za niewłaściwe podanie leku

Podjęcie przez pielęgniarkę czynności wykraczającej poza jej wiedzę i umiejętności zawodowe może być podstawą do podważenia jej należytej staranności oraz przesądzać o winie w przypadku wystąpienia szkody lub krzywdy u pacjenta.




bot