Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 51–54/2005
z 11 lipca 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Pośpiech

Janina Banachowska- Pani doktor, bo ja w takiej ważnej sprawie – zadyszana kobieta weszła do gabinetu.

- Słucham, o co chodzi?

- Bo mój mąż miał przez dziesięć lat rentę i teraz mu odebrali. Staraliśmy się przez sąd, wezwano go na komisję, a tam lekarz uznał go za całkowicie zdrowego i zdolnego do pracy – podała mi pismo z ZUS-u.

Owszem, lekarz orzecznik uznał męża kobiety za całkowicie zdolnego do pracy, ale było też napisane, że do 14 dni od otrzymania orzeczenia można się odwoływać od decyzji orzecznika. Pismo było datowane przed 16 dniami.

- Kiedy dostaliście to pismo? – zapytałam.

- No, dziś jest równo dwa tygodnie...

Popatrzyłam na zegar. Była godzina 14.15. Pocztę zamykają o trzeciej po południu.

Pozostało 45 minut. Włączyłam komputer. Nie zapalił, znowu się zawiesił. Dałam kobiecie kartkę papieru, podyktowałam tekst odwołania. Minęło 6 minut. Kazałam jej wracać biegiem do domu, mąż ma podpisać pismo, wsiąść w samochód i znaleźć czynną pocztę, bo odwołanie od decyzji ZUS-u musi odejść dziś. Kobieta wybiegła.

Zadziwiające, że pacjenci namyślają się zazwyczaj do ostatniego momentu, a wtedy przychodzą, a nieraz przybiegają po ratunek. A gdyby nie było mnie w domu? A swoją drogą, jak znam moich pacjentów, temu renty raczej nie przywrócą. Za zdrowy.

Następny pacjent przykuśtykał skrzywiony, skarżył się na silny ból prawej nogi. Badaniem stwierdziłam rwę kulszową i wypisałam leki, na razie bez zastrzyków, których się bardzo boi. Oczywiście, nie może pracować. Jeździ do lasu jako wozak na zrywkę, trzeba mu wypisać zwolnienie, ale po to ktoś od niego będzie musiał przynieść mi dowód osobisty, bo oczywiście zapomniał zabrać ze sobą. Ile razy pacjent jest bardzo obolały, zapomina o koniecznych dokumentach.
Żywica do miasta
Nim chory wyszedł, zawiadomiono mnie, że mój pacjent chorujący na serce i nadciśnienie zmarł nagle w nocy. Od około dwóch miesięcy czuł się bardzo źle, miał niewydolność krążenia, ale nie chciał iść do szpitala. Wystawiłam akt zgonu i pomyślałam, jak ulotne jest życie. Jeszcze niedawno był bardzo dobrym listonoszem, obsługiwał dwie wsie, potem przeszedł na emeryturę, a teraz już go nie ma. Coraz więcej moich pacjentów odchodzi. Przykro, ale to nieuchronne.

Wezwano mnie do dziecka z silną gorączką. Dom niedaleko, przy drodze, pojechałam własnym samochodem. Malec leżał rozpalony w łóżku. Objawy oponowe były w normie, w płucach bez zmian, jedynie gardło żywo czerwone, rozpulchnione i z czopami ropnymi wskazywało na anginę. Zapisałam antybiotyk, bo choć nie lubię ich stosować, są schorzenia, przy których bez antybiotyków się nie obejdzie. Po wyleczeniu malec będzie miał obniżoną odporność, trzeba uważać, by znów nie zachorował.

Dostałam e-maila z prośbą o poradę; pacjent z Warszawy ma od dłuższego czasu zanokcicę, nie może się wyleczyć dostępnymi sposobami. Poradziłam żywicę z iglastego drzewa jako najskuteczniejszy lek, wyciągający ropę i zmiany zgorzelinowe w tkance. Najlepiej działa na początku choroby, teraz trzeba ją będzie stosować dłużej.

Prawdopodobnie w mieście o świeżą żywicę będzie trudno, poślę mu naszą z górskiego lasu. Jednak nie ma jak ludowe metody.
Kulawka
Sianokosy w pełni. Wszyscy zdolni do pracy zwijają się w polu, szczególnie że pogoda niepewna i co chwila kropi. Przez tę wilgoć owce zaczynają kuleć. Wezwano mnie do owieczki mającej trudności w chodzeniu, pasie się biedactwo klęcząc na kolanach, gdyż ból uniemożliwia jej stanie.

