„Służba Zdrowia” nr 1-8 z 23 stycznia 2020 r.


archiwum 2020
 
Niewidzialna armia
Renata Furman

Ludzkość z obawą spogląda w niebo, stamtąd spodziewając się galaktycznej katastrofy. W makroświecie wypatruje zagrożenia. Spektakularne katastrofy kosmiczne, uderzenia asteroidów w naszą planetę, śmierć milionów ludzi w wyniku upadku planetoidy – to scenariusze wielu popularnych i chętnie oglądanych filmów katastroficznych. Tymczasem globalna katastrofa nadciągnąć może nie ze strony wielkich planet i gwiazd, ale od mikroskopijnych władców świata – bakterii.


/ Niewidzialna armia / Renata Furman
 
Miliard w środę, miliard w sobotę
Małgorzata Solecka

W 2020 roku przeznaczymy 107,5 mld zł ze środków publicznych na ochronę zdrowia. A może 112 mld zł, zobaczymy. Będzie to 5,03 proc. PKB albo może 5,30. W dyskusji na temat wydatków publicznych na zdrowie, jak się wydaje, dochodzimy do granic absurdu. Przynajmniej, jeśli chodzi o oficjalny przekaz.


/ Miliard w środę, miliard w sobotę / Małgorzata Solecka
 

Nowy Rok 2020:

Żeby było tak, jak było
Małgorzata Solecka

Jaki będzie? Co przyniesie światu, Polsce… No i oczywiście – ochronie zdrowia. Czy kryzys będzie się pogłębiał, jak wieszczy opozycja i duża część ekspertów, czy też przeciwnie, pewne ręce przeprowadzą nas przez ewentualne, niewielkie sztormy, a okręt wypłynie na szerokie i spokojne wody, czyli ścieżkę stopniowej poprawy, jak chce widzieć sytuację w zdrowiu partia rządząca?


Nowy Rok 2020: / Żeby było tak, jak było / Małgorzata Solecka
 
Film ze szpitala
Marek Nowicki

Amerykańska medycyna w wielu dziedzinach jest dla nas punktem odniesienia, oby stała się też w kwestii szpitalnego marketingu


/ Film ze szpitala / Marek Nowicki
 
A słowo się podobno rzekło
Andrzej Sośnierz

Mam nadzieję, że kierownictwo resortu i NFZ postawią się ministrowi finansów, tak jak czyniło to wielu poprzedników, za co przychodziło im płacić różne ceny


/ A słowo się podobno rzekło / Andrzej Sośnierz
 
Recepta nie zawsze „e”
Małgorzata Solecka

W USA, po ośmiu latach od wdrożenia systemu e-recept, lekarze wystawiają elektronicznie zaledwie 70 proc. recept. Szwecja e-recepty wprowadziła czternaście lat temu, a i tak co dziesiąta wypisywana jest tradycyjnie. Jak będą wyglądać statystyki w Polsce, gdzie – przynajmniej w teorii – Ministerstwo Zdrowia i media ogłosiły koniec papierowych recept od 8 stycznia 2020 roku?


/ Recepta nie zawsze „e” / Małgorzata Solecka
 
Polowanie na białe czarownice
Krzysztof Boczek

Specjalni prokuratorzy prowadzą coraz więcej spraw o błędy medyczne, ścigając głównie lekarzy. W ciągu ostatnich 3 lat odnotowano ponad 15-proc. wzrost liczby takich postępowań, choć Naczelna Izba Lekarska żadnego skoku liczby przewinień nie odnotowała.


/ Polowanie na białe czarownice / Krzysztof Boczek
 

Kongres Zdrowia Publicznego 2019:

Czy będziemy mądrzy przed szkodą?
Małgorzata Solecka

Nie może być żadnych wątpliwości: zarówno w obszarze ochrony zdrowia, jak i w obszarze zdrowia publicznego wyzwań – zagrożeń, ale i szans – jest coraz więcej. Dobrze rozpoznawana rzeczywistość okazuje się bardziej skomplikowana, zupełnie tak jak w powiedzeniu – im dalej w las, tym więcej drzew.


Kongres Zdrowia Publicznego 2019: / Czy będziemy mądrzy przed szkodą? / Małgorzata Solecka
 
Trzy podatki Szumowskiego
Ewa Szarkowska

Dodatkowe opłaty od słodzonych napojów, od tzw. małpek i reklam suplementów diety – to propozycje zawarte w projekcie ustawy, której celem jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 kwietnia 2020 roku. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, że Polacy potrzebują dodatkowego bodźca, a nowe opłaty tylko im wyjdą na zdrowie.


/ Trzy podatki Szumowskiego / Ewa Szarkowska
 

Odra:

Niechlubne rekordy
Małgorzata Solecka

Niemal 1,5 tys. przypadków odry w całym 2019 roku. I około 44,5 tys. uchylających się od szczepień tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach roku. Miniony rok przyniósł niechlubne rekordy w obszarze szczepień ochronnych. Liczba uchylających się od obowiązkowych szczepień do 31 października 2019 roku wynosiła, według danych NIZP-PZH, niemal 44,5 tys., o ponad 4 tys. więcej niż w całym 2018 roku.


Odra: / Niechlubne rekordy / Małgorzata Solecka
 
W Polsce 8 mln osób sięga codziennie po papierosa

Rzucenie palenia jest trudnym, wieloetapowym procesem, często kończącym się niepowodzeniem. W takich sytuacjach pacjentom można pomóc przez minimalizowanie negatywnych skutków tego nałogu. Jednym ze sposobów są systemy podgrzewania specjalnie spreparowanego tytoniu, w których wyeliminowano jego spalanie, czyli tzw. produkty heat-not-burn – podkreślali uczestnicy V Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego we Wrocławiu.


/ W Polsce 8 mln osób sięga codziennie po papierosa /
 
Psychiatria dziecięca 2.0
Małgorzata Solecka

„Samobójstwa stanowią drugą po wypadkach przyczynę zgonów wśród dzieci powyżej 13. roku życia i młodzieży. Stan polskiej psychiatrii pogarsza się z dnia na dzień” – mówiła, podczas debaty poświęconej budżetowi państwa na 2020 rok, posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Czy rozpoczynający się rok przyniesie przełom w rozwiązaniu narastających problemów psychiatrii dziecięcej?


/ Psychiatria dziecięca 2.0 / Małgorzata Solecka
 
O zdrowiu psychicznym studentów kierunków medycznych
Ewa Szarkowska

Ze światowych statystyk wynika, że około 25 proc. młodych ludzi doświadcza jakiegoś rodzaju problemów psychicznych w okresie studiów. Do najczęstszych należą wysoki poziom stresu i lęku oraz zaburzenia nastroju, w tym depresja ze współwystępującymi myślami samobójczymi – mówi dr nauk o zdrowiu Magdalena Łazarewicz, psycholog i kierownik Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


/ O zdrowiu psychicznym studentów kierunków medycznych / Ewa Szarkowska
 
Lekarz przyszłości
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Kompetencje przyszłości. Tak w Institute for the Future w Phoenix nazwano umiejętności potrzebne na rynku pracy w niedalekiej, ale niepewnej i zmiennej przyszłości. Niektóre z nich są nieodzowne również w zawodach medycznych.


/ Lekarz przyszłości / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Nowych antybiotyków może już nie być
Justyna Grzechocińska

Wyobraźmy sobie, że nie mamy leku na anginę, że nic nie pomoże chorym na zapalenie płuc, że nie będzie kuracji na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Słowem, wyobraźmy sobie świat bez antybiotyków. Jeśli się nie opamiętamy, to do 2050 roku z powodu oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe może potencjalnie umierać jedna osoba co 3 sekundy, a zjawisko może stać się częstszą przyczyną zgonów niż rak.


/ Nowych antybiotyków może już nie być / Justyna Grzechocińska
 
Pierwsze dziecko z Polski uzbierało 9 milionów na terapię genową SMA
Małgorzata Solecka

Alex Jutrzenka w Wigilię otrzymał od darczyńców prezent – jego zbiórka na portalu crowfundingowym osiągnęła 100 proc. Chłopiec jako pierwszy pacjent z Polski wyjedzie do USA, do Children’s Hospital of Philadelphia, po terapię genową, która ma zahamować postęp choroby.


/ Pierwsze dziecko z Polski uzbierało 9 milionów na terapię genową SMA / Małgorzata Solecka
 
Czynniki wpływające na wyniki badań laboratoryjnych
Dorota Solarska-Motyl

Diagnostyka laboratoryjna jest nieodłączną składową procesu diagnostyczno-terapeutycznego, a wyniki badań laboratoryjnych stanowią nieocenione źródło informacji o stanie zdrowia pacjenta. Pod warunkiem że wynik taki jest wiarygodny.


/ Czynniki wpływające na wyniki badań laboratoryjnych / Dorota Solarska-Motyl
 
Plusy dodatnie i plusy ujemne
Krzysztof Boczek

Plusy i minusy zmian w opiece medycznej w czasie 4 lat rządów PiS oraz zalecenia na najbliższą przyszłość – o to zapytaliśmy przedstawicieli lekarzy młodych, rodzinnych, dyrektorów szpitali i pielęgniarek.


/ Plusy dodatnie i plusy ujemne / Krzysztof Boczek
 
SALMED musi sprostać wyzwaniom medycyny

Cyberbezpieczeństwo i informatyzacja w ochronie zdrowia, strefa start-upów, oferta programowa dla sektora rehabilitacji – to tylko niektóre z planowanych tematów targów SALMED 2020. Pod lupą ekspertów znajdą się także zmiany w prawie zamówień publicznych. Nie zabraknie również rozwiązań ułatwiających placówkom medycznym wybór sprzętu. Projekt wspierany jest przez kluczowe organizacje w ochronie zdrowia.


/ SALMED musi sprostać wyzwaniom medycyny /
 
Ach, co to były za urodziny!

Ukazująca się nieprzerwanie od 1949 r. „Służba Zdrowia” obchodziła swoje 70-lecie. – Za dziennikarstwo oparte na faktach i troskę o dobre funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej – dziękował redakcji minister Łukasz Szumowski podczas obchodów jubileuszu 25 listopada br. w Teatrze Kamienica w Warszawie.


/ Ach, co to były za urodziny! /
 
Szpitalna ocena innowacyjnych technologii medycznych: jak ułatwić podejmowanie decyzji inwestycyjnych?
Maciej Furman, Aneta Mela, Krzysztof Łach, Iwona Kowalska-Bobko, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Iga Lipska

Często to narodowe agencje HTA są inicjatorami powstawania jednostek HTA w szpitalach. Wynika to z faktu potrzeby wykorzystania wiedzy z zakresu HTA z poziomu krajowego na szpitalny


/ Szpitalna ocena innowacyjnych technologii medycznych: jak ułatwić podejmowanie decyzji inwestycyjnych? / Maciej Furman, Aneta Mela, Krzysztof Łach, Iwona Kowalska-Bobko, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Iga Lipska


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot