„Służba Zdrowia” nr 18-21 z 9 marca 2009 r.


archiwum 2009
 

Z profesorem Zbigniewem Religą rozmawia Jan Osiecki (cz. 6.)

Walka z nałogiem, walka z chorobą...

Panie profesorze, czym jest dla Pana śmierć? - Snem. Tyle, że wiecznym. Boi się Pan śmierci? - Nie. Dlaczego? - Mogę umrzeć w każdej chwili i nie stanowi to dla mnie żadnego problemu. Nie ma mnie w tej chwili na moich ukochanych wyspach Zielonego Przylądka, bo rozmawiamy tu, w Warszawie. Nie ma mnie też nad Bugiem. I gdybym umarł, po prostu nie byłoby mnie tutaj, w tym miejscu. Poza tym - nic nie zmieniłoby się na świecie. (...)


Z profesorem Zbigniewem Religą rozmawia Jan Osiecki (cz. 6.) / Walka z nałogiem, walka z chorobą... /

Studia i zawód lekarza z perspektywy 50 lat praktyki

Nasz rocznik
Ewa Stępień

Jak zważyć, ocenić i uszeregować osiągnięcia zawodowe kolegów lekarzy, którzy w 1957 r. otrzymali dyplomy lubelskiej AM? Takiego zadania podjął się prof. dr hab. Leszek Szczepański, emerytowany kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii tej uczelni. Prof. Leszek Szczepański z Lublina żyje bardzo aktywnie: przyjmuje pacjentów, wykłada na uczelniach, podróżuje po świecie, pisze do prasy fachowej, gra w bilard i brydża. Słowem - mimo 75 lat żyje pełnią życia. (...)


 

Warszawski znachor oskarżony o wyłudzenie od chorych prawie 2 mln złotych

Żerował na nazwisku legendarnego barda
Helena Kowalik

Zygmunt B. patrzy z ławy oskarżonych na sędziego współczującym wzrokiem. Jakby chciał zapytać: "W czym mogę pomóc?" Gdy podchodzi bliżej, aby zapoznać się z fragmentem akt, jego krok jest dostojny, głowa dumnie uniesiona. Prawie każdej jego wypowiedzi towarzyszy otwarty, przyjazny ruch ręki. Oskarżony, z zawodu technik budowlany, lat 54, przedstawiał się chorym jako profesor kierujący zespołem naukowców, specjalistów od nowatorskich metod zwalczania komórek rakowych. Miał gabinet w podwarszawskich Włochach, a swój rzekomy lek o nazwach antyra i derax (jak wyjaśnił w sądzie - różniły się tylko gęstością) produkował w wynajętych garażach i piwnicach. Mikstura, w którą uwierzył również cierpiący na raka krtani solidarnościowy bard Jacek Kaczmarski, nie była tania. (...)


Warszawski znachor oskarżony o wyłudzenie od chorych prawie 2 mln złotych / Żerował na nazwisku legendarnego barda / Helena Kowalik
 

Sąd nad dr. G. (część 6.)

To ja operowałem za doktora G.
Helena Kowalik

Gdy na salę rozpraw wchodzi świadek dr Łukasz W., obserwatorzy procesu spodziewają się, że będzie bronił oskarżonego ordynatora Mirosława G. Wszak obaj lekarze przeżyli podobną traumę: 14 lutego 2007 r., zakuci w kajdanki, zostali wyprowadzeni w świetle telewizyjnych kamer z kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA. Dr Łukasz W., wówczas zastępca ordynatora, spędził bezsenną noc w areszcie przygwożdżony zarzutem, jaki usłyszał od funkcjonariusza CBA: przyczynienie się do zabójstwa pacjenta. - Przez całą noc kotłowały mi się w głowie koszmarne myśli, za co będę odpowiadał - zeznaje 2 lata później na procesie kardiochirurga z szpitala MSWiA. - Może mi wmówią, że wyrwałem wtyczkę z kontaktu i zabiłem tego chorego? (...)


Sąd nad dr. G. (część 6.) / To ja operowałem za doktora G. / Helena Kowalik
O potrzebie planu C dla 87% szpitali
Aleksandra Gielewska

W czasach przed oficjalnym ogłoszeniem kryzysu, tj. jeszcze jesienią ubr., rząd chciał przeznaczyć 2,7 mld zł pomocy budżetowej na wsparcie obligatoryjnego przekształcania w spółki wszystkich ok. 640 publicznych szpitali w Polsce. Statystycznie na szpital przypadało zatem wówczas 4,2 mln zł. Dziś, po wywołanych kryzysem cięciach budżetowych, pozostało na ten cel już tylko 1,15 mld zł, ale jednocześnie dobrowolną gotowość uspółkowienia deklaruje zaledwie 78 szpitali. (...)


Nagrody Św. Kamila 2009
Paweł Traczewski

Nagroda Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, co roku przyznawana jest w innej dziedzinie medycyny - tym razem była to onkologia dziecięca. Główną ideą wyróżnienia jest promowanie osób i instytucji, które "w szczególny sposób przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami, były głosem wołającym o pomoc dla tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania ich podstawowych praw". - Nagradzamy osoby, których zaangażowanie na rzecz cierpiących wpisuje się w postawę reprezentowaną przez św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia - podkreśla o. Arkadiusz Nowak, prowincjał Zakonu Ojcowie Kamilianie i prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. W kategorii "pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swą misję na rzecz chorych onkologicznie dzieci" nagrodę otrzymała prof. Danuta Perek, kierownik Kliniki Onkologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. (...)


"Zacny Uczynek" profesora Skalskiego
Mariusz Kielar

Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, został uhonorowany nagrodą "Zacny Uczynek", przyznawaną corocznie za bezinteresowne działania, które służą dobru społecznemu lub dobru konkretnej osoby. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą m.in. prof. Jerzy Buzek, Roman Żelazny oraz prof. Stefan Niesiołowski, doceniła zaangażowanie prof. Skalskiego w pomoc najbardziej bezbronnym i bezsilnym wobec choroby. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: "Za bezprzykładną postawę w ratowaniu chorych, wymagających operacji pacjentów oraz za pionierskie osiągnięcia w chirurgii serca pacjentów z zespołem Downa". W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej USD w Krakowie ponad 400 pacjentów z wadami serca przechodzi co roku skomplikowane operacje. (...)


Bariery dla handlu długami
Aleksandra Kurowska

Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację ustawy o zozach, by ograniczyć handel szpitalnymi długami. Do sprzedaży wierzytelności konieczne ma być uzyskanie zgody organu założycielskiego szpitala. Projekt nowelizacji jest w konsultacjach, które potrwają do 13 marca. Budzi jednak spore wątpliwości, także pod względem szans na osiągnięcie zamierzonego celu, czyli poprawy sytuacji szpitali. (...)


Pozorna pomoc

Z Witoldem Bartniakiem, dyrektorem ds. rozwoju w spółce Magellan, specjalizującej się w refinansowaniu szpitalnych długów, rozmawia Aleksandra Kurowska (...)


Przyszłość in vitro

Z Jarosławem Gowinem, przewodniczącym zespołu bioetycznego przygotowującego ustawę o zapłodnieniu in vitro, rozmawia Jan Osiecki. (...)


Amicus Hominum dla doc. Spodaryka
Mariusz Kielar

Doc. Mikołaj Spodaryk, ordynator Oddziału Leczenia Żywieniowego, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego nagrodą "Amicus Hominum" przyznawaną osobom prywatnym działającym na rzecz dobra innych. Kapituła konkursu doceniła zaangażowanie doc. Spodaryka w pomoc biednym dzieciom z terenów wiejskich oraz coroczne organizowanie "Szaleństw doktora Spodaryka" dla dzieci z gminy Lanckorona. W "Szaleństwach..." co roku bierze udział kilkaset dzieci, do których przyjeżdżają z Krakowa znani muzycy, malarze i poeci. Przez tydzień dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych, koncertach i przedstawieniach teatralnych. Także mieszkańcy gminy Lanckorona docenili wieloletnią działalność doc. Spodaryka, przyznając mu w listopadzie tytuł Honorowego Obywatela Lanckorony. (...)


PANOPTICUM

Zadośćuczynienie
Marek Wójtowicz

Miałem okazję zapoznać się z wyrokiem sądu drugiej instancji z 30 stycznia br. w sprawie o uszkodzenia okołoporodowe, jakich doznał noworodek w jednym z spzozów w 2000 r. Rodzice poszkodowanego dziecka pozew o odszkodowanie złożyli w 2002 r. i po 5 latach rozpoznawania sprawy - sąd nakazał wypłacenie im 300 tys. zł jednorazowego zadośćuczynienia oraz comiesięcznej renty w wysokości 1700 zł, płatnej do końca życia poszkodowanego. (...)


Plan B
Andrzej Sośnierz

Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że oto ruszyła kolejna reforma służby zdrowia. Tym razem ukryta pod kryptonimem Plan B. Przy okazji tego planu cisną się pytania żywcem wyjęte z serii dowcipów dotyczących lotnictwa. A więc po pierwsze: czy leci z nami pilot? A po drugie: czy pilot wie, dokąd lecimy? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe. W całym przedsięwzięciu jedno wydaje się jako tako pewne, a mianowicie, że prawdopodobnie wystartowaliśmy. (...)


TYLKO FAKTY

Na śmierć i życie
Marek Nowicki

Czasami warto włączyć telewizor. Przekonali się o tym widzowie programu "Teraz My" w telewizji TVN. Prowadzący zaprosili do studia panią Barbarę Jackiewicz, która wobec całej Polski oświadczyła, że gotowa jest uśmiercić swojego syna Krzysztofa. Z litości. Syn ma 40 lat i od 24 lat jest rośliną. A właściwie, jak się wyraziła matka, "niedorżniętym kurczakiem". Choroba uszkodziła mu trwale mózg. Nie widzi, nie mówi, sam nie potrafi załatwić potrzeb fizjologicznych. We wszystkim musi pomagać mu matka. W dzień i w nocy. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Ostry brzuch
Janina Banachowska

Chwilę jechaliśmy szosą, ale zaraz kierowca skręcił w las, w drogę wyjeżdżoną przez traktory ściągające dłużycę z lasu. Nie, sama bym się tędy absolutnie nie pchała. Tą drogą dojechaliśmy aż do samego domu. W pokoju na leżance leżała jęcząc blada kobieta, u wezgłowia stało wiadro, do którego wymiotowała wodnistą treścią. - Od dawna was tak boli? - zapytałam. - Tak mnie bolewało od miesiąca, ale dziś od rana to już boli nie do wytrzymania... - odpowiedziała kobieta. - Mamo, nie godolibyście głupot. - wtrącił się syn. - Z pół roku jojczycie, co wos boli. (...)


Odpowiedzialny biznes dla zdrowia
Tomasz Sienkiewicz

W ostatnich latach przedstawicielstwa koncernów zachodnich w Polsce, a także część dużych firm z rodzimym kapitałem angażują się w obszarze tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responbility). Działają albo poprzez powołane w tym celu fundacje, albo - bezpośrednio. W Polsce CSR, dotyczący wielu różnych dziedzin życia społecznego, w tym ochrony zdrowia, jest jeszcze bardzo młody i mało znany. Tak naprawdę zaczął się u nas zadomawiać dopiero w połowie I dekady XXI w. (...)


Nowy, czyli stary szpital
Marek Szewczyk

Czy rzeczywiście obecna forma prawna samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jak uważają autorzy programu "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" - uniemożliwia ich szybki rozwój? M.in. stwierdzają: spzoz nie może elastycznie i szybko reagować na potrzeby pacjentów, nie jest w stanie maksymalnie wykorzystywać realiów rynkowych, nie jest zdolny do adaptowania nowych technologii. Jeżeli przyznamy im rację, to warto się może zastanowić, jakie cele powinny realizować spzozy oraz jaką rolę odgrywają w ich przypadku organy właścicielskie, a zwłaszcza ich szefowie? Niestety, powyższe stwierdzenia ugruntowują tylko przekonanie, że organy właścicielskie nie muszą dysponować wiedzą i doświadczeniem. Wystarczy bowiem, że pełnią władzę polityczną. Ale jak dziwić się temu? (...)


Samotność menedżera
Marcin Kautsch

Jeżeli w firmie wszystko idzie, jak trzeba, to menedżer z pasją oddaje się tworzeniu wizji organizacji. Jeśli nie idzie - jego głównym zajęciem jest martwienie się. Nie sądzę jednak, by któreś z tych zadań znajdowało się w opisie czynności na stanowisku kierownika zakładu opieki zdrowotnej. A powinno. Nie spotkałem jednak dotąd menedżera, który mógłby odłożyć wszystko na bok i poświęcić się spokojnemu budowaniu wizji rozwoju organizacji. Zostaje mu więc przede wszystkim martwienie się, głównie o sprawy bieżące. (...)


(nie)Świadoma zgoda
Józef Stępień

Pacjent, mający poczucie upodmiotowienia w nowym systemie, stał się świadomym partnerem w procesie diagnozowania i leczenia. Uprawnienie go do współdecydowania o kształcie terapii spowodowało konieczność sformalizowania decyzji nie tylko lekarza, ale również pacjenta. Wyrazem takiego formalizmu jest jego własny podpis, a w przypadku osób niepełnoletnich - ich prawnego opiekuna, potwierdzający zajęcie określonego stanowiska. Ważne jest, aby to stanowisko, dla dobra obu stron, było podjęte w pełni świadomie oraz było podparte optymalną wiedzą co do oczekiwanych i możliwych w danych okolicznościach, pozytywnych i negatywnych efektów i skutków proponowanego leczenia i stosowanych interwencji. Mimo że coraz częściej pacjent dysponuje solidną, czasami bardzo szczegółową wiedzą na temat dotykających go problemów zdrowotnych, obowiązek zapewnienia mu tej wiedzy, przed podjęciem decyzji terapeutycznych, spoczywa na przedstawicielu zakładu opieki zdrowotnej, w którym udzielane jest świadczenie. (...)


Z DROGI...

Zyzioterapia
Andrzej Musiałowicz

Rodzina, wiadomo, rzecz najważniejsza. Wszyscy muszą sobie pomagać, bo są złączeni więzami krwi, czasem finansami, interesem grupowym wreszcie. Niestety, i tu trafiają się czarne owce. Taki Wuj Zyzio dla przykładu. Wuj Zyzio to notoryczny utracjusz. Żyje niby powietrzem, bo marnie mu płacą, ale ani myśli rozsądnie zaplanować wydawanie grosza. Czasem kupi kolejną parasolkę, choć poprzednia jest na chodzie i w znakomitym stanie. W dodatku nie umie jej nawet otworzyć, bo zamek zbyt skomplikowany, więc stawia wynalazek w kącie, niech choć oko cieszy. Czasem da podwyżkę gosposi, bo ta się krzywi, że zarabia mało, choć niewiele ma do roboty. (...)


OKIEM DYREKTORA

Powtórka z historii
Janusz Atłachowicz

W ubiegłym roku kolejne "trzęsienie ziemi" dotknęło ochrony zdrowia. Polegało na zmianie sposobu rozliczania świadczeń, których szpitale udzielają ubezpieczonym. Nieubezpieczonym zresztą również, choć potem mają kłopoty z uzyskaniem za nie zapłaty od Funduszu. Prezes Funduszu wspaniałomyślnie zgodził się na przesunięcie o pół roku terminu wdrożenia Jednorodnych Grup Pacjentów w szpitalach - na lipiec 2008 r. Teoretycznie, mieliśmy więcej czasu na przygotowanie się do rozliczania według nowego systemu. Dlaczego jednak - teoretycznie? Gdyż uruchomiono system, który nie był przygotowany do uruchomienia. (...)


Premier, wbrew zaleceniom ekspertów, nie wyklucza wprowadzenia zasady "domniemanej zgody"

Transplantacje w Wielkiej Brytanii
Jolanta Sabbatówna

W Wielkiej Brytanii około 3000 osób rocznie otrzymuje narządy, kolejnych 8000 oczekuje na przeszczep, a 1000 umiera, nie doczekawszy przeszczepu. Zespół ds. Przeszczepów Narządów (Organ Transplantation Taskforce - OTT) działa od 2006 r. Wśród 20 jego członków są lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy przeszczepów, menedżerowie, przedstawiciele pacjentów oraz grup mniejszościowych. OTT ocenia postępy w obszarze transplantacji, rozpoznaje przeszkody rozwoju systemu, zaleca działania, które należy podjąć, by zwiększyć liczbę przeszczepów. Ostatni raport zespołu Narządy do Przeszczepów (Organs for Transplantation) zawiera m.in. 14 zaleceń, których skuteczne wprowadzenie powinno zwiększyć o 50% liczbę dawców w ciągu następnych 5 lat. Pozwoliłoby to wykonać 1200 dodatkowych przeszczepów rocznie. (...)


Leki innowacyjne
Grażyna Mickiewicz

Leki innowacyjne wyznaczają postęp współczesnej medycyny, pomagają skutecznie zwalczać nieuleczalne wcześniej choroby, wpływając w znaczący sposób na poprawę jakości i wydłużenie życia pacjenta. Skracają okres jego pobytu w szpitalu, przyczyniając się do ograniczenia interwencji chirurgicznych, w konsekwencji więc - obniżają całkowite koszty terapii. Ogromne nakłady, jakie ponoszą firmy farmaceutyczne na badania i rozwój nowych technologii, obciążające kieszeń płatnika pokrywającego kosztowną na ogół terapię innowacyjną, zwracają się w dłuższej perspektywie, przynosząc pozytywne skutki społeczne. (...)


By rejestry medyczne stały się wiarygodnym źródłem informacji
Krzysztof Nyczaj

Uporządkowanie systemu informacyjnego to podstawa efektywnej informatyzacji. Informatyzacja jest zaś niezbędna, jeśli chcemy poważnie myśleć o utrzymaniu rozwoju gospodarczego, mimo obecnego kryzysu. Obniżanie kosztów, likwidacja biurokracji, zmniejszanie obciążeń administracyjnych to obecnie konieczna droga do sukcesu. Aby sobie uświadomić wagę problemu, policzmy, ile czasu tracimy na wyszukanie potrzebnych nam do podjęcia decyzji informacji, ile musimy go poświęcić na sprawdzenie i zweryfikowanie informacji pochodzących z różnych źródeł, a przecież i tak nie mamy pewności, czy pozyskane już informacje odpowiadają do końca rzeczywistości. Odpowiedź na najprostsze wydawałoby się pytania: ile mamy w Polsce szpitali, ilu lekarzy praktykuje w zawodzie czy ile na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowano zachorowań na określoną chorobę - urasta do rangi poważnego problemu badawczego. (...)


Terapia lekami przeciwpłytkowymi u osób poddawanych przezskórnym interwencjom na naczyniach wieńcowych
Piotr Waciński

Wraz z rozwojem technik kardiologii interwencyjnej nastąpił znaczny postęp w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, jak i stabilnej choroby niedokrwiennej serca. Coraz lepsze rezultaty są wynikiem stosowania specjalnego schematu leczenia towarzyszącego. Wśród leków podawanych w okresie okołozabiegowym i po zabiegach na naczyniach wieńcowych na pierwszym miejscu wyróżnia się leki o działaniu przeciwpłytkowym. Ich mechanizm, często różny, sprowadza się do hamowania agregacji płytek krwi i tym samym - zapobiegania powikłaniom zakrzepowym. (...)


Odkrywanie niewidocznych atomów
Ewa Stępień

Lubelscy naukowcy, wspomagani przez California Institute of Technology, pracują nad nanotechnologicznym urządzeniem do wykrywania choroby Alzheimera na podstawie analizy próbki śliny lub krwi w oparciu o zjawisko rezonansu magnetycznego. Jeżeli badania się powiodą, będzie to światowy przełom w diagnozowaniu chorób w ogóle. Współpraca między Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz prof. Bogdanem Kusztą z Lublina pracującym w Kalifornii i dzięki temu mającym dostęp do najnowszych technologii z zakresu fizyki jądrowej, zaowocowała powołaniem ośrodka inżynierii medycznej. Ośrodek wykorzystuje wiedzę z zakresu fizyki, chemii i nauk technicznych do celów medycznych - diagnostycznych i terapeutycznych. Porozumienie rektorów w tej sprawie jest już podpisane. Siedzibę oraz zaplecze naukowo-techniczne ośrodek znajdzie w uruchamianym właśnie w Lublinie Parku Naukowo-Technologicznym, czyli centrum, w którym lubelskie uczelnie i firmy zlokalizują swoje laboratoria i będą prowadzić prace badawcze. Jednym z pierwszych projektów naukowców skupionych w ośrodku jest zastosowanie zmodyfikowanej techniki rezonansu magnetycznego do rozpoznawania chorób układu nerwowego. (...)


