„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 7 maja 2015 r.


archiwum 2015
 
Co z tą onkologią?

Podczas dyskusji nad projektem pakietu onkologicznego wiele środowisk zwracało uwagę, że idea jest słuszna i potrzebna, ale tryb jej wprowadzania nie do przyjęcia. Co nagle, to po diable. Może trzeba było, jak postulowali liczni eksperci, wprowadzić najpierw pilotaż? - pytają prof. Krzysztofa Warzochę, dyrektora Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Renata Furman i Mariusz Gujski. (...)  


/ Co z tą onkologią? /
 
Pakiet zmian w pakiecie
Aleksandra Kurowska

Rząd zapowiedział zmiany w pakiecie onkologicznym. Obejmują m.in. zachęty dla AOS do jeszcze szybszego diagnozowania, konkursy uzupełniające na onkologię dla szpitali, korzystne zasady finansowania badań PET. Załatwić sprawę mają zarządzenia prezesa NFZ i rozporządzenia ministra, które mają szybko trafić do konsultacji. Część ekspertów uważa jednak, że to pisana na szybko ustawa jest źródłem problemów. (...)
 


/ Pakiet zmian w pakiecie / Aleksandra Kurowska
 
Co nam da Narodowy Program Zdrowia?

O propozycjach nowych zapisów w ustawie o zdrowiu publicznym, zdrowotnej edukacji społeczeństwa i o programach profilaktycznych z Beatą Małecką-Liberą, wiceminister zdrowia i pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym rozmawia Aleksandra Kurowska. (...)
 


/ Co nam da Narodowy Program Zdrowia? /
 
Kryzys przywództwa
Maciej Gajewski

Problemy zdrowotne, które dotykają społeczeństwa europejskiego mają charakter strukturalny i długoterminowy. Nie chodzi tylko o konsekwencje starzenia się Europejczyków. Coraz więcej mówi się o wyzwaniu, jakim jest zapewnienie mieszkańcom Europy porównywalnego poziomu opieki zdrowotnej, a wybuchy epidemii, takich jak ta powodowana przez wirus ebola, przypominają o konieczności utrzymania bezpieczeństwa zdrowotnego dla populacji przekraczającej 500 milionów. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście niezwykle delikatne kwestie finansowe – gospodarka europejska wciąż nie może powrócić na ścieżkę wzrostu po finansowych tarapatach sprzed 7 lat. (...)


/ Kryzys przywództwa / Maciej Gajewski
 
Masz wybór – wybierz dobrze!
Mariusz Gujski

Można zaryzykować stwierdzenie, że ochrona zdrowia budzi u przeciętnego obywatela naszego państwa ogromne zainteresowanie. Jednocześnie wszystkie sondaże krajowe, a także badania międzynarodowe, wskazują, że Polacy są narodem o jednym z najniższych poziomów zadowolenia z ochrony zdrowia. Wiedzą o tym politycy, i przed każdymi wyborami grają na tej strunie, obiecując zmiany na lepsze. Po wyborach okazuje się, że obietnice sobie, a życie sobie. Ochrona zdrowia jedynie bywa priorytetem polityków. (...)


/ Masz wybór – wybierz dobrze! / Mariusz Gujski
 
Medyczna marihuana
Marek Nowicki

Marihuana przez wiele lat kojarzyła mi się ze skrętem, nielegalnymi plantacjami, życiem na haju i tak dalej. Myślę, że podobne skojarzenia ma do tej pory większość Polaków. Coś jednak we mnie się zmieniło mniej więcej rok temu, kiedy to odwiedziłem z kamerą starsze małżeństwo na warszawskim Służewie. Pan był przytomny, zgodził się na nagranie, wodził wzrokiem i kiwał głową, ale mówiła za niego żona. Mężczyzna od pewnego czasu zmagał się z rakiem kości. Stan był już na tyle zaawansowany, że musiał być karmiony i poruszał się po domu jedynie na wózku inwalidzkim. Warszawskie Hospicjum Onkologiczne w ramach badań klinicznych zaproponowało choremu zastosowanie leku na bazie indyjskich konopi. (...)


/ Medyczna marihuana / Marek Nowicki
 
Powiało grozą
Andrzej Sośnierz

Uczestnicząc w obradach pierwszego dnia, szumnie nazywającego się europejskim, Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przysłuchiwałem się obradom dwóch sesji poświęconych zdrowiu, a w szczególności „zdrowiu szpitali”. Przysłuchiwałem się i wraz z upływem czasu narastało moje zdumienie tym, co słyszę. Uczestnicząca w sesji publiczność, wśród której nie brakowało menadżerów, przedsiębiorców i samorządowców, otóż ta publiczność dowiadywała się przede wszystkim, że w najbliższym czasie przyjdzie szpitalom płacić coraz więcej. Większość kolejnych dyskutantów wydawała się wzajemnie prześcigać w pomysłach na to, jak by tu jeszcze można było oskubać zdrowy szpital z pieniędzy, tak aby wreszcie i on zachorował. (...)


/ Powiało grozą / Andrzej Sośnierz
 
Onkologiczny raport IOZ
Kamil Kłos

Mapy potrzeb onkologicznych, zwiększanie na ich podstawie dostępu do opieki onkologicznej, profilaktyka oraz koordynacja opieki nad osobami już chorymi, monitorowanie jakości opieki oraz zasobów w opiece onkologicznej – to niektóre z głównych postulatów nowego raportu Instytutu Ochrony Zdrowia na temat onkologii. W ślad za tą publikacją już wkrótce ruszą prace eksperckich zespołów tematycznych, które opracują rekomendacje i propozycje rozwiązań w różnych obszarach onkologii, np. w monitorowaniu jakości leczenia. (...)


/ Onkologiczny raport IOZ / Kamil Kłos
 
Dna – do raportu!
Maria Maślińska

Leczenie dny stwarza wiele problemów. Chorzy trafiają najpierw do lekarzy rodzinnych; tylko część dociera do reumatologów i to już na etapie uszkodzenia stawów. Brakuje właściwej edukacji pacjentów. Tę lukę informacyjną i edukacyjną ma za zadanie wypełnić niedawno wydany raport Instytutu Ochrony Zdrowia „Występowanie i leczenie dny moczanowej w Polsce. Analiza, wskazania, rekomendacje”. Zawiera on szereg informacji o diagnostyce i leczeniu tej choroby, jak również wyniki pilotażowych badań na temat wiedzy tak lekarzy, jak też ogółu społeczeństwa, o dnie moczanowej oraz o stosowanych metodach leczenia. (...)  


/ Dna – do raportu! / Maria Maślińska
 
Niewykorzystane szanse geriatrii
Maciej Biardzki

Jeszcze 5 lat temu mój artykuł w „Służbie Zdrowia” o geriatrii był jednym z nielicznych poświęconych temu zagadnieniu. Pomimo powszechnej wiedzy o stopniowym starzeniu się społeczeństwa, ta dziedzina medycyny leżała odłogiem. Dziś sytuacja się zmieniła. Ale czy na pewno? Minęło pięć lat i sytuacja tylko pozornie się zmieniła. Pojawiła się świadomość nadchodzącej katastrofy demograficznej i wynikających z tego wyzwań dla systemu opieki zdrowotnej. I cóż z tego, skoro nie obleka się to w żadne spójne międzyresortowe działanie? (...)


/ Niewykorzystane szanse geriatrii / Maciej Biardzki
 
Marka, czyli co mówią za twoimi plecami
Oliwia Tarasewicz-Gryt

„To, o czym mówią ludzie, kiedy opuścisz pokój, to twoja marka” – mawiał Jeff Bezos, założyciel sklepu Amazon. Ale nie mówmy o marce, ona kojarzy się z nieszczerością i sloganami. Lukrowaną fasadą, logo i papierem firmowym. Mówmy o reputacji i renomie. Lekarz jest od leczenia, menadżer od zarządzania, a marketingowiec od promowania i reklamowania. Czyżby? Reputację i renomę ma każdy profesjonalista, niezależnie od branży. To jego marka. Tworzy ją, wykonując swoje obowiązki. Marka lekarza jest ważna nie tylko dla pacjentów (klientów), ale także dla przełożonych i współpracowników. (...)


/ Marka, czyli co mówią za twoimi plecami / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Jak budować lojalność pacjentów?
Agnieszka Mikołajczyk

Najczęstszym błędem popełnianym przy ocenie lojalności pacjenta jest liczenie jego wizyt, albowiem każda kolejna nie świadczy o tym, że pacjent poleca naszych specjalistów, chwali obsługę i rzetelność zatrudnionych lekarzy. W rzeczywistości to, czego pragnie pacjent, to nie eleganckie wnętrze ani umówienie wizyty z dnia na dzień, ale budowania relacji human to human (H2H). Zbadań satysfakcji pacjenta przeprowadzanych w szpitalach publicznych w województwach mazowieckim i małopolskim wynika, że to, na co pacjenci najbardziej zwracają uwagę to komunikacja, dostępność, zaangażowanie, profesjonalne podejście do pacjenta, a przede wszystkim życzliwość personelu – od pielęgniarki do dyrektora placówki włącznie. (...)


/ Jak budować lojalność pacjentów? / Agnieszka Mikołajczyk
 
Studia dla 40 tys. pielęgniarek i położnych
Beata Cholewka

Ministerstwo Zdrowia kończy w 2015 r. realizację Projektu „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych”. Realizowany od 2008 r. Projekt ma na celu uzupełnienie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych do poziomu licencjata. W roku akademickim 2014/2015 odbył się ostatni nabór – objął on 1740 osób. (...)


/ Studia dla 40 tys. pielęgniarek i położnych / Beata Cholewka
 
Jestem spełnioną kobietą i pielęgniarką
Aleksandra Matczak

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej system kształcenia pielęgniarek i położnych w naszym kraju został ujednolicony zgodnie z wymogami Wspólnoty. Nie zostawiono nas, pielęgniarek, samych sobie. Dano nam możliwość uzupełnienia wykształcenia w ramach tzw. studiów pomostowych, dofinansowanych przez fundusze unijne. Podjęłam to wyzwanie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Kierunek „Pielęgniarstwo – studia stacjonarne pomostowe” ukończyłam w 2009 r. jako jedna z pierwszych i ani przez chwilę tego nie żałuję. (...)


/ Jestem spełnioną kobietą i pielęgniarką / Aleksandra Matczak
 
Czas pracy lekarzy a dyżur medyczny
Paulina Kutrzebka

Jednoznaczna interpretacja przepisów regulujących rozliczanie czasu pracy lekarzy, w tym wynagradzanie za dyżury medyczne, nie jest zadaniem prostym. Wskazuje na to praktyka w wielu podmiotach leczniczych, w których godziny dyżurowe w miesięcznym rozliczeniu były traktowane jako godziny nadliczbowe, za które wypłacane były dodatki w wysokości 50 lub 100 proc. wynagrodzenia. (...)


/ Czas pracy lekarzy a dyżur medyczny / Paulina Kutrzebka
 
Emigracja kusi lekarzy
Halina Pilonis

– Nikt nie ma obowiązku życia heroicznego. Nie widzę nic złego w tym, że młodzi lekarze wyjeżdżają z Polski, mając dużo do wygrania, a mało do stracenia – mówi etyk i filozof prof. Zbigniew Szawarski. Szacuje się, że 10 proc. polskich absolwentów medycyny wyjeżdża za granicę. Tymczasem wciąż w przeliczeniu na liczbę mieszkańców lekarzy jest u nas najmniej w całej UE. Chociaż statystyki dotyczące liczby lekarzy w Polsce są alarmujące, resort zdrowia niewiele robi, aby ci już wykształceni przestali wyjeżdżać. Co prawda, skraca studia, zwiększa liczbę przyjęć na uczelnie medyczne i niektóre rezydentury, ale to nie zatrzymuje młodych doktorów. (...)


/ Emigracja kusi lekarzy / Halina Pilonis
 
Plusy i minusy orzekania
Magdalena Sobiak

Praca lekarza orzecznika ZUS nie należy do łatwych. Pierwszą niespodzianką jest ilość dokumentacji z jaką lekarz ma do czynienia, i nie chodzi tu o dokumentację wewnętrzną. Lekarze trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w różny sposób. Czasem zachęceni czyjąś osobistą relacją, z ogłoszenia albo zatrudniając się na tzw. przeczekanie… zostają na lata. Wiele osób przyciąga do ZUS stabilizacja finansowa. Należy również zaznaczyć, iż lekarz starający się o zatrudnienie w ZUS musi mieć za sobą minimum 5 lat czynnego wykonywania zawodu i drugi stopień specjalizacji. (...)


/ Plusy i minusy orzekania / Magdalena Sobiak
 
Przewlekła białaczka limfocytowa – korzyści z nowych terapii

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą, która w chwili rozpoznania u 40 – 60 proc. pacjentów nie daje żadnych objawów. Co warto wiedzieć na temat epidemiologii tego schorzenia? Z prof. Iwoną Hus z Samodzielnej Pracowni Transplantologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozmawia Mariusz Kielar. (...)
 


/ Przewlekła białaczka limfocytowa – korzyści z nowych terapii /
 
10 bolączek amerykańskich lekarzy
Krzysztof Boczek

Leczenie przeciętnego Amerykanina jest 2,7–3,5 razy droższe niż mieszkańca w państwach rozwiniętych i aż 8–11-krotnie kosztowniejsze niż w Polsce! Tak wielkie wydatki na leczenie w USA, to w znacznym stopniu, pokłosie wysokich zarobków lekarzy. Z 15 najlepiej opłacanych zawodów w tym kraju, aż 14 to medycy różnych specjalizacji. Mimo tak hojnego nabijania ich kiesy, zmagają się oni z zaskakująco podobnymi problemami, jak ich „ubodzy” koledzy w Polsce. Pod koniec każdego roku AMA (American Medical Association) – odpowiednik polskiego NIL – publikuje listę 10 największych wyzwań, jakim w kolejnym roku będą musieli stawić czoła lekarze. Lista przygotowana na rok 2015 r. wygląda dziwnie znajomo. (...)


/ 10 bolączek amerykańskich lekarzy / Krzysztof Boczek
 
Schizofrenia Forum po raz 18.

Wystarczyłaby aktywizacja zawodowa 1 proc. polskich pacjentów ze schizofrenią, by zaoszczędzić ok. 30 mln zł rocznie, tj. budżet jednego dużego szpitala psychiatrycznego. Tymczasem dziś aktywnych zawodowo jest w naszym kraju jedynie 7 proc. pacjentów w nawrotowej fazie schizofrenii. O tym, jak poprawić ten wskaźnik dyskutowano w Warszawie w dniach 19 – 20 marca br. podczas odbywającej się już po raz 18. Konferencji Schizofrenia Forum. Prelegenci wielokrotnie podkreślali, że opieka nad osobami cierpiącymi z powodu zaburzeń psychicznych musi być kompleksowa, a więc obejmować zarówno aspekty czysto medyczne, jak i pozabiologiczne aspekty choroby. (...)


/ Schizofrenia Forum po raz 18. /
 
Codzienne wyzwania pracowni cytostatycznej
Mariusz Kielar

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne z 2001 roku, przygotowywanie leków cytostatycznych stało się usługą farmaceutyczną. Jakie akty prawne zapewniają z jednej strony jakość przygotowywanych cytostatyków, a z drugiej bezpieczeństwo farmaceutów podczas ich przygotowania? O wyzwaniach w zarządzaniu bezpieczeństwem i efektywnością funkcjonowania pracowni cytostatyków, z mgr. Romanem Wójcikiem, kierownikiem apteki szpitalnej Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Sp. z o.o., rozmawia Mariusz Kielar. (...)


/ Codzienne wyzwania pracowni cytostatycznej / Mariusz Kielar
 
Blisko miliard euro inwestycji w badania

Najnowszy raport Komisji Europejskiej EU Industrial R&D Investment Scoreboard prezentujący inwestycje w działalność naukowo-badawczą w roku 2014 pozycjonuje firmę Servier, która przeznaczyła na ten cel tylko w ubiegłym roku ponad 895 mln euro, jako ważnego inwestora na szczeblu europejskim i ogólnoświatowym, a także kluczowego innowatora w sektorze farmaceutycznym w Europie. (...)


/ Blisko miliard euro inwestycji w badania /
 

PORTRETY SZPITALI – MAPY MOŻLIWOŚCI

Szpitale bez kompleksów

Projekt „PORTRETY SZPITALI – MAPY MOŻLIWOŚCI, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego” realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Polskie Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” sp. z o.o., Związek Powiatów Polskich oraz HPI – Health Policy Institute i nadzorowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jest wielofunkcyjnym narzędziem o charakterze diagnostyczno-rekomendacyjnym i benchmarkingowym oceniającym szpitale. (...)


PORTRETY SZPITALI – MAPY MOŻLIWOŚCI / Szpitale bez kompleksów /
 
Na Pomorzu lepiej nie chorować na SM
Iga Przybyszewska

W województwie pomorskim leczenie pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest finansowane na najniższym poziomie w Polsce. Chorzy muszą jeździć po leki do innych miast, aby uniknąć oczekiwania w niekończących się kolejkach. – Na leczenie czekam od listopada 2012 r., jestem 22. w kolejce. Lekarze nakłaniali mnie, abym przeszedł na rentę. Jestem jednak na tyle zdrowy, by pracować i odprowadzać podatki. Komu więc zależy, pytam, abym stał się osobą niepełnosprawną i niewydajną finansowo, obciążającą całe społeczeństwo? Chciałbym nadal być produktywny i wnosić coś do społeczeństwa! – grzmiał Daniel Litwiński z Grupy Młodych „Twardziele” pomorskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR). To właśnie te słowa wzbudziły najwięcej emocji podczas debaty „Likwidowanie nierówności w dostępie do leczenia stwardnienia rozsianego w kontekście analizy map potrzeb zdrowotnych”, która odbyła się 24 marca br. w Gdańsku. (...)


/ Na Pomorzu lepiej nie chorować na SM / Iga Przybyszewska
 
Zgon – diagnoza nieoczywista
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Śmierć stanowi codzienne, ale zawsze tajemnicze doświadczenie ludzkiej egzystencji. Próbowali ją zrozumieć teologowie i filozofowie. Badali ją lekarze, chcąc odróżnić śmierć od jej pozorów i przesuwać granicę w kierunku życia. (...)  


/ Zgon – diagnoza nieoczywista / Bogumiła Kempińska-Mirosławska


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot