Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 9–16/2015
z 12 lutego 2015 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


AOTMiT wyceni, zliczy i co dalej?

Aleksandra Kurowska

Agencja wystartowała z wycenianiem świadczeń, ale jest też szansa, że podejmie się liczenia kosztów pośrednich. Czas pokaże, jak zostanie spożytkowana ta praca.


Fot. Thinkstock

Jedna instytucja, dwa z pozoru różne zadania. Bardzo wiele nadziei pacjentów, firm, świadczeniodawców. Bardzo wiele pracy. Takiej, która może pójść na marne, jeśli decydentom zabraknie odwagi i/lub pieniędzy, a więc, tak czy inaczej, odwagi – do zmian. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z nową, dłuższą nazwą, startuje właśnie z wyceną świadczeń medycznych. Równie oczekiwanym działaniem jest kompleksowe liczenie kosztów i zysków przy rekomendowaniu leków do refundacji.

Koszty pośrednie
Na temat liczenia kosztów pośrednich mówi się w Polsce od kilku lat. W styczniu doszło do małego przełomu w tej sprawie. Opublikowano raport „Koszty pośrednie w ocenie technologii medycznych: metodyka, badanie pilotażowe i rekomendacje”. Na zlecenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA przygotowała go po szeregu konsultacji firma HTA Consulting. Pracy w dokument ten włożono wiele, mimo to piszę o małym przełomie, ponieważ w prezentacji dokumentu i debacie o kosztach pośrednich udziału nie wzięli przedstawiciele ani resortu zdrowia, ani NFZ. Za to raportem byli zainteresowani i zaproszenie przyjęli m.in. prezes ZUS oraz przedstawiciele resortu gospodarki i AOTMiT.

– Raport przygotowany dla INFARMY, a szczególnie metodyka liczenia kosztów pośrednich, to z punktu widzenia Agencji, pierwszy, bardzo ważny krok w jednolitym podejściu to tego problemu – mówi nam Katarzyna Jagodzińska- Kalinowska, dyrektor Biura Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Przypomina, że dziś w polskich wytycznych oceny technologii medycznych znajduje się krótki zapis, mówiący o tym, że w analizie ekonomicznej można oprócz bezpośrednich kosztów medycznych i niemedycznych uwzględnić również koszty pośrednie. Nie ma jednak metodyki ich liczenia.

– Do tej pory każdy widział i rozumiał koszty pośrednie inaczej, a raport próbuje wypracować jeden, wspólny sposób. Zaprezentowana metodologia była opiniowana przez Agencję, uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach, podczas których gorąco dyskutowaliśmy. Znamy więc wszystkie możliwości i ograniczenia tego projektu – dodaje Jagodzińska-Kalinowska. Podkreśla, że nie w każdej chorobie jest w ogóle sens liczenia kosztów pośrednich. Jej zdaniem generalnie choroba musi być przewlekła i dotknąć osób aktywnych zawodowo.

W tym roku Agencja zamierza znowelizować Wytyczne HTA i przedyskutować ze środowiskiem możliwość poszerzenia ich o metodykę liczenia kosztów pośrednich. Głównym problemem w liczeniu kosztów są jednak dane, ich jakość (w tym szczegółowość) i dostęp do nich.

Eksperci, choć nie we wszystkim z raportem INFARMY się zgadzają, inicjatywę tę przyjęli dość entuzjastycznie. Dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że jeszcze kilka lat temu o kosztach pośrednich w Polsce się nie dyskutowało. Zrobiliśmy od tego czasu duży postęp.

Ile za punkt?
Podczas gdy dyskusja o kosztach pośrednich dopiero się rozkręca, sprawa taryfikacji świadczeń medycznych jest przesądzona. Rząd obiecywał powołać do tego osobną instytucję, ale ostatecznie poszerzył od 1 stycznia kompetencje już istniejącej AOTM (obecnie AOTMiT). Agencja już zaczęła zbieranie informacji.

– Z tysiąca ankiet, jakie wysłaliśmy, mamy odpowiedzi już z ponad jednej czwartej placówek i stale otrzymujemy kolejne – powiedziała nam na początku lutego Jagodzińska- -Kalinowska. W tym roku Agencja zajmie się wyceną w psychiatrii, opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz kardiochirurgią dziecięcą. – Jeśli chodzi o psychiatrię, to z naszych wstępnych analiz wynika, że stawka za osobodzień w szpitalu może być niedoszacowana, dlatego chcemy w pierwszej kolejności zająć się tym obszarem. Już nawiązaliśmy współpracę z kilkoma placówkami, które przekażą nam dane – mówi przedstawicielka AOTMiT.

Przekuć wiedzę w praktykę
Choć zmiany idą zdecydowanie w dobrym kierunku, może być jeszcze za wcześnie na radość. Zarówno w przypadku kosztów pośrednich, jak i wycen pozostaje pytanie: „Co się stanie z tą wiedzą?”

W przypadku wyceny świadczeń może dojść do sytuacji, że pieniędzy płatnikowi zabraknie. Choć nieoficjalnie w urzędach wspomina się, że część wycen zostanie ścięta, część podniesiona i zbyt dużego wpływu na plan finansowy Funduszu mieć to nie będzie.

Kluczową sprawą w przypadku taryfikacji jest fakt, że Agencja wyceny będzie podawać relacyjnie, w punktach, a nie w złotych. Z jednej strony to logiczne, z drugiej, otwiera furtkę do tego, by MZ i NFZ miały nadal decydujący wpływ na to, ile pieniędzy trafi do placówek za świadczenia. Wycena punktu należeć będzie do NFZ, który ostatnio w znaczniej mierze stracił swą niezależność wobec ministerstwa.

Taryfikacja może mieć w dłuższej perspektywie i tę zaletę, że może ożywić dyskusje o koszyku świadczeń i dodatkowych ubezpieczeniach, o tym co jest standardem, a na co nas nie stać, ile powinna wynosić składka zdrowotna. Ale niekoniecznie tak się stanie. To wciąż temat bardzo polityczny.

W przypadku kosztów pośrednich nie jest pewne, czy w ogóle i w jaki sposób będą one brane pod uwagę przez AOTMiT. A jeśli już nawet zostaną, to przecież MZ nie musi uwzględniać rekomendacji Agencji, co już obecnie ma przecież miejsce. Problem z kosztami pośrednimi jest też i taki, że nie wiadomo, kto powinien w rządzie odpowiadać za to, by były one uwzględniane. Patrząc resortowo: MZ wydając więcej na leki może zaoszczędzić, np. na hospitalizacjach, ale to raczej nie wystarczy, by przechylić szalę na korzyść wielu nowoczesnych leków. Szefowie resortów pracy oraz gospodarki mogliby to zmienić, licząc koszty po swojej stronie, ale do refundacji się nie dołożą.

Bardziej całościowy ogląd budżetów resortów i instytucji (jak ZUS, KRUS i NFZ) ma minister finansów. Oczywiście ma wiele innych zadań i jest mało prawdopodobne, by pochylił się nad ochroną zdrowia. Jego podejście do silosowej polityki jednak zaczyna się zmieniać. MF ma od zeszłego roku nowy Departament Polityki Wydatkowej odpowiedzialny m.in. za analizowanie efektywności wydatkowania publicznych pieniędzy. Jego przedstawiciel miał wziąć udział w prezentacji raportu INFARMY, ale na miejsce nie dotarł.

Atmosferze wokół prac Agencji na pewno nie będą sprzyjać informacje o tym, jak MZ podchodzi do jej pracy. Na początku lutego „Gazeta Wyborcza” ujawniła fragment listu, jaki wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki wysłał do AOTMiT i Rady Przejrzystości. „(…) minister z niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową”. I sugeruje wydawanie najdroższym lekom negatywnych opinii. Opinia Rady ani prezesa Agencji i tak nie jest dla MZ wiążąca, jedna trzecia pozytywnych rekomendacji nie ma odbicia w refundacji, a niektóre leki z negatywną opinią trafiają na listę. Czemu więc MZ naciska na AOTMiT? Nie chce podczas debat, posiedzeń komisji zdrowia w Sejmie i Senacie, spotkań z organizacjami pacjenckimi, tłumaczyć, czemu lek ma pozytywną ocenę, ale na liście go nie ma.




KOMENTARZ:
W Polsce nadal sporadycznie korzystamy z farmakoekonomiki. Jest wiele metod podejmowania decyzji refundacyjnych. Wydaje się, że w naszym kraju najczęściej wybiera się minimalizowanie bieżących kosztów, jednocześnie marnując środki na stare leki generyczne, których po kilka wersji różnych producentów jest w wielu grupach terapeutycznych. Dlatego nowe leki z dużymi opóźnieniami trafiają na listę refundacyjną. Gdy mamy w planie finansowym NFZ określoną kwotę na dopłaty do leków, MZ i NFZ starają się mieć za to jak najwięcej leków, niekoniecznie tych najbardziej użytecznych, a w miarę możliwości jeszcze coś zaoszczędzić.

Inne podejście stosowane jest, np. w Nowej Zelandii, gdzie pracowałem w urzędzie oceniającym technologie medyczne i jednocześnie podejmującym ogólnokrajowe decyzje refundacyjne w imieniu MZ. Tam, gdy do wydania jest, np.100 zł, priorytetem nie są oszczędności, lecz wydanie zaplanowanej kwoty w taki sposób, aby osiągnąć najwyższą użyteczność dla pacjentów – ponieważ zdrowie jest też niejako inwestycją.

Oczywiście zwraca się uwagę na koszty samego leku, ale dokładnie mierzy się też inne czynniki, np. ryzyko i rodzaj powikłań, okres hospitalizacji, samodzielność pacjenta, zdolność powrotu do pracy. Koszty pośrednie to bardzo ważny element decyzji refundacyjnych, brany pod uwagę np. przy stosowaniu metody opartej na tzw. analizie cost-utility analysis uwzględniającej taki współczynnik jak QALY (quality-adjusted life year), czyli korzyść terapii mierzonej liczbą lat życia skorygowaną jego jakością.

To, że w Polsce nie do końca takie metody są stosowane pokazuje chociażby przykład leków dla chorych na cukrzycę. Nowoczesne preparaty, o których refundację lekarze i pacjenci walczą od lat, są nie tylko skuteczniejsze, ale także zmniejszają ryzyko powikłań w tym, np. ryzyko epizodów hipoglikemii. Hospitalizacja z takiego powodu może być bardzo kosztowna. Pozorne oszczędności mogą generować wysokie koszty w innych miejscach budżetu systemu ochrony zdrowia czy ubezpieczeń społecznych.

W mojej ocenie należy rozważyć bardziej aktywne zarządzanie listą refundacyjną i szersze wprowadzenie przetargów w poszczególnych grupach terapeutycznych. W zamian za wyłączność, np. w zakresie refundacji tylko jednej bądź dwóch symwastatyn można by uzyskać oszczędności, które następnie można przeznaczać na refundację nowych leków. Rozważyłbym utworzenie na wzór Nowej Zelandii komercyjnej agendy rządowej realizującej z jednej strony zadania, które obecnie wykonuje AOTMiT, a z drugiej, odpowiadającej za budżet refundacyjny i prowadzącej komercyjne negocjacje oraz kontraktowanie z branżą farmaceutyczną, mając na celu szybkie wprowadzanie nowoczesnych terapii w sposób odpowiedzialny budżetowo.

Lek. Marcin Szuba, dyrektor zarządzający Globalnym Funduszem Medycznym FIZ w Trigon TFI. Przez sześć lat pracował w New Zealand Pharmaceutical Management Agency.




Najpopularniejsze artykuły

Rzeczpospolita bezzębna

Polski trzylatek statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. Sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Na fotelu dentystycznym ani razu w swoim życiu nie usiadł co dziesiąty siedmiolatek. Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Ukraińcy zwyciężają też w… szpitalach

Placówki zdrowia w Ukrainie przez 10 miesięcy wojny były atakowane ponad 700 razy. Wiele z nich zniszczono doszczętnie. Mimo to oraz faktu, że codziennie przybywają setki nowych rannych, poza linią frontu służba zdrowia daje sobie radę zaskakująco dobrze.

Czy Trump ma problemy psychiczne?

Chorobę psychiczną prezydenta USA od prawie roku sugerują psychiatrzy i specjaliści od zdrowia psychicznego w Ameryce. Wnioskują o komisję, która pozwoli zbadać, czy prezydent może pełnić swoją funkcję.

Endometrioza – wędrująca kobiecość

Podstępna, przewlekła i nieuleczalna. Taka jest endometrioza. Ta tajemnicza choroba ginekologiczna, badana od przeszło stu lat, nadal pozostaje dla lekarzy niewyjaśniona. Pomimo że występuje u kobiet coraz częściej, wciąż trudno określić mechanizm jej powstawania i rozwoju, a jej następstwa są poważne, prowadzą nawet do bezpłodności.

Diagności idą do TK

Zdalna autoryzacja serologicznych badań laboratoryjnych zagraża bezpieczeństwu pacjentów, dlatego wciąż zabiegamy w resorcie zdrowia o uchylenie tego zapisu. Zamierzamy w tej sprawie złożyć też skargę do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiada Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.

Mielofibroza choroba o wielu twarzach

Zwykle chorują na nią osoby powyżej 65. roku życia, ale występuje też u trzydziestolatków. Średni czas przeżycia wynosi 5–10 lat, choć niektórzy żyją nawet dwadzieścia. Ale w agresywnej postaci choroby zaledwie 2–3 lata od postawienia rozpoznania.

Rak jajnika – nowe przeciwciało monoklonalne

Wodobrzusze jest w raku jajnika niezależnym złym czynnikiem prognostycznym. Podczas gdy odsetek 5-letnich przeżyć w III i IV stopniu zaawansowania raka jajnika bez wodobrzusza wynosi 45 proc., przy wodobrzuszu obniża się do zaledwie 5 proc. Wiąże się to z faktem, że obecność ascitesu wiąże się zwykle z opornością na leczenie chemioterapią. Obiecujacą opcją terapeutyczną jest stosowanie revomabu (catumaxomab) – przeciwciała trójfunkcyjnego podawanego dootrzewnowo u pacjentów z nowotworami EpCAM-pozytywnymi, kiedy standardowa terapia nie jest już możliwa. (...)

Udar mózgu u dzieci i młodzieży

Większość z nas, niestety także część lekarzy, jest przekonana, że udar mózgu to choroba, która dotyka tylko ludzi starszych. Prawda jest inna. Udar mózgu może wystąpić także u dzieci i młodzieży. Co więcej, może do niego dojść nawet w okresie życia płodowego.

CRISPR-Cas9: Jeden „lek” na 7000 chorób?

Rewolucja wybuchła 28 czerwca 2016 roku. Sześcioro naukowców opisało w swoim artykule mechanizm nazwany przez jednego z nich CRISPR-Cas9, pozwalający na modyfikowanie genomów dowolnych organizmów. Brzmi to jak science fiction, ale jest czystą science.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

Miłość w białym fartuchu

Na nocnych dyżurach, w gabinecie USG, magazynie albo w windzie. Najczęściej
między lekarzem a pielęgniarką. Romanse są trwałym elementem szpitalnej rzeczywistości. Dlaczego? Praca w szpitalu jest ciężka – fizycznie i psychicznie. Zwłaszcza na chirurgii. W sytuacjach zagrożenia życia działa się tam szybko, na pełnej adrenalinie, często w nocy albo po nocy nieprzespanej. W takiej atmosferze, pracując ramię w ramię, pielęgniarki zbliżają się do chirurgów. Stają się sobie bliżsi. Muszą sobie wzajemnie ufać i polegać na sobie. Z czasem wiedzą o sobie wszystko. Są partnerami w działaniu. I dlatego często stają się partnerami w łóżku, czasami także w życiu. Gdzie uprawiają seks? Wszędzie, gdzie tylko jest okazja. W dyżurce, w gabinecie USG, w pokoju socjalnym, w łazience, a czasem w pustej sali chorych. Kochankowie dobierają się na dyżury, zazwyczaj nocne, często zamieniają się z kolegami/koleżankami, by być razem. (...)




bot