„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 18 maja 2017 r.


archiwum 2017
 
Ubezpieczenie od starości
Renata Furman

O tym, że kryzys demograficzny dotyka nasz kraj, mówią od wielu lat ministrowie kolejnych rządów. Dzisiaj jednak gwałtowne zwiększanie się populacji osób w wieku podeszłym to już nie prognozy czy alarmujące doniesienia, nad którymi można pochylać się z troską i przygotowywać mniej lub bardziej odległe działania zaradcze.


/ Ubezpieczenie od starości / Renata Furman
 
Niczego nie będziemy wycinać
Zuzanna Dąbrowska

O zmianach w ochronie zdrowia i o sposobie ich wprowadzania ze Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Senatu IX Kadencji, lekarzem chirurgiem, rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Niczego nie będziemy wycinać / Zuzanna Dąbrowska
 
Najwyższy czas na ubezpieczenia LTC
Witold Paweł Kalbarczyk

Ubezpieczenia opiekuńczo-pielęgnacyjne – nazywane także ubezpieczeniami opieki długoterminowej lub w skrócie LTC (ang. long-term care) – są dzisiaj w Polsce niedostępne, a potrzebujemy ich nie mniej niż programu 500+.


/ Najwyższy czas na ubezpieczenia LTC / Witold Paweł Kalbarczyk
 
Zwichnięta reforma
Małgorzata Solecka

Z Andrzejem Sośnierzem, lekarzem, politykiem, posłem na Sejm RP V, VI i VIII kadencji, prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2006–2007 rozmawia Małgorzata Solecka.


/ Zwichnięta reforma / Małgorzata Solecka
 
Zamiast NFZ zlikwidujmy Ministerstwo Zdrowia
Małgorzata Solecka

Elżbieta Rafalska zamiast Konstantego Radziwiłła? A konkretnie – jeden superresort, któremu podlegałaby całość spraw związanych z polityką społeczną, pracą, rodziną i ochroną zdrowia. Taki, według doniesień medialnych z początków maja, jest najnowszy pomysł w Prawie i Sprawiedliwości na sanację sytuacji w zdrowiu.


/ Zamiast NFZ zlikwidujmy Ministerstwo Zdrowia / Małgorzata Solecka
 
Finansowy galimatias
Aleksandra Kurowska

W zapowiedziach dotyczących finansów placówek medycznych w kolejnych miesiącach i latach łatwo się pogubić. Łączą je dwa elementy: hojność NFZ planującego m.in. zwiększenie stawki za punkty, w których rozliczane są placówki, i „skąpstwo” rządu, w którym wicepremier Mateusz Morawiecki zaciągnął zdrowiu ręczny hamulec.


/ Finansowy galimatias / Aleksandra Kurowska
 
Pieniądze to nie wszystko
Andrzej Sośnierz

Są kraje, które na ochronę zdrowia przeznaczają mniejszy procent PKB, a ich system opieki zdrowotnej działa lepiej i efektywniej. Należy do nich Singapur


/ Pieniądze to nie wszystko / Andrzej Sośnierz
 
Izby lekarskie czekają na młodych
Halina Pilonis

– Praca w samorządzie lekarskim przynosi mniej satysfakcji niż ta w praktyce lekarskiej. Kiedy wiemy, co choremu dolega i jak go leczyć, zwykle możemy mu pomóc i czujemy zadowolenie. Trafna diagnoza oraz znajomość terapii systemu ochrony zdrowia wcale nie znaczą, że uda się nam kogoś do tego przekonać – mówi prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Namawia jednak młodych lekarzy, aby startowali w zbliżających się wyborach do izb lekarskich.


/ Izby lekarskie czekają na młodych / Halina Pilonis
 
Czuły wskaźnik
Marek Balicki

Samobójstwa najczęściej popełniają u nas pracownicy fizyczni, bezrobotni i rolnicy. Najbardziej suicydogenny jest lęk przed bezrobociem


/ Czuły wskaźnik / Marek Balicki
 
Co za dużo, to opt-out
Halina Pilonis

Lekarze w ramach protestu chcą wypowiadać klauzulę opt-out pozwalającą na dłuższy niż 48 godzin tygodniowo czas pracy. Tymczasem, zdaniem samorządu lekarskiego, powinien zrobić to minister zdrowia. – Trzeba wyrazić żal, że do porządkowania prawa potrzebne jest wypowiadanie opt-out przez samych lekarzy, a nie wprowadzona przez rząd z odpowiednim terminem zmiana systemowa – ubolewa Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.


/ Co za dużo, to opt-out / Halina Pilonis
 
Od recept i katarku
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Lekarz rodzinny jako koordynator zespołu i strażnik zdrowia swoich podopiecznych. Nowa ustawa miała podnieść rangę POZ, ale komentarze środowisk medycznych wskazują, że realizacja założeń nie będzie łatwa. Potrzebne są też działania wizerunkowe, bo POZ nie ma najlepszej opinii.


/ Od recept i katarku / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
O dostępie do dokumentacji medycznej
Szymon Rajski

Choć z pozoru prowadzenie dokumentacji medycznej kojarzyć się może ze zwykłą biurokracją, to czynność ta jest niezwykle ważna zarówno dla życia i zdrowia pacjenta, jak i dla samego lekarza. Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do zafałszowania obrazu stanu zdrowia chorego, co z kolei może się przyczynić do błędów w leczeniu.


/ O dostępie do dokumentacji medycznej / Szymon Rajski
 
Szlachetne e-zdrowie…
Aleksandra Kurowska

Kiedy może ruszyć wystawianie e-recept i na jakim etapie jest budowa platformy P1 dla ochrony zdrowia – o tym z Marcinem Węgrzyniakiem, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozmawia Aleksandra Kurowska.


/ Szlachetne e-zdrowie… / Aleksandra Kurowska
 
Dyskretny urok jednomyślności
Małgorzata Solecka

Gdy Konstanty Radziwiłł podpisuje memorandum o współpracy z Białorusią, trudno nie zastanawiać się, czym wschodni sąsiad tak ministrowi imponuje. Czy chodzi o system zatrudniania lekarzy, czyli nakazy pracy? Czy też o scentralizowany system zarządzania systemem?


/ Dyskretny urok jednomyślności / Małgorzata Solecka
 
Fizjoterapia – bezpieczniej i szybciej
Krzysztof Boczek

Obowiązująca od 2016 r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty wprowadza rewolucję
dla tego środowiska. I wiele zmian istotnych
dla pacjentów i lekarzy.


/ Fizjoterapia – bezpieczniej i szybciej / Krzysztof Boczek
 
Odkryć pacjenta w systemie
Mariusz Kielar

Koncepcja medycyny personalizowanej wyrasta z potrzeby zapewnienia opieki zdrowotnej jak najlepiej dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta. Podejście personalizowane jest bezpośrednio związane z dynamicznym rozwojem badań nad genetyką człowieka. Zagadnieniom tym poświęcone było II Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej, zorganizowane 27 marca 2017 r. w Krakowie przez Instytut Ochrony Zdrowia oraz Uniwersytet Jagielloński, pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia.


/ Odkryć pacjenta w systemie / Mariusz Kielar
 
System istnieje dla pacjenta
Nastazja Pilonis

— Umacnianie pozycji pacjenta nie może ograniczać się jedynie do gabinetu lekarza, ale powinno objąć również instytucje rządowe, firmy ubezpieczeniowe, a także sektor farmaceutyczny. — Wsparcie chorych w ramach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia musi być więc globalne — mówi dr Robert Carlson, szef National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Podczas I Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment w Warszawie podzielił się doświadczeniami w zakresie budowania systemu ochrony zdrowia, w którym pacjent odgrywa najważniejszą rolę.


/ System istnieje dla pacjenta / Nastazja Pilonis
 
Oczy Polaków pod lupą
"Służba Zdrowia"

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia upośledzenie wzroku dotyczy 285,4 mln ludzi w skali globalnej, z czego 13,8% to niewidomi. Do najczęstszych przyczyn chorób oczu na świecie należą: wady refrakcji przekładające się na ostrość widzenia (42%), zaćma (33%) oraz jaskra (2%). Dominującą przyczyną ślepoty jest zaćma (51%), w dalszej kolejności jaskra (8%) i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Nie licząc wad refrakcji, w krajach rozwiniętych ok. 50% przyczyn upośledzeń widzenia stanowi właśnie AMD.


/ Oczy Polaków pod lupą / "Służba Zdrowia"
 
Brytyjskie życzenie śmierci
Katarzyna Cichosz

Opieka paliatywna w Wielkiej Brytanii od zawsze sprzeciwiała się eutanazji. W 2014 roku parlament dyskutował nad projektem Assisted Dying Bill, który zakładał, że pacjent sam połyka śmiercionośną dawkę leku, ale lekarz lub pielęgniarka musi z nim zostać do momentu śmierci. Co dzieje się w kraju Cicely Saunders?


/ Brytyjskie życzenie śmierci / Katarzyna Cichosz
 
Czarne sny Bułhakowa
Małgorzata Solecka

Z Pawłem Reszką, autorem książki „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy” rozmawia Małgorzata Solecka


/ Czarne sny Bułhakowa / Małgorzata Solecka
 
Ciekawostki
Krzysztof Boczek

Jej podobiznę można znaleźć w pobliżu grobowców piramidy schodkowej w Sakkarze w Egipcie. Hieroglify przedstawiają ją jako „szefa lekarzy”, wiadomo też, że zajmowała się nauką. To świadczy o tym, że w starożytnym Egipcie kobiety mogły uzyskiwać wyższy status w ówczesnym świecie medycyny. Szacuje się, że ta pierwsza znana nam lekarka żyła ponad 4,7 tys. lat temu.


/ Ciekawostki / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot