„Służba Zdrowia” nr 60-68 z 29 sierpnia 2011 r.


archiwum 2011
Udawanie Greka
Maciej Biardzki

Grecja stała się dziś tematem wielu rozmów i analiz. Zagroziła stabilności finansowej nie tylko strefy euro, ale całej Unii Europejskiej. Jest to następstwem wielu błędów, zaniechań, manipulacji statystycznych, a nawet oszustw, których w sferze gospodarki dopuszczały się kolejne jej rządy. Dzielnie współpracowały z nimi banki, które doskonale żyły z oprocentowania coraz mniej wartych obligacji państwowych, finansujących rosnący dług. Z radosnej gospodarki korzystali wszyscy, aż w końcu został wystawiony rachunek. Być może w chwili publikacji tego artykułu ogłoszono już bankructwo pierwszego państwa eurostrefy, a jeżeli nie, to może się to zdarzyć niebawem. (...)


O 3 mld 600 mln zł więcej na ochronę zdrowia w 2012 r.
Halina Pilonis

O 6,27% mają wzrosnąć nakłady na finansowanie ochrony zdrowia w 2012 r. w stosunku do obecnego roku – zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Resort zdrowia i NFZ zamierzają w przyszłym roku przeznaczyć na leczenie 61 530 024 tys. zł (w 2011 r. – 57 901 641 tys. zł). E. Kopacz zapewnia, że różnice w wysokości środków przeznaczanych na jednego ubezpieczonego w różnych częściach kraju zostaną zlikwidowane. – Celem wprowadzenia od stycznia 2010 r. nowego algorytmu było, by niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta, na jego leczenie trafiało mniej więcej tyle samo środków. Udało się. Różnice między województwem mazowieckim a podkarpackim zostaną spłaszczone – deklaruje minister. (...)


By słyszeć, rozumieć, mówić
Halina Pilonis

Jeśli uda się zrealizować w czasie naszej prezydencji priorytet dotyczący zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, każdy Europejczyk będzie miał pewność, że zanim jego dziecko zacznie edukację, zostanie przebadane, a jeśli zostanie wykryta wada słuchu lub mowy, trafi do specjalisty. To wyrówna szanse edukacyjne wszystkich młodych mieszkańców Unii Europejskiej – mówi prof. Henryk Skarżyński. (...)


 

HOMEOPATIA

Chodzi o pieniądze, a nie zdrowie
Elżbieta Cichocka

Grono ekspertów medycznych, powołanych przez samorząd lekarski, uznało, że leki homeopatyczne są bezwartościowe. Samorząd przypomniał więc swoim członkom, że mają opierać się na aktualnych zdobyczach wiedzy medycznej i uprawiać medycynę opartą na dowodach. Producenci specyfików homeopatycznych poczuli się zagrożeni finansowo i złożyli skargę. UOKiK - państwowy urząd zajmujący się biznesem - przyznał im rację. (...)


HOMEOPATIA / Chodzi o pieniądze, a nie zdrowie / Elżbieta Cichocka
Homeopatia przed sądem
Żaneta Semprich

Długoletni spór między samorządem lekarskim a zwolennikami homeopatii niebawem rozogni się na dobre. Tym razem toczyć się będzie przed sądem, choć na tym forum nie uda się sensownie go rozstrzygnąć. Sąd nie będzie oceniać dowodów naukowych, lecz ustali, czy NRL naruszyła przepisy o ochronie rynku. (...)


I tak to właśnie działa
Janusz Krakowian

Obserwując sytuację naszego systemu ochrony zdrowia i jego otoczenia, trudno oprzeć się wrażeniu, że SPZOZ wymyślony został tylko po to, by marnować – i to bez żadnych przeszkód – skromne, jak niektórzy twierdzą, środki przeznaczone na ratowanie naszego zdrowia. Jest to twór pozbawiony wszelkiej kontroli organu założycielskiego. Nie może upaść, a sądy administracyjne i nie tylko one robią wszystko, by nie dopuścić do jego likwidacji. Zgodnej z prawem i w nim przecież przewidzianej. (...)


Biznes medyczny sięga do DNA
Wacław Rogut

Przedsiębiorcy z branży medycznej nie czekają z założonymi rękami na upowszechnienie terapii genowych. We Wrocławiu ruszył pierwszy w Polsce bank DNA. A notowana na warszawskiej giełdzie spółka zapowiada uruchomienie specjalistycznej kliniki już za kilka lat. Pierwszy w Polsce bank DNA to dzieło 28-letniej Alicji Kucharczyk. Gdy skończyła biotechnologię na Politechnice Wrocławskiej, za żadne skarby nie chciała trafić do laboratorium. Wymyśliła więc przedsiębiorstwo i zdobyła na nie milion złotych. (...)


Life science: biotechnologia w służbie medycyny i inwestorów
Beata Chomątowska

Spółki biotechnologiczne i medyczne z nowego indeksu Life Science na alternatywnym rynku akcji New Connect dobrze wykorzystują szanse na rozwój. A sam indeks już niedługo urośnie o kilka kolejnych spółek. Indeks Life Science funkcjonuje nieco ponad pół roku. Uruchomiono go 20 września 2010 r. w ramach rynku New Connect. W jego skład weszło wówczas 5 spółek: Biomaxima, Euroimplant, Mabion, Pharmena i Read Gene. (...)


Paragon fiskalny do kosza albo do pamiętnika
Aleksandra Fandrejewska

Od maja lekarze, którzy wykazali za ubiegły rok co najmniej 40 tys. zł obrotu, muszą mieć kasy fiskalne. Okazuje się jednak, że takich medyków jest mniejszość. Z danych uzyskanych z izb skarbowych wynika, że kasy do tej pory zainstalowało ok. 30 tys. lekarzy (łącznie z dentystami). Kasy fiskalne powinni zainstalować ci, którzy mają prywatne praktyki i nie współpracują z NFZ. Ministerstwo Finansów liczyło, że będzie to ok. 150 tys. osób, a właściwie podmiotów gospodarczych, działających w ochronie zdrowia. (...)


TYLKO FAKTY

Letnia akademia
Marek Nowicki

W Polsce na przykład nie ma normalnych kontaktów między dziennikarzami a przedstawicielami firm farmaceutycznych. Relacje są chore – nie szukam winnych, stwierdzam fakt. Albo są to kontakty oparte na wzajemnych bardziej lub mniej zawoalowanych usługach i zależnościach, albo na relacjach pełnych niechęci i podejrzliwości. (...)


Kadencja
Andrzej Sośnierz

Zbliżający się koniec kadencji Sejmu oznacza również koniec kadencji rządu i skłania do refleksji nad dokonaniami tego okresu. Cztery lata to wystarczający czas, by zainicjować i wdrożyć istotne zmiany, których pierwsze efekty też już powinny być widoczne, choć z pewnością jeszcze nie w pełni dojrzałej formie. Przypomnę tu, że kasy chorych funkcjonowały w Polsce nieco ponad 3 lata, przy czym ostatni rok ich działania był już czasem, w którym całkowicie zostały zahamowane liczne projekty związane w rozwojem tego systemu. Burzliwy okres wdrażania systemu kas chorych ciągle zresztą pozostaje nam w pamięci jako czas szybkich, odważnych przemian. Krótki czas ich funkcjonowania pokazuje zaś, ile można w 3 lata dokonać. (...)


PANOPTICUM

„Nowa” dysfunkcja systemu
Marek Wójtowicz

Interpelacje poselskie i odpowiedzi na nie to cenne źródło wiedzy, no i dobry sposób na ocenę zaangażowania 460 posłów w naprawę systemu zdrowotnego. Odpowiedzi (zwłaszcza autorstwa MZ) można wykorzystać lokalnie – np. w procesach sądowych o zapłatę tzw. nadwykonań. Bój szpitali o zapłatę za nadwykonania zrealizowane do I półrocza br. toczy się na gruncie zapisu w art. 7 ustawy o zoz, który „nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia”. (...)


Family medicine – practice, science and art

Polscy lekarze rodzinni mają swą prezydencję
Marcin Mikos

Ponad 3 tysiące lekarzy rodzinnych przybędzie do Warszawy na doroczną konferencję Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych (WONCA). „Służba Zdrowia” patronuje temu wydarzeniu. (...) Przez kilka lat Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zabiegało, by doroczny zjazd WONCA odbył się w Polsce. – Nie było to proste, gdyż wiele państw stara się o organizację tego prestiżowego wydarzenia. Musieliśmy pokazać władzom Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych, że polski system jest już modelem dojrzałym, a jego wkład w europejską medycynę rodzinną, np. w obszarze ustawicznego szkolenia lekarzy rodzinnych, jest istotny – podkreśla dr hab. med. Adam Windak, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu WONCA Europe 2011. (...)


Bez eurokompleksów

Z dr. hab. med. Adamem Windakiem, wiceprezesem zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce ds. współpracy międzynarodowej rozmawia Marcin Mikos. (...)


 


Tęsknię za Irlandią
Anna Dzioba

Jestem lekarzem rodzinnym od 1998 r. W 1999 r. wraz z dwiema koleżankami utworzyłyśmy Praktykę Lekarza Rodzinnego „Życie” w Lublinie, gdzie nadal pracuję. Zmęczona ciągłymi napięciami w polskiej ochronie zdrowia, w 2007 r. wyjechałam do Irlandii. Przez 1,5 roku pracowałam tam w trzech praktykach lekarzy rodzinnych, obserwując funkcjonowanie irlandzkiej ochrony zdrowia. System ochrony zdrowia jest tam finansowany z budżetu państwa, przez irlandzkie Ministerstwo Zdrowia (Health Board). Umowy z poszczególnymi grupami świadczeniodawców są negocjowane przez duże organizacje pozarządowe (jak Irlandzkie Kolegium Lekarzy Rodzinnych czy Związek Lekarzy Irlandzkich). (...)


Wizytówka Szwecji
Dariusz Struski

Praca lekarza w Szwecji, jak w każdym innym kraju, ma swoją specyfikę. Lekarz jest tu bardziej (czasami wydaje się, że wyłącznie) niż w innych państwach Unii traktowany jako część systemu, w którym najważniejsza rola przypada zarządzającym. By pracować w Szwecji jako lekarz z obszaru Unii Europejskiej właściwie wystarczy znać język, najlepiej – szwedzki. Ale są miejsca pracy, w których wystarczy dobra znajomość angielskiego. Jedynie w przychodni nie ucieknie się od języka miejscowego, co oczywiste.
Lekarze specjaliści są w Szwecji traktowani automatycznie jako specjaliści. Wyjątek stanowią lekarze rodzinni, tutaj zwani lekarzami (läkare) ogólnymi (allmän-) lub rejonowymi (distrikts-). Systemowo unika się nazwy lekarz rodzinny (familj-) z powodów politycznych, i nie jest to żart. Szwecja jest konstruowana docelowo jako kraj bez tradycyjnej rodziny. (...)


W Zielonkach po europejsku
Marcin Mikos

Podkrakowska gmina Zielonki słynie nie tylko z pięknego krajobrazu i rozwiniętej przedsiębiorczości, ale także z wzorcowych w skali Europy praktyk lekarzy rodzinnych. Jedną z nich prowadzi dr Tomasz Sobalski. Tomasz Sobalski rozpoczynał pracę jako lekarz internista w Klinice Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi krakowskiej Akademii Medycznej. Praca na oddziale szpitalnym nie do końca spełniała jego zawodowe aspiracje. Interesowały go zawsze także społeczne aspekty zdrowia i choroby. (...)


Z drogi...

Ze szpitalnego łóżka
Andrzej Musiałowicz

Zatrzymałem się na chwilę w pędzie. Przybyłem, zobaczyłem i chyba zwyciężyłem. W każdym razie – poznałem naocznie i na własnym ciele rzeczywistość polskiej służby zdrowia i los pacjenta. Model ratownictwa medycznego chyba się sprawdza. Równomierne rozmieszczenie ekip ratunkowych daje poczucie bezpieczeństwa. Bez wątpienia jest tańszy, skoro nie wymaga zatrudniania drogiego personelu lekarskiego. Akcja ratunkowa trwała (to już wiem z relacji rodziny) szybko i profesjonalnie. I to nie w centrum dużego miasta, ale w zapadłej wiejskiej dziurze. (...)


Okiem prezesa

The best
Janusz Atłachowicz

Jakby ktoś nie wiedział, to informuję, że mamy najlepszy system ochrony zdrowia. Tak twierdzi pani minister. Znak to, że trwa już kampania wyborcza. Zgadzam się, że system jest efektywny. Ponieważ przy tak niskiej składce, 9% od wynagrodzenia brutto, ma zapewnić ubezpieczonym znacznie więcej niż w innych krajach w Europie. To zaleta systemu, zwłaszcza dla ubezpieczonego. Gorzej jest z realizacją tego zapewnienia. Narzekania i kolejki oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego raczej nie maleją. (...)


Reforma do poprawy

Forum Przyszłości NHS
Jolanta Sabbatówna

Wobec wielostronnych protestów, w tym partnera koalicyjnego, zostały
wstrzymane prace parlamentarne nad ustawą reformującą brytyjską służbę zdrowia (NHS), którą krytycy okrzyknęli wycofaniem się rządu z odpowiedzialności za zdrowie, prywatyzację i zdradą zasad NHS. Powołane wcześniej Forum Przyszłości NHS pod przewodnictwem prof. Stevena Fielda, w którym uczestniczyło 45 ekspertów (reprezentujących zawody medyczne i zakłady różnych poziomów referencyjnych, w tym ośrodki kliniczne i badawcze), opiekę socjalną, samorządowców, organizacje pozarządowe i pacjentów wysłuchało opinii na temat projektowanych zmian i ponownie przemyślało propozycje rządu dotyczące zmian w działaniu NHS. (...)


EHR dla lekarza i nie tylko
Wiktor Górecki

Czy EHR to tylko elektroniczne odwzorowanie papierowej dokumentacji medycznej? Zamiast papieru – ekran i komputer, zamiast ręcznych i nie zawsze czytelnych wpisów: diagnoza, epikryza, recepta – to samo w komputerze, a zamiast wyciągania dokumentów z segregatora, przenoszenia czy wysyłania w kopercie – baza danych i e-poczta? Nieporozumieniem byłoby tak sądzić. Z perspektywy lekarza to, co oferuje mu system EHR, to znacznie, znacznie więcej. A przecież można mówić również o perspektywie pacjenta, szpitala, przychodni, NFZ, wreszcie – władz samorządowych i centralnych. (...)


Informatyzacja ochrony zdrowia
Krzysztof Nyczaj

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wraz z Ustawą z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia to fundamentalne akty prawne, które w założeniach mają zmienić w najbliższych latach oblicze ochrony zdrowia. Rozporządzenie o dokumentacji medycznej, obowiązujące od 1 stycznia 2011 r., wprowadziło ułatwienia w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, rozszerzając dotychczasowe rozwiązania na praktyki lekarskie oraz pielęgniarek i położnych. (...)


Obcięty paznokieć razem z palcem
Janina Banachowska

– Dochtórko, przyjedźcież do babki, bo mi się tak jakoś dziwnie obcieno jej pazur na nodze i krew się leje – usłyszałam przez telefon. – Gdzie to jest? – zapytałam. Córka babki, jak się okazało, wytłumaczyła, jak dojechać. Wyprowadziłam samochód, zapakowałam materiały opatrunkowe i ałun w sztyfcie, bo spongostan ma tak morderczą cenę, że przestałam go stosować, a krwawienie, jakie by nie było, trzeba zatamować. Pojechałam. (...)


Dziennik stażystki
Maja Sztaudynger

Sezon urlopowo-wakacyjny, a ja nadal na pediatrii. Planowe przyjęcia ograniczane są do koniecznego minimum. Oddział świeci pustkami. Dzieci snują się po korytarzu, zmieniając co chwila okno, przez które wypatrują słońca, zdrowia i wolności. Zakres moich obowiązków skurczył się ostatnio jeszcze bardziej. Ze znudzeniem sięgającym zenitu siadam każdego dnia przed komputerem, otwieram niebieską teczkę i zaczynam wklepywanie wyników badań. Jest taki przestój na oddziale, że zdążam to zrobić nieraz jeszcze przed wizytą, która także zaczyna być coraz krótsza. (...)


Reumatologiczna reorganizacja

Na temat planów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z prof. Piotrem Wilandem, jego nowym prezesem, rozmawiał Marcin Wełnicki. (...)
 


REUMATOLOGIA

Punkt widzenia chorych

Z Jolantą Grygielską, prezesem Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków, rozmawia Marcin Wełnicki. (...)


 


Mocne i słabe strony kardiologii w Polsce

Z prof. Waldemarem Banasiakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, na temat pierwotnej i wtórnej profilaktyki incydentów sercowo-naczyniowych oraz organizacji opieki kardiologicznej w Polsce rozmawiał Marcin Wełnicki. (...)


 


Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Razem do celu
Renata Furman

Do Koalicji, która powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,
Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, przystąpiło już 40 podmiotów. Chcą dzielić się swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w skoordynowanej, wspólnej pracy na rzecz zwalczania raka szyjki macicy (RSM). Koalicja rozpoczęła prace nad projektem programu zmian systemowych, który pozwoli do 2020 r. zmniejszyć o połowę zapadalność i umieralność na RSM. Określiła też cele i pożądane rezultaty w obszarach edukacji, szczepień, cytologii, finansowania oraz rejestrów. (...)


Czy potrzebne są standardy leczenia przeciwbólowego?
Jerzy Jarosz

Wprowadzanie współczesnych standardów leczenia przeciwbólowego jest raczej historią obalania kolejnych mitów, jakimi obrosły leki przeciwbólowe, a dopiero w drugiej kolejności – postępów farmakologii. Równo ćwierć wieku temu, podczas ogólnopolskiej konferencji bólowej, przedstawiałem własne doświadczenia ze stosowaniem morfiny podawanej do przestrzeni zewnątrzoponowej w leczeniu domowym chorych z bólami nowotworowymi. W czasie dyskusji zapytano prof. Bogdana Kamińskiego, szefa warszawskiej anestezjologii, czy uważa, że taka metoda może być stosowana w warunkach domowych. Profesor odpowiedział, że nie tylko może, ale powinna. Dokładnie zapamiętałem jego słowa: „Musimy propagować stosowanie opioidów – nawet, jeśli w przyszłości przyjdzie nam powstrzymywać lekarzy przed ich stosowaniem”. (...)


PSYCHIATRIA

Rozdarci w afekcie
Anna Adamska-Wełnicka, Marcin Wełnicki

W Polsce nie ma danych epidemiologicznych dotyczących występowania poszczególnych chorób psychicznych, opieramy się więc głównie na badaniach zachodnich. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, w zależności od przyjętej definicji, szacuje się, że problem dotyka od 0,2% do nawet 5-6% populacji. Ostatnie liczby dotyczą jednak zaburzeń określanych jako spektrum choroby dwubiegunowej; klasyczna postać tego schorzenia dotyczy prawdopodobnie około 1–1,5% społeczeństwa – informuje dr Kama Pierzgalska, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wynika z tego, że w Polsce na ChAD choruje ok. 250–300 tysięcy osób, z czego aktywnie leczy się tylko połowa. (...)


Sekrety bolącego brzuszka
Mariusz Kielar

Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Instytutu Pediatrii Uniwersytetu
Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie zorganizowała piątą edycję Małopolskich Warsztatów Gastrologii Dziecięcej. W czasie dwudniowych obrad dyskutowano o praktycznych problemach gastroenterologii dzieci i młodzieży, w tym m.in. pozaprzełykowej postaci choroby refluksowej z jej manifestacją pulmonologiczną i laryngologiczną oraz zasadach bezpiecznego postępowania w trakcie zabiegów diagnostycznych. Konferencja była także okazją do zaprezentowania nowoczesnych technik endoskopowych oraz interesujących zabiegów endoskopowych „na żywo” z wykorzystaniem teletransmisji. (...)


71. Zjazd Naukowego Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA)

Liraglutyd w kontroli glikemii
Tomasz Kobosz

Wyniki najnowszych badań, które zaprezentowano podczas 71. Zjazdu Naukowego
Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego pokazują, że liraglutyd pomaga obniżać stężenie glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. przy zmianie leczenia z sitagliptyny lub eksenatydu. Dane z dwóch przedłużonych badań wykazały, że liraglutyd podawany raz dziennie, w połączeniu z metforminą i/lub pochodną sulfonylomocznika, pomógł osiągnąć kontrolę stężenia glukozy we krwi większej liczbie pacjentów w porównaniu z innymi lekami powszechnie stosowanymi w cukrzycy typu 2. Badania wykazały także znaczące zmniejszenie masy ciała pacjentów po zmianie leczenia z sitagliptyny na liraglutyd. (...)


Onkologia kliniczna – największe wyzwanie polskiej medycyny?
Martyna Tomczyk

Wzrastająca liczba pacjentów, u których rozpoznaje się nowotwory złośliwe, późne ich wykrywanie, często w wysokim stopniu zaawansowania, niezadowalające wyniki leczenia i tym samym znaczna umieralność z powodu nowotworów złośliwych – to tylko niektóre fakty obrazujące stan polskiej onkologii oraz świadomość społeczeństwa w początkach XXI wieku. Podczas konferencji onkologicznej zorganizowanej w maju br. przez poznański oddział IFMSA oraz studenckie koło Onkologii Klinicznej UM w Poznaniu, oprócz zagadnień stricte klinicznych, takich jak farmakologiczne metody leczenia bólu u pacjentów onkologicznych czy zapobieganie działaniom niepożądanym chemioterapii, podjęto także temat profilaktyki chorób nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, wskazując też na przydatność poradnictwa genetycznego w onkologii. (...)


Neuromonitoring nerwów krtaniowych
Mariusz Kielar

W Krakowie członkowie Polskiej Grupy Badawczej ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej przyjęli jednogłośnie stanowisko dotyczące metody neuromonitoringu nerwów krtaniowych w chirurgii tarczycy. Wypracowanie stanowiska było ostatnim punktem konferencji zorganizowanej przez Polską Grupę Badawczą ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej oraz III Katedrę Chirurgii Ogólnej UJ CM pod kierownictwem prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka. W trakcie spotkania omawiano praktyczne aspekty wykorzystania neuromonitoringu nerwów krtaniowych oraz wykorzystanie tej metody w operacjach wybranych chorób tarczycy. (...)


Tocilizumab dla dzieci z uMIZS
Tomasz Kobosz

Na początku sierpnia br. Komisja Europejska dopuściła tocilizumab do stosowania w leczeniu aktywnej uogólnionej postaci młodzieńczego idiomatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci od 2 r.ż., u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i kortykosteroidami systemowymi. U pacjentów z uMIZS tocilizumab może być podawany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem. (...)


Boceprevir – pierwszy doustny inhibitor proteazy stosowany w leczeniu WZW C
Tomasz Kobosz

Standardowa terapia zapalenia wątroby typu C polega na wzmacnianiu naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu na obecność wirusa HCV. Niestety, większość pacjentów zakażonych wirusem o genotypie 1 nie osiąga trwałej odpowiedzi wirusologicznej (ang. sustained virological response, SVR). Boceprevir działa bezpośrednio na wirusa HCV i poprzez hamowanie aktywności proteazy serynowej NS3/4A – zakłóca jego zdolność replikacji. W lipcu br. Komisja Europejska dopuściła lek do stosowania w terapii przewlekłego WZW C wywołanego zakażeniem wirusem o genotypie 1, w skojarzeniu z peginterferonem alfa i rybawiryną. (...)


Neurostymulacja u chorych z nietrzymaniem moczu
Tomasz Kobosz

Pierwsze w Polsce operacje wszczepienia stymulatora InterStim chorym z nietrzymaniem moczu (NTM) wykonano w czerwcu br. w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Zabiegi przeprowadził prof. Piotr Radziszewski. Pacjenci, którzy zostali poddani zabiegom w Warszawie, to 37-letni mężczyzna oraz 45-letnia kobieta, osoby od lat cierpiące na uporczywe parcia naglące i bóle pęcherza, niepoddające się standardowej terapii. Przez zabiegiem chorzy zmuszeni byli oddawać mocz po kilkadziesiąt razy na dobę, w małych porcjach. (...)


Radioembolizacja – sposób na raka wątroby
Tomasz Kobosz

Amerykańskie Stowarzyszenie Badań Chorób Wątroby opublikowało wyniki ENRY – analizy dokonanej przez wieloośrodkową sieć badań radioembolizacji z wykorzystaniem mikrosfer żywicznych zawierających promieniotwórczy izotop itru 90Y. Wyniki dotyczą odległych skutków: przeżywalności i bezpieczeństwa radioembolizacji u pacjentów z nieoperacyjnymi pierwotnymi guzami wątroby. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach
Maria Pokorska-Śpiewak

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot