Choroby nowotworowe to jeden z największych problemów zdrowotnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ponieważ liczba zachorowań z roku na rok rośnie, warto wiedzieć, jakie są możliwości leczenia, zwłaszcza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W Polsce leczenie onkologiczne na NFZ obejmuje różne formy terapii, w tym dostęp do refundowanych leków i programów lekowych.
W Polsce pacjenci onkologiczni mają dostęp do szerokiego zakresu usług medycznych finansowanych z publicznych środków. Leczenie nowotworów na NFZ odbywa się w ośrodkach medycznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci, u których jest podejrzenie choroby nowotworowej, mają prawo do szybkiej diagnostyki oraz leczenia w ramach pakietu onkologicznego.
Pamiętaj, że zawsze możesz zabezpieczyć się finansowo na wypadek poważnej choroby. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu od Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. da ci w ramach polisy na życie dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu w razie choroby otrzymasz finansowe wsparcie w leczeniu raka.
Pakiet onkologiczny (finansowany przez NFZ) zapewnia kompleksową opiekę medyczną i skraca czas oczekiwania na badania oraz leczenie, co zwiększa szanse na skuteczną terapię. Pacjentowi przysługuje dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia, co w przypadku chorób nowotworowych jest bardzo istotne. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub specjalista w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej odpowiada za rozpoznanie lub wykluczenie choroby nowotworowej. W przypadku potwierdzenia nowotworu jego zadaniem jest skierowanie pacjenta na badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić lokalizację, rodzaj oraz stopień zaawansowania schorzenia.
Szybki dostęp do diagnostyki i terapii w ramach karty DiLO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) zapewniają jedynie te ośrodki, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na pakiet onkologiczny. Można je łatwo zidentyfikować po zielonym logo na drzwiach placówki, na którym znajduje się napis „Szybka terapia onkologiczna”.
Karta DiLO, czyli Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, to dokument, który wydaje lekarz. Ma ona na celu ułatwienie dostępu do szybkiej diagnostyki i leczenia pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej. Karta pełni funkcję skierowania oraz dokumentuje cały przebieg diagnostyki i leczenia.
Karta DiLO jest zamykana po zakończeniu leczenia bądź gdy badania diagnostyczne nie poświadczają występowania nowotworu złośliwego.