Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 17–25/2019
z 21 marca 2019 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Telefon do reportera

Marek Nowicki

Nie ma dnia, żeby nie zadzwonił do mnie ktoś z jakąś propozycją zrobienia tematu do Faktów. Ludzie do reportera zgłaszają się z różnymi sprawami – pacjenci zazwyczaj szukają pomocy; chcą się poskarżyć na kogoś, kto uczynił im krzywdę w ochronie zdrowia albo prosić o nagłośnienie zbiórki pieniędzy. Pacjenci z dobrymi informacjami nie dzwonią, bo jeżeli wszystko się udało, człowiek wyzdrowiał, to po co dzwonić do telewizji? Pochwalić się chcą natomiast coraz częściej – lekarze. Super! Z przyjemnością nagłaśniamy sukcesy naszej medycyny – nawet jeżeli nie są to przełomowe dokonania, a jedynie informacje na miarę ciekawostki. Marketingowcy kontaktują się służbowo i zazwyczaj próbują zrealizować powierzone im zlecenia. Normalne codzienne życie. Jak jakaś firma negocjuje wprowadzenie leku na listę refundacyjną, to zaraz dostaję telefon, żeby zrobić materiał o jakiejś tam chorobie i o biednych pacjentach, którzy nie mają dostępu do porządnego leczenia. Propozycje tematów, za którymi stoją leki i ci, co je produkują, a przede wszystkim gruba forsa, to chleb powszedni. To samo ze sprzętem i nowoczesnymi metodami leczenia. Ostatnio otrzymałem propozycję zrobienia materiału o „nowatorskiej” operacji kardiologicznej. Tyle tylko, że ja zrobiłem materiał o takim nowatorskim zabiegu jakieś 15 lat temu… OK, ale teraz – słyszę w słuchawce – jest ona wykonywana na zupełnie innym sprzęcie. Sprzęt właśnie trafił do pierwszego szpitala w Polsce. Jestem do tego wszystkiego przyzwyczajony i bardzo wdzięczny za każdy telefon, bo dzięki temu wiem, co w trawie piszczy, gdzie są dostawy, o co idzie walka. Muszę jednak przyznać, że czasami pomimo wszystko wpadam w lekkie osłupienie. Tak było ostatnio co najmniej dwa razy.

14 marca przypadał Światowy Dzień Nerek. Więc zadzwoniła do mnie pani i zaproponowała temat o dializach. O tym, że są one wykonywane coraz solidniej, że są coraz bezpieczniejsze i mogą prowadzić do wyleczenia. Zaproponowała mi wywiad z pacjentką, którą lekarze „skazali już na przeszczep”. Na szczęście do tego nie doszło, a pani jest już zdrowa jak ryba; chodziła na dializy, nerki się zregenerowały. Na pewno to wszystko jest prawdą, tyle że od lat słyszę od transplantologów, że mamy w Polsce problem ze stacjami dializ, że dużo się ich pootwierało, że NFZ płaci nieźle, więc jest to niezły biznes, że mamy silne lobby dializacyjne, że pacjenci z dializ z dużymi oporami trafiają na listy przeszczepowe itd. Dane w tym względzie są porażające: w krajach zachodnich 22% dializowanych pacjentów jest na listach przeszczepowych, w Polsce… 4%. Więc zrobienie takiego materiału afirmującego dializy w kontrze do przeszczepów byłoby absolutnym działaniem na szkodę pacjenta. A jednak Agencja PR, z której pani do mnie dzwoniła, dostała od klientów takie zlecenie.

Minister zdrowia ogłosił niedawno, że od 1 kwietnia zabiegi usuwania zaćmy nie będą limitowane. No i dobrze – bo dzięki temu pacjenci stać będą w krótszych kolejkach, a ci, którzy chcieli sobie skrócić czas oczekiwania, nie będą już musieli wykonywać zabiegów prywatnie. To z pewnością dla tych niepublicznych placówek będzie spora strata. Parę dni po konferencji ministra dostaję telefon od dyrektorki jednej z firm z propozycją, żeby zrobić materiał o tym, że zlikwidowanie limitów nie spowoduje zmniejszenia zainteresowania prywatnymi placówkami. Argument przy tym wysuwany był logiczny – prywatny, poza NFZ, ma lepszy wybór soczewek. OK, ale skoro pacjenci i tak przyjdą, to po co dzwonić w tej sprawie do telewizji?
Najpopularniejsze artykuły

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Wołanie o profilaktykę

Z dr. n. med. Krzysztofem Walczewskim, ordynatorem oddziału psychiatrii w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie i autorem programu profilaktyki depresji w woj. małopolskim „Wyprzedzić smutek” rozmawia Katarzyna Cichosz.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.

Protonoterapia. Niekończąca się opowieść

Ośrodek protonoterapii w krakowskich Bronowicach kończy w tym roku pięć lat. To ważny moment, bo o leczenie w Krakowie będzie pacjentom łatwiej. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że ułatwienia dotyczą tych, którzy mogą za terapię zapłacić.

Problem nie zawsze rozumiany

Z Ewą Jędrys, prezes Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca w Krakowie rozmawia Katarzyna Cichosz.

Reforma systemu psychiatrii zbacza z wyznaczonego kursu

Rozmowa z Markiem Balickim, byłym pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dorosłych i byłym kierownikiem biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022, ministrem zdrowia w latach 2003 oraz 2004–2005.

50 lat krakowskiej kardiochirurgii dziecięcej

Krakowska kardiochirurgia dziecięca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u dzieci i młodzieży z całej Polski, a także z zagranicy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2010 r. Klinika została uznana za najlepszą w plebiscycie ośrodków kardiochirurgii dziecięcej i otrzymała dyplom i nagrodę tygodnika „Newsweek” za zajęcie I miejsca w Polsce. W 2013 r. Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie wyróżniono pierwszą lokatą dla najlepszego ośrodka medycznego w kraju i „Złotym Skalpelem” przyznawanym przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Powtórnie „Złoty Skalpel” przyznano jej w 2016 r. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.

Rozmawiajmy o bezpieczeństwie lekowym

Nie milkną komentarze po opublikowaniu projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. W różnych aspektach i różnym tonie wypowiadało się na jego temat wiele środowisk. Ostatnio głos zabrały organizacje branżowe, zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej.

Minister bez żadnego trybu

Adam Niedzielski „jedynką” na poznańskiej liście PiS? Pod koniec 2022 roku minister zdrowia zadeklarował, że przygotowuje się do startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Powód? Poselski mandat i obecność w sejmie przekładają się, zdaniem Niedzielskiego, na większą skuteczność w przeprowadzaniu kluczowych decyzji. Skoro już o skuteczności mowa…

Zawał serca u osób młodych

Zawały serca przypisuje się zazwyczaj ludziom w starszym czy w średnim wieku. Niestety, prawda jest taka, że systematycznie rośnie liczba zawałów wśród ludzi młodych, co zazwyczaj ma bezpośredni związek z trybem życia, jaki prowadzą.
bot