„Służba Zdrowia” nr 13-14 z 15 lutego 2001 r.


archiwum 2001
 
Podwyżka o 203 zł a przyrost wynagrodzeń
Marek Wójtowicz

Z telefonów, jakie otrzymuję od koleżanek i kolegów z całej Polski, wynika, że problem: jak dać podwyżkę "203 zł" - zajął czas i umysły wszystkich dyrektorów, ich prawników, niektórych inspektorów pracy, że nie wspomnę o zakładowych związkach zawodowych (...)


/ Podwyżka o 203 zł a przyrost wynagrodzeń / Marek Wójtowicz
 
O receptach - ciąg dalszy
Konrad Pszczołowski

Zbliża się pierwszy marca, czyli koniec okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. nr 107 z 7 grudnia 2000, poz. 1146). Wszyscy lekarze pytają, jak będzie z receptami w marcu. Czy 1 marca będziemy mieli już blankiety recept "refundowanych" numerowane, czy nie, gdzie je kupić, za ile (...)


/ O receptach - ciąg dalszy / Konrad Pszczołowski
 
Restrukturyzacja z korektami
Mariola Pietraszek

W pierwotnym projekcie budżetu państwa na 2001 r. na restrukturyzację w ochronie zdrowia zaplanowano 440 mln zł, w autopoprawce rząd zmniejszył tę kwotę o 20 mln zł (...)


/ Restrukturyzacja z korektami / Mariola Pietraszek
 
Tragiczna śmierć Jacka Marciniaka

5 lutego 2001 r. zginął w wypadku samochodowym, w wieku 50 lat, Jacek Marciniak, pierwszy Starosta Gnieźnieński w III RP. Funkcję Starosty sprawował od 1 stycznia 1999 r. W latach 1990-1998 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu na stanowisku Lekarza Wojewódzkiego. Wcześniej przez 15 lat pracował w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie. (...)


/ Tragiczna śmierć Jacka Marciniaka /
 
Hormonalna terapia zastępcza
Andrzej Pakalski

Menopauza jest obecnie poważnym problemem zdrowotnym dotyczącym 700 milionów kobiet na świecie - co czyni go także problemem społecznym. W porównaniu z dotychczasową historią medycyny jest to nadal dziedzina nowa, bowiem szansę na przeżycie menopauzy kobiety zyskały dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Średnia długość ich życia przed dwoma tysiącami lat wynosiła 23 lata, w połowie XIX wieku 43 lata, natomiast na początku XXI wieku przekroczy 84 lata, co oznacza, że potencjalnymi pacjentkami może się stać prawie połowa populacji (...)


/ Hormonalna terapia zastępcza / Andrzej Pakalski
Nowoczesna diagnostyka obrazowa okresu menopauzy
Sławomir Jędrzejczyk

Obecnie średnia długość życia kobiet w Polsce wynosi ok. 76 lat. Liczba kobiet w wieku powyżej 49 lat szacowana była w naszym kraju na koniec 1997 r. na ponad 5 mln 703 tys. (wg Rocznika Statystycznego z 1998 r.), co stanowi około 30-35% populacji kobiet. Wielkości te uwidaczniają, jakie problemy staną w najbliższym czasie przed ochroną zdrowia w Polsce oraz jakie zaplecze diagnostyczne będzie konieczne, aby zapewnić tak dużej liczbie pacjentek odpowiednią diagnostykę, a następnie leczenie zmian patologicznych związanych z tym okresem. Ze względu na tak dużą liczbę potencjalnych chorych diagnostyka ta powinna być szeroko dostępna, mało inwazyjna, wielostopniowa i możliwie mało kosztowna (...)


Osteoporoza - zapobieganie, diagnostyka i leczenie
Anna Sobczuk

Osteoporoza (op) na całym świecie stanowi ogromny problem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę, razem z zawałem serca, rakiem i udarem mózgu, do głównych chorób, których rozwój zależy od trybu życia. Jak wynika z badań epidemiologicznych, liczba złamań kości związanych z osteoporozą wciąż rośnie. Dla chorego złamanie oznacza ból, upośledzenie ruchowe i utratę samodzielności, dla społeczeństwa zaś - wysokie koszty, mierzone wielkością wydatków na leczenie i opiekę pielęgniarską (...)


Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym
Grzegorz Stachowiak

Jedną z często spotykanych w okresie menopauzalnym chorób jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Jej następstwa pod postacią zespołu pozakrzepowego lub zatorowości płucnej mogą być groźne dla życia lub prowadzić do inwalidztwa. Zapalenie żył głębokich jest corocznie tylko w USA przyczyną około 600 tys. przypadków zatorowości płucnej. Na późne następstwa zakrzepicy żylnej w postaci zespołu pozakrzepowego cierpi natomiast według różnych danych 3-5% ludności, w USA jest to około 7 mln osób (...)


Zmiany w skórze w okresie menopauzy a hormonalna terapia zastępcza (HTZ)
Helena Rotsztejn

W związku z wydłużeniem się życia kobiet pojawił się problem utrzymania skóry w dobrej kondycji, co jest szczególnie ważne dla płci pięknej i ściśle związane z poziomem estrogenów w ustroju, jako że skóra jest narządem estrogenozależnym (...)


Kontrakty 2001 na Dolnym Śląsku: Lody topnieją?
Ewa Krupczyńska

Trzy miesiące burzliwych dyskusji z Dolnośląską RKCh na temat kontraktów, które prowadzili reprezentanci świadczeniodawców (szpitali powiatowych, wojewódzkich, poz, lekarzy rodzinnych), zakończyły się, jak twierdzą obie strony, sukcesem (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot