Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–50/2018
z 14 czerwca 2018 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2018


Hospicjum: Godność u końca drogi

Renata Furman

Kolejki do opieki hospicyjnej to niejedyny problem pacjentów i lekarzy. Paradoksalnie to nie zagadnienia medyczne stanowią kluczowe wyzwanie.


Od porozumienia do rozczarowania

Małgorzata Solecka

– Minister zdrowia szybko zużył kredyt zaufania, jakim go w lutym obdarzyliśmy – mówią rozgoryczeni liderzy Porozumienia Rezydentów OZZL. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, która ma zostać w czerwcu uchwalona przez sejm, spotkał się z niezwykle ostrą krytyką ze strony młodych lekarzy. Zresztą – nie tylko młodych, i nie tylko lekarzy. Ale to rezydenci mają do ministra największy żal. I to oni mówią: „Czujemy się oszukani”.


Chęci kontra realia

Andrzej Sośnierz

Nadmierne wymagania stawiane placówkom leczniczym w ogóle nie biorą pod uwagę zasobów kadrowych i finansowych, którymi dysponujemy w Polsce


Dokąd nas zaprowadzą mapy?

Małgorzata Solecka

Nieaktualne, wręcz przeterminowane, nieużyteczne dla podejmowania decyzji w zakresie polityki zdrowotnej – tak najkrócej można streścić zarzuty Najwyższej Izby Kontroli pod adresem map potrzeb zdrowotnych, opracowanych w resorcie zdrowia w latach 2015–2016. NIK nie zakwestionowała potrzeby tworzenia map, ale zwróciła uwagę na okoliczności stawiające pod znakiem zapytania jakość tych dokumentów.


Cena testów

Marek Nowicki

Odnotowuję tym skwapliwiej nasze i światowe postępy, im więcej moich znajomych i bliskich dowiaduje się, że ma raka, a ja wobec tego jestem bezradny jak i oni


Bajki z mchu i paproci

Maciej Biardzki

Po ośmiu latach robienia mnie w konia – najpierw przez Ewę Kopacz, a następnie przez Bartosza Arłukowicza – liczyłem, że nowa władza podejdzie do problemów systemu opieki zdrowotnej z większą troską i mniejszym cynizmem od poprzedników. O ile jednak za czasów Konstantego Radziwiłła można się było dopatrywać jakiejś wizji zmiany systemu, czy to w retoryce, czy w konkretnych aktach prawnych, to blisko pół roku Łukasza Szumowskiego to gaszenie pożarów i stagnacja, żeby nie powiedzieć: ruchy pozorne. A przecież opieka zdrowotna miała być dla rządzących priorytetem.


Pilotaż dla zdrowia psychicznego

Zuzanna Dąbrowska

Z dr. Markiem Balickim, byłym ministrem zdrowia, rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


Prezes z Krakowa, czyli lekarze żądają zmian

Małgorzata Solecka

XIV Krajowy Zjazd Lekarzy nie pozostawił cienia wątpliwości: środowisko lekarskie oczekuje, wręcz żąda, zmian. Nie tylko od polityków, również od swoich przedstawicieli. Wyrazem determinacji był wybór nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Profesor Andrzej Matyja zwyciężył z ogromną przewagą już w pierwszej turze. W dużej mierze dzięki głosom młodych lekarzy.


Wielka e-niewiadoma

Ewa Szarkowska

Z dr Bożeną Janicką, prezes Porozumienia Praco- dawców Ochrony Zdrowia, lekarzem rodzinnym i pediatrą rozmawia Ewa Szarkowska.


Zatrudnić, by zaoszczędzić

Krzysztof Boczek

Farmaceuci kliniczni na oddziale szpitalnym: odciążają lekarzy, wyłapują częste interakcje leków, przyczyniają się do szybszego zdrowienia chorych i rzadszych ich powrotów. Pozwalają też zaoszczędzić placówce 4–5 razy tyle, ile sami ją kosztują. Czemu więc polskie szpitale ich nie zatrudniają?


Antyszczepionkowcy przegrywają w sądzie

Ewa Szarkowska

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił indywidualne skargi kasacyjne rodziców, którzy postanowieniem wojewody wielkopolskiego w 2014 r. zostali ukarani grzywną za odmowę wykonania ich dziecku szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce. Obydwa wyroki są prawomocne.


Wirus odry rozlewa się po Europie

Małgorzata Solecka

2,7 tysiąca zachorowań w Rumunii, 2,1 – we Francji, niemal 2 tysiące w Grecji, 22 potwierdzone przypadki zgonu z powodu odry. Dane, opublikowane w połowie maja przez ECDC, nie pozostawiają wątpliwości: Stary Kontynent ma coraz większy problem. Na własne życzenie.


Zepsuć wizerunek antybiotykom

Oliwia Tarasewicz-Gryt

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – mówił podobno Albert Einstein. Świat walczy z niewłaściwym stosowaniem antybiotyków, a Polacy, zamiast ograniczać, przyjmują coraz więcej tych leków. Czy coś poszło nie tak?


Suplementy diety: wieloaspektowe założenia koncepcyjne

Małgorzata Solecka

Niesatysfakcjonująca potencja lub obniżone kobiece libido? A może zawroty głowy przy zmianach ciśnienia atmosferycznego? Menopauza, kaszel palacza, zbędne kilogramy – te i inne problemy rozwiążą suplementy diety. Nikt ci tyle nie da, ile ci producent suplementów obieca.


O autonomii polskich pacjentów

Ewa Szarkowska

Istniejące w Polsce regulacje w sposób niewystarczający chronią autonomię pacjentów niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody, a jednocześnie niemających przedstawiciela ustawowego. Z tej racji za istotne uważam podjęcie działań legislacyjnych mających na celu stworzenie rozwiązań sprzyjających ochronie woli także i tej grupy pacjentów – apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich.


Hospicyjne absurdy

Krzysztof Boczek

Po ubiegłorocznych podwyżkach NFZ dla hospicjów i opieki paliatywnej sytuacja w tej sferze służby zdrowia się poprawiła. Ale nadal są w niej absurdy i problemy, które czasami trudno racjonalnie wytłumaczyć. Zwłaszcza umierającym ludziom.


Leczenie SM to opłacalna inwestycja

Halina Pilonis

Choć sytuacja chorych na SM w Polsce bardzo się poprawiła, wciąż są miejsca, gdzie czekają oni w kolejce na leczenie. Tymczasem, jak wyliczali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji „Służby Zdrowia”, nakłady na terapię tego schorzenia to inwestycja. Dobrze leczony młody człowiek może pracować, zakładać rodzinę. Złe leczenie skazuje go na niepełnosprawność i życie na koszt państwa.


Kolejki, których być nie powinno

Halina Pilonis

Zwiększenie dostępu do leczenia SM przełożyło się na zmniejszenie kosztów pośrednich tej choroby w Polsce. Wciąż jednak są jeszcze listy oczekujących na terapię i w porównaniu do innych krajów UE u nas objęty leczeniem jest znacznie mniejszy odsetek chorych. Nowe leki wymuszają też zmiany w programach lekowych, a specjaliści coraz głośniej pytają, czy w ogóle nie należałoby z programów zrezygnować.


Hakerzy od łamania serc

Krzysztof Boczek

Rozruszniki serca mają moduły łączności, należą do Internetu rzeczy. Czy są więc narażone na cyberataki?


bot