Fot. Adobe Stock
Pocenie się jest naturalnym procesem, co nie znaczy, że można lekceważyć jego skutki. W wielu sytuacjach nieprzyjemny zapach jest źródłem zażenowania, czasem bardzo niezręcznych sytuacji. Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym można ograniczyć pocenie się. Jednym z nich jest dobrze dobrany antyperspirant dla mężczyzn. Czy antyperspirant to to samo, co dezodorant? Rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Dezodorant neutralizuje nieprzyjemny zapach, można więc założyć, że robi to, na czym nam zależy. Jednak antyperspirant trzeba uznać za rozwiązanie skuteczniejsze. Dzięki związkom blokującym ujścia gruczołów potowych wydzielanie potu jest znacząco ograniczone. Co to znaczy? Mniejsze ryzyko powstawania plam na koszuli i mniej nieprzyjemnego zapachu. W trudnych sytuacjach antyperspirant dla mężczyzn jest niczym najlepszy przyjaciel – dba o komfort i dodaje pewności siebie.
Co ważne, blokada ta nie jest szkodliwa – skóra nadal „oddycha”, a pocenie się odbywa w innych partiach ciała. Dla większości mężczyzn to po prostu skuteczny sposób na zachowanie świeżości na co dzień, w pracy, na siłowni czy w podróży.
Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn różnią się nie tylko zapachem. Skóra męska jest grubsza, często bardziej owłosiona, na pewno bardziej aktywna jeśli chodzi o pracę gruczołów potowych. Dlatego antyperspirant dla mężczyzn ma zwykle silniejsze działanie niż ten przeznaczony dla kobiet. Zapachy, które zawiera, nie tylko są „męskie”, ale lepiej dopasowane do naturalnego zapachu skóry mężczyzny.
Dobrze dobrany antyperspirant nie tylko chroni przed nieprzyjemnym zapachem. Lista jego zalet jest znacznie dłuższa. Działa nawet do siedemdziesięciu dwóch godzin i zmniejsza potliwość nawet o kilkadziesiąt procent. Przyjemny i wyrazisty zapach jest wisienką na torcie. Antyperspiranty są bezpieczne dla skóry i można ich używać bez obaw, oczywiście trzymając się zaleceń producenta.
Wzmożona potliwość, czyli hiperhydroza, to już nie tylko kwestia dyskomfortu, ale problem medyczny. W takich przypadkach warto sięgnąć po specjalistyczne antyperspiranty (np. z apteki), które mają wyższe stężenie substancji aktywnych. Jeśli i one nie pomagają – dobrze skonsultować się z dermatologiem.
Rynek antyperspirantów dla mężczyzn jest bardzo rozbudowany, co z jednej strony ułatwia zadanie – zawsze jakiś antyperspirant jest dostępny, z drugiej każe się zastanawiać, co przy tym wyborze jest naprawdę ważne.
Mężczyźni o wrażliwej skórze powinni sięgnąć po kosmetyki bez alkoholu, unikną nieprzyjemnych doznań. Warto też sprawdzić, czy kosmetyki były testowane dermatologicznie. Jeśli tak, ryzyko reakcji alergicznych jest znacznie mniejsze, a skuteczność potwierdzona owymi badaniami.
Antyperspirant powinien być też dopasowany do trybu życia – sportowcy na pewno potrzebują innych niż pracownicy biurowi.
Nie bez znaczenia jest też forma: spray, sztyft czy kulka – każdy znajdzie coś dla siebie. Niektórzy preferują szybkie schnięcie sprayu, inni cenią precyzję kulki albo trwałość sztyftu. Tu wybór zwykle podyktowany jest preferencjami.
Antyperspirant dla mężczyzn to coś więcej niż pachnący kosmetyk. Skutecznie chroni przed potem oraz nieprzyjemnym zapachem, zwiększa pewność siebie i pozwala zapomnieć o problemie wilgotnych plam pod pachami.