Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 13–14/2001
z 15 lutego 2001 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2001


AKTUALNOŚCI

Podwyżka o 203 zł a przyrost wynagrodzeń

Marek Wójtowicz

Z telefonów, jakie otrzymuję od koleżanek i kolegów z całej Polski, wynika, że problem: jak dać podwyżkę "203 zł" - zajął czas i umysły wszystkich dyrektorów, ich prawników, niektórych inspektorów pracy, że nie wspomnę o zakładowych związkach zawodowych (...)


O receptach - ciąg dalszy

Konrad Pszczołowski

Zbliża się pierwszy marca, czyli koniec okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. nr 107 z 7 grudnia 2000, poz. 1146). Wszyscy lekarze pytają, jak będzie z receptami w marcu. Czy 1 marca będziemy mieli już blankiety recept "refundowanych" numerowane, czy nie, gdzie je kupić, za ile (...)


Restrukturyzacja z korektami

Mariola Pietraszek

W pierwotnym projekcie budżetu państwa na 2001 r. na restrukturyzację w ochronie zdrowia zaplanowano 440 mln zł, w autopoprawce rząd zmniejszył tę kwotę o 20 mln zł (...)


Tragiczna śmierć Jacka Marciniaka

5 lutego 2001 r. zginął w wypadku samochodowym, w wieku 50 lat, Jacek Marciniak, pierwszy Starosta Gnieźnieński w III RP. Funkcję Starosty sprawował od 1 stycznia 1999 r. W latach 1990-1998 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu na stanowisku Lekarza Wojewódzkiego. Wcześniej przez 15 lat pracował w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie. (...)


KLINIKA

Hormonalna terapia zastępcza

Andrzej Pakalski

Menopauza jest obecnie poważnym problemem zdrowotnym dotyczącym 700 milionów kobiet na świecie - co czyni go także problemem społecznym. W porównaniu z dotychczasową historią medycyny jest to nadal dziedzina nowa, bowiem szansę na przeżycie menopauzy kobiety zyskały dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Średnia długość ich życia przed dwoma tysiącami lat wynosiła 23 lata, w połowie XIX wieku 43 lata, natomiast na początku XXI wieku przekroczy 84 lata, co oznacza, że potencjalnymi pacjentkami może się stać prawie połowa populacji (...)


Nowoczesna diagnostyka obrazowa okresu menopauzy

Sławomir Jędrzejczyk

Obecnie średnia długość życia kobiet w Polsce wynosi ok. 76 lat. Liczba kobiet w wieku powyżej 49 lat szacowana była w naszym kraju na koniec 1997 r. na ponad 5 mln 703 tys. (wg Rocznika Statystycznego z 1998 r.), co stanowi około 30-35% populacji kobiet. Wielkości te uwidaczniają, jakie problemy staną w najbliższym czasie przed ochroną zdrowia w Polsce oraz jakie zaplecze diagnostyczne będzie konieczne, aby zapewnić tak dużej liczbie pacjentek odpowiednią diagnostykę, a następnie leczenie zmian patologicznych związanych z tym okresem. Ze względu na tak dużą liczbę potencjalnych chorych diagnostyka ta powinna być szeroko dostępna, mało inwazyjna, wielostopniowa i możliwie mało kosztowna (...)


Osteoporoza - zapobieganie, diagnostyka i leczenie

Anna Sobczuk

Osteoporoza (op) na całym świecie stanowi ogromny problem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę, razem z zawałem serca, rakiem i udarem mózgu, do głównych chorób, których rozwój zależy od trybu życia. Jak wynika z badań epidemiologicznych, liczba złamań kości związanych z osteoporozą wciąż rośnie. Dla chorego złamanie oznacza ból, upośledzenie ruchowe i utratę samodzielności, dla społeczeństwa zaś - wysokie koszty, mierzone wielkością wydatków na leczenie i opiekę pielęgniarską (...)


Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym

Grzegorz Stachowiak

Jedną z często spotykanych w okresie menopauzalnym chorób jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Jej następstwa pod postacią zespołu pozakrzepowego lub zatorowości płucnej mogą być groźne dla życia lub prowadzić do inwalidztwa. Zapalenie żył głębokich jest corocznie tylko w USA przyczyną około 600 tys. przypadków zatorowości płucnej. Na późne następstwa zakrzepicy żylnej w postaci zespołu pozakrzepowego cierpi natomiast według różnych danych 3-5% ludności, w USA jest to około 7 mln osób (...)


Zmiany w skórze w okresie menopauzy a hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Helena Rotsztejn

W związku z wydłużeniem się życia kobiet pojawił się problem utrzymania skóry w dobrej kondycji, co jest szczególnie ważne dla płci pięknej i ściśle związane z poziomem estrogenów w ustroju, jako że skóra jest narządem estrogenozależnym (...)


KASY CHORYCH

Kontrakty 2001 na Dolnym Śląsku: Lody topnieją?

Ewa Krupczyńska

Trzy miesiące burzliwych dyskusji z Dolnośląską RKCh na temat kontraktów, które prowadzili reprezentanci świadczeniodawców (szpitali powiatowych, wojewódzkich, poz, lekarzy rodzinnych), zakończyły się, jak twierdzą obie strony, sukcesem (...)


bot