„Służba Zdrowia” nr 9-16 z 20 lutego 2020 r.


archiwum 2020
 
Wielki Mur Chiński
Renata Furman

Jak ważne jest międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowia publicznego przekonujemy się w ostatnich dniach, kiedy świat jednoczy siły, aby postawić bariery rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Poza Chinami przypadki zarażenia wirusem odnotowano bowiem w 18 krajach. 30 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.


/ Wielki Mur Chiński / Renata Furman
 
Karuzela z problemami, czyli o reformowaniu
Małgorzata Solecka

Decyzje dotyczące płacy minimalnej są wręcz demolujące dla szpitali – uważa były prezes NFZ Andrzej Jacyna. Tymczasem wszystko wskazuje, że Ministerstwo Zdrowia planuje kolejny etap prac nad ustawą o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia. I to nie jest wcale ostatni ruch płacowy, jaki resort zamierza wykonać. Problemy zostaną rozwiązane czy wręcz przeciwnie?


/ Karuzela z problemami, czyli o reformowaniu / Małgorzata Solecka
 

Rozmowa z mec. Katarzyną Fortak-Karasińską:

Ryczałt nie wyklucza zapłaty za nadwykonania
Ewa Szarkowska

Jest Pani pełnomocnikiem szpitala, który zdecydował się dochodzić od NFZ zapłaty za świadczenia medyczne, których kosztów nie pokrył przyznany wcześniej placówce ryczałt sieciowy. To chyba pierwszy taki pozew w Polsce?


Rozmowa z mec. Katarzyną Fortak-Karasińską: / Ryczałt nie wyklucza zapłaty za nadwykonania / Ewa Szarkowska
 
Odliczanie do nowelizacji
Małgorzata Solecka

Ponad rok temu minister zdrowia otrzymał projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ministerstwo projekt „przeorało”, choć złośliwi lub tylko rozgoryczeni współautorzy powiedzą pewnie, że raczej „zaorało” i przedstawiło własny. W jakiej formie zostanie on uchwalony, przekonamy się jednak dopiero najwcześniej w marcu.


/ Odliczanie do nowelizacji / Małgorzata Solecka
 
Łączyć czy rozdzielać? Oto jest pytanie
Małgorzata Solecka

– Nie jesteśmy przeciwni istnieniu prywatnych ośrodków służby zdrowia tworzonych z własnych środków i utrzymywanych ze środków, które przeznaczają na ochronę zdrowia obywatele. Jest to w skali kraju znaczna suma. Podkreślam, że tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia – mówiła w swoim exposé w listopadzie 2015 r. premier Beata Szydło. Cytat ten dobitnie dowodzi, że oddzielenie – wysokim murem, głęboką fosą – prywatnego sektora ochrony zdrowia od sektora publicznego to jedno z marzeń (założeń) Prawa i Sprawiedliwości.


/ Łączyć czy rozdzielać? Oto jest pytanie / Małgorzata Solecka
 
Depresja
Marek Nowicki

Media miewają z niektórymi tematami problem – na przykład z mówieniem o działaniach destrukcyjnych, których nagłośnienie może spowodować ich rozreklamowanie. Tak jest między innymi z samobójstwami i plagą fałszywych alarmów bombowych. Istnieje po prostu obawa, że news o tym, że ktoś znany popełnił samobójstwo, albo gdzieś z powodu głupiego telefonu trzeba było ewakuować szpital, znajdzie ochoczych naśladowców.


/ Depresja / Marek Nowicki
 
Wirus z Wuhan: Wciąż bardzo mało o nim wiemy
Małgorzata Solecka

Z dr. Tadeuszem Jędrzejczykiem, specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego, byłym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, obecnie dyrektorem Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego o tym, czy świat rzeczywiście stanął w obliczu groźnej pandemii koronawirusa z Wuhan, rozmawia Małgorzata Solecka.


/ Wirus z Wuhan: Wciąż bardzo mało o nim wiemy / Małgorzata Solecka
 
Edukacja zdrowotna w polskiej szkole
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Edukacja zdrowotna ma trafić do szkół. Aby faktycznie zapobiegać chorobom, powinna spełniać szereg warunków, inaczej będzie tylko pozornym ruchem.


/ Edukacja zdrowotna w polskiej szkole / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Wsparcie w aptekarzu
Krzysztof Boczek

W szpitalach hiszpańskich farmaceuci są partnerami lekarzy. Bo biorą udział w farmakoterapii. Opieka farmaceutyczna na Półwyspie Iberyjskim hula, a w Polsce – uczy się dopiero pełzać.


/ Wsparcie w aptekarzu / Krzysztof Boczek
 
Michał Byliniak: Nie ma innej drogi
Krzysztof Boczek

Czy środowiska lekarskie blokują wprowadzenie opieki farmaceutycznej? Jakie korzyści mogą z niej czerpać oraz czemu ustawa o niej trafiła na boczny tor – o tym z wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej Michałem Byliniakiem rozmawia Krzysztof Boczek.


/ Michał Byliniak: Nie ma innej drogi / Krzysztof Boczek
 
W suplementach na razie bez zmian
Ewa Szarkowska

Z projektu ustawy wspierającej prozdrowotne wybory konsumentów, przyjętego już przez rząd, zniknął zapowiadany wcześniej zapis o 10-proc. podatku od reklam suplementów diety. Decyzję resortu zdrowia o wycofaniu się z tego pomysłu z zadowoleniem przyjęli nadawcy radiowi i telewizyjni. Odetchnęli też producenci suplementów.


/ W suplementach na razie bez zmian / Ewa Szarkowska
 
KSO: beczka miodu, łyżka dziegciu

Krajowa Sieć Onkologiczna powinna w tym roku objąć całą Polskę. W styczniu zaprezentowano wyniki pilotażu KSO z pierwszych dwóch województw. Są więcej niż obiecujące, choć potrzebne będą korekty. – Po to przeprowadza się pilotaże – podkreśla prof. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.


/ KSO: beczka miodu, łyżka dziegciu /
 
POZ, NPL, SOR: jak te puzzle ułożyć?
Małgorzata Solecka

Czy oblężeniu SOR-ów winni są lekarze POZ, zwłaszcza lekarze skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim? Taką tezę postawiła podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w styczniu szefowa Solidarności ochrony zdrowia. I nie tylko ona, bo za wspieranie buntu lekarzy rodzinnych sprzed kilkunastu lat kajał się Bolesław Piecha. O co chodzi?


/ POZ, NPL, SOR: jak te puzzle ułożyć? / Małgorzata Solecka
 

Kongres Zdrowia Publicznego 2019:

Opieka psychiatryczna w Polsce. Propozycje zmian w kontekście aktualnych doniesień z państw europejskich
Monika Serkowska, Katarzyna Pogorzelczyk

Od jakiegoś czasu temat opieki psychiatrycznej staje się jednym z najczęściej poruszanych podczas dyskusji związanych z systemem ochrony zdrowia w naszym kraju. O ile kiedyś mówiło się wyłącznie o potrzebie reform, obecnie wdrażane są pierwsze rozwiązania mające na celu znaczną poprawę sytuacji w tej specjalizacji. Mają one formę pilotażu i są adresowane do dwóch grup wiekowych.


Kongres Zdrowia Publicznego 2019: / Opieka psychiatryczna w Polsce. Propozycje zmian w kontekście aktualnych doniesień z państw europejskich / Monika Serkowska, Katarzyna Pogorzelczyk
 
Nitrozoaminy: bać się czy nie bać?
Halina Pilonis

Znajdowano je już w jajkach, mleku, warzywach, wodzie, rybach, mięsie i piwie. Nikt nie podejrzewał, że są także w lekach. Ich odkrycie i medialna burza wystraszyły część pacjentów. Specjaliści twierdzą jednak, że z ich powodu nie należy przerywać terapii, bo rodzi to większe ryzyko niż same nitrozoaminy.


/ Nitrozoaminy: bać się czy nie bać? / Halina Pilonis
 
Olej CBD: obalamy mity
Urszula Wilk

Duża część społeczeństwa kojarzy konopie Cannabis sativa z marihuaną, paleniem jointów w celach rekreacyjnych oraz z nielegalnymi uprawami tropionymi przez policję. Prowadzone w mediach dyskusje o konopiach budzą emocje głównie z powodu nieznajomości faktów dotyczących rośliny i jej bioaktywnych związków. Najwięcej emocji wywołuje tetrahydrokannabinol (THC), na czym traci w oczach opinii publicznej kannabidiol (CBD).


/ Olej CBD: obalamy mity / Urszula Wilk
 

V Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej:

Dopasowanie klucza do zamka
Halina Pilonis

O tym, jak medycyna personalizowana niemożliwe uczyniła możliwym oraz jak nasz system ochrony zdrowia wykorzystuje jej zdobycze – opowiada dr n. med. Beata Jagielska, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.


V Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej: / Dopasowanie klucza do zamka / Halina Pilonis
 
Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy
Elżbieta Borek

Dysplazja biodra to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. W Polsce na sto urodzonych dzieci ma ją czworo. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym pod kierownictwem dr. Jarosława Felusia przeprowadzane są operacje, które likwidują ból i kupują pacjentom z tą wadą czas, odsuwając konieczność wymiany stawu biodrowego na endoprotezę.


/ Osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza zamiast endoprotezy / Elżbieta Borek
 
PBL: wyzwania 2020
Halina Pilonis

Chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową, którzy nie kwalifikują się do programu lekowego lub mają oporność na stosowane w nim leki, apelują do resortu zdrowia o refundację ibrutynibu będącego dla nich jedyną opcją terapeutyczną. Również hematolodzy podkreślają, że udostępnienie tego leku zapewniłoby optymalne leczenie tej choroby w Polsce.


/ PBL: wyzwania 2020 / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot