Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 67–76/2019
z 5 września 2019 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2019


Pokolenie Y – czy zbliża się rewolucja?

Renata Furman

Są częścią generacji przełomu kulturowego – millenialsów, inaczej pokolenia Y. I tak jak większość z ich pokolenia są wolni, krytyczni, kreatywni i pełni energii. Młodzi lekarze, bo o nich mowa, chcą się realizować, mieć misję i poczucie, że robią coś ważnego.


Przez ostatnich dwanaście lat…

Małgorzata Solecka

Czterech na pięciu Polaków uważa, że najważniejszym problemem do rozwiązania jest naprawa trudnej sytuacji w ochronie zdrowia. Według ponad połowy – ochrona zdrowia powinna być najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Wyniki dwóch niezależnych sondaży, przeprowadzonych pod koniec wakacji, wskazują, że do wyczekiwanej dobrej zmiany w obszarze zdrowia ciągle daleko. I niekoniecznie bliżej niż cztery lata temu.


Przeczekiwanie problemu

Andrzej Sośnierz

Ugrupowania polityczne prześcigają się w obietnicach, niepomne tego, że potem przychodzi płacić ogromną cenę za niefrasobliwie wypowiedziane słowa


Recepta na zdrową pracę

Małgorzata Solecka

Czy lekarze znów wypowiedzą opt-outy? Czy ci, którzy nie mają podpisanych klauzul, bo na przykład pracują na kontraktach, ograniczą czas pracy? Czy ziści się czarny sen ministra zdrowia i znacząca część medyków odmówi pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, co zwielokrotni i tak dotkliwe problemy kadrowe w szpitalach? Odpowiedź poznamy w październiku, w apogeum kampanii wyborczej.


Protest pokoleniowy

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Medycy nie odpuszczają. Akcja „Zdrowa praca” wynika z głęboko zakorzenionych w młodych lekarzach wartości, jej założenia są spójne i autentyczne, i nie mają nic wspólnego z polityką. Zmiany są nieuchronne, nie wiadomo tylko, jak szybko nastąpią.


Letnia rewolucja

Małgorzata Solecka

Adam Niedzielski pełniącym obowiązki prezesa NFZ. Nadzór ze strony Ministerstwa Zdrowia nad płatnikiem w rękach Janusza Cieszyńskiego. W czasie letnich tygodni w Narodowym Funduszu Zdrowia i jego otoczeniu dokonała się prawdziwa rewolucja. Czy i w jaki sposób personalne roszady wpłyną na komplikującą się sytuację w ochronie zdrowia, okaże się bardzo szybko, już w najbliższych miesiącach.


Goła prawda

Marek Nowicki

"Na SOR-ach jak w soczewce kumulują się wszystkie bolączki systemu, który jest niewydolny od wielu lat; tu nie da się już nic oszukać, nikogo omamić, czegokolwiek obiecać – tu jest goła prawda "


Leków brakuje od lat

Ewa Szarkowska

Z Bogną Cichowską-Dumą, dyrektor generalną Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA rozmawia Ewa Szarkowska.


Po co nam RTR?

Halina Pilonis

Zważywszy na niskie ceny farmaceutyków w Polsce, Refundacyjny Tryb Rozwojowy może producentom rekompensować niższe zyski i w dłuższym okresie zapewnić zaopatrzenie naszego rynku w leki, które też są przecież świadczeniami medycznymi. Spodziewane efekty to perspektywa kilkunastu lat – mówi Stefan Bogusławski, jeden z autorów zaprezentowanego przez MPiT projektu RTR.


Rzecznik miał rację

Ewa Szarkowska

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy wyrok WSA, potwierdzając tym samym prawidłowość decyzji Rzecznika Praw Pacjenta, w której ten uznał, że uzależnianie podania pacjentowi odpowiedniego leku biologicznego wyłącznie od wyniku przetargu narusza zbiorowe prawa pacjenta.


Opieka koordynowana przynosi lepsze efekty

Halina Pilonis

Dobiega końca drugi rok realizacji projektu pilotażowego POZ PLUS. Miał się zakończyć 31 grudnia 2019 r., jednak został wydłużony do końca 2021 r. Głównym celem projektu jest pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. – Na zmierzenie efektów zdrowotnych jeszcze za wcześnie. Dlatego przedłużyliśmy program do czterech lat. Jego realizacja odbywa się zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że pacjenci objęci opieką koordynowaną są zadowoleni – mówi Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii NFZ.


Lekarze Czarnobyla

Krzysztof Boczek

Serial HBO o wybuchu w elektrowni atomowej na Ukrainie spowodował, że świat przypomniał sobie to wydarzenie. Przypomnijmy więc, jaki wpływ na zdrowie miał opadający na obszary wielu krajów pył radioaktywny, oraz lekarzy, którzy odegrali istotną rolę w ratowaniu ludzi.


Nie taki Czarnobyl straszny, jak go malują

Krzysztof Boczek

Katastrofa w ukraińskiej elektrowni atomowej zabiła setki razy mniej osób niż nawyk palenia papierosów czy picia alkoholu w krajach byłego ZSRR. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka zwiększyło się dla Europejczyka – wskutek awarii z 1986 r. – z 43 do… 43,1 procent.


Chwile do zapamiętania

Krzysztof Boczek

Chirurg Andrzej Mazur, jako lekarz w wojsku, złamał rozkazy i podawał płyn Lugola tuż po katastrofie w Czarnobylu, a przed tym, zanim władza oficjalnie na to pozwoliła.


Polski rak boli bardziej

Justyna Grzechocińska

Umierający Niemiec otrzymuje dziesięć razy więcej silnych leków niż Polak, który odchodzi w bólu. Chorzy i umierający cierpią, choć dostępne środki przeciwbólowe mogłyby zapewnić im komfort i odchodzenie bez bólu.


Szczepienia: samorządy dostaną zielone światło?

Małgorzata Solecka

Coraz więcej miast i gmin chce premiować przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli dzieci zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach może stać się katalizatorem kolejnych decyzji. Czas ku temu byłby najwyższy, sądząc po informacjach o zagrożeniu wirusem odry, płynących z WHO.


Blockchain – rewolucja w dokumentacji medycznej

Nie mylmy blockchain z informatyzacją – apelują Katarzyna Julia Kowalska, Anna Maleszyk, Michał Dymiński z Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.


Trzymać standard

Katarzyna Cichosz

Z dr n. o zdrowiu Beatą Wieczorek-Wójcik, dyrektorem ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie – Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., rozmawia Katarzyna Cichosz.


Zmierzch bezkarności

Marek Derkacz

Artykuł 65 Kodeksu Etyki Lekarskiej jasno precyzuje, iż lekarzom nie wolno narzu- cać swych usług chorym, tak samo, jak nie wolno im w sposób niezgodny z zasadami etyki i deontologii lekarskiej pozyskiwać pacjentów.


Nadzieja z Oncopole

Iwona Schymalla

– Skupienie się na potrzebach pacjentów, potrzeba służby ludziom, dbanie o wysokie standardy skuteczności, bezpieczeństwa i jakości produktów. To wartości, którymi kieruje się nasza firma w swojej działalności – mówi Beata Dobicka-Miś, dyrektor generalna Pierre Fabre Médicament Polska.


bot