„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 16 maja 2019 r.


archiwum 2019
 
Jak lekarz z lekarzem
Renata Furman

O mobbingu w środowisku lekarskim napisano już wiele. Zjawisko to stało się przedmiotem badań socjologicznych, psychologicznych, analiz prawnych, publikacji dziennikarskich.


/ Jak lekarz z lekarzem / Renata Furman
 
Mamy NSO. I co dalej?
Małgorzata Solecka

Sejm uchwalił ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej bez żadnego głosu przeciwko, choć w trakcie debaty padło wiele ostrych i gorzkich słów – zarówno pod adresem prezydenckiego projektu, jak i polityki rządu w obszarze onkologii.


/ Mamy NSO. I co dalej? / Małgorzata Solecka
 
Między nami ministrami
Andrzej Sośnierz

Dofinansowanie ochrony zdrowia kwotą kilku, nie mówiąc już o kilkunastu miliardach złotych, zdecydowanie poprawiłoby funkcjonowanie systemu i na pewno pozwoliłoby rozwiązać dręczący problem kolejek. Oczywiście pod warunkiem że te środki nie zostałyby zmarnotrawione przez ich wydanie wprost na płace


/ Między nami ministrami / Andrzej Sośnierz
 
Zdrowie plus protest
Małgorzata Solecka

Najpierw manifestacja jako wyraz sprzeciwu wobec strategii rządu w sprawie zdrowia. Potem, być może, realny protest. To jednak nieprzesądzone, bo choć organizacje lekarskie kipią oburzeniem, determinacja środowiska opatrzona jest dużym znakiem zapytania.


/ Zdrowie plus protest / Małgorzata Solecka
 
Zawsze trzeba walczyć
Katarzyna Cichosz

Z Longiną Kaczmarską, pielęgniarką, przewodniczącą Regionu Mazowiec- kiego oraz wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rozmawia Katarzyna Cichosz.


/ Zawsze trzeba walczyć / Katarzyna Cichosz
 
Uchwalanie przez wrzucanie
Małgorzata Solecka

Jak stanowi się przepisy dotyczące ochrony zdrowia? Byle jak. Dlatego również w ostatnich latach nowelizacja goni nowelizację, ustawa jeszcze nie zdąży wejść w życie, gdy podczas vacatio legis uchwalana jest poprawka, likwidująca bubel, o którym parlamentarzyści wiedzieli już w momencie głosowania „ZA”.


/ Uchwalanie przez wrzucanie / Małgorzata Solecka
 
Asystent lekarza
Marek Nowicki

Ponad 10 lat trwa batalia o wdrożenie zawodu, który w Stanach Zjednoczonych cieszy się ogromnym prestiżem i jest praktykowany od lat 60. ubiegłego wieku


/ Asystent lekarza / Marek Nowicki
 
PChN groźna jak tsunami
Ewa Szarkowska

– W Polsce potrzebna jest koordynowana opieka nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Tylko koordynacja opieki nefrologicznej uratuje życie milionów Polaków i zahamuje wzrost kosztów leczenia – przekonują autorzy raportu pod redakcją prof. Ryszarda Gellerta, krajowego konsultanta w dziedzinie nefrologii.


/ PChN groźna jak tsunami / Ewa Szarkowska
 
III Kongres Patient Empowerment
Małgorzata Solecka

Empatia personelu? Szeroki dostęp do nowoczesnych terapii? Świadomość własnych praw i powinności? Sprawne organizacje zdolne do reprezentowania interesów? Czego potrzebują pacjenci, by poczuć w systemie ochrony zdrowia swoją sprawczość i podmiotowość?


/ III Kongres Patient Empowerment / Małgorzata Solecka
 
Słowo w medycynie
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Uważność i budowanie więzi. Kierowanie się opowieścią pacjenta w praktyce klinicznej. Medycyna narracyjna zyskuje popularność w krajach anglosaskich, a jej zwolennicy przekonują, że może wzbogacić dotychczasowe podejście do leczenia.


/ Słowo w medycynie / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Upadek systemu?
Krzysztof Boczek

Z reportaży Pawła Kapusty o ratownikach, rezydentach, pacjentach, SOR-ach wyłania się obraz beznadziejnej opieki zdrowotnej. Gdzieś na krawędzi. Na tyle przejmujący, że książka została nominowana do jednej z najważniejszych literackich nagród – im. Ryszarda Kapuścińskiego.


/ Upadek systemu? / Krzysztof Boczek
 
Niewydolność systemu w niewydolności serca
Justyna Grzechocińska

Rosnąca zapadalność na niewydolność serca w kontekście starzejącego się społeczeństwa sprawia, że walka z tym schorzeniem staje się ogromnym wyzwaniem dla Polski – zarówno społecznym, jak i systemowym.


/ Niewydolność systemu w niewydolności serca / Justyna Grzechocińska
 
MICRA TPS: Najmniejszy, który porusza serca
Mariusz Kielar

Od wprowadzenia ponad 50 lat temu do praktyki klinicznej pierwszego stymulatora serca kolejne generacje urządzeń tego typu znacząco ewoluo- wały w zakresie swojej budowy, funkcji i rozmiarów.


/ MICRA TPS: Najmniejszy, który porusza serca / Mariusz Kielar
 
Poniżani i poniżający
Krzysztof Boczek

Mało co tak rani człowieka jak pozbawianie go godności, zwłaszcza przy innych. Tymczasem od 3 do 4 proc. lekarzy lubi poniewierać kolegami po fachu.


/ Poniżani i poniżający / Krzysztof Boczek
 
Terapia schizofrenii. Skuteczność w okowach dostępności
Marcin Kielar

Pod koniec marca w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata ekspercka pt.: „W parze ze schizofrenią. Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii?”. Spotkanie moderowane przez red. Renatę Furman zostało zrealizowane przez organizatorów Kongresu Zdrowia Psychicznego oraz Fundację eFkropka.


/ Terapia schizofrenii. Skuteczność w okowach dostępności / Marcin Kielar
 
Co Europa myśli o szczepieniach?
Małgorzata Solecka

85 proc. obywateli Unii Europejskiej uważa, że szczepienia skutecznie zapobiegają chorobom zakaźnym – wynika z badań, które w drugiej połowie marca przeprowadzono we wszystkich krajach członkowskich. Jednocześnie blisko połowa wierzy w najczęściej powielane mity antyszczepionkowe.


/ Co Europa myśli o szczepieniach? / Małgorzata Solecka


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot