„Służba Zdrowia” nr 51-66 z 16 lipca 2020 r.


archiwum 2020
 
Tarczą po głowie
Renata Furman

Podpisanie przez Prezydenta RP Tarczy 4.0 wywołało ogromne poruszenie w środowisku medycznym. A to z powodu dokonanej poprzez tę ustawę nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego. Lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych oburzeni są faktem zaostrzenia sankcji za błąd medyczny i zrównaniem go z przestępstwami zagrożonymi karą pozbawienia wolności do 8 lat. „Niepojęte jest dla nas, dlaczego w okresie tak trudnym dla lekarzy i całego społeczeństwa zaostrza się odpowiedzialność karną za ewentualne błędy medyczne” – napisał szef lekarskiego samorządu w liście do prezydenta.


/ Tarczą po głowie / Renata Furman
 
Mądry Polak po pandemii?
Małgorzata Solecka

Pierwsza fala pandemii nie spustoszyła polskiej ochrony zdrowia tak, jak stało się to we Włoszech, Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Koronawirus uderzył w nas słabiej, eksperci będą zapewne długo debatować dlaczego. Poza wszelką dyskusją są natomiast wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć z pandemii. Im szybciej, tym lepiej.


/ Mądry Polak po pandemii? / Małgorzata Solecka
 
Z próżnego i rząd nie naleje
Małgorzata Solecka

Realizacja ustawy 6 proc. PKB na zdrowie będzie oznaczać w przyszłym roku konieczność gigantycznej, nawet 20-miliardowej dotacji z budżetu państwa do NFZ. Czy to jest w ogóle możliwe, a jeśli tak – kosztem czego miałaby zyskać ochrona zdrowia?


/ Z próżnego i rząd nie naleje / Małgorzata Solecka
 
Szpitale zapłacą słony rachunek
Ewa Szarkowska

Rozmowa z mec. Katarzyną Fortak-Karasińską z Kancelarii Radców Prawnych Fortak & Karasiński.


/ Szpitale zapłacą słony rachunek / Ewa Szarkowska
 
Błoga niewiedza
Andrzej Sośnierz

Zadziwiająca jest umiejętność Ministerstwa Zdrowia niewyciągania żadnych wniosków z dotychczasowych niepowodzeń w tłumieniu epidemii korona- wirusa. W tym stwierdzeniu kryje się oczywiście pewna ironia – bo czy trzeba jakichś umiejętności do popełniania błędów i zaniechań?


/ Błoga niewiedza / Andrzej Sośnierz
 
Po co ten Fundusz?
Małgorzata Solecka

Na kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda skierował do sejmu prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Projekt uderza szczegółowością rozwiązań i tym, że dotyczą one spraw dość odległych od istoty tego, czym miałaby być nowa instytucja.


/ Po co ten Fundusz? / Małgorzata Solecka
 
Nie szczepię się. Bo nie
Marek Nowicki

Andrzej Duda jako głowa państwa z niezwykłą mocą uderzył w promowane przez państwo szczepienia przeciwko grypie – śmiem twierdzić, że rozbił ten program w drobny pył.


/ Nie szczepię się. Bo nie / Marek Nowicki


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot