Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 17–25/2019
z 21 marca 2019 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Prekursor dobrych praktyk

Małgorzata Solecka

27. Finał WOŚP i padł kolejny rekord. Ponad 175,9 mln zł, niemal 50 mln złotych więcej niż rok wcześniej. Jerzy Owsiak podsumował styczniowy finał w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nie można było tego zrobić w żadnym innym miejscu.

Po śmiertelnym ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, historia WOŚP splotła się z Gdańskiem i jego dziedzictwem społecznej solidarności. Paradoksalnie, choć fundamentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zawsze była przecież solidarność – ta wielka, choć pisana przez małe „s” – to słowo praktycznie nie pojawiało się ani przy okazji kolejnych finałów, ani w trakcie dyskusji o sensie istnienia i działalności WOŚP.

Podważanie idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rytualnie nasila się na kilka, kilkanaście dni przed styczniowym finałem. Ataki przypuszczane mogą być z różnych, jak się okazuje, pozycji. Najczęściej – z szeroko rozumianej prawicy, gdzie mieszczą się zarówno „harcownicy” partii rządzącej, jak i – najczęściej – publicyści (niechby nawet samozwańczy, publikujący wyłącznie w mediach społecznościowych). W imię ewangelicznego przekazu, że nie może złe drzewo dawać dobrego owocu. A Jerzy Owsiak to – wiadomo: „róbta co chceta”, aborcja, eutanazja, „Złoty Melon” i Przystanek Woodstock. Więc może i zbiórka na zbożny cel, ratowanie dzieci, ale…

Ale przeciw Orkiestrze można też grać na inną nutę. Przed ostatnim Finałem najgłośniej wybrzmiał głos Łukasza Fołtyna, twórcy kultowego komunikatora Gadu-Gadu, człowieka bez wątpienia utożsamiającego się i utożsamianego z lewicą. Sens tej krytyki jest taki: WOŚP kupuje sprzęt, który szpitale nie tylko mogą, ale powinny kupować za pieniądze, jakie płaci im NFZ. Albo, jeśli tych pieniędzy jest za mało, a potrzebują sprzętu do ratowania życia, powinny wymóc sfinansowanie tych zakupów na swoich organach prowadzących (samorządach, uczelniach), w ostateczności – na ministrze zdrowia. Poza tym, dyrektorzy mogą wziąć kredyt, który w końcu i tak spłaci państwo. No i jeszcze jest w odwodzie Unia Europejska. Fołtyn dowodzi, że WOŚP spija śmietankę, bo kupując sprzęt za „tysiąc razy mniej niż płaci za leczenie NFZ” ugruntowuje w opinii publicznej przekonanie, że to Jerzy Owsiak i jego Orkiestra ratują życie, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia i wszyscy, którzy płacą składki. Lepiej byłoby, sugeruje krytyk Orkiestry, by WOŚP finansowała leczenie pacjentów, którym państwo nie refunduje leków…

Z czym trudniej polemizować? Z odwiecznym argumentem prawicowych blogerów, że Jerzy Owsiak zbija kokosy (albo melony) na Orkiestrze? Z przekonaniem, że dyrektor szpitala zawsze może wziąć kredyt na brakujący sprzęt? Czy może z tezą, że działalność charytatywna – jeśli ma mieć sens i akceptację lewicującego publicysty – powinna koncentrować się na zastępowaniu państwa w dostępie do nowoczesnych terapii?

WOŚP od ponad ćwierć wieku niczego nie zastępuje, a już na pewno nie ministra zdrowia czy instytucji odpowiedzialnych za finansowanie ochrony zdrowia. Jest namiastką – zaledwie – aktywności obywatelskiej w obszarze ochrony zdrowia. W krajach od Polski bogatszych – choćby w Wielkiej Brytanii – przy szpitalach, jak najbardziej publicznych, jak najbardziej finansowanych przez NHS – istnieją fundacje, stowarzyszenia wspierające działalność tych placówek. Organizujące doroczne festyny, pikniki – z których dochód przeznaczany jest na remonty, zakup sprzętu, wyposażenia, zbierające fundusze na dziesiątki sposobów. W Polsce lokalne inicjatywy wspierające działalność szpitali kiełkują, powoli rosną. WOŚP można więc uznać za prekursora, lidera dobrych praktyk.

Śmierć prezydenta Gdańska wstrząsnęła też Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu informacji o zgonie Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z dyrygowania Orkiestrą. Zmienił zdanie po tym, jak o pozostanie na stanowisku i dotrzymanie słowa, że „Orkiestra będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej” zaapelowały żona i córka zamordowanego prezydenta. – Podczas tego finału, jak nigdy, jeszcze mocniej w nas się ugruntowało, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej – mówił, ogłaszając wynik finansowy 27. Finału wzruszony Jerzy Owsiak. – Paweł, nic nie poszło na marne – zapewnił, dodając jednocześnie, że „to, co zdarzyło się w Gdańsku, nie zdarzy się już nigdy”. – Ale nie zamierzamy się odgradzać kordonem od ludzi.

– Paweł wychowany był tak, że trzeba się dzielić z innymi. Dlatego po jego tragicznej śmierci pojawiła się myśl, aby nie przynosić morza kwiatów, ale wpłacić symboliczne kwoty na WOŚP – tłumaczyła Magdalena Adamowicz, żona zabitego prezydenta, dziękując zarówno Owsiakowi, jak i Patrycji Krzemińskiej, która spontanicznie zorganizowała internetową zbiórkę do „ostatniej puszki Pana Prezydenta dla WOŚP”. W puszce ostatecznie znalazło się 16 milionów złotych, czyli w praktyce 9 proc. ogólnej kwoty, zebranej w 27. Finale. Pieniądze, tak jak obiecał szef Fundacji WOŚP, zostaną w Gdańsku. Szpital św. Wojciecha już otrzymał kosztującą blisko milion złotych karetkę neonatologiczną – z napisem, że zakup został sfinansowany „z ostatniej puszki Pana Prezydenta Pawła Adamowicza dla WOŚP”.

27. Finał został przeprowadzony z myślą o potrzebach kilkudziesięciu specjalistycznych szpitali dziecięcych. Pieniądze, zebrane w styczniu 2019 roku zostaną wydane m.in. na zakupy rezonansów magnetycznych, tomografów komputerowych, aparatów RTG.
Najpopularniejsze artykuły

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Leczenie wspomagające w przewlekłym zapaleniu prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia stercza zarówno postaci bakteryjnej, jak i niebakteryjnej to duże wyzwanie. Wynika to między innymi ze słabej penetracji antybiotyków do gruczołu krokowego, ale także z faktu utrzymywania się objawów, mimo skutecznego leczenia przeciwbakteryjnego.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

EBN, czyli pielęgniarstwo oparte na faktach

Rozmowa z dr n. o zdrowiu Dorotą Kilańską, kierowniczką Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie w UM w Łodzi, dyrektorką Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie (ENRF), ekspertką Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i WHO.

Artrogrypoza: kompleksowe podejście

Artrogrypoza to trudna choroba wieku dziecięcego. Jest nieuleczalna, jednak dzięki odpowiedniemu traktowaniu chorego dziecku można pomóc, przywracając mu mniej lub bardziej ograniczoną samodzielność. Wymaga wielospecjalistycznego podejścia – równie ważne jest leczenie operacyjne, rehabilitacja, jak i zaopatrzenie ortopedyczne.

Różne oblicza zakrzepicy

Choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zakrzepicą to bardzo demokratyczne schorzenie. Nie omija nikogo. Z jej powodu cierpią politycy, sportowcy, aktorzy, prawnicy. Przyjmuje się, że zakrzepica jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu krążenia.

Udar mózgu u dzieci i młodzieży

Większość z nas, niestety także część lekarzy, jest przekonana, że udar mózgu to choroba, która dotyka tylko ludzi starszych. Prawda jest inna. Udar mózgu może wystąpić także u dzieci i młodzieży. Co więcej, może do niego dojść nawet w okresie życia płodowego.

Byle jakość

Senat pod koniec marca podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w całości, uznając ją za niekonstytucyjną, niedopracowaną i zawierającą szereg niekorzystnych dla systemu, pracowników i pacjentów rozwiązań. Sejm wetem senatu zajmie się zaraz po świętach wielkanocnych.

Apteki rok po AdA

Co zmieniło się w aptekach w ciągu roku działania ustawy tzw. apteka dla aptekarza (AdA)? Liczba tych placówek mocno spadła, a „tąpnięcie” dopiero przed nami. Lokalne monopole się umacniają, ceny dopiero poszybują. Według jednych – to efekty tzw. AdA, która ogranicza możliwości zakładania nowych punktów.

Skąd się biorą nazwy leków?

Ręka do góry, kto nigdy nie przekręcił nazwy leku lub nie zastanawiał się, jak poprawnie wymówić nazwę handlową. Nazewnictwo leków (naming) bywa zabawne, mylące, trudne i nastręcza kłopotów tak pracownikom służby zdrowia, jak i pacjentom. Naming to odwzorowywanie konceptu marki, produktu lub jego unikatowego pozycjonowania. Nie jest to sztuka znajdowania nazw i opisywania ich uzasadnień. Aby wytłumaczenie miało sens, trzeba je rozpropagować i wylansować, i – jak wszystko na rynku medycznym – podlega to ścisłym regulacjom prawnym i modom marketingu.

Tępy dyżur to nie wymówka

Gdy pacjent jest w potrzebie, nie jest ważne, który szpital ma dyżur. A to, że na miejscu nie ma specjalistów, to nie wytłumaczenie za nieudzielenie pomocy – ostatecznie uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych onkologicznych

Ustalenie schematu leczenia przeciwkrzepliwego jest bardzo często zagadnieniem trudnym. Wytyczne dotyczące prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych w przypadku migotania przedsionków czy zasady leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wydają się jasne, w praktyce jednak, decydując o rozpoczęciu stosowania leków przeciwkrzepliwych, musimy brać pod uwagę szereg dodatkowych czynników. Ostatecznie zawsze chodzi o wyważenie potencjalnych zysków ze skutecznej prewencji/leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka powikłań krwotocznych.
bot