„Służba Zdrowia” nr 67-76 z 5 września 2019 r.


archiwum 2019
 
Pokolenie Y – czy zbliża się rewolucja?
Renata Furman

Są częścią generacji przełomu kulturowego – millenialsów, inaczej pokolenia Y. I tak jak większość z ich pokolenia są wolni, krytyczni, kreatywni i pełni energii. Młodzi lekarze, bo o nich mowa, chcą się realizować, mieć misję i poczucie, że robią coś ważnego.


/ Pokolenie Y – czy zbliża się rewolucja? / Renata Furman
 
Przez ostatnich dwanaście lat…
Małgorzata Solecka

Czterech na pięciu Polaków uważa, że najważniejszym problemem do rozwiązania jest naprawa trudnej sytuacji w ochronie zdrowia. Według ponad połowy – ochrona zdrowia powinna być najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Wyniki dwóch niezależnych sondaży, przeprowadzonych pod koniec wakacji, wskazują, że do wyczekiwanej dobrej zmiany w obszarze zdrowia ciągle daleko. I niekoniecznie bliżej niż cztery lata temu.


/ Przez ostatnich dwanaście lat… / Małgorzata Solecka
 
Przeczekiwanie problemu
Andrzej Sośnierz

Ugrupowania polityczne prześcigają się w obietnicach, niepomne tego, że potem przychodzi płacić ogromną cenę za niefrasobliwie wypowiedziane słowa


/ Przeczekiwanie problemu / Andrzej Sośnierz
 
Recepta na zdrową pracę
Małgorzata Solecka

Czy lekarze znów wypowiedzą opt-outy? Czy ci, którzy nie mają podpisanych klauzul, bo na przykład pracują na kontraktach, ograniczą czas pracy? Czy ziści się czarny sen ministra zdrowia i znacząca część medyków odmówi pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, co zwielokrotni i tak dotkliwe problemy kadrowe w szpitalach? Odpowiedź poznamy w październiku, w apogeum kampanii wyborczej.


/ Recepta na zdrową pracę / Małgorzata Solecka
 
Protest pokoleniowy
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Medycy nie odpuszczają. Akcja „Zdrowa praca” wynika z głęboko zakorzenionych w młodych lekarzach wartości, jej założenia są spójne i autentyczne, i nie mają nic wspólnego z polityką. Zmiany są nieuchronne, nie wiadomo tylko, jak szybko nastąpią.


/ Protest pokoleniowy / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Letnia rewolucja
Małgorzata Solecka

Adam Niedzielski pełniącym obowiązki prezesa NFZ. Nadzór ze strony Ministerstwa Zdrowia nad płatnikiem w rękach Janusza Cieszyńskiego. W czasie letnich tygodni w Narodowym Funduszu Zdrowia i jego otoczeniu dokonała się prawdziwa rewolucja. Czy i w jaki sposób personalne roszady wpłyną na komplikującą się sytuację w ochronie zdrowia, okaże się bardzo szybko, już w najbliższych miesiącach.


/ Letnia rewolucja / Małgorzata Solecka
 
Goła prawda
Marek Nowicki

"Na SOR-ach jak w soczewce kumulują się wszystkie bolączki systemu, który jest niewydolny od wielu lat; tu nie da się już nic oszukać, nikogo omamić, czegokolwiek obiecać – tu jest goła prawda "


/ Goła prawda / Marek Nowicki
 
Leków brakuje od lat
Ewa Szarkowska

Z Bogną Cichowską-Dumą, dyrektor generalną Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA rozmawia Ewa Szarkowska.


/ Leków brakuje od lat / Ewa Szarkowska
 
Po co nam RTR?
Halina Pilonis

Zważywszy na niskie ceny farmaceutyków w Polsce, Refundacyjny Tryb Rozwojowy może producentom rekompensować niższe zyski i w dłuższym okresie zapewnić zaopatrzenie naszego rynku w leki, które też są przecież świadczeniami medycznymi. Spodziewane efekty to perspektywa kilkunastu lat – mówi Stefan Bogusławski, jeden z autorów zaprezentowanego przez MPiT projektu RTR.


/ Po co nam RTR? / Halina Pilonis
 
Rzecznik miał rację
Ewa Szarkowska

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy wyrok WSA, potwierdzając tym samym prawidłowość decyzji Rzecznika Praw Pacjenta, w której ten uznał, że uzależnianie podania pacjentowi odpowiedniego leku biologicznego wyłącznie od wyniku przetargu narusza zbiorowe prawa pacjenta.


/ Rzecznik miał rację / Ewa Szarkowska
 
Opieka koordynowana przynosi lepsze efekty
Halina Pilonis

Dobiega końca drugi rok realizacji projektu pilotażowego POZ PLUS. Miał się zakończyć 31 grudnia 2019 r., jednak został wydłużony do końca 2021 r. Głównym celem projektu jest pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. – Na zmierzenie efektów zdrowotnych jeszcze za wcześnie. Dlatego przedłużyliśmy program do czterech lat. Jego realizacja odbywa się zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że pacjenci objęci opieką koordynowaną są zadowoleni – mówi Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii NFZ.


/ Opieka koordynowana przynosi lepsze efekty / Halina Pilonis
 
Lekarze Czarnobyla
Krzysztof Boczek

Serial HBO o wybuchu w elektrowni atomowej na Ukrainie spowodował, że świat przypomniał sobie to wydarzenie. Przypomnijmy więc, jaki wpływ na zdrowie miał opadający na obszary wielu krajów pył radioaktywny, oraz lekarzy, którzy odegrali istotną rolę w ratowaniu ludzi.


/ Lekarze Czarnobyla / Krzysztof Boczek
 
Nie taki Czarnobyl straszny, jak go malują
Krzysztof Boczek

Katastrofa w ukraińskiej elektrowni atomowej zabiła setki razy mniej osób niż nawyk palenia papierosów czy picia alkoholu w krajach byłego ZSRR. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka zwiększyło się dla Europejczyka – wskutek awarii z 1986 r. – z 43 do… 43,1 procent.


/ Nie taki Czarnobyl straszny, jak go malują / Krzysztof Boczek
 
Chwile do zapamiętania
Krzysztof Boczek

Chirurg Andrzej Mazur, jako lekarz w wojsku, złamał rozkazy i podawał płyn Lugola tuż po katastrofie w Czarnobylu, a przed tym, zanim władza oficjalnie na to pozwoliła.


/ Chwile do zapamiętania / Krzysztof Boczek
 
Polski rak boli bardziej
Justyna Grzechocińska

Umierający Niemiec otrzymuje dziesięć razy więcej silnych leków niż Polak, który odchodzi w bólu. Chorzy i umierający cierpią, choć dostępne środki przeciwbólowe mogłyby zapewnić im komfort i odchodzenie bez bólu.


/ Polski rak boli bardziej / Justyna Grzechocińska
 
Szczepienia: samorządy dostaną zielone światło?
Małgorzata Solecka

Coraz więcej miast i gmin chce premiować przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli dzieci zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach może stać się katalizatorem kolejnych decyzji. Czas ku temu byłby najwyższy, sądząc po informacjach o zagrożeniu wirusem odry, płynących z WHO.


/ Szczepienia: samorządy dostaną zielone światło? / Małgorzata Solecka
 
Blockchain – rewolucja w dokumentacji medycznej

Nie mylmy blockchain z informatyzacją – apelują Katarzyna Julia Kowalska, Anna Maleszyk, Michał Dymiński z Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.


/ Blockchain – rewolucja w dokumentacji medycznej /
 
Trzymać standard
Katarzyna Cichosz

Z dr n. o zdrowiu Beatą Wieczorek-Wójcik, dyrektorem ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie – Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., rozmawia Katarzyna Cichosz.


/ Trzymać standard / Katarzyna Cichosz
 
Zmierzch bezkarności
Marek Derkacz

Artykuł 65 Kodeksu Etyki Lekarskiej jasno precyzuje, iż lekarzom nie wolno narzu- cać swych usług chorym, tak samo, jak nie wolno im w sposób niezgodny z zasadami etyki i deontologii lekarskiej pozyskiwać pacjentów.


/ Zmierzch bezkarności / Marek Derkacz
 
Nadzieja z Oncopole
Iwona Schymalla

– Skupienie się na potrzebach pacjentów, potrzeba służby ludziom, dbanie o wysokie standardy skuteczności, bezpieczeństwa i jakości produktów. To wartości, którymi kieruje się nasza firma w swojej działalności – mówi Beata Dobicka-Miś, dyrektor generalna Pierre Fabre Médicament Polska.


/ Nadzieja z Oncopole / Iwona Schymalla


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot