Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 51–66/2018
z 12 lipca 2018 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2018


E-wyzwania

Renata Furman

W dzisiejszej dobie cyfryzacja i informatyzacja to niewątpliwie determinanty rozwoju społeczeństw i innowacyjności gospodarki....


A orkiestra gra

Małgorzata Solecka

– Jeśli rząd nie zrealizuje w stu procentach lutowego porozumienia, wrócimy do wypowiadania klauzul opt-out, a w końcu zaczniemy zwalniać się z pracy – zagrozili na początku lipca lekarze. Ale ewentualny protest lekarzy to zaledwie czubek góry lodowej, o który może w najbliższych miesiącach uderzyć okręt, zwany systemem ochrony zdrowia.


Bierność ponad wszystko

Andrzej Sośnierz

Tylko NFZ jest w Polsce w stanie organizować system opieki zdrowotnej, gdyż tylko on ma niezbędne do tego narzędzia. Fun- dusz ma pieniądze, ma zasoby infor- macyjne o świadczeniach, ich ilości i rozmieszczeniu.


Czas transferów

Małgorzata Solecka

Po ponad dwóch latach pełnienia obowiązków Andrzej Jacyna został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. I zaraz stracił swojego najbliższego współpracownika – Macieja Miłkowskiego. Dotychczasowy zastępca prezesa NFZ ds. finansowych przeszedł do Ministerstwa Zdrowia. A ponieważ niedawno do ekipy resortu dołączył inny specjalista od finansów – Sławomir Gadomski, można uznać, że resort wzmacnia najbardziej narażoną na ataki flankę.


Pacjent jest najważniejszy

Maciej Biardzki

Tytułowy bon mot znamy wszyscy. Niezmiernie chętnie posługiwała się nim Ewa Kopacz, równie często sięgał po niego Bartosz Arłukowicz. Jak się okazuje, dla Łukasza Szumowskiego to takie samo dobre zaklęcie, jak i dla poprzedników. Do tych gorzkich słów skłoniły mnie wypowiedzi ministra zdrowia w dzień poprzedzający tzw. czarny piątek.


Pacjentocentryzm stosowany

Małgorzata Solecka

Wszyscy byliśmy, jesteśmy i będziemy pacjentami. Trzeba wreszcie przełamać niemoc. Ruszyć z posad bryłę może nie świata, ale systemu ochrony zdrowia na pewno. Sama myśl, że coś mogłoby się naprawdę, nie tylko formalnie, zmienić wydaje się jednak zbyt rewolucyjna. Może dlatego minister zdrowia, przemawiając na otwarciu jednej z licznych czerwcowych debat, na wszelki wypadek zastrzegł, że „ochrona zdrowia potrzebuje zmian ewolucyjnych”. Czyli?


Marihuana w gąszczu przepisów

Zuzanna Chromiec

Temat tzw. medycznej marihuany był szczególnie gorący latem zeszłego roku. W tamtym okresie kończyły się w parlamencie prace nad tzw. ustawą Liroya, legalizującą ten rodzaj terapii. Niestety, chociaż długo oczekiwana ustawa weszła w życie 1 listopada 2017 r., do dziś pacjenci nie doczekali się leków na bazie konopi.


Od(nowa), czyli zmiana pokoleniowa w samorządzie lekarskim

Małgorzata Solecka

W Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nowej kadencji znalazło się miejsce dla dwóch rezydentów, choć żaden z młodych lekarzy nie został wiceprezesem NRL. Pierwsze decyzje samorządu lekarskiego pokazują jednak, że napływ „świeżej krwi” może wyostrzyć reakcje izb lekarskich na działania Ministerstwa Zdrowia i rządu. Można się też spodziewać mniej szablonowych działań ze strony samorządu.


Dentobusy. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle

Krzysztof Boczek

Jeszcze w kwietniu br. prasa donosiła, że dentobusy, zakupione za 24 mln zł, stoją i niszczeją. Po medialnej burzy, którą wywołały te informacje, w połowie maja media poinformowały, że właśnie wyruszyły. Zaledwie 3 z 16 nabytych. Ale nawet one wkrótce mogą wrócić do garaży, bo stomatolodzy rozważają zerwanie kontraktów.


Pan Wojtek z kuchni

Marek Nowicki

Najkuteczniejsza wydaje się gra zespołowa. Stąd w szpitalach i przychodniach związki zawodowe są w cenie. Najłatwiej mają lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, bo ich organizacje są liczne, silne i scentralizowane. Najgorzej mają kucharze, bo są niemedyczni i osamotnieni.


Skazani na męki Syzyfa?

Małgorzata Solecka

Współpraca sektorów publicznego i prywatnego w ochronie zdrowia to oczywistość. Refundacja nowoczesnych terapii, które skutecznie utrzymują w zdrowiu osoby w wieku produkcyjnym – podobnie. Aktywność władz publicznych w promowaniu wzorców zachowań prozdrowotnych – kolejna. Podczas Szczytu Zdrowie 2018 nie było zażartych polemik, które dzieliłyby dyskutujących na stronę „ekspercką” i „rządową”. Wszyscy, trzymając się retoryki mundialowej, grali do jednej bramki.


E-zwolnienia: papierowa kontrrewolucja

Halina Pilonis

Kiedy dzięki rewolucji informatycznej do medycyny wkracza Big Data, sztuczna inteligencja i przemysł 4.0, informatyzacja polskiej służby zdrowia wciąż jest na etapie e-prokrastynacji. Nasi lekarze nie chcą wypisywać e-zwolnień, e-skierowań czy e-recept. Skąd u polskich medyków tak chroniczna nietolerancja informatyczna?


Forum e-Zdrowia. Cyfrowa transformacja w obszarze zdrowia

Artur Pruszko

Aby cyfrowa transformacja w zdrowiu przyniosła efekt, potrzebuje zarówno sprawnych liderów zmiany, jak i partnerskiej debaty między przedstawicielami instytucji publicznych, podmiotów leczniczych, firm nowych technologii, a przede wszystkim pacjentów...


Niedoceniana rola medycyny pracy

Ewa Szarkowska

Wiele krajów europejskich wykorzystuje system ochrony zdrowia pracujących do prowadzenia profilaktycznych programów wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwory. W Polsce kwestią dyskusyjną jest nawet to, że rutynowym badaniem dla wszystkich pracowników, zlecanym w ramach okresowych badań medycyny pracy, powinna być zwykła morfologia krwi.


Nikt nie czuje się antyszczepionkowcem

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Proepidemicy, antyszczepionkowcy, antywacki, sekta. Jeśli będziemy w taki sposób myśleć o osobach odmawiających szczepień, nikogo nie uda się przekonać. Nie można ich traktować protekcjonalnie ani spierać się z ich argumentami.


Antyszczepionkowcy są wśród nas!

Małgorzata Solecka

Rodzice, którzy obawiają się szczepień, a nawet nie wyrażają zgody na szczepienie swojego dziecka, nie są antyszczepionkowcami. W każdym
razie nie muszą być. Ale ruchy antyszczepionkowe to nie fatamorgana.
Antyszczepionkowcy są, bezwzględnie grają na ludzkich emocjach, próbują też zastraszać i dyskredytować tych, którzy chcą się im przeciwstawiać.


Skierowania: analiza czy zbędna zwłoka?

Halina Pilonis

Ponad trzy lata temu wprowadzono obowiązkowe skierowania do okulisty i dermatologa, aby rozwiązać problem kolejek do tych specjalistów. Kolejki nie skróciły się znacząco, a chorzy skarżą się na utrudniony dostęp do leczenia. W dodatku lekarze rodzinni uważają, że tracą niepotrzebnie czas na wizyty związane tylko z wypisaniem skierowania.


Krew damasceńskiej róży

Krzysztof Boczek

Biegną tam, skąd inni właśnie uciekają. Z bombardowanych miejsc w Syrii. By ratować życie. Już ponad 100 tysięcy żyć.


Lek na samotność?

Justyna Grzechocińska

Kiedyś uważana za niedogodność, stała się obrazem rozwijającego się i starzejącego społeczeństwa. Samotność życiowa, bo o niej mowa, jest zjawiskiem, którego nasilenie i charakter, uzależnione są od etapu społecznego rozwoju, jak i od kultury społeczeństwa, którego dotyczy.


Od teorii do praktyki

Halina Pilonis

W Warszawie powstaje Centrum Medycyny Translacyjnej. Będzie się zajmować wprowadzaniem wyników biomedycznych eksperymentów do terapii pacjentów. Ma to przyspieszyć rozwój polskiej biomedycyny.


Co ostatnio wkurza lekarzy?

Krzysztof Boczek

W Kenii, w połowie maja br. doktorów zdenerwował pomysł tamtejszego rządu – by zatrudnić 100 kubańskich lekarzy. Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zatwierdził tę decyzję podczas tegorocznej wizyty w ojczyźnie cygar.


bot