„Służba Zdrowia” nr 93-100 z 14 grudnia 2017 r.


archiwum 2017
 
Lekarze nie są od tego
Renata Furman

Jak zapowiadali, tak robią. Lekarze, walcząc o normalność swojego zawodu, wypowiadają zawarte w umowach klauzule pozwalające na pracę więcej niż 48 godzin tygodniowo. Takie desperackie działanie ma między innymi uzmysłowić rządzącym, że nie da się dłużej lekceważyć problemu zbyt małej liczby lekarzy w Polsce.


/ Lekarze nie są od tego / Renata Furman
 
Zejdźmy na ziemię
Małgorzata Solecka

Mamy ustawę zakładającą wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Minister zdrowia nie szczędzi wielkich słów, mówiąc o spełnieniu odwiecznego marzenia, o historycznej chwili i wyjątkowym ciężarze uchwalonych przepisów. Ma rację, czy może lepiej byłoby zejść na ziemię i zobaczyć, na czym się stoi?


/ Zejdźmy na ziemię / Małgorzata Solecka
 
Przeciąganie liny
Marek Nowicki

System zatrudniania lekarzy może się rozlecieć, nawet jeżeli akcji wypowiadania opt-outów nie poprze duża grupa lekarzy. Być może wystarczy kilka tysięcy – lina jest już bardzo napięta


/ Przeciąganie liny / Marek Nowicki
 
Nie godzimy się na bylejakość
Halina Pilonis

– Nie było negocjacji. Były próby podejścia nas i złapania na czymś, co może zakończyć protest. Wszystkie spotkania miały jeden cel: przerwanie głodówki – opowiada o kulisach rozmów z rządem dr Jarosław Biliński, wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL.


/ Nie godzimy się na bylejakość / Halina Pilonis
 
Gdzie się podziała solidarność?
Zuzanna Dąbrowska

Z Krzysztofem Bukielem, przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Gdzie się podziała solidarność? / Zuzanna Dąbrowska
 
Zdrowotna kostka Rubika
Marek Balicki

Szybszego tempa wzrostu wydatków na zdrowie osiągnąć się nie da, ale efektem obecnego protestu mogą być w nieodległej perspektywie duże zmiany systemowe


/ Zdrowotna kostka Rubika / Marek Balicki
 
Kurs kolizyjny
Małgorzata Solecka

„Nie mam! Nie dam! Oni mają nie strajkować! Im nie wolno! Jesteśmy wyspą szczęścia i tolerancji! Przeciwko temu się nie protestuje! Cholera, jak nie prezydent to rezydent!” – krzyczy prezes PiS do ministra zdrowia, który przyszedł prosić o pieniądze dla młodych lekarzy. Scena z serialu „Ucho Prezesa” mogłaby się wydarzyć naprawdę, podobnie jak w rzeczywistości mogłoby paść (retoryczne) pytanie: – A pan woli dostać w głowę stetoskopem czy kilofem?


/ Kurs kolizyjny / Małgorzata Solecka
 
Skąd się biorą bezrobotni lekarze?
Halina Pilonis

Od wielu już lat młodzi lekarze przed rozpoczęciem rezydentury rejestrują się w Urzędach Pracy jako bezrobotni. W przeciwnym razie po zakończeniu stażu nie byliby objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i nie mieliby za co żyć.


/ Skąd się biorą bezrobotni lekarze? / Halina Pilonis
 
Sieć po dwóch miesiącach
Maciej Biardzki

Zmiana ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, czyli tzw. ustawa o sieci szpitali jest uznawana przez ministra Konstantego Radziwiłła za największy sukces w ochronie zdrowia w pierwszej połowie kadencji sejmu. Czy jest rzeczywistym sukcesem dowiemy się pewnie dopiero za dwa, trzy lata. Obecnie staramy się dostosować do nowych reguł i pokonywać nieuniknione problemy jej wieku dziecięcego.


/ Sieć po dwóch miesiącach / Maciej Biardzki
 
Król jest nagi
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Kancelaria premiera zapewnia Polaków, że są zgranym, biało-czerwonym teamem. Protestujący rezydenci raczej nie czują, że grają z rządem do jednej bramki. Za nami pierwsza część sporu, czas na drugą.


/ Król jest nagi / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Medycy gorszego SOR-tu
Krzysztof Boczek

Większość ratowników pracujących poza pogotowiem i dyspozytorniami nadal nie dostała obiecanej w lipcu podwyżki 400 zł. Ministerstwo umywa ręce, NFZ milczy, a dyrektorzy placówek powtarzają preteksty jak mantrę.


/ Medycy gorszego SOR-tu / Krzysztof Boczek
 
Wszystko już było
Andrzej Sośnierz

Doprawdy nie wiem, skąd się to bierze, że rządzący nie chcą czerpać wiedzy z doświadczeń przeszłości. Z uporem godnym lepszej sprawy sądzą, że wprawdzie w przeszłości pojawiało się jakieś zjawisko, ale teraz to my będziemy wprowadzać dawne mechanizmy i na pewno zrobimy to lepiej


/ Wszystko już było / Andrzej Sośnierz
 
Ile swobody w przetargach na leki?
Marcin Kolasiński

Od dłuższego czasu można obserwować w wypowiedziach dotyczących przetargów na leki narastający trend do ograniczania roli zamawiających je szpitali wyłącznie do wyboru najtańszego produktu. Przywoływane są przy tym argumenty, iż uzasadnione jest to ograniczonymi środkami publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce.


/ Ile swobody w przetargach na leki? / Marcin Kolasiński
 
Bruksela bierze pod lupę zdrowie Europejczyków. Polaków również
Małgorzata Solecka

Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Wspólnie z OECD co dwa lata będzie publikować raport dotyczący systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach. Pod koniec listopada zaprezentowano pierwszą edycję raportu. Wnioski?


/ Bruksela bierze pod lupę zdrowie Europejczyków. Polaków również / Małgorzata Solecka
 
Narodowy problem alkoholowy
Halina Pilonis

Sejm znowelizował ustawę o wychowaniu w trzeźwości wprowadzającą ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Daje ona samorządom możliwość stosowania nocnej prohibicji w gminach i zakazuje picia alkoholu we wszystkich miejscach publicznych z wyjątkiem do tego przeznaczonych. Czy naprawdę jest już tak źle, że musimy wprowadzać tak restrykcyjne przepisy?


/ Narodowy problem alkoholowy / Halina Pilonis
 
Agresywny jak pacjent
Małgorzata Solecka

Dwóch na trzech lekarzy doświadcza przynajmniej raz w roku niewłaściwego zachowania ze strony pacjenta. Spektrum jest bardzo szerokie – od nieprzyjemnych komentarzy, przez próby wymuszenia pożądanych przez pacjenta decyzji, po akty fizycznej przemocy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.


/ Agresywny jak pacjent / Małgorzata Solecka
 
Lekarz na wyciągnięcie łącza
Krzysztof Boczek

W rozwijających się sieciach prywatnych przychodni telekonsultacje lekarskie stanowią już nawet 30 proc. Bo porada przez Internet/telefon jest tańsza niż w gabinecie. Często też wygodniejsza dla obu stron


/ Lekarz na wyciągnięcie łącza / Krzysztof Boczek
 
Sztuczna inteligencja przejrzy nas na wylot
Ewa Biernacka

Czy inteligentnie zaprogramowane i obdarzone zdolnością do uczenia się maszyny mogą w przyszłości wyręczyć psychoterapeutę? Ewa Biernacka pyta o to dr. Tomasza Witkowskiego, psychologa z firmy doradczo-szkoleniowej MODERATOR i Klubu Sceptyków Polskich.


/ Sztuczna inteligencja przejrzy nas na wylot / Ewa Biernacka
 
PBL: światełko w tunelu
Mariusz Kielar

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL), jak każda choroba nowotworowa, może przejawiać różną postać. O jednej z nich decyduje pewna mutacja genetyczna, której obecność utrudnia leczenie i pogarsza sytuację terapeutyczną pacjentów. Są jednak skuteczne leki dedykowane tej właśnie grupie osób, które pomagają odwrócić niepomyślne rokowanie.


/ PBL: światełko w tunelu / Mariusz Kielar
 
Solidarność, czyli o potrzebie szczepień
Małgorzata Solecka

Pod koniec listopada włoski Sąd Najwyższy potwierdził, że dzieci do szóstego roku życia na podstawie obowiązujących przepisów nie mogą być przyjmowane do żłobków, przedszkoli i klas przedszkolnych bez uzupełnienia szczepień.


/ Solidarność, czyli o potrzebie szczepień / Małgorzata Solecka
 
Rak nerki: bariera do pokonania
Mariusz Kielar

Nihil novi. Takie stwierdzenie paradoksalnie opisuje sytuację wielu osób z zaawansowaną chorobą nowotworową w Polsce. Możliwości skutecznej terapii ogranicza im brak refundacji leczenia. Paradoksalnie, bo w Europie funkcjonują nowoczesne leki mogące z powodzeniem zmierzyć się z określonym typem raka. Bariera dostępności do takiego leczenia jest dzisiaj problemem polskich pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki.


/ Rak nerki: bariera do pokonania / Mariusz Kielar
 
Miłość czy chemia?
Anna Kołodziejska

Seks rządzi światem – przynajmniej według niektórych. Co sprawia, że ludzie gonią za orgazmem i dlaczego udane współżycie jest tak ważne dla miłości?


/ Miłość czy chemia? / Anna Kołodziejska


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot