Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 34–42/2016
z 5 maja 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Suplementowanie zdrowego rozsądku

Mariusz Gujski

Na polskim rynku sprzedaje się około 10 tys. tak zwanych suplementów diety, na które Polacy wydają rocznie ponad 3 mld złotych. Przepisy prawa definiują suplementy diety jako środki spożywcze. Powoduje to ich powszechną dostępność i prowadzi do niekontrolowanego spożycia tych nieobojętnych dla zdrowia produktów. Analiza tego, co się dzieje na rynku suplementów w Polsce przypomina mi sytuację sprzed lat na rynku samochodowym, kiedy to zamontowanie stałej przegrody między tylną kanapą a bagażnikiem zmieniało pojazd osobowy w ciężarówkę.


Leki bez refundacji łatwiej dostępne

Aleksandra Kurowska

Pacjent operowany w ramach kontraktu z NFZ będzie mógł wreszcie legalnie dopłacić do soczewek czy implantu. Z kolei w ramach funduszu ratunkowego minister zdrowia zapłaci za procedury spoza koszyka i listy leków i przyzna chorym prawo precedensu. O zmianach w zasadach refundacji z Krzysztofem Łandą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozmawia Aleksandra Kurowska.


Fundusz celowy zamiast NFZ

Małgorzata Solecka

Wydzielony z budżetu państwa fundusz celowy, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia, będzie – prawdopodobnie od 1 stycznia 2018 roku – finansował świadczenia zdrowotne. Bezpłatne leczenie będzie przysługiwać wszystkim obywatelom. Pod koniec kwietnia miały się zakończyć prace zespołu ds. zmian systemowych, ale minister zdrowia przedłużył jego mandat do połowy lipca.


System płac minimalnych

Aleksandra Kurowska

Konstanty Radziwiłł, zasiadając przez lata w Izbie Lekarskiej, promował pomysł płacy minimalnej dla lekarzy. Teraz kierowany przez niego resort opracował projekt ustawy, który ma ustalić najniższe wynagrodzenia dla najważniejszych grup pracowników placówek medycznych. Mają być wyliczane na podstawie średniej płacy w gospodarce.


Zespoły są dobre na wszystko

Andrzej Sośnierz

Powołanie zespołu to wygodne narzędzie zmniejszające napięcia związane z rozwiązywaniem problemu


Ubezpieczeniowe absurdy

Marek Balicki

Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych


Małe satysfakcje

Maciej Biardzki

Wszyscy czekamy na dobrą zmianę, także w systemie opieki zdrowotnej. Zrozumiałe jest, że czekamy na rzeczy kardynalne – zwiększenie zasobów finansowych i ludzkich oraz prawdziwą deregulację. Czasami trudno jest wykazać się cierpliwością, zwłaszcza po latach biedy, dokładania kolejnych biurokratycznych obowiązków i serwowania nam co jakiś czas wątpliwych rozwiązań, takich jak np. pakiet kolejkowy.


Nadzieja na protony

Małgorzata Solecka

Starania o to, by Centrum Cyklotronowe Bronowice mogło zacząć przyjmować pacjentów na nowoczesną, bezpieczną i skuteczną – choć bardzo kosztowną – terapię protonową, zaczynają przypominać południowoamerykańską telenowelę. Tyle jest niewiadomych, zwrotów akcji, tajemnic.


20 lat w kolejce

Marek Nowicki

NFZ zachęca, aby chorzy odwoływali umówione zabiegI. To nonsensowny apel. Potrzebna jest elektroniczna, centralna rejestracja, po to, by wreszcie wkroczyć w XXI wiek


Botoks i inne przypadki

Aleksandra Kurowska

W Polsce każdy lekarz może zajmować się medycyną estetyczną. No, prawie każdy, bo niejasne są w tej kwestii przepisy dotyczące stomatologów. W praktyce jednak panuje wolna amerykanka i różne zabiegi, związane z ingerencją o medycznym charakterze, wykonują zarobkowo także kosmetyczki, a nawet fryzjerki.


Z kogo brać przykład?

Anna Banaszewska

Z których krajów powinniśmy czerpać wzorce? To najczęstsze z pytań pojawiających się podczas prób zdefiniowania modelu finansowania ochrony zdrowia: składkowy czy budżetowy?


Terapia marketingowa

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Istnieją produkty, które sprzedają się w Polsce tak dobrze, że reklamy nie potrzebują. To leki i suplementy diety. Polacy uwielbiają się leczyć sami. Ministerstwo postanowiło więc zakazać reklamy leków.


Kadry to klucz do sukcesu

Paweł Jarosz

Nie od dzisiaj wiadomo, że największym problemem firm, wyłączając utrzymanie płynności finansowej, są kadry i zarządzanie personelem. W ochronie zdrowia ma to szczególne znaczenie, bo lekarzy jak na lekarstwo. Ba! Problemem nie są tylko lekarze. Coraz mniej jest pielęgniarek, a i o kompetentną rejestratorkę bardzo trudno.


Nowy sposób na postęp

Marzena Pytlarz

Skutecznym narzędziem wspomagającym rozwój polskiej medycyny może okazać się partnerstwo innowacyjne – nowy tryb udzielania zamówień publicznych wprowadzony do naszego porządku prawnego kwietniową nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych.


Przychodzi pacjent do lekarza i... nagrywa

Krzysztof Boczek

Na Zachodzie zjawisko jest dość powszechne. Lekarzom się to nie podoba. Czy słusznie? A może sami powinni nakłaniać pacjentów do rejestrowania wizyty. Przynosi to bowiem pewne korzyści.


Transplantacje zgodne z prawem

Tomasz Kobosz

Każdego roku w Polsce na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest ponad 1500 osób, w tym dzieci. Nie wszyscy zdążą otrzymać organ, który uratuje im życie.Narządów brakuje. Procedury i przepisy prawne w transplantologii są rygorystyczne, bo zapewniają równy i sprawiedliwy dostęp do transplantacji. Z Anetą Sieradzką, autorką bloga prawowtransplantacji.pl rozmawia Tomasz Kobosz.


Jądro młodości

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Postępy w naukach medycznych z przełomu XIX i XX w. rozbudziły, znane ludziom od zarania dziejów, nadzieje na wieczną młodość. Mało kto dziś pamięta, że sposobem na jej osiągnięcie miał stać się… przeszczep jąder.


Niewydolność serca: wyzwanie dla kardiologii XXI wieku

Marcin Wełnicki

Pod koniec ubiegłego wieku przewlekła niewydolność serca po raz pierwszy została określona jako zagrożenie epidemiologiczne. Obecnie jej rozpowszechnienie w populacji ogólnej krajów rozwijających się szacowane jest na 1–2 proc. W Polsce schorzenie to dotyczy około 1 mln pacjentów, w Europie 6,5–10 mln, w USA ponad 5 mln.


Nadciśnienie zamaskowane

Marcin Wełnicki

Skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego jest wciąż niezadowalająca. Według wyników badania NATPOL, mniej niż połowa pacjentów uzyskuje docelowe wartości ciśnienia tętniczego. Ostatnio na łamach „Hypertension” ukazało się opracowanie dotyczące zamaskowanego nadciśnienia tętniczego, które dowodzi, iż sytuacja może być jednak jeszcze gorsza, niż nam się wydaje.


Nowy kręgosłup

Barbara Jagas

O nowych standardach leczenia schorzeń kręgosłupa z Robertem Gasikiem, chirurgiem ortopedą, kierownikiem Kliniki Neuroortopedii oraz Kliniki Reumoortopedii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, rozmawia Barbara Jagas.


Wrota śmierci

Ewa Biernacka

Kryteria śmierci człowieka ulegają ewolucji wraz z postępem wiedzy medycznej i co pewien czas są nowelizowane przez środowiska medyczne na całym świecie.


Podlaskie problemy z SM

Iga Przybyszewska

Na stwardnienie rozsiane choruje na świecie 2,5 mln ludzi. Szacuje się, że w Europie jest ich 630 tysięcy. Pacjenci z SM wciąż zmagają się z licznymi barierami w dostępie do leczenia, choć są w Polsce województwa, gdzie jest już lepiej.


Sen nocy pierwszej

"Służba Zdrowia"

Po pierwszej nocy w nowym miejscu często wstajemy niewyspani. Dlaczego tak się dzieje? Próbę wyjaśnienia tego zjawiska podjęli uczeni z Brown University. W eksperymencie wzięło udział 35 ochotników.


Odpowiedzialność bez polisy

Halina Pilonis

Resort zdrowia znosi obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych. Odejście od obligatoryjności w tym zakresie nie zwalnia podmiotu leczniczego z odpowiedzialności.






bot