„Służba Zdrowia” nr 67-76 z 1 września 2017 r.


archiwum 2017
 
To nie musi być trudny dialog
Renata Furman

W polskim systemie ochrony zdrowia, jak i w całym państwowym „krwioobiegu” prawnym, mamy wiele niepotrzebnych, przestarzałych regulacji, które zamiast wspierać sprawne funkcjonowanie instytucji i podmiotów o różnym statusie, hamują lub utrudniają ich działania. Ale – jak to zwykle bywa – obok nadmiaru występują też braki.


/ To nie musi być trudny dialog / Renata Furman
 
Wróżenie z sieci
Małgorzata Solecka

Na miesiąc przed godziną „S” (S jak „Sieć”) szpitale poznały swoją najbliższą finansową przyszłość. Oczywiście te, które weszły do sieci. Tym spoza sieci NFZ w niektórych regionach oferuje aneksowanie umów, w niektórych – konkursy ofert. Sieć miała szpitalom przynieść gwarancję finansowania i przez to – stabilizację, ale wciąż pojawiają się znaki zapytania i niewiadome.


/ Wróżenie z sieci / Małgorzata Solecka
 
Czas przesilenia
Maciej Biardzki

Dobiega połowy kadencja obecnego parlamentu, rządu premier Beaty Szydło i, co oczywiste, gabinetu ministra Konstantego Radziwiłła. Dotychczasowa praca ich wszystkich będzie teraz podlegać szczególnej ocenie, bo od przyszłego roku rozpoczyna się kolejny maraton wyborczy – samorządowy, europejski, parlamentarny i prezydencki. Efekty pracy z pewnością zaważą na preferencjach wyborczych.


/ Czas przesilenia / Maciej Biardzki
 
Rotacyjny protest głodowy. A potem?
Małgorzata Solecka

To już raczej przesądzone. 2 października rozpocznie się rotacyjny protest głodowy pracowników medycznych. Protestować w ten sposób chcą przede wszystkim młodzi lekarze – Porozumienie Rezydentów OZZL już oficjalnie zapowiedziało głodówkę. Czy to będzie iskra, od której rozpoczną się protesty w całym kraju?


/ Rotacyjny protest głodowy. A potem? / Małgorzata Solecka
 
Rekord GUINNESSA
Andrzej Sośnierz

Socjaliści uważają, że wszystko można zaplanować, zobiektywizować, wyliczyć, że dystrybutorzy wszelakich dóbr niczego po drodze nie zachachmęcą, pracować będą bez wytchnienia dla dobra innych bliźnich i świetlanej przyszłości


/ Rekord GUINNESSA / Andrzej Sośnierz
 
Rośnie liczba zespołów ratownictwa
Aleksandra Kurowska

Blisko rok temu do konsultacji trafił projekt tzw. dużej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Budziła ona tak wiele zastrzeżeń, że nadal nie została przyjęta przez rząd. Chodziło m.in. o kwestie upublicznienia systemu – likwidacji kon- kursów, uniemożliwienia korzystania z publicznych pieniędzy na ratownictwo przez firmy.


/ Rośnie liczba zespołów ratownictwa / Aleksandra Kurowska
 
Zmiany systemowe w leczeniu raka piersi
Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia chce dla przynajmniej kilku typów nowotworów rozwinąć koordynowaną i kompleksową opiekę realizowaną w specjalistycznych centrach. Są już wstępne propozycje wytycznych dla raka piersi.


/ Zmiany systemowe w leczeniu raka piersi / Aleksandra Kurowska
 
Kontrofensywa
Małgorzata Solecka

Na ulicach wszechobecne plakaty, naklejki na szkolne plecaki, warsztaty dla nauczycieli, spotkania w społecznościach lokalnych, również z przywódcami religijnymi. Setki tysięcy dziecięcych rysunków i profesjonalne kreskówki virale w mediach społecznościowych. Tak Indie walczą o jak najwyższą wyszczepialność dzieci przeciw odrze i różyczce. Czy Stary Kontynent będzie zdolny do sięgnięcia po nieszablonowe metody zachęcające do szczepień?


/ Kontrofensywa / Małgorzata Solecka
 
Psychiatria i polityka
Marek Balicki

Niedopuszczalne jest używanie kontekstu diagnozy psychiatrycznej do celów politycznych i należy się sprzeciwiać działaniom, które mogą być odczytane jako dyskryminujące osoby z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego


/ Psychiatria i polityka / Marek Balicki
 
Kto stwierdzi zgon?
Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia chce pilnie uregulować kwestie potwierdzania śmierci. Obecne przepisy są z lat 50. XX wieku i nie sprawdzają się. A lansowany w ostatnich latach pomysł ustanowienia koronerów nie doczekał się realizacji.


/ Kto stwierdzi zgon? / Aleksandra Kurowska
 
Przezroczyste ściany biznesu
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Po raz drugi firmy farmaceutyczne podały szczegóły współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych. 23% personelu medycznego zdecydowało się ujawnić, jakie wynagrodzenia przyjęło od koncernów. Pozostali nie przekonali się do idei otwartości promowanej przez biznes.


/ Przezroczyste ściany biznesu / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Korytarz życia
Marek Nowicki

Problem ze skutecznym przepuszczaniem pojazdów uprzywilejowanych istnieje także w Polsce. Świadczą o tym filmiki wrzucane od niedawna do Internetu przez dolnośląskich strażaków obsługujących autostradę A4 od Wrocławia w kierunku zachodniej granicy


/ Korytarz życia / Marek Nowicki
 
Jaka polityka lekowa państwa?
Małgorzata Solecka

– Nie mam wątpliwości, że „Polityka lekowa państwa” powinna powstać w Ministerstwie Zdrowia. Ale dokument spełni pokładane w nim nadzieje, tylko jeśli będzie tworzony w prawdziwym dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – podkreśla dr Stefan Bogusławski, prezes firmy konsultingowej Sequence HC Partners w rozmowie z Małgorzatą Solecką.


/ Jaka polityka lekowa państwa? / Małgorzata Solecka
 
Jak ugryźć sieć?
Renata Furman

O sieci szpitali, w kontekście wprowadzanych rozwiązań systemowych, rozmawiają: Piotr Warczyński, były wiceminister zdrowia, Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Renata Furman, redaktor naczelna „Służby Zdrowia”.


/ Jak ugryźć sieć? / Renata Furman
 
Plusy i minusy preselekcji do pilotażu POZ PLUS
Witold Paweł Kalbarczyk

Koordynowaną opiekę zdrowotną (KOZ), w formie pilotaży, w Polsce testowano w początkowym okresie działania kas chorych. Wówczas zrobiono to niemal „na hura”, praktycznie bez żadnego wsparcia, na dodatek w warunkach kształtowania się nowych realiów systemu opieki medycznej, co w rezultacie zakończyło się niemal zerowymi efektami. U wielu ówczesnych entuzjastów KOZ do dziś pozostało poczucie zmarnowanej szansy. Teraz może być zdecydowanie inaczej, ale jednocześnie widać nie mniej czynników ryzyka, które mogą sprawić, że znów zmarnujemy szansę na rzeczywistą dobrą zmianę w opiece zdrowotnej w Polsce.


/ Plusy i minusy preselekcji do pilotażu POZ PLUS / Witold Paweł Kalbarczyk
 
Będą e-karty dla lekarzy?
Aleksandra Kurowska

Papierowe dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu zostaną zastąpione przez elektroniczne karty. Mają one służyć także do składania elektronicznych podpisów pod dokumentacją medyczną i receptami. Według Ministerstwa Zdrowia będzie się nimi posługiwać 187 tys. osób.


/ Będą e-karty dla lekarzy? / Aleksandra Kurowska
 
Libijskie piekło
Krzysztof Boczek

Są więzieni w obozach, niedożywieni, bici, torturowani, wykorzystywani jako niewolnicy do pracy. Kobiety gwałcone i zmuszane do uprawiania prostytucji. Nie mają dostępu do opieki medycznej, brak też podstawowej higieny – latryny toną w odchodach. Sytuację migrantów, uchodźców i opieki zdrowotnej w Libii opisuje dr Tankred Stöbe – były szef Lekarzy bez Granic (MSF) w Niemczech.


/ Libijskie piekło / Krzysztof Boczek
 
Nie tylko marihuana
Halina Pilonis

O tym, czy uda się w Polsce zmienić podejście do marihuany, a także o terapii, której celem niekoniecznie jest abstynencja – rozmawiamy z Piotrem Jabłońskim, dyrektorem Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.


/ Nie tylko marihuana / Halina Pilonis
 
Psychiatria na zakręcie
Ewa Biernacka

Nie milknie spór o to, czym są zaburzenia psychiczne i jak je najtrafniej opisać. Inaczej niż w przypadku większości chorób w innych działach medycyny, zaburzenia opisywane w podręcznikach psychiatrii nie spełniają̨ w pełni kryteriów jednostek nozologicznych. W ich złożonej patogenezie trudno oddzielić wpływ czynników wewnątrz- od zewnątrzpochodnych, wskazać udział osobowości i środowiska. Nie mają dostatecznie jednolitego obrazu klinicznego, przewidywalnego przebiegu i rokowania ani jednoznacznego postępowania leczniczego.


/ Psychiatria na zakręcie / Ewa Biernacka
 
Podmuch Brexitu
Katarzyna Cichosz

Obecnie 104 881 zatrudnionych w Wielkiej Brytanii pielęgniarek i położnych to obcokrajowcy. Liczba Brytyjczyków powyżej 65. roku życia stanowi niemal 20 procent społeczeństwa. Po Brexicie, na Wyspach będzie brakowało 42 tysiące pielęgniarek. Trudno się dziwić, że rząd pozwala jednak Europejczykom zostać.


/ Podmuch Brexitu / Katarzyna Cichosz
 
Nowotwór GRUBEGO KALIBRU
"Służba Zdrowia"

Rak jelita grubego wciąż zajmuje wysokie miejsce w niechlubnym rankingu najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Podobnie jak w przypadku innych chorób onkologicznych, także w przypadku tego nowotworu opracowywane są nowe terapie lekowe, których wskazania terapeutyczne pozwalają na lepsze kontrolowanie postępu choroby. O aktualne możliwości leczenia raka jelita grubego zapytaliśmy prof. Macieja Krzakowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie, Konsultanta Krajowego ds. Onkologii Klinicznej.


/ Nowotwór GRUBEGO KALIBRU / "Służba Zdrowia"
 
O zdrowiu na Forum w Krynicy
"Służba Zdrowia"

Organizacja nowej sieci szpitali i finansowanie systemu ochrony zdrowia, rozwój przemysłu farmaceutycznego oraz e-zdrowie w systemie opieki nad pacjentem – to założenia VIII Forum Ochrony Zdrowia organizowanego podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju (5–7 września 2017 r.).


/ O zdrowiu na Forum w Krynicy / "Służba Zdrowia"
 
SM: wciąż jest wiele do zrobienia
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

– Tę chorobę widać nie tylko na twarzy chorego, ale także na twarzach członków rodziny i przyjaciół, gdyż stwardnienie rozsiane zmienia wszystko w otoczeniu chorego. Każdy musi jakoś się z tym zmierzyć. Część wychodzi z tej walki wzmocniona, ale część nie. Lękając się choroby, wycofują się z relacji z chorym, który ostatecznie zostaje ze swoim problemem sam – powiedział Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Warszawie w czasie czerwcowego spotkania we Wrocławiu.


/ SM: wciąż jest wiele do zrobienia / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
"Drogi do onkologii"
"Służba Zdrowia"

„Nie jest to książka o historii rozwoju polskiej onkologii. Nie jest to książka o organizacji bądź strukturze dziedziny będącej obecnie ważnym elementem życia społecznego. To jednostkowe historie współczesnych polskich onkologów, opowiedziane przez samych bohaterów. Pokazali oni swoje drogi do onkologii, która była i pozostaje domeną innowacji oraz fascynujących zmagań z odwiecznym wrogiem ludzkości – chorobą nowotworową”


/ "Drogi do onkologii" / "Służba Zdrowia"


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot