„Służba Zdrowia” nr 17-25 z 16 marca 2017 r.


archiwum 2017
 
Dziurawa Sieć
Renata Furman

Minister zdrowia na konferencji poświęconej sieci szpitali zapewnił: „nie planujemy rewolucji, planujemy tylko zmianę”. Stoi to w sprzeczności ze stanowiskiem Naczelnej Rady Lekarskiej, która wyraziła stanowczy sprzeciw wobec trybu i formy wprowadzania zmian systemowych w ochronie zdrowia.


/ Dziurawa Sieć / Renata Furman
 
Na starcie wielkiej zmiany
Małgorzata Solecka

Votum separatum, które wobec przyjętego przez rząd projektu ustawy o sieci szpitali zgłosił wicepremier Jarosław Gowin, to tylko jeden z sygnałów, że zmiany forsowane przez Konstantego Radziwiłła spowodują sytuacje, jakich wcześniej system ochrony zdrowia nie doświadczył.


/ Na starcie wielkiej zmiany / Małgorzata Solecka
 
Z tym ministrem naprawdę się nie da
Zuzanna Dąbrowska

Do ministra zdrowia nie docierają żadne argumenty, a wątek ideologiczny dominuje nad merytorycznym. Z Bartoszem Arłukowiczem, posłem Platformy Obywatelskiej, byłym ministrem zdrowia, szefem sejmowej komisji zdrowia rozmawia Zuzanna Dąbrowska.


/ Z tym ministrem naprawdę się nie da / Zuzanna Dąbrowska
 
Sieć utkana ideologicznie
Małgorzata Solecka

O sieci szpitali, dialogu w ochronie zdrowia i o tym, dlaczego likwidacja NFZ nie jest najlepszym pomysłem, z dr. Maciejem Pirógiem, prezesem Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych, doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan, rozmawia Małgorzata Solecka.


/ Sieć utkana ideologicznie / Małgorzata Solecka
 
Zbiórki bez granic
Marek Nowicki

Pomagamy, kiedy mamy możliwości. Dajemy, bo lubimy dawać, żeby sobie czasem udowodnić, że jesteśmy dobrzy i że los był dla nas może nieco łaskawszy


/ Zbiórki bez granic / Marek Nowicki
 
Sieć źródłem szans, ale wciąż wiele do wyjaśnienia
Aleksandra Kurowska

Z prof. dr. hab. Maciejem Banachem, kardiologiem i dyrektorem łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki oraz byłym wiceministrem nauki rozmawia Aleksandra Kurowska.


/ Sieć źródłem szans, ale wciąż wiele do wyjaśnienia / Aleksandra Kurowska
 
Kogo uchroni sieć?
Maciej Biardzki

Rząd przyjął projekt ustawy o sieci szpitali i skierował ją do parlamentu. Czas zastanawiania się dobiegł końca. Ewentualne poprawki wprowadzane przez posłów i senatorów będą miały najprawdopodobniej charakter kosmetyczny. Oznacza to, że możemy już oceniać proponowaną zmianę.


/ Kogo uchroni sieć? / Maciej Biardzki
 
Cała wstecz
Andrzej Sośnierz

Jednym z twórców obecnej postaci sieci szpitalnej jest – ciągle w nas tkwiący – homo sovieticus. Nie lubimy się do tego przyznawać, ale kilkudziesięcioletnia komunistyczna tresura pozostawiła w nas niezatarte ślady


/ Cała wstecz / Andrzej Sośnierz
 
Zadziwiająca nieustępliwość
Marek Balicki

Przyszłość sieci szpitali nie przedstawia się najlepiej. Wątpliwości budzi przede wszystkim racjonalność projektu, jego podstawowe założenia, jak i słabe przygotowanie procesu wdrażania


/ Zadziwiająca nieustępliwość / Marek Balicki
 
Sama wizja to za mało
Witold Paweł Kalbarczyk

Od dawna nosiłem się z zamiarem napisania artykułu na temat wizji systemu opieki zdrowotnej obecnego rządu i jej spójności z programem PiS. Nie dlatego, że się z tą wizją czy zaproponowanymi rozwiązaniami zgadzam, ale dlatego, że w dyskusji o projekcie sieci szpitali razi mnie brak rzetelności i powierzchowność w ocenach wielu komentatorów.


/ Sama wizja to za mało / Witold Paweł Kalbarczyk
 
Megaurząd bez własnego szefa
Aleksandra Kurowska

Od 2018 roku ma zacząć działać nowa instytucja odpowiedzialna za zdrowie publiczne. Zastąpi aż cztery dotychczas działające, a jej szefem zostanie... wiceminister zdrowia.


/ Megaurząd bez własnego szefa / Aleksandra Kurowska
 
Lekarz z politechniki?
Krzysztof Boczek

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu – do niedawna politechnice – rusza kierunek lekarski. U internautów wzbudziło to śmiech i drwiny, u prezesa NRL – niepokój, u szefa KRAUM-u – obawy. Za to rektor radomskiej uczelni przekonuje: „Będziemy kształcili na poziomie nie gorszym niż renomowane uczelnie”.


/ Lekarz z politechniki? / Krzysztof Boczek
 
Płatne studia medyczne. Zły pomysł
Krzysztof Boczek

Nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego studia medyczne jako jedyne na państwowej uczelni miałyby być odpłatne. Rzucony przez ministra Gowina pomysł wydaje się tak niekonkretny, że aż trudno o nim dyskutować. Chciałoby się wręcz spytać „co artysta miał na myśli?”.


/ Płatne studia medyczne. Zły pomysł / Krzysztof Boczek
 
Jaką drogą do specjalizacji?
"Służba Zdrowia"

Lekarz chcący się specjalizować może być dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie medycyny i tylko w jednym województwie – informuje resort zdrowia. To trzeba zmienić – uważa samorząd lekarski.


/ Jaką drogą do specjalizacji? / "Służba Zdrowia"
 
Milczenie jest złotem
Elżbieta Borek

Jeszcze do niedawna z tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta mógł zwolnić tylko sąd na wniosek prokuratora. Zmieniło się to w sierpniu 2016 roku. Od tamtej pory wystarczy zgoda na ujawnienie przekazana przez bliskich zmarłego.
W praktyce oznacza to niemal każdego, bo w rozumieniu przepisów ustawy
jest to bardzo pojemne określenie.


/ Milczenie jest złotem / Elżbieta Borek
 
Przyszłość to telemedycyna
Aleksandra Kurowska

Z dr. hab. Krzysztofem Szydło z I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, przewodniczącym-elektem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego rozmawia Aleksandra Kurowska.


/ Przyszłość to telemedycyna / Aleksandra Kurowska
 
Czym jest geomedycyna?
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Wraz z doniesieniami o smogu błyskawiczną popularność zyskały aplikacje pokazujące stopień zanieczyszczenia powietrza. Mamy dziś dostęp do danych, łatwość ich wizualizacji i świadomość, że miejsce, w którym przebywamy ma wpływ na zdrowie. Nie jest to jednak częścią dokumentacji medycznej.


/ Czym jest geomedycyna? / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Potencjał dla branży
Małgorzata Solecka

Do Polski co roku przyjeżdża z zagranicy około 400 tysięcy pacjentów – przede wszystkim do klinik dentystycznych, uzdrowisk, ośrodków typu medical spa czy placówek opieki długoterminowej. Eksperci oceniają, że turystyka medyczna to obszar, w którym drzemie potężny potencjał rozwojowy.


/ Potencjał dla branży / Małgorzata Solecka
 
Absurdy ochrony zdrowia
Krzysztof Boczek

Szpitale, gabinety i przychodnie bywają wylęgarnią absurdów. Zachłanność, znieczulica i bezmyślność czasem rozwijają się w nich niczym rośliny w szklarni.


/ Absurdy ochrony zdrowia / Krzysztof Boczek
 
Choroby układu dopełniacza
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Układ odpornościowy jest strażnikiem zdrowia, ale gdy szwankuje, może stać się zabójcą. Dotyczy to także układu dopełniacza, będącego podstawą wrodzonej odpowiedzi immunologicznej nieswoistej.


/ Choroby układu dopełniacza / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Medycyna rodzinna 25 lat doświadczeń
Marcin Mikos

Z dr. hab. med. Tomaszem Tomasikiem – prezesem Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce rozmawiają Marcin Mikos oraz Adrian Stanisz.


/ Medycyna rodzinna 25 lat doświadczeń / Marcin Mikos
 
5000 lat historii medycyny
Małgorzata Solecka

Położone w Chiado, prestiżowej dzielnicy Lizbony, Muzeum Farmacji odwiedza rocznie nawet dwanaście milionów osób. Niewielkie, utworzone zaledwie dwie dekady temu, może już dziś poszczycić się jedną z najbogatszych na świecie kolekcji artefaktów z dziedziny nie tylko farmacji, ale i medycyny – od prehistorii do czasów współczesnych.


/ 5000 lat historii medycyny / Małgorzata Solecka
 
Nowotwory alternatywnie
Halina Pilonis

Onkolodzy twierdzą, że połowa ich pacjentów korzysta z terapii alternatywnych. Dlatego Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła stronę internetową, gdzie lekarze i chorzy mogą sprawdzić stan badań nad każdą niekonwencjonalną metodą leczenia nowotworów.


/ Nowotwory alternatywnie / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot