Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 77–84/2016
z 6 października 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Ambasador bylejakości

Mariusz Gujski

Frustracja przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych zdaje się sięgać zenitu. Po ośmiu latach prowadzenia przez Platformę Obywatelską polityki zaniechań oczekiwano od nowej władzy odwagi politycznej i konkretnych działań.


Ochrona zdrowia żąda lepszej zmiany

Małgorzata Solecka

Sobota, 24 września 2016 roku. Warszawa, plac Konstytucji. Konstanty Radziwiłł przemawia ze sceny do kilku tysięcy, głównie młodych, demonstrantów. Kończy się protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Nie wiadomo, na co liczył Konstanty Radziwiłł. Ucieka ze sceny przed pytaniami, ścigany gwizdami.


POZ, AOS i szpitale z nowym finansowaniem

Aleksandra Kurowska

Ministerstwo Zdrowia odkryło już część kart w sprawie zmian finansowania różnych typów placówek. Zamierza powoli odwracać finansową piramidę. Na spory wzrost finansowania może liczyć POZ.


Leczenie bez ubezpieczenia

Aleksandra Kurowska

NFZ ma przestać dochodzić kosztów świadczeń udzielonych w POZ osobom nieubezpieczonym. Rada Ministrów przyjęła już wprowadzający te zmiany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Na czym ma polegać?


Reforma na wirażu

Maciej Biardzki

Gabinet Konstantego Radziwiłła ma już prawie rok. W tym czasie wykonano naprawdę dużą pracę przy budowaniu koncepcji zmiany sposobu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Opisano też zasadnicze kierunki tej zmiany. Szkoda by było, gdyby ta całoroczna praca wylądowała w koszu i znów mielibyśmy zaczynać od początku.


Po marszu

Marek Nowicki

24 września podczas manifestacji Konstanty Radziwiłł nie był w stanie obiecać swoim „zdradzonym kolegom” nic nowego ponad to, co obiecał już w lipcu


Ważne zmiany w refundacji

Aleksandra Kurowska

Pod koniec września poznaliśmy od dawna zapowiadany projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Będzie on miał duży wpływ na wszystkich uczestników rynku, lekarzy i pacjentów.


Rozwarstwienie i frustracja

Andrzej Sośnierz

Ogromne i wciąż narastające rozwarstwienie zarobków pracowników ochrony zdrowia to rezultat całego pasma ingerencji kolejnych ministrów, którzy w systemie finansowania ochrony zdrowia poruszali się jak słoń w składzie porcelany


Nie czekając na reformę

Marek Balicki

Manifestacja była w dużym stopniu wyrazem rosnącego zniecierpliwienia brakiem spodziewanych działań, zwłaszcza wobec oczekiwań rozbudzonych przedwyborczymi obietnicami


Wydatki Polaków na zdrowie

Aleksandra Kurowska

Wydatki Polaków na zdrowie rosną szybciej niż dochody. Stale pogłębia się przepaść w możliwościach leczenia między zamożnymi a biednymi. Mówienie o równym dostępie do zdrowia dla wszystkich jest zwyczajną fikcją.


Polacy i suplementy

Halina Pilonis

Na polskim rynku jest około 10 tys. suplementów diety, na które Polacy wydają rocznie niemal 4 mld złotych. Nadużywanie i niewłaściwe ich stosowanie może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jak powinien być regulowany rynek suplementów diety w Polsce – zastanawiano się podczas VII Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy w trakcie debaty współorganizowanej przez „Służbę Zdrowia”.f


Choroby serca i układu krążenia wyzwanie cywilizacyjne

Halina Pilonis

– Odnieśliśmy wielki sukces w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych. Jednak w terapii przewlekłych chorób serca i układu krążenia wciąż jest wiele do zrobienia – podkreślali uczestnicy VII Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy podczas panelu zorganizowanego przez „Służbę Zdrowia”.


Choroby oczu problem zdrowotny i społeczny

Halina Pilonis

Co czwarta osoba z orzeczoną niepełnosprawnością jest niewidoma bądź ma upośledzony wzrok. Tymczasem w wyniku starzenia się społeczeństwa ta liczba będzie rosnąć. Przed polskim systemem stoi więc wyzwanie nie tylko poprawy diagnostyki i leczenia, ale również edukacji społeczeństwa. Choroby oczu to jedno z wyzwań zdrowotnych, o których rozmawiano podczas VII Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy w trakcie panelu współorganizowanego przez „Służbę Zdrowia”.


W SM ważny jest czas

"Służba Zdrowia"

W czasie Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy-Zdroju grono ekspertów dyskutowało na temat dostępności do terapii w chorobach przewlekłych na przykładzie sytuacji chorych ze stwardnieniem rozsianym.


Lekarze znów emigrują

Marcin Kautsch

Po masowych wyjazdach lekarzy, jakie miały miejsce po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nastąpiło wyraźne wyhamowanie tego zjawiska związane z podwyżkami, jakie ta grupa zawodowa otrzymała. Od pewnego czasu widać jednak, że zainteresowanie emigracją ponownie wzrasta.


Odpowiedzialność pielęgniarki za niewłaściwe podanie leku

Paulina Kutrzebka

Podjęcie przez pielęgniarkę czynności wykraczającej poza jej wiedzę i umiejętności zawodowe może być podstawą do podważenia jej należytej staranności oraz przesądzać o winie w przypadku wystąpienia szkody lub krzywdy u pacjenta.


Opieka okołoporodowa a odpowiedzialność prawna

Marzena Pytlarz

2 czerwca i 31 sierpnia br. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej. Standardy w nich zawarte dotyczą opieki w sytuacji najczęstszych powikłań oraz niepowodzenia położniczego. W przypadku niezastosowania się lekarza do wytycznych możliwe jest pociągnięcie go do odpowiedzialności prawnej. Dlatego szpitale już dziś muszą zmienić procedury wewnętrzne, tak by przygotować się na ewentualne spory z pacjentami.


Czy warto tworzyć sieć placówek medycznych?

Paweł Jarosz

Wielu właścicieli NZOZ-ów posiadających jedną placówkę zastanawia się, czy skupić się tylko na jej rozbudowaniu, czy też tworzyć kolejne pod tą samą marką. Dylemat wydaje się prosty do rozwiązania, bowiem sieć daje większą siłę i możliwości.


Praca zespołowa

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Dobre zarządzanie zespołem w ochronie zdrowia polega na integrowaniu go w dążeniu do celu, jakim jest efektywne leczenie. Gdy to się nie udaje, pracownicy przestają dostrzegać ten nadrzędny kierunek. Zaczynają łączyć siły w walce o docenienie i lepsze warunki pracy.


Pacjent w centrum uwagi

Halina Pilonis

Pacjenci powinni stać się partnerami dla systemu ochrony zdrowia. Wymaga to edukacji, ale nie tylko – potrzebna jest ewolucja myślenia.


Zielone światło dla telemedycyny

Daria Wierzbińska

Aplikacje mobilne przynoszą korzyści dla wielu pacjentów, często są ułatwieniem w pracy lekarzy, jak również mogą stanowić odciążenie dla budżetu państwa. Nie można jednak zapominać, że mogą one nieść ze sobą również zagrożenia, ze względu na gromadzone dane pacjentów.


MEDIVIO. Start mobilnej medycyny

Mariusz Kielar

We wrześniu br. wystartowała innowacyjna platforma telemedyczna Medivio. To pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna umożliwiająca kontakt lekarza z pacjentem, dostępna dla każdego i w każdym miejscu. Jako pierwsi z jej funkcjonalnościami mogli zapoznać się uczestnicy tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nowatorskie narzędzie, usprawniające proces terapeutyczny, zostało opracowane w ramach współpracy firmy Silvermedia oraz Grupy Adamed.


Ochrona zdrowia Clinton kontra Trump

Krzysztof Boczek

Jakie zmiany w służbie zdrowia i farmacji zapowiadają kandydaci do fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej? Warto się przyjrzeć, choć dla nas są to odległe problemy.


Renesans deksamfetaminy

Anna Kołodziejska

Pomimo licznych doniesień o skuteczności leków psychostymulujących w leczeniu otyłości, zostały one wycofane ze stosowania u tej grupy pacjentów. Co było powodem podjęcia takiej decyzji? Czy rzeczywiście pochodne amfetaminy są tak niebezpieczne? Czy istnieją rzetelne dowody świadczące o ich szkodliwości? A może jednak warto cofnąć się o krok i ponownie przyjrzeć się tej grupie leków?


Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych

Halina Pilonis

Nowoczesne operacje – w których wielu lekarzy nigdy nie miałoby szans uczestniczyć, a nieliczni próbowali się im przyjrzeć zza pleców kolegów – będzie można zobaczyć, siedząc wygodnie w fotelu przed ekranem. Fundacja Wideochirurgii już po raz trzeci organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych.


Poranne mdłości dobre dla płodu

"Służba Zdrowia"

Choć z pewnością nie należą do przyjemności, poranne nudności w ciąży powinny cieszyć przyszłe mamy – twierdzą naukowcy z National Institute of Child Health and Human Development.


Wiedza kontra błędy

Halina Pilonis

Powołane wiosną br. przez ministra sprawiedliwości wyspecjalizowane komórki prokuratorskie do postępowań związanych z błędami medycznymi zaczęły już działać. – Dzięki przyporządkowaniu takich spraw wybranym prokuratorom możliwe i przede wszystkim tańsze jest ich przeszkolenie, co powinno wpłynąć pozytywnie na jakość wyników – mówi prokurator Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.






bot