Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej Polityki Cookies.
Październik rozpoczął Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Przy tej okazji wiele mówi się o potrzebach ludzi w zaawansowanym wieku. Specjaliści zwracają uwagę na specyficzne cechy problemów zdrowotnych seniorów, z których na plan pierwszy wysuwa się wielochorobowość, której często towarzyszą nietypowe objawy w przebiegu poszczególnych schorzeń.
Zmiany w ustawie o płacach minimalnych w ochronie zdrowia stały się faktem. Sejm przyjął rządowy projekt z kosmetycznymi poprawkami na jednym posiedzeniu. Przez moment wydawało się, że tym razem nacisk społeczny (konkretnie ostre stanowisko „Solidarności”) zastopuje parlamentarną machinę. Tak się jednak nie stało.
Sieć szpitali jest jakąś zbieraniną placówek lecznictwa zamkniętego bez jasno sformułowanego celu. Finansowanie ryczałtowe nie jest ani ryczałtowe, ani nie jest finansowaniem świadczeń. Ni pies, ni wydra.
Wirus korporacjonizmu dotarł zarówno na ulicę Miodową, jak i na Grójecką. Nowa ekipa otwarcie głosi, że dotychczasowe zarządzanie systemem było, delikatnie mówiąc, nieprofesjonalne. Szczególnie wyraźnie wybrzmiewało to na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W związku z tym nowych cech nabrało określenie „uszczelniania systemu”, ale pojawiły się i nowe hasła: „opieka zdrowotna jako gałąź gospodarki”, czy „innowacje motorem rozwoju systemu”.
Jesień 2017 roku. Pod Kancelarią Premiera setki lekarzy, przede wszystkim młodych. Białe fartuchy na czarnych koszulkach, stetoskopy, transparenty wyrażające poparcie dla głodujących w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym rezydentów. Okrzyki, przemówienia.
W różnym tonie, ale mają wspólny mianownik: tak dalej być nie może. Tak dalej nie będzie.
Blisko 14,7 tysiąca etatów przeliczeniowych, około 16 tysięcy specjalistów – to dane tylko o pierwszej, wrześniowej partii deklaracji lojalnościowych, na podstawie których lekarze dostaną gwarantowaną pensję 6750 zł. Co to może oznaczać dla systemu? Zwłaszcza jeśli założyć, że liczba ta nie jest ostateczna.
Klinikom czkawką odbija się brak ustawy Ewa Szarkowska
WUM zamierza skonsolidować trzy największe szpitale kliniczne i utworzyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Władze uczelni przekonują, że to jedyny ratunek dla lecznic, których łączne zadłużenie na koniec roku wyniesie prawie miliard złotych. Organizacje związkowe zawodowe nazywają te plany „dziką konsolidacją”.
Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, w którym udarów niedokrwiennych, niestety, będzie przybywać. Każdy z nas kiedyś może takiej pomocy potrzebować. Każda para rąk do pomocy jest potrzebna.
Co zmieniło się w aptekach w ciągu roku działania ustawy tzw. apteka dla aptekarza (AdA)? Liczba tych placówek mocno spadła, a „tąpnięcie” dopiero przed nami. Lokalne monopole się umacniają, ceny dopiero poszybują. Według jednych – to efekty tzw. AdA, która ogranicza możliwości zakładania nowych punktów.
Stać nas na takie marnotrawstwo? Oliwia Tarasewicz-Gryt
Podniesienie efektywności leczenia wymaga bardzo konkretnych działań, jednak politycy rozumieją to inaczej niż ekonomiści. Kiedy będziemy gotowi na to, by nie marnotrawić pieniędzy?
„Medycyna, gospodarka, finanse” – to hasło przewodnie drugiej konferencji z cyklu narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia”, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Niestety, ani na jotę nie przybliżyła ona odpowiedzi na kluczowe pytanie – w jaki sposób, kiedy i o ile wzrosną nakłady na ochronę zdrowia. Padło natomiast wiele opinii, jak te środki, jeśli się pojawią, powinny zostać wydane.
Co się dzieje, gdy umiera system? Małgorzata Solecka
Ochrona zdrowia w Polsce jest w stanie krytycznym – z tą opinią zapewne zgodzi się duża część ekspertów, ale przede wszystkich tych, dla których system jest codziennością. Codziennym wyzwaniem.
Działająca od października 2017 r. sieć szpitali nie sprzyja rozwojowi geriatrii w Polsce. Oddziały geriatryczne w większości przypadków istnieją tylko dzięki determinacji ordynatorów i zrozumieniu dyrektorów szpitali. O nowych chyba można tylko pomarzyć – alarmują eksperci.
Oświadczenia zdrowotne, czyli kiedy mówią, że żywność ma związek ze zdrowiem Daria Wierzbińska
Oświadczenia zdrowotne stosowane są przez przedsiębiorców w odniesieniu do różnych kategorii żywności, w tym do suplementów diety. Stykamy się z nimi praktycznie wszędzie – we wszelkiego rodzaju przekazach o charakterze komercyjnym, przede wszystkim w reklamie, niezależnie od środka przekazu, ale również na etykietach oraz przy prezentacji danego produktu. Czy istnieją specjalne wymagania dotyczące takiej komunikacji kierowanej do przedstawicieli zawodów medycznych?
Według danych z badania EHIS, które GUS przeprowadził w końcu 2014 roku, prawie 80% pięćdziesięciolatków zażywa leki regularnie (a przynajmniej tak wynika z preskrypcji), a 1/4 dorosłych Polaków stosuje produkty dostępne bez recepty. Ryzyko wystąpienia interakcji w przypadku zażywania 2 leków jest prawdopodobne, 3 leków – częste, a dla 4 i więcej interakcja jest nieunikniona. Nie każdy pacjent stosuje politerapię, ale każdy musi jeść i pić.
Koordynacja opieki to skuteczniejsze leczenie Halina Pilonis
Już niebawem ma ruszyć pilotaż programu kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona, którzy wymagają wszczepienia stymulatorów struktur głębokich mózgu (DBS). Tymczasem rozwiązania dotyczące takiej opieki nad wszystkimi chorymi z tym schorzeniem przygotowali eksperci z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Raport „Model kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona” to gotowy schemat umożliwiający wprowadzenie koniecznych zmian organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia.
Niewydolność serca czy niewydolność opieki? Mariusz Kielar
„Niewydolność serca – zatrzymać epidemię” – było hasłem XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w dniach 13–15 września w Krakowie. W czasie krakowskiego spotkania dyskutowano na temat przyszłości polskiej kardiologii oraz organizacji opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia.
System leczenia SM w ramach programów lekowych już dawno przekroczył granicę wydolności. Wobec braków kadrowych w szpitalach obsługa administracyjna programów odbiera cenny czas lekarzom i skazuje chorych na kolejki – podkreślali neurolodzy z województwa dolnośląskiego podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia i Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Postulują więc odejście od programów lekowych w pierwszej linii leczenia SM i udostępnienie leków w aptekach.
Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza” Adama Kaya to brytyjski bestseller. A z punktu widzenia polskiego czytelnika – choć bardziej lekarza czy pracownika ochrony zdrowia niż pacjenta – ważne jest to, że podobna w wymowie książka mogłaby powstać nad Wisłą.