„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 17 maja 2018 r.


archiwum 2018
 
Polityka lekowa: szukanie kompromisu
Renata Furman

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad dokumentem „Polityka lekowa państwa”, który zgodnie z deklaracją wiceministra Marcina Czecha, ma opuścić mury ministerstwa pod koniec drugiego kwartału tego roku.


/ Polityka lekowa: szukanie kompromisu / Renata Furman
 
Było porozumienie, jest projekt
Małgorzata Solecka

Ministerstwo Zdrowia rzutem na taśmę zdążyło dotrzymać warunku porozumienia zawartego w lutym z rezydentami i 8 maja przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych
finansowanych ze środków publicznych, zawierający m.in. skrócenie – o rok –
czasu, w jakim osiągniemy poziom 6 proc. PKB na zdrowie w wydatkach
publicznych.


/ Było porozumienie, jest projekt / Małgorzata Solecka
 
Wspólnie dla zdrowia. Choć raczej osobno
Małgorzata Solecka

13 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwsza z kilku konferencji, które mają wprowadzić polską ochronę zdrowia na nowy poziom. Takie cele stawiają sobie liderzy projektu „Wspólnie dla zdrowia”, w ramach którego toczyć się będzie narodowa debata o kierunkach zmian. Narodowa, choć – analizując skład Rady Programowej projektu – mocno niereprezentatywna. A to tylko jedna z wątpliwości, jakie towarzyszą flagowemu pomysłowi ministra Łukasza Szumowskiego.


/ Wspólnie dla zdrowia. Choć raczej osobno / Małgorzata Solecka
 
Tracone szanse Janosika
Maciej Biardzki

Kolejny konflikt polityczno-społeczny, rozpętany wobec sytuacji osób niepełnosprawnych, pokazał, jak łatwo jest konflikt stworzyć, a jak trudno go rozwiązać, kiedy strony nie analizują jego przyczyn i kontekstu. Pokazuje też, jak szybko można proponować (oby nie realizować) rozwiązania oparte na najprostszych, często wręcz populistycznych rozwiązaniach. A przecież można wykorzystać szansę, którą jest sam konflikt, aby zaproponować rozwiązania systemowe, na które wcześniej nikt by się nie odważył.


/ Tracone szanse Janosika / Maciej Biardzki
 
Ratowanie WIZERUNKU
Marek Nowicki

Zazwyczaj udzielenie wyczerpujących informacji jest najlepszym wyjściem w sytuacji medialnego kryzysu. Nawet wtedy kiedy sprawa jest merytorycznie przegrana


/ Ratowanie WIZERUNKU / Marek Nowicki
 
Byle do jutra
Andrzej Sośnierz

Czy ryczałtowe przydzielanie szpitalom sieciowym większych pieniędzy przyniosło jakiekolwiek efekty dla pacjentów? Jakie korzyści przynosi im ograniczanie dostępu do ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego?


/ Byle do jutra / Andrzej Sośnierz
 
Młoda zmiana
Małgorzata Solecka

Wybór Łukasza Jankowskiego, rezydenta drugiego roku, na fotel prezesa warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej to znak czasów czy zaledwie jedna jaskółka, która – jak mówi przysłowie – wiosny nie czyni?


/ Młoda zmiana / Małgorzata Solecka
 
Rodzić w zgodzie ze standardami
Zuzanna Dąbrowska

Z dr. n. med. Tomaszem Maciejewskim, dyrektorem Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, członkiem zespołu ds. opracowania standardów opieki około- porodowej rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Rodzić w zgodzie ze standardami / Zuzanna Dąbrowska
 
Immunoterapie w raku płuca
Mariusz Kielar

Rak płuca jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa. To najczęstszy nowotwór złośliwy w grupie mężczyzn, stosunkowo częsty także w odniesieniu do zachorowań u kobiet. Niestety, stanowi również najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dlaczego immunoterapia raka płuca jest wielką nadzieją na przedłużenie i poprawę jakości życia pacjenta? Dlaczego tak na nią czekamy? Jakie inne korzyści przynosi immunologiczne leczenie tego nowotworu?


/ Immunoterapie w raku płuca / Mariusz Kielar
 
Pielęgniarka to zawód autonomiczny
Katarzyna Cichosz

Z dr hab. n. hum. Marią Kózką, konsultantem krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego UJ CM – rozmawia Katarzyna Cichosz.


/ Pielęgniarka to zawód autonomiczny / Katarzyna Cichosz
 
Potrzebna edukacja diabetologiczna i nowe regulacje
Ewa Szarkowska

Z mgr Alicją Szewczyk, konsultantem krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego rozmawia Ewa Szarkowska.


/ Potrzebna edukacja diabetologiczna i nowe regulacje / Ewa Szarkowska
 
Hipoglikemia i jej następstwa

Rozmowa z dr. hab. med., mgr. ekon. Maciejem Niewadą, prezesem zarządu HealthQuest Sp. z o.o. Sp. k.


/ Hipoglikemia i jej następstwa /
 
Polityka lekowa: potrzebne zmiany
Halina Pilonis

Dokument „Polityka lekowa państwa” ma opuścić mury Ministerstwa Zdrowia pod koniec drugiego kwartału tego roku. O tym, co powinien zawierać i jaki kształt ma przyjąć rozmawiali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia.


/ Polityka lekowa: potrzebne zmiany / Halina Pilonis
 
Zamki na e-piasku
Krzysztof Boczek

Polska od 12 lat nie potrafi wprowadzić e-recept. Tymczasem rozwiązanie to od dawna jest standardem w krajach rozwiniętych i działa już nawet w krajach rozwijających się. Z najnowszych zapowiedzi wynika, że u nas ma ruszyć za 2 lata. Czy to kolejna „ściema dla suwerena”?


/ Zamki na e-piasku / Krzysztof Boczek
 
Epitafium bałaganu
Krzysztof Boczek

Są szpitale, w których farmaceuci odpowiadają za przetargi na dziesiątki milionów zł, a zarabiają jak personel pomocniczy. O wnioskach z druzgocącego raportu NIK nt. aptek szpitalnych mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.


/ Epitafium bałaganu / Krzysztof Boczek
 
Nie zawsze tak było
Halina Pilonis

– Jak bardzo zmienił się w Polsce rynek leków, począwszy od ich produkcji, poprzez dystrybucję, a skończywszy na obejmowaniu refundacją – trudno sobie wyobrazić tym, którzy nie zajmują się farmacją od dawna. Dziś wszystkich producentów obowiązują europejskie standardy wytwarzania, firmy starające się o refundację przygotowują analizy HTA, które oceniane są w profesjonalnej agencji. Nie zawsze tak było – mówi Marek Jeziorski, przewodniczący Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA.


/ Nie zawsze tak było / Halina Pilonis
 
Liberalizacja zakazu reklamy aptek?
Ewa Szarkowska

Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poważnie rozważają włączenie aptek ogólnodostępnych do rządowego programu „Karta Dużej Rodziny”. Czy to będzie pierwszy krok w kierunku złagodzenia działającego w Polsce prawa farmaceutycznego?


/ Liberalizacja zakazu reklamy aptek? / Ewa Szarkowska
 
Pediatra, który się hejterom nie kłania
Małgorzata Solecka

Na Facebooku ma dwa profile: prywatny i zawodowy. Na tym drugim regularnie zamieszcza edukacyjne posty, stara się wyjaśniać wątpliwości rodziców, odpowiada na pytania związane ze zdrowiem i pielęgnacją dzieci. Lekarz, rezydent pediatrii, Dawid Ciemięga, od ponad dwóch miesięcy jest symbolem walki o dobre imię lekarzy i dobre imię medycyny. Zaczęło się od „afery szczepionkowej”, ale sprawa ma charakter rozwojowy.


/ Pediatra, który się hejterom nie kłania / Małgorzata Solecka
 
Lekarz = asystent lekarza = pielęgniarka

Zaskakujące wyniki dały szeroko zakrojone badania efektów leczenia we wspólnotowych ośrodkach zdrowia w USA. Te popularne rodzaje przychodni z podstawowym zakresem usług, głównie dla nieubezpieczonych i ubogich, zazwyczaj działają w niewielkich miejscowościach.


/ Lekarz = asystent lekarza = pielęgniarka /
 
Baty w necie za parking szpitala

Lekarze, którzy otrzymują negatywne oceny od pacjentów w Internecie, nie mają takich samych wyników w restrykcyjnych badaniach satysfakcji pacjenta – stwierdzili naukowcy ze słynnej Mayo Clinic.


/ Baty w necie za parking szpitala /
 
Czego nie widzą bogowie
Małgorzata Solecka

Nieco ponad rok po premierze „Małych bogów” Paweł Reszka, dziennikarz i reportażysta, wraca do tematów związanych ze zdrowiem. A może raczej – z chorobą, odchodzeniem, umieraniem. Również z próbami ratowania gasnącego albo przynajmniej zagrożonego życia.


/ Czego nie widzą bogowie / Małgorzata Solecka
 
XXIII Ogólnopolskie Forum Ratownictwa

Rok 2018 to czas wielkich jubileuszy: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 90. rocznicy utworzenia Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz powołania Polskiego Towarzystwa Ratunkowego.


/ XXIII Ogólnopolskie Forum Ratownictwa /


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot