„Służba Zdrowia” nr 33-48 z 21 czerwca 2023 r.


archiwum 2023
 
Demografia, głupcze!
Renata Furman

Liczba ludności Europy kurczy się stale i systematycznie. Odsetek Europejczyków w stosunku do ludności świata maleje i, jak się przewiduje, w 2070 roku będzie stanowił około 4 proc., w porównaniu z 6 proc. obecnie. Polska nie jest pod tym względem, niestety, wyjątkiem.


/ Demografia, głupcze! / Renata Furman
 
Światy równoległe
Małgorzata Solecka

Jeszcze nigdy system ochrony zdrowia nie był tak doceniany finansowo – przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, obiecując „w skali roku” 15 mld zł „dodatkowych pieniędzy” na pokrycie wyższych kosztów funkcjonowania podmiotów medycznych, m.in. w związku z kolejną turą podwyżek, czy też raczej waloryzacji, wynagrodzeń. Obietnice ministra, zderzone z wyliczeniami ekspertów, ale przede wszystkim z informacjami płynącymi ze szpitali, nie wytrzymują próby. Tylko – co z tego?


/ Światy równoległe / Małgorzata Solecka
 
Krótka analiza przyczyn pełzającej katastrofy demograficznej
Ewa Biernacka

Punktem wyjścia Strategii Demograficznej 2040 przyjętej przez rząd jest statystyka. „W wielu miejscach w kraju mamy do czynienia z pełzającą katastrofą demograficzną, a niektóre tendencje mogą być bardzo trudne do zahamowania”. W 2020 r. ludność Polski spadła o 117,6 tys. do 38,3 mln osób. Potężny spadek liczby ludności odnotowano w 14 z 16 województw.


/ Krótka analiza przyczyn pełzającej katastrofy demograficznej / Ewa Biernacka
 
Ruszyły szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw wirusowi HPV

– Polska dołącza do elity, do najbardziej rozwiniętych krajów, które objęły już szczepieniami przeciwko HPV znaczną część populacji – podkreśla prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dodaje, że szczepionki zostały dokładnie przebadane, redukują ryzyko zachorowania na raki wywołane przez te wirusy i nie powodują żadnych późnych odczynów poszczepiennych ani żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.


/ Ruszyły szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw wirusowi HPV /
 
Wprowadzanie opieki koordynowanej to proces obliczony na lata
Małgorzata Solecka

Z Andrzejem Zapaśnikiem, ekspertem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, prezesem przychodni BaltiMed rozmawia Małgorzata Solecka.


/ Wprowadzanie opieki koordynowanej to proces obliczony na lata / Małgorzata Solecka
 
Leki, patenty i przymusowe licencje
Halina Pilonis

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.


/ Leki, patenty i przymusowe licencje / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot