Czerwone plamy na ciele – jak dbać o skórę?
Przyczyn powstawania czerwonych plam na ciele może być bardzo wiele. Na pewno należą do nich podrażnienia mechaniczne, ale też alergie czy po prostu zmiany potrądzikowe. Kolejną przyczyną są choroby skóry takie jak łuszczyca. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o skórę.
Pielęgnacja skóry z czerwonymi plamami
Czerwone plamy na ciele niewątpliwie nie prezentują się estetycznie. Są też przyczyną wielu kompleksów. Na szczęście odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoli je zniwelować i poprawić jakość oraz kondycję skóry. Jeżeli ich przyczyną jest trądzik, to warto zastosować środki myjące dodatkiem witaminy C. Oczywiście czerwone plamy mogą pojawić się po nadmiernej ekspozycji na słońce. W tym przypadku trzeba zadbać o złagodzenie podrażnień. Na skórę twarzy można stosować krem koloryzujący z wysokim filtrem. Zwróćcie uwagę, że zawarte w kosmetykach filtry spowalniają proces melanogenezy. Warto również stosować niacynamid, który sprawdzi się nawet w przypadku czerwonych plam spowodowanych alergią bądź podrażnieniem. Jeżeli plamy są bardzo przesuszone, to stosujcie retinol, który jest niezbędny w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Najlepiej na oczyszczoną skórę nałożyć serum z retinolem, a następnie zaaplikować krem z kwasem hialuronowym. Rekomendujemy także kosmetyki, które zawierają kwas glikolowy, wyrównujący koloryt oraz pobudzający produkcję kolagenu. Warto wiedzieć, że produkty zawierające ten składnik pozwalają utrzymać prawidłowe nawilżenie. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że kwas glikolowy spłyca zmarszczki i przyspiesza regenerację skóry.
Jak pielęgnować skórę z łuszczycą plackowatą?
Skóra z łuszczycą wymaga szczególnej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie można jej bagatelizować, gdyż niewłaściwie wykonana może spowodować powrót objawów, ale też doprowadzić do ich wyjątkowego nasilania się. Przede wszystkim trzeba zadbać o nawilżenie skóry. Do tego celu doskonale sprawdzają się emolienty, które tworzą na skórze warstwę ochronną. Zapobiegają nadmiernej utracie wody, a także zmniejszają świąd. Bardzo dobrze sprawdzi się masło shea, oliwa z oliwek czy olej kukurydziany. Oczywiście w codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć delikatnych środków myjących. Możecie sięgnąć po preparat z niacynamidem, który działa kojąco na skórę z łuszczycą i zmniejsza częstotliwość występowania zmian. Ale to jeszcze nie wszystko. Nie zapomnijcie także o kremie – koniecznie postawcie na ten z kwasem hialuronowym, który wnika w głębokie warstwy skóry, zaś na powierzchni tworzy film ochronny.
Zdrowa dieta podstawą zdrowej skóry
Nie zapomnijcie jeszcze o zdrowej i zbilansowanej diecie. Przede wszystkim całkowicie należy zrezygnować z produktów przetworzonych. Codziennie trzeba wypijać przynajmniej 2 litry wody, by utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. W maksymalnym stopniu konieczna jest rezygnacja z nasyconych kwasów tłuszczowych, a także cukrów prostych. Nie można spożywać niezdrowych tłuszczów trans. Oczywiście zabronione są słodkie napoje czy alkohol. Zatem co jeść? Dania przygotowywane na bazie naturalnych produktów. W diecie nie może zabraknąć dużej ilości świeżych warzyw. Niezbędne są produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Trzeba wiedzieć, że obniżają one stan zapalny. Doskonałym źródłem tych kwasów są ryby morskie, choćby łosoś, makrela, a nawet śledź.
Najpopularniejsze artykuły