„Służba Zdrowia” nr 1-8 z 18 stycznia 2018 r.


archiwum 2018
 
Nadzieja i niepewność
Renata Furman

Dokonało się. Mamy nowego ministra zdrowia. Prof. Łukasz Szumowski przejął tekę po Konstantym Radziwille, a wraz z teką wszystkie problemy resortu, których w ciągu ostatnich dwóch lat nie tylko nie udało się zmniejszyć, ale które pod rządami Radziwiłła urosły do rozmiarów mogących przerazić niejednego.


/ Nadzieja i niepewność / Renata Furman
 
Słowa, które nie leczą
Małgorzata Solecka

Gdyby słowa miały moc uzdrawiającą, trawiony gorączką system ochrony zdrowia na początku stycznia zacząłby zapewne stawać na nogi. Przecież jego problemy (po raz pierwszy) znalazły poczesne miejsce w exposé szefa rządu. Mateusz Morawiecki, prezentując swoje plany, wcześnie i dużo mówił o służbie zdrowia. Na początku roku w wywiadzie dla telewizji publicznej szef rządu powtórzył zaś, że zmiany w ochronie zdrowia będą jednym z priorytetów jego gabinetu. A 9 stycznia wymienił szefa resortu zdrowia.


/ Słowa, które nie leczą / Małgorzata Solecka
 
Strategia potrzebna od zaraz
Marek Balicki

W sprawie czasu pracy lekarzy nie da się wrócić do stanu sprzed obecnego protestu. Mieliśmy bowiem w ostatnich latach kilka spektakularnych zgonów lekarzy podczas pełnienia kolejnej doby dyżuru, które poruszyły opinię publiczną


/ Strategia potrzebna od zaraz / Marek Balicki
 
Twardy rezydent do zgryzienia
Małgorzata Solecka

Rozmowy ostatniej szansy między przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL a ministrem zdrowia, do których doszło 5 stycznia, zakończyły się fiaskiem. – Państwo rezydenci chcieli rozmawiać tylko o pieniądzach – mówił przed kamerami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – O czym mieliśmy rozmawiać, skoro fundamentalnym problemem systemu są właśnie pieniądze? – dziwią się młodzi lekarze.


/ Twardy rezydent do zgryzienia / Małgorzata Solecka
 
NARZĘDZIA walki
Marek Nowicki

Dosyć ostrym narzędziem wyłożonym na stół jest oskarżenie. Pierwsze z brzegu – o pazerność: „im chodzi tylko o pieniądze”


/ NARZĘDZIA walki / Marek Nowicki
 
Implozja
Maciej Biardzki

Drugi etap sporu lekarzy rezydentów z Ministerstwem Zdrowia, polegający na wypowiadaniu klauzul opt-out, po raz kolejny pokazuje, na jakim zakręcie znalazł się polski system ochrony zdrowia. I nie jest to wina obecnie rządzących, ale następstwo marginalizowania jego problemów przez wiele poprzednich lat.


/ Implozja / Maciej Biardzki
 
Jaka piękna KATASTROFA
Andrzej Sośnierz

Ustawę o sieci szpitali trzeba pilnie znowelizować, w przeciwnym razie drogo zapłaci za to cały system opieki zdrowotnej


/ Jaka piękna KATASTROFA / Andrzej Sośnierz
 
Zdrowie i pieniądze
Małgorzata Solecka

Czy zdrowie jest rzeczywistym, czy też tylko deklaratywnym priorytetem państwa? Dlaczego wzrost nakładów na ochronę zdrowia pozostaje ciągle wyzwaniem, nie rzeczywistością? Czy politycy są świadomi, że szeroko rozumiany system ochrony zdrowia i gospodarka to naczynia połączone i zaniedbania nie pozostają bezkarne? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy Kongresu Zdrowia Publicznego 2017, który odbył się 7 grudnia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.


/ Zdrowie i pieniądze / Małgorzata Solecka
 
Trudne rozmowy o szczepieniach
Małgorzata Solecka

Jak rozmawiać o szczepieniu dziecka z rodzicami, którzy wątpią w bezpieczeństwo szczepień? Rosnąca lawinowo liczba odmawiających zgody na szczepienie dziecka skłania profesjonalistów do szukania wsparcia również poza kręgami medycznymi. Na grudniowym Kongresie Zdrowia Publicznego wstępny wykład wygłosił ks. Adam Boniecki, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”.


/ Trudne rozmowy o szczepieniach / Małgorzata Solecka
 
RODO – nowe wyzwania dla systemu ochrony zdrowia
Ewa Szarkowska

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce nowe unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) i nowa ustawa o ochronie danych osobowych. Nowe regulacje obejmą także sektor usług zdrowotnych.


/ RODO – nowe wyzwania dla systemu ochrony zdrowia / Ewa Szarkowska
 
E-pidemia
Krzysztof Boczek

W krajach Zachodu służba zdrowia jest jednym z ulubionych celów hakerów. Ośmiu na dziesięciu amerykańskich lekarzy doświadczyło cyber- ataku w swojej placówce. A w Polsce? Masowe wycieki danych ze szpitali i poziom zabezpieczeń poniżej krytyki.


/ E-pidemia / Krzysztof Boczek
 
SMOG: wyzwanie cywilizacyjne
Małgorzata Solecka

Chcemy zlikwidować w Polsce ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – mówił w exposé premier Mateusz Morawiecki – zapowiadając, że jego rząd walkę ze smogiem uczyni jednym ze swoich priorytetów.


/ SMOG: wyzwanie cywilizacyjne / Małgorzata Solecka
 
Jak zanęcić inwestora?
Halina Pilonis

Rząd chce zachęcać firmy farmaceutyczne, aby tworzyły w Polsce swoje centra badawcze oraz uruchamiały produkcję. A że inwestycji ostatnio u nas jak na lekarstwo, resort rozwoju tworzy receptę na pobudzenie aktywności inwestorów.


/ Jak zanęcić inwestora? / Halina Pilonis
 
Zdrowie millenialsa
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Żyjemy w epoce „kryzysu zaangażowania”. Młodzi nie lubią reklam i nie słuchają autorytetów. Czy króliki i konie w kampaniach promujących zdrowy styl życia są skuteczną metodą dotarcia do tej części populacji?


/ Zdrowie millenialsa / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
AMD / DME Program zamierzonych korzyści
Mariusz Kielar

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to choroba, która stanowi najczęstszą przyczynę utraty wzroku wśród osób starszych. W naszym kraju na AMD choruje ponad 1,3 mln osób, z czego aż 140 tys. ma zdiagnozowaną tzw. wysiękową postać AMD. Jak wygląda obecnie sytuacja w zakresie leczenia polskich pacjentów z AMD w kontekście starzejącego się społeczeństwa?


/ AMD / DME Program zamierzonych korzyści / Mariusz Kielar
 
Żółtaczka kontratakuje
Zuzanna Dąbrowska

Z prof. dr. hab. med. Andrzejem Zielińskim z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Żółtaczka kontratakuje / Zuzanna Dąbrowska
 
Zagadki SM
Halina Pilonis

Choć w województwie lubelskim dzięki dynamice wzrostu nakładów udało się zredukować kolejki do leczenia SM, aż 40 chorych czeka na terapię. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie programy lekowe nie są realizowane, np. Wrocław – poinformował prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. O problemach chorych z SM dyskutowano podczas konferencji w Lublinie zorganizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia.


/ Zagadki SM / Halina Pilonis
 
Jelita winne otyłości?
Anna Kołodziejska

Rola jelit nie ogranicza się wyłącznie do pasażu treści pokarmowej i absorpcji składników odżywczych. Obejmuje ona rozliczne funkcje i może mieć ogromne znaczenie jako źródło zaburzeń metabolicznych. Czy lecząc otyłość, powinno się uwzględniać również jelita, poszukując zaburzeń w ich pracy?


/ Jelita winne otyłości? / Anna Kołodziejska
 
Medycyna pod rękę z technologią informatyczną
Elżbieta Borek

Innowacyjne, małoinwazyjne technologie leczenia wad strukturalnych serca, technologie dopasowane do starzejącego się społeczeństwa oraz interdyscyplinarne podejście do pacjenta z chorobami serca i naczyń – to dominujące tematy zorganizowanych już po raz 18. warsztatów New Frontiers In Interventional Cardiology (NFIC).


/ Medycyna pod rękę z technologią informatyczną / Elżbieta Borek
 
Lekarze, którzy sięgnęli nieba
Krzysztof Boczek

Na liście osób, które poleciały w kosmos z licencją lekarza są obecnie aż 42 nazwiska. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że udało się to dotychczas tylko 552 osobom.


/ Lekarze, którzy sięgnęli nieba / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot