„Służba Zdrowia” nr 26-33 z 13 kwietnia 2017 r.


archiwum 2017
 
Na pierwszej linii
Renata Furman

To na nich ma się opierać system. A właściwie już się opiera. Lekarze rodzinni. Zajmują się wszystkimi problemami zdrowotnymi niezależnie od wieku i płci pacjenta. Znają potrzeby medyczne członków rodzin, którymi się opiekują. Często leczą i babcię, i wnuka. W swoich kompetencjach łączą kilka dziedzin medycyny: pediatrię, ginekologię i internę, a także elementy „małej” chirurgii.


/ Na pierwszej linii / Renata Furman
 
Zdrowie publiczne: w tym roku bez opóźnień
Aleksandra Kurowska

Z wiceministrem, dr. n. med. Zbigniewem J. Królem, pediatrą, specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego i medycyny rodzinnej rozmawia Aleksandra Kurowska.


/ Zdrowie publiczne: w tym roku bez opóźnień / Aleksandra Kurowska
 
Wszystko idzie jak po maśle
Małgorzata Solecka

Parlament szybko się uporał z ustawą o sieci szpitali i w ostatnich dniach marca przekazał ją na biurko Andrzeja Dudy. Prawdopodobieństwo, że Andrzej Duda posłucha apeli posłów Kukiz’15 i Jerzego Owsiaka i nie złoży podpisu pod ustawą, jest mniej więcej takie jak to, że OECD w tym roku sklasyfikuje polski system ochrony zdrowia w pierwszej dziesiątce krajów rozwiniętych. Skoro jest tak dobrze, skąd pogłoski o możliwej dymisji ministra zdrowia?


/ Wszystko idzie jak po maśle / Małgorzata Solecka
 
Sieć uchwalona
Aleksandra Kurowska

30 marca senat przyjął ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie – podobnie jak wcześniej posłowie – odrzucili poprawki opozycji dotyczące przeprowadzenia pilotażu nowych zasad finansowania szpitali czy dopisaniu dodatkowych profili sieci.


/ Sieć uchwalona / Aleksandra Kurowska
 
A może model Alzira?
Marek Balicki

Model Alzira jest przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym własność infrastruktury, kontrola i finansowanie należy do sektora publicznego, a zarządzanie jest w ręku partnera prywatnego


/ A może model Alzira? / Marek Balicki
 
Rodzinni przy ścianie
Małgorzata Solecka

Trwają prace nad nową ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej. O tym, co – w związku z nieuchronnie nadchodzącymi zmianami – niepokoi polskich lekarzy rodzinnych, z dr. Jackiem Krajewskim, prezesem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, rozmawia Małgorzata Solecka.


/ Rodzinni przy ścianie / Małgorzata Solecka
 
Polityka lekowa w pierwszej odsłonie
Halina Pilonis

Projekt „Polityki lekowej” zapowiada wspólne negocjowanie cen leków w ramach Grupy Wyszehradzkiej po to, by były one uczciwe i przystępne. Ale jednocześnie, jako rozwiązanie problemu nielegalnego wywozu farmaceutyków z Polski, proponuje sztuczne podwyższanie cen. Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda opowiada o założeniach tego dokumentu.


/ Polityka lekowa w pierwszej odsłonie / Halina Pilonis
 
Manifest komunistyczny ministra Radziwiłła
Andrzej Sośnierz

Od ministra słyszymy, że robienie interesów na zdrowiu to coś nagannego, że ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w tym obszarze to osoby, które robią ciemne interesy, że cały ten biznes jest jak mętna woda


/ Manifest komunistyczny ministra Radziwiłła / Andrzej Sośnierz
 
O potrzebie współpracy
Maciej Biardzki

Mniej więcej rok temu napisałem felieton pod tytułem „Granat w delikatnych rękach”, o napiętej sytuacji dotyczącej sporu o wynagrodzenia pielęgniarskie. Minął rok, temat pielęgniarek rządzący zaklajstrowali w sposób, delikatnie mówiąc, budzący kontrowersje, ale granat ujęły teraz nieco bardziej krzepkie ręce innych pracowników opieki zdrowotnej.


/ O potrzebie współpracy / Maciej Biardzki
 
A lekarzy coraz mniej…
Halina Pilonis

Polska może liczyć tylko na własnych lekarzy. Nie jest atrakcyjnym miejscem wykonywania tego zawodu i nie przyciąga specjalistów z zagranicy – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Romuald Krajewski. Tymczasem kadry medycznej jest za mało i według prognoz NRL, będzie jeszcze mniej. A co robi resort zdrowia? Zmniejsza liczbę miejsc rezydenckich.


/ A lekarzy coraz mniej… / Halina Pilonis
 
Pielęgniarka to ma być atrakcyjny zawód!
Aleksandra Kurowska

Lepsze warunki pracy, odciążenie od niektórych zadań, podniesienie jakości studiów podyplomowych – to niektóre z planów resortu zdrowia wobec pielęgniarek. W marcu ruszyła debata nad strategią rozwoju tego zawodu.


/ Pielęgniarka to ma być atrakcyjny zawód! / Aleksandra Kurowska
 
Prawie nikt nie chce być neonatologiem
Zuzanna Dąbrowska

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką, kierownikiem Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM, prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, konsultantem wojewódzkim ds. neonatologii dla województwa mazowieckiego.


/ Prawie nikt nie chce być neonatologiem / Zuzanna Dąbrowska
 
Terapeutyczna obecność
Małgorzata Solecka

Matka umierającego ośmiolatka wypędzona przez bezduszny personel ze szpitala, zmuszona do spania w samochodzie! Zdarzenie z Lublina, do którego doszło na początku marca, długo utrzymywało się na czołówkach portali i tabloidów. I choć temat nieco przycichł, nie można mieć wątpliwości, że wróci. Bo choć sensacyjny ton jest nie na miejscu, problem obecności rodziców na oddziałach pediatrycznych będzie narastał.


/ Terapeutyczna obecność / Małgorzata Solecka
 
Czy pacjent potrzebuje certyfikatu?
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Coraz więcej placówek medycznych uzyskuje certyfikaty jakości. Mimo to rankingi satysfakcji pacjenta wskazują na niską jakość usług. Czemu więc służą certyfikaty i jakie aspekty jakości potwierdzają?


/ Czy pacjent potrzebuje certyfikatu? / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Wentyl czy cenzura?
Marek Nowicki

Niedaleko jest od troski o prawdę do cenzury. To mocne słowo, ale nie przychodzi mi do głowy lepsze. Warto walczyć o prawdę, trzeba bronić prawdy, ale poprzez konfrontowanie argumentów, a nie chęć zamknięcia ust interlokutorowi


/ Wentyl czy cenzura? / Marek Nowicki
 
Czy zaleje nas odra?
Małgorzata Solecka

Dotychczasowy bilans epidemii odry w Rumunii to: 3400 zachorowań i 17 zgonów. Ofiar śmiertelnych jest znacznie więcej, niż wynika z medycznych statystyk, według których odra jest śmiertelna w jednym na dwa tysiące przypadków. Można się zastanawiać, czy części zgonów udałoby się uniknąć, gdyby rumuński system ochrony zdrowia działał lepiej. Ale…


/ Czy zaleje nas odra? / Małgorzata Solecka
 
Winny jak lekarz?
Małgorzata Świeca

Każdy lekarz w trakcie swojej praktyki zawodowej może spotkać się z sytuacją, kiedy pacjent nie jest zadowolony ze świadczeń. Czy istnieją jakiekolwiek granice dopuszczalnej krytyki? Jakie środki ochrony prawnej przysługują przedstawicielom środowiska medycznego w celu obrony ich dobrego imienia oraz zabezpieczenia zaufania społecznego do systemu opieki zdrowotnej w Polsce?


/ Winny jak lekarz? / Małgorzata Świeca
 
Lepsze życie dzięki nauce
Nastazja Pilonis

Polacy wyróżniają się otwartością na zmiany i nowinki technologiczne oraz ciekawością świata. O kreatywności i innowacjach z Markusem Baltzerem, prezesem firmy Bayer CEE, rozmawia Nastazja Pilonis.


/ Lepsze życie dzięki nauce / Nastazja Pilonis
 
Leczenie w przestworzach
Krzysztof Boczek

Bez względu na okoliczności lekarz zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy. Te bywają niekiedy zaskakujące, a czasem nawet oderwane od ziemi. Zdarza się bowiem, że pokład samolotu zamienia się w SOR, a transatlantycki przelot w ostry dyżur. Ratowanie życia w niebie to zawsze wielki wyczyn.


/ Leczenie w przestworzach / Krzysztof Boczek
 
Wysoko, ale nie ponad prawem
Krzysztof Boczek

Na pokładzie samolotu lekarz powinien udzielić pierwszej pomocy. Tak nakazują przepisy, etyka, sumienie i... logika. Ale co nakazuje Temida? Oto jest pytanie!


/ Wysoko, ale nie ponad prawem / Krzysztof Boczek
 
Udar mózgu: Zwrotnica w stronę opieki kompleksowej
Mariusz Kielar

Udar mózgu jest stanem nagłym bezpośrednio zagrażającym życiu. Wymaga bezwzględnej hospitalizacji i praktycznie zawsze oznacza wyścig z czasem. To właśnie czas od wystąpienia udaru do udzielenia pomocy medycznej wyznacza szanse przeżycia pacjenta oraz zakres następstw poudarowych. Udary mózgu to problem nie tylko zdrowotny, ale i społeczny. Dlatego, oprócz koniecznych do podjęcia działań prewencyjnych i terapeutycznych, na plan pierwszy wysuwa się potrzeba opracowania skutecznego modelu edukacji społecznej.


/ Udar mózgu: Zwrotnica w stronę opieki kompleksowej / Mariusz Kielar
 
SM z plamami na mapie
Halina Pilonis

– Jeżeli jesteśmy szybko zdiagnozowani i leczeni, naszą chorobę można powstrzymać, a nawet cofnąć wywołane nią zmiany – podkreślali chorzy podczas konferencji „Racjonalizacja terapeutyczna i ekonomiczna kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na SM. Wypracowanie planu dla województwa pomorskiego” zorganizowanej przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Grupę Twardziele.


/ SM z plamami na mapie / Halina Pilonis
 
To nie jest system dla (starych) ludzi
Witold Paweł Kalbarczyk

Od kiedy w Polsce zaczęto reformować system opieki zdrowotnej, wiodącym wątkiem dyskusji są kwestie finansowania. W sytuacji permanentnych braków jest to zrozumiałe. Ale to właśnie wiele zmian organizacyjnych – które nie tyle zostały wprowadzone, co raczej samoczynnie zaszły – spowodowało, że obecny system opieki zdrowotnej w Polsce jest dysfunkcjonalny.


/ To nie jest system dla (starych) ludzi / Witold Paweł Kalbarczyk


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot