Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 100–102/2000
z 21 grudnia 2000 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do spisu treści tego wydania


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Kartka Świąteczna do Reformy Opieki Zdrowotnej

Marek Wójtowicz

Kochana Reformo Opieki Zdrowotnej!
Pokaż się i w Wigilię przemów do nas ludzkim głosem.

Powiedz, Nieszczęsna Reformo, kto Cię tak kiepsko wymyślił? I dlaczego jesteś taka marna, Bidulko, siedmioipółprocentowa? Politycy zdrowotni mówią, że to nie oni, tylko Ty, Reformo Opieki Zdrowotnej, wszystkiemu zawiniłaś, bo nie działasz tak, jak Cię zaprojektowano. Dyrektorzy kas chorych mówią, że to Ty, Reformo, każesz im zabierać pieniądze ze szpitali i dawać na poz. I że nie działasz skutecznie, bo nie zamykasz pustych szpitali. I że organy założycielskie flirtują tylko z Twoją Siostrą Reformą Edukacyjną, a z Tobą nie chcą. Dyrektorzy szpitali też mają do Ciebie pretensje, bo schowałaś się w kasach i nosa z nich nie wychylasz. Pracownicy całej opieki zdrowotnej nie dostali od Ciebie większych pieniędzy za efektywniejszą pracę. Pacjenci nie mają Twojego telefonu w razie nocnej potrzeby i biegać muszą do "rodzinnego" po skierowania na byle co! Gdzie jesteś, Reformo Opieki Zdrowotnej? I czemu nie reagujesz na ogólnokrajowe protesty?

Pogadaj wreszcie z Siostrami Reformami: Emerytalną, Edukacyjną i Administracyjną. Może coś razem postanowicie? Dogadacie się, by współdziałać? Byłoby taniej i skuteczniej. Bo na razie to każda z Was rzepkę sobie skrobie i wyrywa z budżetu państwa, co może dla siebie: Administracyjna opływa w diety, Edukacyjna dorabia korepetycjami, a Emerytalna – robi biznesy na ZUS-owskich dyskietkach. A Ty – Niemoto Zdrowotna? Dwulatku z nie znanych: ojca i matki? Kaprysisz, każdemu mówisz, że jest be. Już nawet minister nie lubi Cię takiej, jaka jesteś! "A naprawdę jaka jesteś – nie wie nikt..."

Rozpełzłaś się po całym kraju, jesteś wszędzie i nigdzie. Jak gdzieś Cię ignorują, to zaraz wypełzasz z sąsiedztwa. Jak Cię szczególnie hołubią i promują, to tracą za chwilę stanowiska. Jesteś i Cię nie ma – nie wiadomo nawet, gdzie masz gabinet i samochód służbowy! Jak Cię dopaść, zatrzymać, podtuczyć albo okupować? Dlaczego jesteś tak arogancka, nie chcesz się dostosować do sytuacji! Nie rozumiesz, że jesteś do niczego, Paskudo Jedna?! Łatwowierni senatorowie, posłowie, ministrowie myśleli, żeś mądra i dojrzała. Spuścili Cię ze smyczy i teraz mówią: "To nie my, to pracodawcy-dyrektorzy niech ją łapią!" Niech w ramach wolnego rynku wykorzystują Cię do restrukturyzacji i wyciskają z Ciebie pieniądze na podwyżki.

Czemu, Reformo Opieki Zdrowotnej, nie dajesz się złapać i wykorzystać? Nie skutkuje nęcenie akredytacją, lepszym popytem, lepszą aparaturą, redukcjami personelu... Tylko tam, gdzie zamkną szpital, pojawiasz się nagle i wrzeszczysz: "Jestem, działam!". No, ale trudno, żeby wszyscy w kraju łapali Cię na zamykanie szpitali, bo kto będzie leczył?

Zrozum, Reformo Opieki Zdrowotnej, że jesteś już naprawdę w trudnej sytuacji. Nie ukryjesz się w placówkach poz, bo wcześniej czy później będziesz musiała poprosić o pomoc poradnię specjalistyczną lub szpital. A tu tabliczka na drzwiach szpitala: "Przepraszamy – zamknięte, bo Reforma się na nas obraziła!"

