„Służba Zdrowia” nr 93-100 z 19 grudnia 2019 r.


archiwum 2019
 
Czekamy na zmiany
Renata Furman

Tradycyjnie w grudniu trwa podsumowanie mijającego roku. Zastanawiamy się, jakie wydarzenia, jakie decyzje były najistotniejsze w minionych miesiącach, o czym warto pamiętać, z czym wiązaliśmy nasze nadzieje na lepszą przyszłość. W ochronie zdrowia takim ważnym akordem wydawał się „Pakt dla Zdrowia 2030”.


/ Czekamy na zmiany / Renata Furman
 
Zdrowie 2.0 czyli stary niedźwiedź mocno śpi
Małgorzata Solecka

W styczniu minister zdrowia ma zasiąść do renegocjacji porozumienia, podpisanego w lutym 2018 roku z Porozumieniem Rezydentów, czy też raczej – ze środowiskiem lekarskim. Nastroje po stronie społecznej są bojowe. Po stronie resortu zdrowia mobilizacji nie widać i nie widać też perspektyw na zmianę nastawienia, które streścić można krótko: – Sprawy idą w dobrym kierunku.


/ Zdrowie 2.0 czyli stary niedźwiedź mocno śpi / Małgorzata Solecka
 
Dekoniunktura
Andrzej Sośnierz

Gasząc mniejsze lub większe pożary, zwiększone przychody NFZ-u wydawane były przede wszystkim na wynagrodzenia i żaden z istotnych problemów naszego systemu ochrony zdrowia nie został definitywnie rozwiązany


/ Dekoniunktura / Andrzej Sośnierz
 
Współpraca ponadpartyjna
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Zdrowie to priorytet, a konieczność współpracy ponad podziałami politycznymi to sprawa oczywista. Czy to jednak możliwe, skoro każda z partii mówi zupełnie innym językiem?


/ Współpraca ponadpartyjna / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Konflikt interesów
Marek Nowicki

Dotknąłem bardzo delikatnej tkanki, którą jest obrośnięty niewielki pokurczony polski organizm wzajemnych zależności w ochronie zdrowia. Nadal ręka rękę myje i od czasu do czasu słychać jedynie cmoknięcia nie tylko zresztą w to, co wypucowane


/ Konflikt interesów / Marek Nowicki
 
Trybunał Konstytucyjny: długi szpitali to problem systemu
Małgorzata Solecka

To nie samorząd czy organ założycielski, ale państwo i płatnik powinny ponosić i ponoszą odpowiedzialność za zadłużenie szpitali, które ma charakter powszechny, a co za tym idzie – systemowy – orzekł pod koniec listopada Trybunał Konstytucyjny, wprawiając wszystkich zainteresowanych, chyba łącznie z wnioskodawcami, w osłupienie. Po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu stwierdzono oczywistą prawdę, że cesarz nie ma nowych szat. W zasadzie nie ma żadnych.


/ Trybunał Konstytucyjny: długi szpitali to problem systemu / Małgorzata Solecka
 
Bareja w szpitalach
Krzysztof Boczek

W szpitalach brak leków. Czasem nawet tych podstawowych. Lekarze urządzają na nie polowania na oddziałach, pożyczają z innych placówek z miasta. Dochodzi do sytuacji rodem z filmów Barei.


/ Bareja w szpitalach / Krzysztof Boczek
 
NSO by skutecznie walczyć z rakiem
Małgorzata Solecka

Pięć obszarów, dziewięćdziesiąt dziewięć konkretnych zadań. Wśród nich – podatek cukrowy, osobny przedmiot szkolny o zdrowiu i refundowane, choć nieobowiązkowe, szczepienie przeciw HPV. Najpierw, od 2021 roku, dziewcząt, później – również chłopców. Czy Narodowa Strategia Onkologiczna przyniesie nową jakość nie tylko w onkologii, ale również w zdrowiu publicznym?


/ NSO by skutecznie walczyć z rakiem / Małgorzata Solecka
 
Marek Balicki: Wierzę, że tym razem się uda
Ewa Szarkowska

Stan opieki psychiatrycznej w Polsce jest katastrofalny. Mimo upływu 25 lat nadal nie wdrożono w całości ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, a pierwsza edycja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zakończyła się fiaskiem. Rozmowa z Markiem Balickim, byłym ministrem zdrowia i kierownikiem Biura ds. pilotażu NPOZP.


/ Marek Balicki: Wierzę, że tym razem się uda / Ewa Szarkowska
 
Dokąd zmierzają badania kliniczne w Polsce?
Małgorzata Solecka

Pierwszy konkurs na niekomercyjne badania kliniczne może nie zakończył się sukcesem, ale jest na najlepszej drodze do tego, by tak się stało. Przy alokacji wynoszącej 100 mln zł wartość zgłoszonych do konkursu projektów sięgnęła blisko 1,4 mld zł. A to dopiero początek…


/ Dokąd zmierzają badania kliniczne w Polsce? / Małgorzata Solecka
 
Coraz bliżej Narodowego Planu na rzecz Chorób Rzadkich
Małgorzata Solecka

Na 337 leków zarejestrowanych w tej chwili w UE, które mogą być stosowane u pacjentów z chorobami rzadkimi, w Polsce refundowanych jest nieco ponad sto. To wynik poniżej średniej, poniżej aspiracji i przede wszystkim – poniżej potrzeb. Zwłaszcza że liczby nie mówią całej prawdy.


/ Coraz bliżej Narodowego Planu na rzecz Chorób Rzadkich / Małgorzata Solecka
 
Skąd te wszystkie pozwy?
Halina Pilonis

Co drugi lekarz w USA będzie miał proces sądowy na pewnym etapie kariery zawodowej, niezależnie od tego, czy popełnił błąd medyczny – wynika z raportu amerykańskiego portalu Medscape, który zebrał w tym roku informacje od 4300 lekarzy 29 specjalizacji.


/ Skąd te wszystkie pozwy? / Halina Pilonis
 
Mali pacjenci duże prawa
Błażej Kmieciak

W toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka.


/ Mali pacjenci duże prawa / Błażej Kmieciak
 
Prysznic coraz zimniejszy
Małgorzata Solecka

Dobrze, że listopad się skończył. Miesiąc, w którym co roku drzewa tracą liście, mgła i smog niepodzielnie królują w krajobrazie i znikąd nadziei na szybkie rozbłyśnięcie pierwszej gwiazdki. I w którym publikowane są międzynarodowe rankingi systemów ochrony zdrowia. W tym roku aż trzy.


/ Prysznic coraz zimniejszy / Małgorzata Solecka
 
Pacjenci i lekarze oceniają zmiany ostatnich 4 lat
Krzysztof Boczek

W 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość głosiło, iż służba zdrowia to także „ruina i zgliszcza”. PiS obiecywał rozwiązać problemy. Czy tak się stało? Jak Polacy oceniają wprowadzane zmiany? Pacjenci mają krytyczną opinię nt. zmian, jakie zaszły w opiece zdrowotnej w ciągu ostatnich 4 lat. A lekarze? Jeszcze gorszą – wystawiają głównie jedynki.


/ Pacjenci i lekarze oceniają zmiany ostatnich 4 lat / Krzysztof Boczek
 
Wirus ebola przestanie zabijać
Justyna Grzechocińska

Epidemie gorączek tropikalnych są jak sezon ogórkowy – nadchodzą wczesnym latem i na ogół po kilku miesiącach wygasają. Wtedy mają swój wielki czas w mediach, bo mistrzostwa świata w piłce nożnej czy letnia olimpiada są co cztery lata, a w polityce też niewiele się dzieje. Nie są nośnym tematem w zachodnim świecie, bo go nie dotyczą, o przepraszam… już dotyczą, gdyż w globalnej wiosce nikt nie jest bezpieczny.


/ Wirus ebola przestanie zabijać / Justyna Grzechocińska
 
Utorujmy pacjentom drogę do skutecznych terapii
Mariusz Kielar

W Polsce leczymy coraz większą grupę pacjentów dotkniętych SM, jednak wciąż nie udało się zlikwidować nierówności w dostępie do terapii na poziomie regionalnym. Potrzebna jest optymalizacja realizacji programów lekowych. Dlatego m.in. konieczna jest zmiana finansowania świadczeń w programach lekowych gwarantująca poprawę ich wyceny. O możliwych rozwiązaniach tego problemu dyskutowano podczas sesji „Jak usprawnić organizację ścieżki pacjenta z SM w ramach programów lekowych?”, będącej częścią konferencji 8. MS Expert Meeting International, która odbyła się w dniach 24‒25 października w Krakowie.


/ Utorujmy pacjentom drogę do skutecznych terapii / Mariusz Kielar
 
O przyszłości Polaków w Centrum Nauki Kopernik
"Służba Zdrowia"

Za nami I Kongres Zdrowie Polaków. Podczas dwóch dni debat poruszonych zostało wiele tematów związanych z ochroną zdrowia – od strategii wspierania zdrowia Polaków, poprzez postępy i osiągnięcia w leczeniu chorób cywilizacyjnych, do badania dobrostanu społeczeństwa. Wydarzenie organizowała Fundacja Po Pierwsze Zdrowie i Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wszystkie dyskusje odbywały się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


/ O przyszłości Polaków w Centrum Nauki Kopernik / "Służba Zdrowia"
 
Młodzi biorą endoskopy we własne ręce
Halina Pilonis

Obecny system kształcenia specjalizacyjnego w Polsce często nie pozwala na uzyskanie wielu umiejętności i kompetencji, w szczególności tych praktycznych. Dlatego młodzi lekarze biorą sprawy w swoje ręce. W maju br. zawiązała się Sekcja Młodych Endoskopistów, która działa przy Polskim Towarzystwie Gastroenterologii. O tym, jak powstała i czym będzie się zajmować, opowiada jeden z założycieli, dr n. med. Marcin Romańczyk.


/ Młodzi biorą endoskopy we własne ręce / Halina Pilonis
 

Recenzja książki:

Świąteczny dyżur. Słodko-gorzka prawda o (nie tylko) brytyjskich szpitalach
Małgorzata Solecka

Idą święta, gęsi przybierają na wadze, jednak prawie półtora miliona lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia będzie musiało stawić się w pracy także w Boże Narodzenie – Adam Kay, autor bestsellerowego „Będzie bolało” wraca z kolejną porcją angielskiego humoru.


Recenzja książki: / Świąteczny dyżur. Słodko-gorzka prawda o (nie tylko) brytyjskich szpitalach / Małgorzata Solecka


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot