spis treści wydania
archiwum 2000

Popularne artykuły:


Zapalenia uszu – klasyfikacja, diagnostyka, leczenie

Zasady postępowania i leczenia udarów mózgu

Zapalenie żołądka

Hiperprolaktynemia w praktyce lekarskiej

Kiedy podejrzewać guz nerwu VIII?

Zapalenia spojówek

Borelioza - choroba przenoszona przez kleszcze

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

Łagodne choroby piersi

Choroby owłosionej skóry głowy

Czy dieta optymalna jest szkodliwa?

Skórne odczyny polekowe

Łuszczyca

Leki rozszerzające oskrzela

Koksyby - nowa generacja niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Chelatacja – kontrowersje i spory

Zakażenia drożdżakowe skóry i błon śluzowych

Leczenie raka piersi

Nowotwory jelita cienkiego

Wazektomia – wątpliwości medyczne, etyczne i prawne

Łóżkowe wskaźniki

Nagłe schorzenia narządu wzroku - wskazówki dla lekarza pierwszego kontaktu

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Borelioza – kontrowersje wokół metod leczenia

Ile zarabiają dyrektorzy szpitali

Jak rozmawiać z chorym umierającym

Leczenie choroby Parkinsona

Pępowinowy marketing

O pracy w Szwecji

Angina i jej powikłania

Jak wyleczyć chorobę sierocą

Pies i kot a pasożytnicze choroby odzwierzęce

Metody odzwyczajania od palenia tytoniu

Bezobjawowo i subklinicznie przebiegające choroby tarczycy

Schorzenia skóry przebiegające z nadwrażliwością na światło słoneczne

Hormonalna terapia zastępcza

Co warto wiedzieć, otwierając prywatną praktykę lekarską?

Leczenie nadmiaru żelaza – metody chelatacji

Zapalenie gardła u dzieci

Heparyny: standardowa i drobnocząsteczkowe w ostrych incydentach wieńcowych

Choroby śródmiąższowe płuc

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego

Operacja „Białe fartuchy”

Przeszczep kału

Elektrokardiogram spoczynkowy - czy nadal przydatny?

Portal Pielęgniarek i Położnych

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u pracowników służby zdrowia

Ostre zapalenie zatok u dzieci

Interakcje leki a żywność - ważny problem kliniczny

Jak diagnozować i leczyć chorobę wrzodową i zakażenie Helicobacter pylori
comments powered by Disqus

„SZ” nr 24-26 z 23 marca 2000 r.


Łagodne choroby piersi

Zbigniew Wronkowski, Wojciech Załucki


Bądź na bieżąco: medexpress.pl.

Do chorób piersi zaliczamy: choroby skóry sutków, choroby tkanki gruczołowej i podścieliska.


Fot. Thinkstock

Choroby skóry piersi

Prawie każda choroba skórna może występować także w obrębie skóry piersi. Poniżej krótko omówiono dwa najważniejsze nowotwory skóry.

Rak skóry. Jest jednym z częstszych nowotworów w Polsce. Występuje najczęściej na twarzy. W obrębie skóry sutków występuje bardzo rzadko. Rak podstawno-komórkowy nie daje przerzutów, rak kolczastykomórkowy może dawać przerzuty lokalne i odległe. Raki skóry występują zazwyczaj u ludzi starszych pod postacią guzka lub owrzodziałego nacieku (owrzodzenie to ubytek - "wyżarcie" tkanek zmienionych chorobowo). Każdy powoli rosnący guzek, zwłaszcza z owrzodzeniem, powinien być zweryfikowany mikroskopowo. W rejonie piersi raki skóry są leczone prawie wyłącznie operacyjnie, nie stosuje się promieniowania jonizującego.

Czerniak złośliwy. Około 80% czerniaków powstaje w wyniku przemiany złośliwej znamion barwnikowych. "Niepokój onkologiczny" w obrębie znamienia powinien wzbudzać podejrzenie takiej przemiany. Czerniaki skóry sutków zdarzają się dość rzadko. Szansa wyleczenia zależy od wielkości i charakteru zmiany oraz od szybkości podjęcia leczenia. Stosuje się szerokie (z marginesem 3 cm) wycięcie guza, niekiedy z okolicznymi węzłami chłonnymi.

"Niepokój onkologiczny" to ujawnienie się pewnych cech (zmian) w obrębie np. znamienia czy guzka na skórze, jak: szybkie jego powiększanie się, zmiana kształtu, powierzchni, koloru (zwłaszcza pojawienie się strupka, owrzodzenia lub krwawienia przy urazie), wystąpienie obwódki zapalnej mocniej zabarwionej bądź odbarwionej oraz swędzenie i ból. Pojawienie się nawet jednej z wymienionych cech powinno wzbudzić niepokój i spowodować usunięcie zmiany (w całości z odpowiednim marginesem). Może to być objaw przekształcenia się w nowotwór złośliwy!


Choroby gruczołu sutkowego i jego podścieliska

Zespół napięcia miesiączkowego. U kobiet z chwiejnym układem neurowegetatywnym z udziałem zaburzeń hormonalnych (jajniki), w drugiej połowie cyklu miesiączkowego występować mogą takie objawy, jak przygnębienie, osłabienie, bóle głowy, bezsenność, połączone z obrzękami ciała, zwłaszcza twarzy i piersi. Rzadko występują wymioty i omdlenia. Tuż przed miesiączką piersi są obrzęknięte, powiększone i bolesne. Zespół wymaga zawsze dokładnego zbadania i dość często wykonania badań, w tym hormonalnych (poziomy: np. estradiolu, progesteronu, prolaktyny, testosteronu). Stosuje się m.in. leki uspokajające, przeciwbólowe, niekiedy hormonalne (preparaty lutealne).

Obrzmienie obu piersi, któremu towarzyszy uczucie napięcia, jest najczęściej wyrazem zachwiania równowagi hormonalnej u kobiet miesiączkujących. W przypadku nasilonych dolegliwości należy wykonać badania hormonalne (estrogeny, progestageny, pralaktyna, testosteron, hormony tarczycy). Po ustaleniu rodzaju zaburzeń można przeprowadzić specjalistyczne leczenie.

Bolesne obrzmienie jednej piersi lub jej części jest stosunkowo częstym objawem stanu zapalnego i ropnia sutka u kobiet karmiących piersią lub po zaprzestaniu karmienia.

Stany zapalne, ropnie, rzadkie choroby infekcyjne sutka (np. gruźlica) praktycznie mogą występować w każdym wieku. Podobne objawy mogą występować po urazie sutka, zwłaszcza gdy nastąpi uszkodzenie miąższu sutka łącznie z martwicą tkanki tłuszczowej.

Zmiana kształtu lub wielkości sutka może być objawem różnych chorób sutka łącznie z rakiem, ale może to być również skutek naturalnych przemian miąższu sutka, zwłaszcza w okresie pokwitania i menopauzy. Zawsze obowiązuje dokładne badanie kliniczne oraz badania mammograficzne w przypadkach stwierdzenia zmian i rutynowo u kobiet po 40. roku życia.

Zaczerwienienie lub powierzchowne owrzodzenie brodawki, otoczki lub skóry sutka zawsze wymaga pełnego rozpoznania. U kobiet do 30. roku życia, przy krótkim czasie trwania zmiany, należy przypuszczać, że przyczyną jest stan zapalny. U kobiet po 30. roku życia, zwłaszcza gdy zmiana utrzymuje się długo, należy podejrzewać, że to jest rak. Zmiany w okolicy brodawki sutka mogą być szczególną postacią raka, wywodzącego się z nabłonka końcowych odcinków mlecznych przewodów wyprowadzających, zwanego rakiem Pageta. Zawsze więc przy wszelkich podejrzanych zmianach skórnych w obrębie sutka należy pobrać wycinek i przeprowadzić badanie histopatologiczne. Wyjątek stanowi nieowrzodzona zmiana barwnikowa, z której nie można pobierać wycinków, ale należy ją usunąć w całości z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych.

Wyciek z brodawki sutkowej u kobiet po okresie karmienia jest objawem nieprawidłowym, wymagającym wyjaśnienia przyczyny. Może być on wynikiem nieprawidłowości hormonalnych i wyciek ma wówczas zwykle wygląd mleka lub surowicy. Wyciek krwisty z brodawki jest najczęściej objawem brodawczaka lub licznych brodawczaków w przewodach mlecznych i niekiedy raka.

Zmiany brodawczakowate sutka występują w postaci rozlanych brodawczakowatych rozrostów nabłonka w świetle przewodów mlecznych i torbieli bądź w formie pojedynczych, zwykle większych brodawczaków, znajdujących się w końcowych częściach mlecznych przewodów wyprowadzających. Zmiany te można stwierdzić jedynie w badaniu mammograficznym lub drogą tzw. galaktografii, albo po wycięciu tkanki.

Rozrosty brodawczakowate dotyczące wyłącznie nabłonka, nie powodują krwawych wycieków z brodawki. Mogą im towarzyszyć wycieki o charakterze surowicznym lub mlecznym.

(...)
Druga połowa artykułu dostępna jest bezpłatnie po zalogowaniu. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się. Rejestracja jest łatwa, szybka i nie wiąże się z żadnymi opłatami.
wersja mobilna
wersja mobilna

Medexpress.pl - pierwsze medium branży ochrony zdrowia
 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com