„Służba Zdrowia” nr 85-92 z 21 listopada 2019 r.


archiwum 2019
 
Mamy 70 lat
Renata Furman

70 lat temu ukazał się pierwszy numer „Służby Zdrowia”. Jego pierwszą stronę, jak mogą Państwo zobaczyć obok, zdobiło zdjęcie Bolesława Bieruta, Prezydenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Inny od dzisiejszego był duch czasów, który zdominował teksty wprowadzające gazetę w obieg czytelniczy, inny język. Ale czy zasadniczy przekaz, problematyka, tak bardzo różniły się od głównych zagadnień, o jakich piszemy w naszej gazecie współcześnie?


/ Mamy 70 lat / Renata Furman
 
Super 70-latkowie
Justyna Grzechocińska

Chcielibyśmy mieć organizm wyposażony w mechanizmy broniące przed starością. Niestety, ewolucja na tym polu nas zawiodła. Około sześćdziesiątki tracimy gwarancję. Jak twierdził Witold Gombrowicz, wszyscy jesteśmy w trakcie umierania.


/ Super 70-latkowie / Justyna Grzechocińska
 
I po wyborach…
Małgorzata Solecka

Jaka będzie kadencja 2019–2023 w ochronie zdrowia? Co można wywnioskować z wyników wyborów parlamentarnych? Z jednej strony – przełomu nie będzie, raczej polityka kontynuacji, pytanie – czego? Z drugiej – można się spodziewać, że przed Zjednoczoną Prawicą wyzwania będą się piętrzyć zarówno w parlamencie, jak i poza nim.


/ I po wyborach… / Małgorzata Solecka
 
Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny AD 2019
Justyna Grzechocińska

Amerykańskich laureatów zerwano szczęśliwą wiadomością z łóżka, Brytyjczyk był już u siebie w laboratorium. Choć ściśle nie współpracowali, zbudowali razem niezwykły gmach w mieście wiedzy o działaniu ludzkiego organizmu.


/ Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny AD 2019 / Justyna Grzechocińska
 
Wzrost jest, a jakoby go wcale nie było
Małgorzata Solecka

Inflacja zżera dodatkowe miliardy złotych, które wpływają do budżetu NFZ. Ustawa 6 proc. PKB z ledwością wystarczy na to, by Fundusz do 2024 roku mógł finansować dostępność do świadczeń na dotychczasowym poziomie. Nie ma mowy o rozwiązaniu problemów ochrony zdrowia bez rozpoczęcia dyskusji o dalszym (i realnym!) zwiększaniu nakładów, być może przez wyższą składkę zdrowotną.


/ Wzrost jest, a jakoby go wcale nie było / Małgorzata Solecka
 
Gra pozorów
Andrzej Sośnierz

Pamiętam, jak bardzo krytykowaliśmy władze okupującej Polskę komuny, że wszystko było upartyjnione, że aby awansować należało się zapisać do partii. Uważaliśmy, że jest to niedobra dla państwa patologia, bo zamykała drogi awansu dla osób kompetentnych, lecz bezpartyjnych. Po transformacji miało być inaczej. Tymczasem jak jest, każdy widzi


/ Gra pozorów / Andrzej Sośnierz
 
Smog atakuje dzieci
Ewa Szarkowska

Rozmowa z lek. Aleksandrą Ratajczak z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautorką nowatorskiego projektu naukowo-badawczego „Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3‒12 lat”.


/ Smog atakuje dzieci / Ewa Szarkowska
 
Brak narządów, brak kasy?
Marek Nowicki

Za pomaganie w znajdowaniu dawców za wiele szpitalom się nie płaci. Nie mają dyrektorzy interesu w tym, żeby ich szpitale ścigały się o miano lidera w zgłaszaniu dawców. Właściwie wychodzą w tej działalności na zero, a jedyny realny zysk to bałagan związany z orzekaniem śmierci mózgu – angażowanie ludzi i sprzętu


/ Brak narządów, brak kasy? / Marek Nowicki
 
Opieka paliatywna w Polsce
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z Profesorem Robertem Twycrossem, emerytowanym starszym wykładowcą medycyny paliatywnej, Uniwersytet Oksfordzki, Wielka Brytania.


/ Opieka paliatywna w Polsce / Katarzyna Cichosz
 
Dotknąć bólu
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z dr n. hum. Bogną Kędzierską, psychologiem, psychoterapeutą, dyrektorem Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie Cukinia, kierownikiem Zespołu Psychologów Fundacji Gajusz w Łodzi.


/ Dotknąć bólu / Katarzyna Cichosz
 

Recenzja książki:

Skąd się wzięli antyszczepionkowcy?
Małgorzata Solecka

„Wirus paniki” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy podejmują decyzje w obszarze szczepień ochronnych. Choć w zasadzie powinni po nią sięgnąć wszyscy, którzy chcą zrozumieć mechanizmy rządzące współczesnymi społeczeństwami.


Recenzja książki: / Skąd się wzięli antyszczepionkowcy? / Małgorzata Solecka
 
Cytując Szekspira w hematoonkologii
Ewa Biernacka

W onkohematologii, z prób i błędów, intuicji i szczęśliwych koincydencji, sukcesów naukowych honorowanych Nagrodą Nobla wyłonił się postęp zauważalny gołym okiem. Niektóre choroby śmiertelne udało się wyleczyć, inne zyskują pospolite miano przewlekłych. W ratującej życie procedurze przeszczepiania szpiku rozszerzono możliwości doboru dawców dzięki temu, że nauczono się typować zgodność dawcy za pomocą badań molekularnych.


/ Cytując Szekspira w hematoonkologii / Ewa Biernacka
 
Ratownicy doczekają się ustawy?
Ewa Szarkowska

Projekt postulowanej przez środowisko od wielu lat ustawy o zawodzie ratownika medycznego zakłada utworzenie samorządu zawodowego i rejestru ratowników medycznych, a także przyznanie prawa do płatnego urlopu na doskonalenie zawodowe. Oczekiwania ratowników są jednak większe.


/ Ratownicy doczekają się ustawy? / Ewa Szarkowska
 
Doświadczenia pacjenta pod lupą
Iwona Schymalla

– W największym stopniu satysfakcję pacjenta mogą budować czynniki interpersonalne, związane z jakością komunikacji na linii pacjent–personel medyczny i administracyjny. Wiąże się to z podmiotowością pacjenta, z braniem pod uwagę jego zdania i jego sytuacji życiowej – mówi Piotr Kuskowski, dyrektor ds. komunikacji polskiego oddziału Siemens Healthineers, autor raportu badawczego „Doświadczenia pacjenta w Polsce”.


/ Doświadczenia pacjenta pod lupą / Iwona Schymalla
 
Niezaskakujące przyczyny i nieoczywiste skutki zadowolenia pacjenta
Małgorzata Solecka

Niedostateczne wsparcie emocjonalne, kiepskie wyżywienie i długie kolejki do lekarzy – to, jak wynika z pierwszego pogłębionego badania doświadczeń pacjentów i ich bliskich, najczęstsze powody niezadowolenia z polskiej ochrony zdrowia.


/ Niezaskakujące przyczyny i nieoczywiste skutki zadowolenia pacjenta / Małgorzata Solecka
 
Ostatnie trzy siódme
Małgorzata Solecka

Domagamy się nowego systemu służby zdrowia, aby każdy człowiek mógł rzeczywiście uzyskać niezbędne leki, zabiegi i opiekę. Czas w ochronie zdrowia, przynajmniej w niektórych wymiarach, najwyraźniej się zatrzymał, skoro postulat z 10 maja 1989 roku pozostaje aktualny.


/ Ostatnie trzy siódme / Małgorzata Solecka
 
Trzy dekady od wielkiej zmiany
Małgorzata Solecka

– Absolutnie nie tęsknię za systemem budżetowym, ale za kulturą zarządzania – owszem. Decyzje płynęły z centrali, ale były one wcześniej rzeczywiście konsultowane, zapowiadane z dużym wyprzedzeniem i przede wszystkim rzeczywiście przygotowane – wspomina w rozmowie z Małgorzatą Solecką dr Maciej Piróg, lekarz, menedżer, polityk, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 1998–2000.


/ Trzy dekady od wielkiej zmiany / Małgorzata Solecka
 
Lata świetlne temu i dziś w psychiatrii
Ewa Biernacka

Artykuł prof. Eduarda Viety w „Lancet Psychiatry” w 2015 r. nt. metod oceny zaawansowania choroby afektywnej dwubiegunowej (BD) proponował klasyfikowanie pacjentów z tą chorobą w zależności od markerów psychopatologicznych, epigenetyki, endofonetypów opartych na neuropsychologii, stratyfikowanie ich ze względu na choroby współ- istniejące. To podejście od manifestu Kandela z 1998 r. (A New Intellectual Framework for Psychiatry w „American Journal of Psychiatry”) wydają się dzielić lata świetlne w rozumieniu mózgu.


/ Lata świetlne temu i dziś w psychiatrii / Ewa Biernacka
 
Zdrowie psychiczne kosztuje
Ewa Szarkowska

Przeznaczać co najmniej 5 proc. rocznego budżetu NFZ na opiekę psychiatryczną, finansować więcej świadczeń w trybie ambulatoryjnym, jednodniowym i w centrach zdrowia psychicznego oraz zwiększyć dostęp do nowoczesnej farmako- terapii i rehabilitacji. Tylko takie zmiany systemowe mogą poprawić sytuację osób ze schizofrenią w Polsce – przekonują eksperci Uczelni Łazarskiego.


/ Zdrowie psychiczne kosztuje / Ewa Szarkowska
 
Fizjokatorga
Krzysztof Boczek

Za najniższą krajową, przy kursach kosztujących kilkanaście tys. zł i więcej, fizjoterapeuci muszą harować w kilku miejscach. Jak stachanowcy. Ale nie po rekord, ale aby przeżyć.


/ Fizjokatorga / Krzysztof Boczek
 
Flozyny – pozorny przełom w refundacji
Justyna Grzechocińska

Po listopadowej liście leków refundowanych zarówno chorzy na cukrzycę typu 2, jak i diabetolodzy spodziewali się długo zapowiadanego przełomu. Refundacja flozyn to jeden z nielicznych przypadków, gdzie mogli być sami zwycięzcy. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, bo zapowiadane wskazania refundacyjne wydają się mijać z logiką.


/ Flozyny – pozorny przełom w refundacji / Justyna Grzechocińska
 
Jak trzymać w ryzach homocysteinę?
Łukasz Poniatowski

Homocysteina stanowi aminokwas bogaty w atomy siarki, powstający podczas przekształcenia metioniny do cysteiny. Jak wynika z przeprowadzonych badań na modelach zwierzęcych oraz obserwacji klinicznych, zwiększone stężenie homocysteiny w krążeniu jest powszechnie uznawane za niezależny czynnik ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych.


/ Jak trzymać w ryzach homocysteinę? / Łukasz Poniatowski
 
Plastyka intymności
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Zjeść ciastko i mieć ciastko, czyli jak zażyć cielesnych przyjemności, a w noc poślubną okazać się dziewicą – oto odwieczny dylemat kobiet! Zanim niewiastom, których cnota była już skonsumowana, przyszła z pomocą medycyna, musiały one uciekać się do pozamedycznych metod, by w noc poślubną udawać niewinne. Stawka była wysoka – albo godne życie przy boku męża, albo publiczne pohańbienie, nawet śmierć.


/ Plastyka intymności / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Homeopatia na cenzurowanym
Urszula Wilk

Dyskusja na temat statusu i dalszych losów homeopatii trwa w całej Europie już od 2010 r., kiedy brytyjski komitet nauki i technologii, działający w parlamencie, wskazał, że produkty homeopatyczne mają taki sam efekt jak placebo. Francja chce zrezygnować z refundowania produktów homeopatycznych. Hiszpania idzie o krok dalej i domaga się, by homeopatia przestała być uznawana za gałąź medycyny, a związane z nią produkty zniknęły z aptek i przestały być nazywane lekami.


/ Homeopatia na cenzurowanym / Urszula Wilk
 
Jak poprawić dostęp do leczenia biologicznego w Polsce?
Halina Pilonis

Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce wciąż jest dużo gorszy niż w innych krajach UE, w tym także Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to niezrozumiałe, ponieważ wygasło wiele patentów na leki biologiczne i dzięki konkurencji ich ceny spadły nawet o połowę. Tymczasem te oszczędności nie przekładają się na zwiększenie liczby leczonych i wydłużenie czasu terapii.


/ Jak poprawić dostęp do leczenia biologicznego w Polsce? / Halina Pilonis
 
Gra staje się poważna
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Zaczęło się od aplikacji rejestrujących parametry zdrowotne nagradzających za wysiłek fizyczny. Dziś twórcy gier próbują leczyć depresję i chorobę Alzheimera. Gry dawno już przestały być wyłącznie zabawą dla dzieci i młodzieży.


/ Gra staje się poważna / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Smartfon przyjacielem lekarza i pacjenta
Krzysztof Boczek

Amerykanie wolą lekarzy korzystających z telefonów z aplikacjami, które można wykorzystać w gabinecie.


/ Smartfon przyjacielem lekarza i pacjenta / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot