„Służba Zdrowia” nr 93-100 z 10 grudnia 2015 r.


archiwum 2015
 
Czas na odrabianie zaniechań
Mariusz Gujski

Po wielu latach polski system ochrony zdrowia doczekał się regulacji dotyczącej zdrowia publicznego. Ustawa, przygotowana w poprzedniej kadencji Sejmu, zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Jeśli wierzyć deklaracjom polityków różnych opcji, panuje wśród nich zrozumienie, że zdrowie publiczne nie może mieć barw politycznych.


/ Czas na odrabianie zaniechań / Mariusz Gujski
 
Przywrócić Polakom poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego
Renata Furman

Do tej pory nie mówiliśmy o zrównoważonym systemie ochrony zdrowia. Słowo zrównoważony oznacza także równowagę odpowiedzialności. To równowaga odpowiedzialności tych, którzy tworzą system, ale także tych, którzy otrzymują świadczenia zdrowotne – z Jarosławem Pinkasem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozmawia Renata Furman


/ Przywrócić Polakom poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego / Renata Furman
 
Nowe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i jego kompetencje
Aleksandra Kurowska

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozdzielił kompetencje między siebie i swoich zastępców. Najwięcej zmian dotyczy obowiązków sekretarza stanu. Kto za co odpowiada?


/ Nowe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i jego kompetencje / Aleksandra Kurowska
 
Obroty i zwroty, czyli idą zmiany
Małgorzata Solecka

Chciałbym zamienić system ochrony zdrowia na służbę zdrowia, i to jest moje przesłanie – powiedział Konstanty Radziwiłł po objęciu urzędu Ministra Zdrowia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że historia zatacza koło. Pytanie – o ile stopni będzie to obrót.


/ Obroty i zwroty, czyli idą zmiany / Małgorzata Solecka
 
Zmierzch komercjalizacji?
Marek Balicki

Dotychczasowy model organizacji i finansowania opieki zdrowotnej nie sprawdził się. Doprowadził do nadmiernej ekonomizacji lecznictwa


/ Zmierzch komercjalizacji? / Marek Balicki
 
Plusy dodatnie i plusy ujemne
Maciej Biardzki

W tak krótkim czasie od powołania gabinetu Beaty Szydło i wygłoszenia przez nią exposé trudno jest ocenić, czy „dobra zmiana” w systemie opieki zdrowotnej nastąpi, a jeżeli tak, to kiedy. Wciąż więcej jest znaków zapytania niż przesłanek, które ją potwierdzają.


/ Plusy dodatnie i plusy ujemne / Maciej Biardzki
 
Zarządzanie motywacją
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Jeszcze przed wyborem nowego ministra PiS zapowiadał półroczne badania – tzw. bilans otwarcia, który pokaże, jak wygląda sytuacja w ochronie zdrowia. Najłatwiej uczyć się na błędach. Materiału dydaktycznego jest sporo, co pozwala mieć nadzieję, że wielu błędów uda się w przyszłości uniknąć.


/ Zarządzanie motywacją / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Leczenie stuporu
Andrzej Sośnierz

Poprzednicy pozostawili sprawy ochrony zdrowia w stanie godnym pożałowania. Postępująca centralizacja całkowicie obezwładniła myślenie w regionach


/ Leczenie stuporu / Andrzej Sośnierz
 
OECD: żadnych złudzeń
Małgorzata Solecka

We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia – piszą autorzy raportu „Health at a Glance”. Raportu, który w głowach polityków odpowiedzialnych za ochronę zdrowia powinien brzmieć jak syrena alarmowa. Bo lektura tego obszernego materiału nie pozostawia złudzeń: Polska ma jeden z najgorszych systemów ochrony zdrowia w grupie wysokorozwiniętych krajów europejskich.


/ OECD: żadnych złudzeń / Małgorzata Solecka
 
Idzie nowe
Marek Nowicki

Rozczarowanie budzą fragmenty exposé Beaty Szydło dotyczące zdrowia. Dużo pustych słów. Wszyscy, niezależnie od poglądów, zgadzamy się, że każdy polski obywatel ma czuć się bezpiecznie


/ Idzie nowe / Marek Nowicki
 
Wizjonerzy czy kamikadze?
Aleksandra Kurowska

Choć wielu pacjentów zachwyca arogancki dr House, to od swojego lekarza oczekują – poza wiedzą i doświadczeniem – empatii i życzliwości. A od szpitala czystych toalet, dobrych posiłków, miejsc parkingowych. Co jeszcze wykazał audyt społeczny szpitali, na który odważyło się pięć mazowieckich placówek?


/ Wizjonerzy czy kamikadze? / Aleksandra Kurowska
 
NFZ obliczył, ile może kosztować starzenie
Aleksandra Kurowska

Gdybyśmy w zeszłym roku mieli strukturę demograficzną taką, jaka czeka nas w roku 2030, na sfinansowanie świadczeń medycznych i refundacji leków Narodowemu Funduszowi Zdrowia potrzebne byłoby dodatkowe 6,4 mld zł. O 12 proc. więcej niż miał.


/ NFZ obliczył, ile może kosztować starzenie / Aleksandra Kurowska
 
Podwyżki dla pielęgniarek – wątpliwości prawne
Paulina Kutrzebka

Minął miesiąc od momentu wprowadzenia ostatnich zmian w zakresie regulacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Nie sposób nie dostrzec licznych niedoskonałości przepisów, do których przyczyniły się niekonsekwencja i pośpiech ustawodawcy.


/ Podwyżki dla pielęgniarek – wątpliwości prawne / Paulina Kutrzebka
 
Dokumentacja medyczna – nowe rozporządzenie
Krzysztof Nyczaj

9 listopada minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej. Choć jest ono w dużej mierze wzorowane na dotychczasowych przepisach, w kilku miejscach wprowadzono zmiany, które zasługują na szczególną uwagę.


/ Dokumentacja medyczna – nowe rozporządzenie / Krzysztof Nyczaj
 
Opiekun musi odpocząć
Dorota Koligat

Zbliża się okres świąteczny, a wraz z nim pojawia się pytanie, jak wykorzystać ten czas, by odetchnąć po roku ciężkiej pracy. Wiele osób chce się zrelaksować i planuje wyjazd na urlop. Jednak co w przypadku, gdy pod naszą opieką znajduje się osoba starsza, która wymaga ciągłej uwagi?


/ Opiekun musi odpocząć / Dorota Koligat
 
Zdrowie na uchodźstwie
Krzysztof Boczek

Europejskie Centrum Profilaktyki i Kontroli Zakażeń (ECDC) odpowiada na niepokojące pytania dotyczące dzisiejszej „wędrówki ludów”. Co powinna zrobić Unia, by wraz z falą emigrantów nie docierały do nas groźne choroby?


/ Zdrowie na uchodźstwie / Krzysztof Boczek
 
Nieświadomość jest najgorsza
Mariusz Kielar

Choć nam się wydaje, że epidemia zakażenia HIV została w naszym kraju zatrzymana, fakty dowodzą czegoś zupełnie innego: liczba nowych zakażeń w Polsce wciąż rośnie.


/ Nieświadomość jest najgorsza / Mariusz Kielar
 
Gruźlica: postęp jest, ale co dalej?
"Służba Zdrowia"

Gruźlica stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2012 r. zachorowało na nią 8,6 mln ludzi, a 1,3 mln zmarło, przy czym 320 tys. zgonów odnotowano wśród nosicieli wirusa HIV. Jak wygląda kontrola zachorowań na gruźlicę w Polsce?


/ Gruźlica: postęp jest, ale co dalej? / "Służba Zdrowia"
 
Samoistne włóknienie płuc
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Postępująca duszność i zmniejszanie się tolerancji wysiłku u chorego po 50. roku życia w pierwszym rzędzie nasuwa lekarzowi myśl o najczęściej występujących w tym wieku chorobach serca lub płuc – zgodnie z zasadą: jeśli słyszysz tętent kopyt, pomyśl najpierw o stadzie koni, nie zebr. Niestety, te same objawy mogą także wskazywać na inną, przewlekłą i zwykle prowadzącą w ciągu kilku lat do zgonu chorobę – samoistne włóknienie płuc (SWP).


/ Samoistne włóknienie płuc / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Marihuana na ziemi niczyjej
Mariusz Kielar

W świecie współczesnej medycyny napędzanej różnicami stanowisk autorytetów naukowych niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany. Efektem ciągłych dylematów pomiędzy uzależniającą szkodliwością a leczniczą użytecznością kanabinoidów jest zepchnięcie terapeutycznego stosowania marihuany na ziemię niczyją. Problem w tym, że zrozpaczeni pacjenci często widzą w niej swoją ziemię obiecaną.


/ Marihuana na ziemi niczyjej / Mariusz Kielar
 
Ból wyzwany na pojedynek
Elżbieta Borek

Zespoły bólu przewlekłego dotyczą 19 proc. Europejczyków. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników w tej kategorii – 27 proc. W około jednej trzeciej europejskich rodzin przynajmniej jedna dorosła osoba cierpi z powodu bólu przewlekłego.


/ Ból wyzwany na pojedynek / Elżbieta Borek
 
Medycyna personalizowana się opłaca
Mariusz Gujski

Na czym polega medycyna personalizowana i jakie niesie ze sobą rzeczywiste korzyści? Na pytania redaktora naczelnego „Służby Zdrowia”, Mariusza Gujskiego odpowiada prof. Helmut Brand z Uniwersytetu w Maastricht, współprzewodniczący Europejskiej Koalicji ds. Medycyny Personalizowanej.


/ Medycyna personalizowana się opłaca / Mariusz Gujski
 
Innowacje nie biorą się z marzeń
Mariusz Gujski

Jaki jest przepis na innowacje? Co musi się zmienić, aby Polska mogła brać pełniejszy udział zarówno w tworzeniu innowacji, jak i w korzystaniu z ich dobrodziejstw? Redaktor naczelny „Służby Zdrowia” Mariusz Gujski, pyta o to George’a W. Handy’ego, szefa waszyngtońskiego instytutu Activity for Innovation and Economic Growth (AIEG).


/ Innowacje nie biorą się z marzeń / Mariusz Gujski
 
Coraz bliżej ujarzmienia raka piersi
Mariusz Kielar

Rak piersi jest przykładem nowotworu, z którym odpowiednio leczeni pacjenci mogą żyć coraz dłużej. Osiągnięcie takiego efektu – oprócz dostępu do wczesnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia – wymaga przeprowadzenia wielu zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej oraz alokacji zasobów finansowych. W jakim kierunku powinniśmy zmierzać, aby z groźnego raka piersi uczynić kontrolowane schorzenie przewlekłe?


/ Coraz bliżej ujarzmienia raka piersi / Mariusz Kielar
 
Współczesne oblicza raka skóry
Mariusz Kielar

Nietypowe zmiany pojawiające się na naszej skórze, choć z reguły widoczne i łatwo dostępne, nie zawsze skłaniają nas do wizyty u specjalisty. Wpisujemy je przeważnie w typ naszej urody, zwyczajnie ignorujemy lub odkładamy konsultację dermatologiczną na później. Tymczasem rak skóry rzadko kiedy rozwija się przez nikogo niezauważony.


/ Współczesne oblicza raka skóry / Mariusz Kielar
 
Zaburzenia erekcji - problem interdyscyplinarny
Marcin Wełnicki

Zaburzenia erekcji to dla wielu wciąż temat tabu. Mimo iż w Polsce z tego powodu cierpi blisko 1,5 mln mężczyzn, pacjenci, a nawet lekarze, często
nie znają obowiązującej definicji
tego problemu.


/ Zaburzenia erekcji - problem interdyscyplinarny / Marcin Wełnicki
 
Facebook źródłem stresu
"Służba Zdrowia"

Naukowcy z University of Edinburgh Business School ostrzegają – duża liczba znajomych na Facebooku często jest powodem zwiększenia się poziomu odczuwanego stresu. Stres ten staje się szczególnie dokuczliwy po dodaniu do już wcześniej licznego grona znajomych – rodziców lub pracodawców.


/ Facebook źródłem stresu / "Służba Zdrowia"
 
Odpady medyczne – będą zmiany
Halina Pilonis

Mimo że już w styczniu br. resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, wciąż trwają prace nad zgłoszonymi w ramach konsultacji publicznych uwagami. Tymczasem stare przepisy przestaną obowiązywać już na początku przyszłego roku.


/ Odpady medyczne – będą zmiany / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot