Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 51–66/2020
z 16 lipca 2020 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Nie szczepię się. Bo nie

Marek Nowicki

Kiedy opadnie kurz kampanii wyborczej, Andrzej Duda będzie musiał się zmierzyć z tematem szczepień przeciwko grypie. To, co powiedział w Końskich na tydzień przed II turą wyborów nie może zostać przemilczane. Prezydent wywrócił budowany misternie od wielu lat program sezonowego zapobiegania tej chorobie.

W promowanie corocznych wkłuć od wielu lat angażowali się sumiennie lekarze od lewa do prawa – bez względu na polityczne poglądy, bo w tym wypadku nie mają one przecież żadnego znaczenia. Tak się akurat jednak składa, że wyjątkowo aktywni w tym względzie byli ostatnio politycy PiS-u. Przed kamerami publicznie ramię wyciągali m.in. ministrowie zdrowia Konstanty Radziwiłł i Łukasz Szumowski oraz ówczesny Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Trudno sobie wyobrazić, żeby teraz, kiedy przyjdzie jesienna słota, ponownie wystąpili jak gdyby nigdy nic i wesoło publicznie się zaszczepili. Teraz to nie będzie takie łatwe, bo autorytet prezydenta rzucił ostry cień mgły na tego typu akcje. Gdyby doszło do ponownego happeningu dajmy na to z Karczewskim czy Szumowskim, złośliwi dziennikarze z komercyjnych mediów od razu zacytowaliby prezydenta i prosili o komentarz szczepiących się.

Andrzej Duda jako głowa państwa z niezwykłą mocą uderzył w promowane przez państwo szczepienia przeciwko grypie – śmiem twierdzić, że rozbił ten program w drobny pył. Nie przejęzyczył się – z premedytacją wykorzystał swoje antyszczepionkowe wyznanie do pozyskania przed wyborami serc tych, którzy w sprawie szczepień, jeśli nawet nie są zdeklarowanymi antyszczepionkowcami, to wahają się albo po prostu na wszelki wypadek nie wyciągają ręki do ukłucia. Pokazał swojakom, że jest swojakiem. O tym, że nie powiedział więcej niż chciał w trakcie gorącej wymiany argumentów w Końskich świadczy wywiad internetowy, jakiego udzielił tuż po tej debacie, a jeszcze przed drugim głosowaniem.

Pan prezydent wyznał w nim, że miał złe doświadczenia związane ze szczepionką przeciw grypie wśród swoich kolegów, którzy się szczepili i bardzo ciężko przechodzili tę chorobę. Stwierdziłem, że to nie ma sensu, bo po co eksperymentować na sobie, po co brać jakieś iniekcje do swojego organizmu, a potem to i tak nie przynosi to żadnego efektu i człowiek ciężko choruje (Polityka Zdrowotna). Skoro tak, to mamy naprawdę bardzo poważny kryzys, przez który nie przebiją się ani Główny Inspektor Sanitarny, ani minister zdrowia ani żaden inny lekarz choćby miał kilkanaście tytułów naukowych. Choćby wszyscy posłowie Zjednoczonej Prawicy wyszli przed parlament i zakasali rękawy do szczepień, to nic to nie zmieni.

A może tylko A. Duda ujawnił to co i tak od wewnątrz gniło i rozpadało się? W końcu zbyt wielu protestów po wypowiedzi z Końskich nie było. Środowisko lekarskie milczy, a wiadomo skądinąd, że w Polsce jedynie od 6 do 8% pracowników służby zdrowia szczepi się przeciwko grypie. Może jesteśmy obłudni i dwulicowi? Może prezydent ma rację? Może to wszystko to faktycznie tylko farmaceutyczna lipa i grypę najzwyczajniej w świecie trzeba po prostu przechorować?

Gdyby jeszcze Andrzej Duda nie wygrał II tury, to pomaszerowałby ze swoją wypowiedzią wprost do historii, ale wygrał i to wyznanie z Końskich będzie mu wiernie towarzyszyć w całej jego dalszej pracy, zapładniając twórczo przez kolejnych pięć lat umysły obywateli. Nawet gdyby teraz nagle zmienił front i powiedział, że warto się jednak szczepić przeciwko grypie, to i tak nikt by mu nie uwierzył. Teraz to przesłanie z Końskich mógłby już przebić tylko osobistym przykładem. Widzę to marzenie senne dr. Jarosława Pinkasa i prof. Lidii Brydak: do Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego wchodzi uroczyście wojewoda mazowiecki Konstanty Radzwiłł i bach, pakuje antygrypową strzykawę w prezydenckie ramię. To byłoby coś.
Najpopularniejsze artykuły

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Wołanie o profilaktykę

Z dr. n. med. Krzysztofem Walczewskim, ordynatorem oddziału psychiatrii w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie i autorem programu profilaktyki depresji w woj. małopolskim „Wyprzedzić smutek” rozmawia Katarzyna Cichosz.

Rozmawiajmy o bezpieczeństwie lekowym

Nie milkną komentarze po opublikowaniu projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. W różnych aspektach i różnym tonie wypowiadało się na jego temat wiele środowisk. Ostatnio głos zabrały organizacje branżowe, zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Kongres Zdrowia Publicznego 2022

W jakiej sytuacji po bez mała trzech latach pandemii znajduje się system ochrony zdrowia w Polsce? Co ze zdrowiem publicznym, poddanym przeciążeniom pandemii COVID-19 oraz skutków wojny w Ukrainie? Czy możliwe jest funkcjonowanie i zarządzanie wrażliwym dobrem, którym jest zdrowie i życie, w warunkach permanentnego kryzysu? Te, i nie tylko te, pytania mocno wybrzmiewały podczas IX Kongresu Zdrowia Publicznego (8–9 grudnia, Warszawa).

Reforma systemu psychiatrii zbacza z wyznaczonego kursu

Rozmowa z Markiem Balickim, byłym pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dorosłych i byłym kierownikiem biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022, ministrem zdrowia w latach 2003 oraz 2004–2005.

50 lat krakowskiej kardiochirurgii dziecięcej

Krakowska kardiochirurgia dziecięca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u dzieci i młodzieży z całej Polski, a także z zagranicy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2010 r. Klinika została uznana za najlepszą w plebiscycie ośrodków kardiochirurgii dziecięcej i otrzymała dyplom i nagrodę tygodnika „Newsweek” za zajęcie I miejsca w Polsce. W 2013 r. Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie wyróżniono pierwszą lokatą dla najlepszego ośrodka medycznego w kraju i „Złotym Skalpelem” przyznawanym przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Powtórnie „Złoty Skalpel” przyznano jej w 2016 r. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Problem nie zawsze rozumiany

Z Ewą Jędrys, prezes Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca w Krakowie rozmawia Katarzyna Cichosz.

Minister bez żadnego trybu

Adam Niedzielski „jedynką” na poznańskiej liście PiS? Pod koniec 2022 roku minister zdrowia zadeklarował, że przygotowuje się do startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Powód? Poselski mandat i obecność w sejmie przekładają się, zdaniem Niedzielskiego, na większą skuteczność w przeprowadzaniu kluczowych decyzji. Skoro już o skuteczności mowa…

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Wczesny hormonozależny rak piersi – szanse rosną

Wczesny hormonozależny rak piersi u ponad 30% pacjentów daje wznowę nawet po bardzo wielu latach. Na szczęście w kwietniu 2022 roku pojawiły się nowe leki, a więc i nowe możliwości leczenia tego typu nowotworu. Leki te ograniczają ryzyko nawrotu choroby.

Pokonać strach przed stratą dziecka

Z Katarzyną Wolską, naszą redakcyjną koleżanką i mamą małej Tosi, rozmawia Martyna Tomczyk.

Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.

Czym są diagnozy pielęgniarskie?

Rozmowa z dr hab. n. o zdr., mgr piel. Aleksandrą Gaworską-Krzemińską, dyrektorem Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa.
bot