„Służba Zdrowia” nr 77-84 z 8 października 2015 r.


archiwum 2015
 
Dziel i rządź
Mariusz Gujski

Po tygodniach napięć, manifestacji i wielogodzinnych rozmów z przedstawicielami resortu, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podpisał porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. Wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata. Obiecana wrześniowa podwyżka nie będzie jednak dotyczyła całego środowiska pielęgniarskiego. Nie obejmie pielęgniarek pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej.


/ Dziel i rządź / Mariusz Gujski
 
Zdrowie uchodźcy
Halina Pilonis

Mimo powszechnej opinii o związku migracji z przywożeniem chorób zakaźnych do Europy, nie ma – według WHO – danych potwierdzających tę zależność. Wyczerpani podróżą migranci z obszarów dotkniętych wojną narażeni są na choroby związane z brakiem higieny i wody, w szczególności na odrę. Jednak ryzyko przywozu rzadkich i egzotycznych schorzeń, jak ebola czy MERS jest ekstremalnie niskie. Doświadczenie pokazało, że jest ono większe w przypadku regularnie podróżujących turystów i pracowników służby zdrowia.


/ Zdrowie uchodźcy / Halina Pilonis
 
Syryjska desperacja
Halina Pilonis

– Wśród uchodźców, których pokazują media, tylko około 1/5 to Syryjczycy. Jesteśmy dumni ze swojej ojczyzny i nie szukamy innej. Moi rodacy uciekają przed wojną, torturami, głodem i jeśli tylko sytuacja się zmieni, będą chcieli wrócić i odbudować swój kraj – mówi prof. Bassam Aouil, psycholog, prezes Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego.


/ Syryjska desperacja / Halina Pilonis
 
Zdrowie nie było i nie jest priorytetem państwa
Małgorzata Solecka

Dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa, że w czasie kampanii wyborczej media i politycy powinni poświęcić większą uwagę tematom związanym z ochroną zdrowia. Niemal tyle samo z nas sądzi, że ochrona zdrowia powinna być priorytetem następnego rządu, ktokolwiek będzie go tworzył.


/ Zdrowie nie było i nie jest priorytetem państwa / Małgorzata Solecka
 
Polacy o zdrowiu
Aleksandra Kurowska

W ostatnich tygodniach opublikowano szereg raportów i wyników badań na temat zdrowia, niejako podpowiadających politykom, w czym – zdaniem Polaków – leży problem z ochroną zdrowia i jakie są oczekiwania wyborców w tym zakresie.


/ Polacy o zdrowiu / Aleksandra Kurowska
 
Zdrowie publicze: ustawa jest, ale…
Aleksandra Kurowska

W pierwszej połowie września sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym. Od lat oczekiwaną, dla której utworzono nawet w 2014 r. stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym i powołano na nie Beatę Małecką-Liberę. To duży krok naprzód. Zamiast koncentrować się na leczeniu chorób, musimy stawiać na profilaktykę i prewencję.


/ Zdrowie publicze: ustawa jest, ale… / Aleksandra Kurowska
 
Nowy szpital
Marek Nowicki

W nowym Szpitalu Pediatrycznym w Warszawie mają najnowocześniejszy w Europie rezonans magnetyczny


/ Nowy szpital / Marek Nowicki
 
Cena postępu
Maciej Gajewski

Hillary Clinton zapowiedziała poważne działania mające na celu ograniczenie samowolki koncernów farmaceutycznych


/ Cena postępu / Maciej Gajewski
 
Seniorzy wyzwaniem dla hematoonkologii
Aleksandra Kurowska

Choć o potrzebach seniorów mówi się coraz szerzej i głośniej, promowane są uniwersytety trzeciego wieku, przeznacza się dodatkowe pieniądze na kształcenie geriatrów – to wciąż za mało. Polityka zdrowotna nie uwzględnia potrzeb seniorów dotyczących np. skutecznych leków czy dłuższego pobytu w szpitalu – uważają eksperci. Jako przykład podają m.in. hematoonkologię.


/ Seniorzy wyzwaniem dla hematoonkologii / Aleksandra Kurowska
 
Terapie breakthrough szansa, jaką przynosi nauka
Bernadetta Waszkielewicz

W powszechnym odbiorze przełomem jest to, co przyniosło wielkie korzyści całym populacjom, jak szczepionki przeciwko ospie czy polio. Ale czy tylko to? O znaczeniu terapii przełomowych, szczególnie w kontekście leczenia nowotworów – epidemii XXI wieku, dyskutowano podczas panelu redakcji „Służby Zdrowia” „Przełomy w medycynie – dokąd zmierza nauka?”.


/ Terapie breakthrough szansa, jaką przynosi nauka / Bernadetta Waszkielewicz
 
Tłuste misie
Andrzej Sośnierz

Do naprawy sytuacji należy używać właściwych, zgodnych z prawem narzędzi


/ Tłuste misie / Andrzej Sośnierz
 
Zmiany w prawie zamówień publicznych
Aleksandra Kurowska

Wiele wskazuje na to, że w 2016 r. zwiększą się prawa odwoławcze dostawców sprzętu medycznego, a szpitale będą miały mniejsze pole manewru w ustawianiu kryteriów pod preferowane firmy lub produkty przy przetargach o niższej wartości.


/ Zmiany w prawie zamówień publicznych / Aleksandra Kurowska
 
Budżet reaktywacja
Maciej Biardzki

Chyba nikt się nie spodziewał, że po latach wyśmiewania „pisowskich” pomysłów o finansowaniu systemu opieki zdrowotnej bezpośrednio z budżetu, ciągle rządząca Platforma Obywatelska sama zaproponuje w ramach kampanii wyborczej likwidację składki zdrowotnej i wprowadzenie jednego zunifikowanego podatku od dochodów osobistych, finansującego system.


/ Budżet reaktywacja / Maciej Biardzki
 
Zgubne skutki polityki refundacyjnej
Halina Pilonis

Ekonomiści ostrzegają – dalsze obniżki cen leków refundowanych mogą prowadzić do szybkiego załamania przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Firmy mogą przenieść nakłady inwestycyjne na produkcję farmaceutyków nieobjętych refundacją. Sytuacja ta spowoduje kryzys na rynku leków refundowanych, co doprowadzi – wcześniej czy później – do rewizji polityki rządowej.


/ Zgubne skutki polityki refundacyjnej / Halina Pilonis
 
Dobre imię
Małgorzata Solecka

Negatywnych artykułów o lekarzach powstaje sto w miesiącu, nie ma sensu ze wszystkimi walczyć. Tak Rzecznik Praw Lekarzy na początku września kwitował apele przedstawicieli lekarzy rodzinnych, którzy przekonywali samorząd do większego zaangażowania w walkę o dobre imię medyków.


/ Dobre imię / Małgorzata Solecka
 
e-Zdrowie uratowane?
Krzysztof Nyczaj

Pod koniec lipca do sejmu trafił rządowy projekt zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. W połowie września prace nad projektem nabrały tempa. Ustawodawcy bardzo zależy na uchwaleniu zmian, gdyż ich brak może faktycznie uniemożliwić uruchomienie procesu wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej, zwłaszcza e-recept, e-skierowań i e-zleceń.


/ e-Zdrowie uratowane? / Krzysztof Nyczaj
 
Pacjenci oceniają onkologię
Halina Pilonis

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie został uznany przez pacjentów za najlepszą z placówek w Polsce zajmującą się leczeniem nowotworów, a dr Krzysztof Adamowicz z Gdańska za najlepszego onkologa. Chorzy wzięli sprawy w swoje ręce i na portalu internetowym onkomapa.pl, tworząc ranking szpitali, lekarzy i przychodni, podpowiadają, gdzie najlepiej się leczyć.


/ Pacjenci oceniają onkologię / Halina Pilonis
 
Zdrowy, bo niezdiagnozowany
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Polacy nie lubią się badać. Statystyki bezlitośnie obnażają efekty zaniechania regularnych badań przesiewowych i profilaktyki. Prośbą, groźbą bądź nakazem – w trosce zarówno o zdrowie, jak i publiczne finanse – warto szukać skutecznych strategii działania.


/ Zdrowy, bo niezdiagnozowany / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Czas pracy osób niepełnosprawnych w szpitalu
Paulina Kutrzebka

Czy niepełnosprawna pielęgniarka lub lekarz mogą pracować w systemie równoważnego czasu pracy i pełnić dyżury medyczne w porze nocnej?


/ Czas pracy osób niepełnosprawnych w szpitalu / Paulina Kutrzebka
 
Niezdolność do pracy a niepełnosprawność
Magdalena Sobiak

Jeśli z przyczyn zdrowotnych nie możemy wykonywać pracy, mówimy wtedy o niezdolności do pracy. Natomiast niepełnosprawność to długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka.


/ Niezdolność do pracy a niepełnosprawność / Magdalena Sobiak
 
Wyżej niż Ikar
Krzysztof Boczek

Sebastian Kawa, polski ginekolog, jest najbardziej utytułowanym szybownikiem na świecie w historii tego sportu. Niedawno jako pierwszy przeleciał szybowcem nad Himalajami.


/ Wyżej niż Ikar / Krzysztof Boczek
 
Rozważania nad lekarskim sumieniem
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Czy lekarz wykonujący swój zawód ma prawo kierować się sumieniem? Próby odpowiedzi na to pytanie padały podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – ramy teoretyczne, wyzwania prawne oraz szanse”, która odbyła się 5 września br. na Uniwersytecie Warszawskim.


/ Rozważania nad lekarskim sumieniem / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Cukrzyca typu 2 koszt postępu
Mariusz Kielar

Z prof. Grzegorzem Dzidą, zastępcą kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie o świadomości w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy typu 2 rozmawia Mariusz Kielar.


/ Cukrzyca typu 2 koszt postępu / Mariusz Kielar
 
Skąd się biorą uzależnienia?
Ewa Biernacka

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego, począwszy od substancji psychoaktywnych, np. alkoholu czy nikotyny, po gry hazardowe, seks, pracę czy… jedzenie mydła. Uzależnieniem behawioralnym jest nieodparta potrzeba wykonywania jakiejś czynności, przynosząca szkodę osobie, która popadła w nałóg.


/ Skąd się biorą uzależnienia? / Ewa Biernacka
 
Houston, mamy problem… z odróżnieniem palców u stóp
"Służba Zdrowia"

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazali, że z zamkniętymi oczami ludzie nie są w stanie bezbłędnie wskazać, który z ich palców u stóp jest dotykany (lekko stukany) przez badacza przeprowadzającego test. Zdrowym ochotnikom najłatwiej było odróżnić dotykanie palucha i najmniejszego palca (trafność: 97 proc.).


/ Houston, mamy problem… z odróżnieniem palców u stóp / "Służba Zdrowia"
 
Jak unikać nieuchronnego?
Halina Pilonis

Liczba wnoszonych do sądów spraw o odszkodowania za błędy medyczne rośnie, a pacjenci coraz skutecznej domagają się coraz większych pieniędzy. Dlatego lekarzom potrzebna jest edukacja prawna.


/ Jak unikać nieuchronnego? / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot