Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 17–25/2019
z 21 marca 2019 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Telefon do reportera

Marek Nowicki

Nie ma dnia, żeby nie zadzwonił do mnie ktoś z jakąś propozycją zrobienia tematu do Faktów. Ludzie do reportera zgłaszają się z różnymi sprawami – pacjenci zazwyczaj szukają pomocy; chcą się poskarżyć na kogoś, kto uczynił im krzywdę w ochronie zdrowia albo prosić o nagłośnienie zbiórki pieniędzy. Pacjenci z dobrymi informacjami nie dzwonią, bo jeżeli wszystko się udało, człowiek wyzdrowiał, to po co dzwonić do telewizji? Pochwalić się chcą natomiast coraz częściej – lekarze. Super! Z przyjemnością nagłaśniamy sukcesy naszej medycyny – nawet jeżeli nie są to przełomowe dokonania, a jedynie informacje na miarę ciekawostki. Marketingowcy kontaktują się służbowo i zazwyczaj próbują zrealizować powierzone im zlecenia. Normalne codzienne życie. Jak jakaś firma negocjuje wprowadzenie leku na listę refundacyjną, to zaraz dostaję telefon, żeby zrobić materiał o jakiejś tam chorobie i o biednych pacjentach, którzy nie mają dostępu do porządnego leczenia. Propozycje tematów, za którymi stoją leki i ci, co je produkują, a przede wszystkim gruba forsa, to chleb powszedni. To samo ze sprzętem i nowoczesnymi metodami leczenia. Ostatnio otrzymałem propozycję zrobienia materiału o „nowatorskiej” operacji kardiologicznej. Tyle tylko, że ja zrobiłem materiał o takim nowatorskim zabiegu jakieś 15 lat temu… OK, ale teraz – słyszę w słuchawce – jest ona wykonywana na zupełnie innym sprzęcie. Sprzęt właśnie trafił do pierwszego szpitala w Polsce. Jestem do tego wszystkiego przyzwyczajony i bardzo wdzięczny za każdy telefon, bo dzięki temu wiem, co w trawie piszczy, gdzie są dostawy, o co idzie walka. Muszę jednak przyznać, że czasami pomimo wszystko wpadam w lekkie osłupienie. Tak było ostatnio co najmniej dwa razy.

14 marca przypadał Światowy Dzień Nerek. Więc zadzwoniła do mnie pani i zaproponowała temat o dializach. O tym, że są one wykonywane coraz solidniej, że są coraz bezpieczniejsze i mogą prowadzić do wyleczenia. Zaproponowała mi wywiad z pacjentką, którą lekarze „skazali już na przeszczep”. Na szczęście do tego nie doszło, a pani jest już zdrowa jak ryba; chodziła na dializy, nerki się zregenerowały. Na pewno to wszystko jest prawdą, tyle że od lat słyszę od transplantologów, że mamy w Polsce problem ze stacjami dializ, że dużo się ich pootwierało, że NFZ płaci nieźle, więc jest to niezły biznes, że mamy silne lobby dializacyjne, że pacjenci z dializ z dużymi oporami trafiają na listy przeszczepowe itd. Dane w tym względzie są porażające: w krajach zachodnich 22% dializowanych pacjentów jest na listach przeszczepowych, w Polsce… 4%. Więc zrobienie takiego materiału afirmującego dializy w kontrze do przeszczepów byłoby absolutnym działaniem na szkodę pacjenta. A jednak Agencja PR, z której pani do mnie dzwoniła, dostała od klientów takie zlecenie.

Minister zdrowia ogłosił niedawno, że od 1 kwietnia zabiegi usuwania zaćmy nie będą limitowane. No i dobrze – bo dzięki temu pacjenci stać będą w krótszych kolejkach, a ci, którzy chcieli sobie skrócić czas oczekiwania, nie będą już musieli wykonywać zabiegów prywatnie. To z pewnością dla tych niepublicznych placówek będzie spora strata. Parę dni po konferencji ministra dostaję telefon od dyrektorki jednej z firm z propozycją, żeby zrobić materiał o tym, że zlikwidowanie limitów nie spowoduje zmniejszenia zainteresowania prywatnymi placówkami. Argument przy tym wysuwany był logiczny – prywatny, poza NFZ, ma lepszy wybór soczewek. OK, ale skoro pacjenci i tak przyjdą, to po co dzwonić w tej sprawie do telewizji?




Najpopularniejsze artykuły

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Czy Trump ma problemy psychiczne?

Chorobę psychiczną prezydenta USA od prawie roku sugerują psychiatrzy i specjaliści od zdrowia psychicznego w Ameryce. Wnioskują o komisję, która pozwoli zbadać, czy prezydent może pełnić swoją funkcję.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Opieka zdrowotna w USA – Struktura i finansowanie

Na świecie wyróżnia się cztery modele opieki zdrowotnej: systemy oparte na przedsiębiorczości reprezentowane przez Stany Zjednoczone, systemy oparte na zabezpieczeniach społecznych, najliczniej reprezentowane w Europie, których reprezentantami są między innymi Niemcy i Francja, systemy oparte na opiece całościowej, których przykładem jest Wielka Brytania i systemy socjalistyczne, których reprezentantem do niedawna była Polska. (...)

Medyczne 3D w Olsztynie

Nowoczesne Laboratorium Fuzji Obrazowych na Wydziale Nauk Medycznych UWM w Olsztynie jest drogą do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynku.

EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.

Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.

Protonoterapia. Niekończąca się opowieść

Ośrodek protonoterapii w krakowskich Bronowicach kończy w tym roku pięć lat. To ważny moment, bo o leczenie w Krakowie będzie pacjentom łatwiej. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że ułatwienia dotyczą tych, którzy mogą za terapię zapłacić.

Doktor AI

Platformy ze sztuczną inteligencją (AI) dokonujące wstępnych diagnoz są już tak zaawansowane, że testowali je londyńczycy, a brytyjski NHS rozważa ich szersze użycie. W Afryce takie aplikacje na smartfona stosują już miliony.

Żylaki okolic intymnych

Pacjentki cierpiące z powodu niewydolności żylnej miednicy i żylaków okolic intymnych zgłaszają się najczęściej do ginekologów i internistów. Nie wszyscy lekarze jednak wiedzą, że istnieje skuteczna metoda leczenia tych dolegliwości.

Po co ten Fundusz?

Na kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda skierował do sejmu prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Projekt uderza szczegółowością rozwiązań i tym, że dotyczą one spraw dość odległych od istoty tego, czym miałaby być nowa instytucja.

Sztuczna inteligencja przejrzy nas na wylot

Czy inteligentnie zaprogramowane i obdarzone zdolnością do uczenia się maszyny mogą w przyszłości wyręczyć psychoterapeutę? Ewa Biernacka pyta o to dr. Tomasza Witkowskiego, psychologa z firmy doradczo-szkoleniowej MODERATOR i Klubu Sceptyków Polskich.




bot