Proszę Cię, Reformo Opieki Zdrowotnej, rozejrzyj się wokół i zobacz, co nabroiłaś. Nikt Cię nie lubi, tylko jedna jedyna pani minister. Nawet Twoi przybrani rodzice, zablokowani w okupowanych gabinetach, też są już Tobą zmęczeni! Ja sam za Tobą nie przepadam, bo śmierdzisz malizną!

Zmień się, popraw, uśmiechnij całą gębą, pogłaszcz nas po główce, dorzuć kasy, a choćby – zabierz forsę innym Reformom. Pokaż, że potrafisz się przyznać do błędu, nie pysznij się, żeś doskonała. Przypnij się z powrotem do smyczy i grzecznie wykonuj rozkazy: siad, aport, leżeć. Warczenie i szczerzenie zębów nic Ci dobrego, Reformo Opieki Zdrowotnej, nie przyniesie, nawet jeżeli w Twoim imieniu pokąsają nas kontrolne trójki kas chorych. Bo się na Ciebie do końca obrazimy! No i kto Cię wtedy wyprowadzi na siusiu, Smarkulo?

Życzę Ci, Reformo Opieki Zdrowotnej, żebyś w wigilijny wieczór, jak się tylko pierwsza gwiazdka pojawi na niebie, pojęła wreszcie swoim biurokratycznym rozumkiem, że to nie my zostaliśmy wymyśleni dla Ciebie, tylko Ty, Reformo, zostałaś wymyślona dla nas!

Marek Wójtowicz

PS. Wszystkim Czytelnikom SZ i redakcji z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę, aby dobrze odpoczęli (także od moich felietonów), nabrali sił w rodzinnym gronie przy świątecznym stole i nie poddawali się zwątpieniu w Nowym 2001 Roku. Bo przecież inteligencja i fachowość wcześniej czy później zawsze pobiją głupotę i niekompetencję! No i żeby kochanych pieniążków niewdzięczna Reforma dała nam więcej, bo tak jakoś nieprzyjemnie zaczynać bez nich nowe tysiąclecie. No i żeby przyszła prawdziwa zima, bo zrobiło się nam w grudniu trochę za gorąco, a styczeń może być jeszcze gorętszy, jak nic się nie zmieni... w sensie klimatu.




Najpopularniejsze artykuły

Münchhausen z przeniesieniem

– Pozornie opiekuńcza i kochająca matka opowiada lekarzowi wymyślone objawy choroby swojego dziecka lub fabrykuje nieprawidłowe wyniki jego badań, czasem podaje mu truciznę, głodzi, wywołuje infekcje, a nawet dusi do utraty przytomności. Dla pediatry zespół Münchhausena z przeniesieniem to wyjątkowo trudne wyzwanie – mówi psychiatra prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Astronomiczne rachunki za leczenie w USA

Co roku w USA ponad pół miliona rodzin ogłasza bankructwo z powodu horrendalnie wysokich rachunków za leczenie. Bo np. samo dostarczenie chorego do szpitala może kosztować nawet pół miliona dolarów! Prezentujemy absurdalnie wysokie rachunki, jakie dostają Amerykanie. I to mimo ustawy, która rok temu miała zlikwidować zjawisko szokująco wysokich faktur.

Kobiety w chirurgii. Równe szanse na rozwój zawodowy?

Kiedy w 1877 roku Anna Tomaszewicz, absolwentka wydziału medycyny Uniwersytetu w Zurychu wróciła do ojczyzny z dyplomem lekarza w ręku, nie spodziewała się wrogiego przyjęcia przez środowisko medyczne. Ale stało się inaczej. Uznany za wybitnego chirurga i honorowany do dzisiaj, prof. Ludwik Rydygier miał powiedzieć: „Precz z Polski z dziwolągiem kobiety-lekarza!”. W podobny ton uderzyła Gabriela Zapolska, uważana za jedną z pierwszych polskich feministek, która bez ogródek powiedziała: „Nie chcę kobiet lekarzy, prawników, weterynarzy! Nie kraj trupów! Nie zatracaj swej godności niewieściej!".

Ból głowy u dzieci: niedoceniany problem

Paluszek i główka to szkolna wymówka. Każdy zna to powiedzenie. Bywa używane w różnych kontekstach, ale najczęściej jest komentarzem do sytuacji, gdy dziecko skarży się na ból głowy i z tego powodu nie chce iść do szkoły lub wykonać jakiegoś polecenia rodzica. A może jest tak, że nie doceniamy problemu, którym są bóle głowy u dzieci?

Wciąż nie rozumiemy raka trzustki

 – W przypadku raka trzustki cele terapeutyczne są inne niż w raku piersi, jelita grubego czy czerniaku. Postęp w zakresie leczenia systemowego tego nowotworu jest nieznośnie powolny, dlatego sukcesem są terapie, które dodatkowo wydłużają mediany przeżycia nawet o klika miesięcy – mówi dr Leszek Kraj z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Obywatel czy mieszkaniec?

Kryzys uwypuklił konflikt pomiędzy rządem a samorządem. Mimo zapewnień, że nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo Polaków, ważniejsza wydaje się wizerunkowa partia szachów, rozgrywana przez rządzących.

Chorzy na nienawiść

To, co tak łagodnie nazywamy hejtem, to zniewagi, groźby i zniesławianie. Mowa nienawiści powinna być jednoznacznie piętnowana, usuwana z przestrzeni publicznej, a sprawcy świadomi kary. Walka o dobre imię medyków to nie jest zadanie młodych lekarzy.

Zmiany skórne po kontakcie z roślinami

W Europie Północnej najczęstszą przyczyną występowania zmian skórnych spowodowanych kontaktem z roślinami jest Primula obconica. Do innych roślin wywołujących odczyny skórne, a występujących na całym świecie, należy rodzina sumaka jadowitego (gatunek Rhus) oraz przedstawiciele rodziny Compositae, w tym głównie chryzantemy, narcyzy i tulipany (...)

Wczesny rak piersi to choroba uleczalna

W przeciwieństwie do innych krajów rozwiniętych umieralność z powodu raka piersi w Polsce nie spada, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w stosunku do lat 90. dwukrotnie. – Dlatego tak ważne pozostaje wczesne wykrywanie tego nowotworu i terapie zmniejszające ryzyko nawrotu – podkreślają eksperci.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

ZUS zwraca koszty podróży

Osoby wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do osobistego stawiennictwa na badanie przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, konsultanta ZUS często mają do przebycia wiele kilometrów. Przysługuje im jednak prawo do zwrotu kosztów przejazdu. ZUS zwraca osobie wezwanej na badanie do lekarza orzecznika oraz na komisję lekarską koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 2004 r. (...)

Zapalenie błony naczyniowej oka

ZBNO to choroba, w której przebiegu pojawiają się niecharakterystyczne objawy i zaburzenia widzenia. W przebiegu ostrego zapalenia tęczówki oko jest zaczerwienione, bolesne, pojawia się światłowstręt, łzawienie, niewyraźne widzenie. Przewlekłe zapalenie tęczówki oraz zapalenie części pośredniej błony naczyniowej są postaciami ZBNO, które rozwijają się podstępnie i są zazwyczaj rozpoznawane przypadkowo, zwykle gdy dochodzi już do rozwoju poważnych powikłań miejscowych.

Tępy dyżur to nie wymówka

Gdy pacjent jest w potrzebie, nie jest ważne, który szpital ma dyżur. A to, że na miejscu nie ma specjalistów, to nie wytłumaczenie za nieudzielenie pomocy – ostatecznie uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.

Czas pracy osób niepełnosprawnych w szpitalu

Czy niepełnosprawna pielęgniarka lub lekarz mogą pracować w systemie równoważnego czasu pracy i pełnić dyżury medyczne w porze nocnej?




bot