Oczyściliśmy i przycięliśmy raciczki, zrobiłam maść z balsamu peruwiańskiego i siarczanu miedzi, założyło się jej opatrunek i teraz trzeba tylko czekać na efekt. Powodem kulawki jest wilgoć i ciepło sprzyjające rozwojowi zakażeń grzybiczych. Owce są szczególnie wrażliwe i to one najczęściej chorują, a ta do takich właśnie należy.

Sąsiad przewracając widłami siano na łące wbił sobie widły w stopę. Wszystko przez pośpiech. Na szczęście nie uszkodził kości ani więzadeł, jednak po zranieniu narzędziem mającym kontakt z trawą gojenie jest znacznie dłuższe.

Przyłożyłam od razu opatrunek z żywicy i poleciłam moczyć nogę w mydlinach. Mam nadzieję, że chory będzie się stosował do zaleceń i nie wywiąże się stan zapalny stopy. Choć gdy przestanie boleć, pacjent na pewno będzie wkładał buty bez założonego opatrunku.

Potem mogą być komplikacje, a jak znam tego chorego, nie lubi się stosować do zaleceń lekarskich. Szczepiony przeciwtężcowo był w zeszłym roku, tak że przynajmniej to odpadło.

Janina Banachowska – lekarz ze wsi Półrzeczki w powiecie limanowskim
Najpopularniejsze artykuły

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Wołanie o profilaktykę

Z dr. n. med. Krzysztofem Walczewskim, ordynatorem oddziału psychiatrii w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie i autorem programu profilaktyki depresji w woj. małopolskim „Wyprzedzić smutek” rozmawia Katarzyna Cichosz.

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Rozmawiajmy o bezpieczeństwie lekowym

Nie milkną komentarze po opublikowaniu projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. W różnych aspektach i różnym tonie wypowiadało się na jego temat wiele środowisk. Ostatnio głos zabrały organizacje branżowe, zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej.

50 lat krakowskiej kardiochirurgii dziecięcej

Krakowska kardiochirurgia dziecięca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u dzieci i młodzieży z całej Polski, a także z zagranicy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2010 r. Klinika została uznana za najlepszą w plebiscycie ośrodków kardiochirurgii dziecięcej i otrzymała dyplom i nagrodę tygodnika „Newsweek” za zajęcie I miejsca w Polsce. W 2013 r. Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie wyróżniono pierwszą lokatą dla najlepszego ośrodka medycznego w kraju i „Złotym Skalpelem” przyznawanym przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Powtórnie „Złoty Skalpel” przyznano jej w 2016 r. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Problem nie zawsze rozumiany

Z Ewą Jędrys, prezes Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca w Krakowie rozmawia Katarzyna Cichosz.

Minister bez żadnego trybu

Adam Niedzielski „jedynką” na poznańskiej liście PiS? Pod koniec 2022 roku minister zdrowia zadeklarował, że przygotowuje się do startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Powód? Poselski mandat i obecność w sejmie przekładają się, zdaniem Niedzielskiego, na większą skuteczność w przeprowadzaniu kluczowych decyzji. Skoro już o skuteczności mowa…

Reforma systemu psychiatrii zbacza z wyznaczonego kursu

Rozmowa z Markiem Balickim, byłym pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dorosłych i byłym kierownikiem biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022, ministrem zdrowia w latach 2003 oraz 2004–2005.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Kongres Zdrowia Publicznego 2022

W jakiej sytuacji po bez mała trzech latach pandemii znajduje się system ochrony zdrowia w Polsce? Co ze zdrowiem publicznym, poddanym przeciążeniom pandemii COVID-19 oraz skutków wojny w Ukrainie? Czy możliwe jest funkcjonowanie i zarządzanie wrażliwym dobrem, którym jest zdrowie i życie, w warunkach permanentnego kryzysu? Te, i nie tylko te, pytania mocno wybrzmiewały podczas IX Kongresu Zdrowia Publicznego (8–9 grudnia, Warszawa).

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Wczesny hormonozależny rak piersi – szanse rosną

Wczesny hormonozależny rak piersi u ponad 30% pacjentów daje wznowę nawet po bardzo wielu latach. Na szczęście w kwietniu 2022 roku pojawiły się nowe leki, a więc i nowe możliwości leczenia tego typu nowotworu. Leki te ograniczają ryzyko nawrotu choroby.

Pokonać strach przed stratą dziecka

Z Katarzyną Wolską, naszą redakcyjną koleżanką i mamą małej Tosi, rozmawia Martyna Tomczyk.
bot