Altruizmu można się nauczyć
Martyna Tomczyk

Zagadnienie altruizmu od wieków interesuje filozofów i teologów, a ostatnio także psychologów oraz neurologów. Coraz częściej starają się oni spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy nauki, głównie neurobiologii i neurologii. Wiadomo, że wszystkie czynności wykonywane przez człowieka są związane z jego aktywnością mózgową. Ale czy doświadczenia duchowe, w tym zachowania altruistyczne lub odczucia transcendentne, które stanowią fundament większości religii, także mają podłoże biologiczne? Zespół neuropsychologów z Missouri pod przewodnictwem Bricka Johnstone'a przeprowadził badanie mające na celu ustalenie związku pomiędzy aktywnością mózgową a zachowaniami altruistycznymi u osób, u których wcześniej doszło do urazów czaszkowych. Jak wskazują wyniki badań, osoby z obniżoną aktywnością prawego płata ciemieniowego były o wiele bogatsze w doświadczenia duchowe niż osoby, u których aktywność mózgowa utrzymywała się w granicach normy. (...)


Zdrowie żywych dawców nerek
Marcin Wełnicki

Naukowcy z Mineapolis przeanalizowali długość życia oraz częstości występowania schyłkowej niewydolności nerek u ponad 3,5 tysiąca osób, które dokonały donacji nerki w latach 1963-2007. U 255 dawców dodatkowo analizowano klirens kreatyniny (GFR), występowanie albuminurii i nadciśnienia tętniczego, ogólny stan zdrowia oraz jakość życia. Grupa kontrolna została dobrana pod względem wieku, płci i pochodzenia etnicznego. Częstość występowania schyłkowej niewydolności nerek u żywych dawców i w ogólnej populacji były porównywalne: wynosiły odpowiednio 180 i 268 przypadków na milion osób na rok. Jakość życia oceniana według odpowiednich kwestionariuszy była u większości dawców wyższa niż u pacjentów z grupy kontrolnej. Występowanie chorób współistniejących było w obu grupach porównywalne. (...)


Pierwsza laparoskopowa proktokolektomia odtwórcza w Polsce
Ewa Krupczyńska

Pierwszy w Polsce zabieg laparoskopowej proktokolektomii odtwórczej przeprowadzono w I Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej AM we Wrocławiu. U 51-letniego pacjenta chorującego od kilku lat na wrzodziejące zapalenie jelita grubego z powodzeniem usunięto, a następnie odbudowano jelito grube przy zastosowaniu metody laparoskopowej zamiast tradycyjnej, wymagającej otwarcia brzucha od mostka do spojenia łonowego. Przy metodzie laparoskopowej wystarczyło wykonanie pięciu centymetrowych nacięć. Laparoskopowa proktokolektomia odtwórcza z wytworzeniem zbiornika jelitowego jest procedurą, która dopiero niedawno wprowadzona została do praktyki klinicznej. W Europie takich operacji laparoskopowych wykonano niewiele. Ośrodki, w których metoda jest stosowana, np. w Niemczech, mają na koncie po ok. 10 takich zabiegów. (...)


Szczepionka dla uzależnionych od kokainy
Martyna Tomczyk

Naukowcy podejmują próby opracowania terapii dla osób uzależnionych od kokainy. Duże nadzieje wiąże się ze szczepionką opracowaną w 1996 r. przez Immunologic Pharmacological Corporation. Składa się ona z cząsteczki kokainy, łańcucha węglowego oraz białka transportującego. Obecnie znajduje się w 3. fazie badań klinicznych. Okazuje się, że czterokrotne iniekcje szczepionki, w dawce 400 mikrogramów każda, powodują wytworzenie przeciwciał antykokainowych, które wiążą cząsteczki kokainy krążące w krwiobiegu i tym samym hamują ich przepływ do mózgu. Jak twierdzi Jean-Paul Tassion, neurobiolog z Collége de France, iniekcje przeciwciał antykokainowych mogą okazać się także najskuteczniejszą metodą leczenia przedawkowania kokainy. Zdaniem dr. Thomasa Kostena z Baylor College of Medecine w Houston wynalezienie szczepionki i dopuszczenie jej do 3. fazy badań klinicznych jest momentem przełomowym w leczeniu uzależnienia od kokainy. (...)


Nie tylko krótkowzroczność
Martyna Tomczyk

Odwarstwienie siatkówki to bardzo niebezpieczne schorzenie, które grozi całkowitą i nieodwracalną utratą wzroku. Powszechnie przyjmuje się, że czynnikami warunkującymi rozwój choroby są: wiek, płeć, niektóre choroby somatyczne oraz krótkowzroczność. Specjaliści z oddziału okulistycznego Ospedale Maggiore de Bologne we Włoszech postanowili określić czynniki zwiększające ryzyko odwarstwienia siatkówki u osób z krótkowzrocznością. W badaniu wzięło udział 61 chorych (26 kobiet i 35 mężczyzn, w wieku 18-56 lat; wszyscy leczeni chirurgicznie) z odwarstwieniem siatkówki i krótkowzrocznością oraz 99 osób (49 kobiet i 50 mężczyzn, w wieku 15-55 lat) tylko z krótkowzrocznością. Z badania wynika, że istnieje ścisły związek pomiędzy odwarstwieniem siatkówki a operacją okulistyczną (62% zabiegów była wykonana z powodu zaćmy), przebytym urazem gałki ocznej lub czaszki oraz występowaniem wysokiej krótkowzroczności. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Paweł Własieńko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Konferencja pod patronatem "Służby Zdrowia"

Kontrowersje w pediatrii
Mariusz Kielar

Diagnostyka genetyczna, dysplazja oskrzelowo-płucna u noworodków, bóle stawów u dzieci, otyłość i zaburzenia odżywiania, bezpieczeństwo szczepień ochronnych - to tylko niektóre z tematów, o jakich dyskutowano w Krakowie podczas II Konferencji z cyklu "Kontrowersje w pediatrii", zorganizowanej przez Klinikę Chorób Dzieci Katedry Pediatrii UJ CM i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy we współpracy z firmą Symposion sp. z o.o. Jak zaznaczył prof. Jacek Pietrzyk, kierownik Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii CM UJ i przewodniczący Komitetu Naukowego, konferencja miała na celu przybliżenie problemów praktyki pediatrycznej wykraczających poza obowiązujące obecnie standardy postępowania klinicznego, które wciąż budzą wątpliwości i są przedmiotem dyskusji w gremiach profesjonalistów. Organizatorzy pragnęli także podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem klinicznym z lekarzami poz, szukającymi podstaw podejmowanych decyzji terapeutycznych. (...)


VI Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja a ból
Marcin Wełnicki

Już po raz szósty Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji we współpracy z Zespołem ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia zorganizowało (23 lutego) Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. - Stowarzyszenie funkcjonuje od 2004 r. i od tego czasu przeprowadziliśmy wiele debat, warsztatów, bezpłatnych konsultacji - wyjaśnia Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia. - Nasze akcje miały na celu m.in. uświadomienie czynników ryzyka depresji. W kolejnych latach, we współpracy z ośrodkami akademickimi i władzami samorządowymi, organizowaliśmy wykłady na temat afektywnej choroby dwubiegunowej, lęku w przebiegu depresji oraz depresji wieku podeszłego. Tym razem motywem przewodnim Dnia Walki z Depresją był ból w przebiegu tej choroby. Prof. Aleksander Araszkiewicz, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przypominał, że ból towarzyszy 65% pacjentów z depresją. (...)


XXVI Zjazd Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, Wrocław, 28 lutego

Priorytetem kształcenie
Ewa Krupczyńska

W XXVI Zjeździe DRL oprócz delegatów reprezentujących prawie 13,5 tysiąca dolnośląskich lekarzy, uczestniczyli m.in. Konstanty Radziwiłł, prezes NRL, prof. Ryszard Andrzejak, rektor AM we Wrocławiu, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich. Andrzej Wojnar, przewodniczący DRL, przedstawiając działalność Rady od poprzedniego zjazdu, podkreślił, iż priorytetem było i będzie kształcenie lekarzy. Komisja kształcenia DRL przeprowadziła w ubr. w porozumieniu z Wydziałem Lekarskim Kształcenia Podyplomowego AM 48 kursów obowiązkowych w ramach specjalizacji, w których wzięło udział 947 lekarzy, zorganizowano też kursy dla specjalizujących się oraz doskonalące, w tym także dla lekarzy dentystów. W ramach projektu UE "Szansa na awans - program doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów" (zakończonego w 2008 r.) przeszkolono bezpłatnie ok. 400 lekarzy z medycyny ratunkowej, onkologii, chorób wewnętrznych i toksykologii, a także 100 lekarzy stomatologów. Zakończono też realizację drugiego projektu unijnego - językowego. Na ich realizację pozyskano blisko 2 mln zł ze środków unijnych. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot