„Służba Zdrowia” nr 26-33 z 19 kwietnia 2018 r.


archiwum 2018
 
Czy chcemy walczyć z bólem?
Renata Furman

Według szacunków WHO nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ból jest leczony nieprawidłowo. W Polsce z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych.


/ Czy chcemy walczyć z bólem? / Renata Furman
 
Co z tą debatą?
Małgorzata Solecka

Narodowa debata o zdrowiu to nowe yeti? Wszyscy o niej mówią, nikt (przynajmniej na razie) nie widział. Początek zapowiedziany najpierw na połowę marca, przesunięty na „po świętach” (5 kwietnia, zaplanowana konferencja prasowa), odwołany w ostatniej chwili z powodu… zmian w kalendarzu ministra. Tym razem, podobno nieodwołalnie, medialny start debaty odbędzie się około 20 kwietnia.


/ Co z tą debatą? / Małgorzata Solecka
 
Maksymalne żądania w sprawie płac minimalnych
Małgorzata Solecka

Postulaty związków zawodowych dotyczące zmian w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych pracowników wykonujących zawody medyczne są nie do spełnienia – ocenia Ministerstwo Zdrowia. Na początku kwietnia projekt nowelizacji ustawy, przygotowany w resorcie zdrowia, został oficjalnie skierowany na ścieżkę legislacyjną. Ale to dopiero początek dyskusji, czy w ogóle do jakiejkolwiek zmiany dojdzie.


/ Maksymalne żądania w sprawie płac minimalnych / Małgorzata Solecka
 
Wola polityczna
Andrzej Sośnierz

Dlaczego nie upowszechniono na całą Polskę niektórych rozwiązań, które wprowadziliśmy na Śląsku? W szczególności systemu rejestrowania zdarzeń medycznych i elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego


/ Wola polityczna / Andrzej Sośnierz
 
Dysproporcja zasobów
Maciej Biardzki

W końcu marca odbyło się pierwsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych, które dotyczyło narastających problemów kadrowych w mniejszych szpitalach. Pośród, co zrozumiałe, wielu żalów i problemów zgłaszanych przez zarządzających szpitalami i przedstawicieli ich organów założycielskich, symptomatyczne było wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko.


/ Dysproporcja zasobów / Maciej Biardzki
 
Standardy na wagę porodu
Małgorzata Solecka

Bezpieczeństwo, komfort, dobry stan zdrowia matki i dziecka i ograniczenie interwencji medycznych do niezbędnego minimum – to główne założenia nowej wersji standardów organizacyjnych, jakie mają obowiązywać w opiece nad ciężarną i rodzącą kobietą. Choć na ostateczną wersję trzeba będzie jeszcze poczekać, już widać, że resort zdrowia dzięki nowym przepisom chce osiągnąć znacznie więcej.


/ Standardy na wagę porodu / Małgorzata Solecka
 
Leczenie bólu: szykują się zmiany
Ewa Szarkowska

Minister zdrowia chce, by od 1 lipca 2018 r. w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej przewlekły ból leczono lekami dostępnymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Samorząd lekarski obawia się, że taki zapis w ministerialnym rozporządzeniu utrudni pacjentom dostęp do skutecznych, ale niezarejestrowanych w Polsce preparatów przeciw- bólowych. I nie jest w tej opinii osamotniony.


/ Leczenie bólu: szykują się zmiany / Ewa Szarkowska
 
Rodzic nie zapłaci za czuwanie przy szpitalnym łóżku
Małgorzata Solecka

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat za obecność rodziców przy hospitalizowanym dziecku. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów w taki sposób, by zagwarantować rodzicom bezpłatny, nawet 24-godzinny, pobyt przy dziecku.


/ Rodzic nie zapłaci za czuwanie przy szpitalnym łóżku / Małgorzata Solecka
 
Lekarze gorszego sortu
Krzysztof Boczek

Pracują na kasach marketów, są kelnerami, robią kebaby, wylewają asfalt, tyrają na budowach, tną deski w tartakach, zbierają truskawki, pilnują osiedli jako ochroniarze... Wykwalifikowani lekarze spoza UE tak zarabiają na utrzymanie w Polsce przez długie lata. Bo tyle zajmuje im uzyskanie prawa wykonywania zawodu nad Wisłą.


/ Lekarze gorszego sortu / Krzysztof Boczek
 
Nadchodzi nostrywolucja?
Krzysztof Boczek

Zdobycie w Polsce prawa wykonywania zawodu ma być znacznie łatwiejsze dla lekarzy spoza UE. Obecne 3–4 lata starań mają zostać skrócone do maksymalnie... 3–4 miesięcy.


/ Nadchodzi nostrywolucja? / Krzysztof Boczek
 
Szczepionkowe last minute
Małgorzata Solecka

125 tysięcy dzieci urodzonych w latach 2013–2016 może skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom. Resort zdrowia uwolnił ćwierć miliona dawek szczepionki, zakupionej w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Ilu rodziców zdecyduje się ostatecznie zaszczepić dziecko i czy wszyscy chętni będą mieć szansę, będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Lekarze POZ, którzy dostali od państwa dodatkowe zadanie, podkreślają, że jak zwykle, idea jest dobra, ale wykonanie – takie sobie.


/ Szczepionkowe last minute / Małgorzata Solecka
 
20 lat temu
Marek Nowicki

Nie miałem żadnych kontaktów w środowisku ani wiedzy na temat procesów zachodzących w sektorze. A właśnie zbliżała się wielka reforma służby zdrowia. Wpadłem jak śliwka w kompot, od razu w wir wydarzeń, do pędzącego pociągu


/ 20 lat temu / Marek Nowicki
 
Oswoić e-zwolnienia
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Czy informatyzacja przebiega zbyt szybko? Gdyby tak było, elektroniczna dokumentacja nie funkcjonowałaby tak dobrze w tak wielu placówkach. I to przy aprobacie personelu. Dlaczego część lekarzy stawia jej opór?


/ Oswoić e-zwolnienia / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Czym będzie Narodowy Instytut Onkologii?
Halina Pilonis

– Skończył się czas gaszenia pożarów. Nie chcemy już mówić o „walce”, zamierzamy działać strategicznie – zapowiada prof. Piotr Czauderna, odpowiedzialny za powstanie Narodowego Instytutu Onkologii. Pytany o szczegóły, zasłania się tajemnicą. O finansowaniu przedsięwzięcia też nie chce mówić, a w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. nie zarezerwowano środków na Narodowy Instytut Onkologii.


/ Czym będzie Narodowy Instytut Onkologii? / Halina Pilonis
 
Onkologiczna alternatywa bez wyjścia
Zuzanna Dąbrowska

– Czy mam do leczenia eksperymentalnego kierować pacjenta, wiedząc, że może to spowodować, w razie niepowodzenia terapii, utratę możliwości leczenia refundowanego? Z dr. n. med. Jakubem Żołnierkiem, onkologiem klinicznym z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Onkologiczna alternatywa bez wyjścia / Zuzanna Dąbrowska
 
Iluzoryczna szansa na niestandardową terapię
Zuzanna Chromiec

Jedna z ubiegłorocznych nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła dwa mechanizmy, które
w teorii poprawić miały sytuację pacjentów, szczególnie tych zmagających się
z chorobami rzadkimi.


/ Iluzoryczna szansa na niestandardową terapię / Zuzanna Chromiec
 
Walka z grypą – potrzebna zmiana taktyki
Ewa Szarkowska

Wyszczepialność pracowników ochrony zdrowia przeciw grypie jest w Polsce wyjątkowo niska. Żeby to zmienić, potrzebne jest powszechne zrozumienie zagrożeń, jakie stwarza grypa i jej powikłania, jak również rozwiązania systemowe – przekonują eksperci.


/ Walka z grypą – potrzebna zmiana taktyki / Ewa Szarkowska
 
Szczepienia to obowiązek etyczny
Ewa Szarkowska

Z dr hab. n. med. Anetą Nitsch-Osuch, kierownikiem Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pediatrą, epidemiologiem i specjalistą zdrowia publicznego, członkiem Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rozmawia Ewa Szarkowska.


/ Szczepienia to obowiązek etyczny / Ewa Szarkowska
 
W cieniu bomby C
Krzysztof Boczek

Amerykański VX jest 2,5 tys. bardziej toksyczny niż słynny sarin. Użyte w Salisbury nowiczoki, mają podobną skuteczność do VX. O broni chemicznej mówi prof. dr hab. n. med. Marek Kowalczyk, specjalista neurolog i toksykolog z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


/ W cieniu bomby C / Krzysztof Boczek
 
Aksjomaty i hipotezy biologii molekularnej
Ewa Biernacka

Im bardziej zaglądamy do wnętrza komórki, tym bardziej widać złożony mechanizm jej działalności metabolicznej. Badamy małe trybiki, nie rozumiejąc działania całego mechanizmu.


/ Aksjomaty i hipotezy biologii molekularnej / Ewa Biernacka
 
SM: Dostęp wciąż nierówny
Halina Pilonis

W Polsce wciąż borykamy się z nierównym dostępem do leczenia stwardnienia rozsianego. Dysproporcje są ogromne – w województwie dolnośląskim na terapię czeka się niemal 12 miesięcy, a na Podlasiu dwa dni. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, kolejka pozbawia chorego szans na powodzenie leczenia. Pacjenci z SM apelują więc do NFZ, aby w całym kraju byli traktowani jednakowo.


/ SM: Dostęp wciąż nierówny / Halina Pilonis
 
Wytyczne w otologii
"Służba Zdrowia"

Ponad pół tysiąca ekspertów i młodych specjalistów z całego świata pojawiło się na III konferencji „Wytyczne w Otologii” Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich.


/ Wytyczne w otologii / "Służba Zdrowia"


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot