Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 17–25/2020
z 19 marca 2020 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2020


PROFILAKTYKA

Pneumokoki: 13 > 10

– Stanowisko działającego przy Ministrze Zdrowia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych jest jednoznaczne. Należy refundować 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom, bo zabezpiecza przed serotypami bardzo groźnymi dla dzieci oraz całego społeczeństwa, przed którymi nie chroni szczepionka 10-walentna – mówi prof. Ewa Helwich. Tymczasem zlecona przez resort zdrowia opinia AOTMiT – ku zdziwieniu specjalistów – sugeruje równorzędność obu szczepionek.


Epidemia COVID-19:

System w czasach zarazy

Małgorzata Solecka

Polska ochrona zdrowia tańczy nad przepaścią od lat. Epidemia koronawirusa może oznaczać ogromny krok – pytanie tylko, czy w stronę przepaści, czy wręcz przeciwnie.


Epidemia COVID-19:

Szansa dla odpowiedzialności

Renata Furman

Odpowiedzialność to pojęcie, do którego odwołuje się minister zdrowia podczas licznych konferencji i wystąpień dotyczących rozwijającej się epidemii zakażeń koronawirusem. Minister apeluje do naszej odpowiedzialności za własne zdrowie, za zdrowie naszych rodzin i całej naszej społeczności.


Epidemia COVID-19:

Wojna białej armii

Krzysztof Boczek

Koronawirus stanowi duże zagrożenie dla personelu medycznego. Pod koniec lutego aż 3 tys. z nich było zarażonych w samych Chinach. Są placówki, w których prawie 1/3 chorych to medycy.


Epidemia COVID-19:

Medialny wirus

Marek Nowicki

Środowisko antyszczepionkowców pilnie śledzi doniesienia i stale nagłaśnia w Internecie swoje stanowisko, że cała ta epidemia koronawirusa jest sztucznie nadmuchana, że to medialna rzeczywistość, że to strachy na Lachy!


Epidemia COVID-19:

Król Wirus Pierwszy

Małgorzata Solecka

W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego pojawił się nowy zawodnik: koronawirus. Sam, co prawda, nie sięgnie po fotel prezydencki, ale może skutecznie zmniejszyć szanse na reelekcję urzędującej głowy państwa. Może też zwiększyć lub zmniejszyć szanse innych kandydatów.


Co z tymi płacami?

Małgorzata Solecka

Niemal 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie zarabia przeciętny lekarz. Pielęgniarka – blisko połowę mniej, 5,3 tys. zł. Płace może nie są kosmicznie wysokie, ale w ciągu dwóch lat wzrosły, w porównaniu z innymi zawodami, i to nie tylko medycznymi, najbardziej. Co wiemy z raportu GUS na temat zarobków Polaków i co dalej z płacami w ochronie zdrowia?


Życie po wyjściu z sieci

Ewa Szarkowska

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia opieki zdrowotnej zaczął w Polsce funkcjonować od 1 października 2017 r. i objął 590 placówek. Obecnie w tzw. sieci szpitali działają 582 lecznice.


To się nie zawali

Andrzej Sośnierz

Wszyscy prorokują, że przecież to się w końcu wywróci. Rodzi się jednak taka refleksja, że różnego rodzaju kasandryczne wypowiedzi jednak się nie sprawdzają, a – wydawałoby się – nieznośne stany chaosu mogą jednak trwać zadziwiająco długo


Polityka lekowa: Doszliśmy do ściany

Halina Pilonis

Na trójkę z dwoma minusami ocenili specjaliści realizację założeń zapisanych w „Polityce lekowej państwa na lata 2018–2022”. I choć – według ekspertów – to dokument bardzo dobry i potrzebny, niezrealizowany pozostanie jedynie literaturą.


Rozmowa z Judy Leage:

Zarządzanie jakością

Katarzyna Cichosz

Wywiad z Judy Leage, Nurse Development and Quality Lead, The Martlets Hospice, Hove, Wielka Brytania.


Rozmowa z Mariolą Łodzińską

Nie ma i nie będzie zgody na agresję!

Ewa Szarkowska

– Wciąż pokutuje przekonane, że z zawodem pielęgniarki czy położnej nierozerwalnie związane jest nie tylko ryzyko zakłucia się igłą, ale także akceptacja agresywnego zachowania pacjenta. I na to nie ma absolutnie naszej zgody. Nie chcemy, żeby agresja wpisywała się w nasz zawód. Nasza praca jest ogromnie obciążająca fizycznie i psychicznie. Dodatkowy stres w postaci agresywnych zdarzeń, niestety powoduje, że zniechęcenie w związku z pracą wykonywaną przez pielęgniarki i położne jest jeszcze większe – podkreśla Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.


Uprzejmość kliniczna

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Można odnieść wrażenie, że wszystko o komunikacji z pacjentem zostało już powiedziane i każdy zna teorię, ale w praktyce niewiele się zmienia. Pacjenci narzekają na personel medyczny, a personel medyczny ma pretensje do pacjentów. Chociaż napisano kilkadziesiąt podręczników, poświęconych rozmowie terapeutycznej czy budowaniu relacji z pacjentem, to doskonalenie tych umiejętności wymaga treningu – podobnie jak mięśnie.


Wypaleni 2020

Krzysztof Boczek

Pozostaje największym wyzwaniem i problemem dla lekarzy. Nie tylko w USA. Ale to tam przeprowadza się od lat najbardziej drobiazgowe badania tego zjawiska. Sprawdź najnowsze wyniki i wyciągnij wnioski. Zanim i ty się wypalisz.


Medycyna paliatywna potrzebuje strategii rozwoju

Halina Pilonis

– Skuteczne leczenie bólu czy duszności u pacjenta może być równie satysfakcjonującym dla lekarza sukcesem jak przeszczepienie narządów – mówi prof. Wojciech Leppert, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej. Opowiada też o najważniejszych wyzwaniach polskiej opieki paliatywnej i hospicyjnej.


Profilaktyka 40 Plus

Rzutem na taśmę, a tak naprawdę już po terminie, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło program Profilaktyka 40 Plus – jedną z obietnic „piątki Kaczyńskiego” na pierwsze 100 dni nowego rządu. Program ma objąć miliony Polaków. Od zapowiedzi do realizacji jednak daleka droga.


W jakim celu powstało Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach?

Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepień ochronnych, są jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów.


Protonoterapia. Niekończąca się opowieść

Ośrodek protonoterapii w krakowskich Bronowicach kończy w tym roku pięć lat. To ważny moment, bo o leczenie w Krakowie będzie pacjentom łatwiej. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że ułatwienia dotyczą tych, którzy mogą za terapię zapłacić.


Wszechmogące komórki macierzyste

Historia komórek macierzystych ma już ponad 100 lat. Poznanie ich biologii pozwoliło na zrozumienie wielu procesów komórkowych, takich jak samoodnowa, proliferacja czy różnicowanie.


Dzieci złapane w sieć

Justyna Grzechocińska

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – coraz więcej dzieci cierpi na cyberuzależnienie, uznane za ciężką chorobę psychiczną.


Teoria względności switcha

Urszula Wilk

Procedura Rx to OTC Switch jest praktykowana na całym świecie, również w Polsce, i wbrew głosom oburzenia Polska wcale nie przoduje ani też nie jest pionierem takiego rozwiązania w systemie ochrony zdrowia. Liderem w tej kwestii są USA, gdzie przez ostatnie 40 lat zmieniono kategorię dostępności z Rx na OTC dla 110 leków. Jest jednak różnica pomiędzy perspektywą polską i amerykańską, bo w USA na zakup leków, które zmieniły kategorię dostępności pacjent musi uzyskać zgodę farmaceuty.






bot