„Służba Zdrowia” nr 39-42 z 26 maja 2008 r.


archiwum 2008
Uszczelnianie systemu - fakty i mity

Korespondenci "SZ" z różnych regionów kraju zebrali wypowiedzi znanych autorytetów i zarazem praktyków-menedżerów, którzy znają od podszewki organizację i funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce. Chcieliśmy się dowiedzieć, co rozumieją pod hasłem "uszczelnianie", jakie mają doświadczenia i pomysły w likwidowaniu niegospodarności i marnotrawstwa, co ich zdaniem należy zrobić, by rzeczywiście "uszczelnić" system. Uszczelnienie, obok zwiększenia dostępności świadczeń oraz likwidacji zadłużenia, jest głównym celem obecnej reformy ochrony zdrowia. (...)


Szlachetna służba
Aleksandra Gielewska

Jerzy Miller wyznał też, że zezwoliłby na prywatyzację każdego publicznego podmiotu generującego straty, bo "wtedy pozbywamy się publicznego problemu". Przywołał przykład kwitnącego rynku stomatologicznego, zaś fakt, iż Polacy mają najgorszy w Europie stan uzębienia, skomentował: "nie dbamy o zęby". Stąd recepta byłego prezesa NFZ: za opiekę medyczną każdy powinien solidnie płacić, bo realne wydatki to najlepsza motywacja, by dbać o zdrowie. A tym, którzy nie mają na nie pieniędzy - koszt leczenia powinna refundować pomoc społeczna. Jasne? Aż za bardzo. (...)


Jak nie sprywatyzować szpitali
Małgorzata Solecka

Zwolennicy rynku w ochronie zdrowia zacierają ręce, a optujący za państwem socjalnym wyrywają sobie włosy z głowy: Platforma Obywatelska sprywatyzuje szpitale. Take it easy - chciałoby się powiedzieć. Spokojnie - nie będzie żadnej rewolucji ani żadnego kataklizmu. Co więcej, najbardziej prawdopodobne jest to, że niczego nie będzie. Czyli, jak zwykle. Nie wiem, jakie są odczucia w środowisku medycznym, ale ja już zaczęłam sobie cenić ten marazm, jaki ogarnął ochronę zdrowia po fali strajków, białych szczytów, pakietach projektów ustaw itd., itp. Zaczęłam nawet podejrzewać, że chwilowy spokój to coś więcej niż pospolite lenistwo, co opozycja zarzuca rządowi Donalda Tuska. Że to wręcz świadomy wybór, realizacja ultraliberalnej zasady leseferyzmu. I że zapadła decyzja: Nie róbmy kolejnej reformy! (...)


Gmina sprzeda szpital
Ewa Krupczyńska

Samorząd gminy Bystrzycy Kłodzkiej zdecydował się na sprzedaż publicznego szpitala, który w 2000 r. przejął od powiatu kłodzkiego, obawiając się likwidacji. Gmina przejmując szpital liczyła, że w ten sposób zwiększy szanse Bystrzycy Kłodzkiej na uzyskanie statusu powiatu. Powiatem nie została, a zadłużony już obecnie na 16 mln zł szpital stał się dla samorządu sporym problemem. - Co roku to zadłużenie zwiększa się o ok. 2,5 mln zł. Nie możemy czekać, aż długi szpitala doprowadzą do jego likwidacji i stąd decyzja o sprzedaży - mówią samorządowcy. Do zadłużenia szpitala zdaniem jego dyrekcji przyczynił się przede wszystkim zbyt niski kontrakt z NFZ, konieczność realizacji "ustawy 203", wreszcie - wprowadzenie 48-godzinnego tygodnia pracy lekarzy (...)


Od czerwca nowa lista leków refundowanych
GM

MZ przedstawiło 14 maja projekt zmian na wykazach leków refundowanych, które mają obowiązywać od czerwca. Projekt trafił do konsultacji. Zakłada m.in. wprowadzenie 23 nowych generyków oraz finansowanie terapii trzech kolejnych chorób przewlekłych. Wraz ze zmianami z dotychczasowych list zniknie około140 preparatów, wycofanych z obrotu lub już nie produkowanych, a 85 będzie tańszych w wyniku negocjacji z producentami. Rzeczywisty wymiar oszczędności płatnika pacjenta, poznamy dopiero z "Informatora o cenach leków refundowanych", który bezpłatnie przesłany zostanie wszystkim lekarzom w Polsce, dostępny będzie również na stronach internetowych MZ i NFZ. MZ chce również wprowadzenia nowych wzorów recept, o randze papierów wartościowych ścisłego zarachowania ze znakami wodnymi i "sześciopoziomowym" systemem zabezpieczeń. Recepty takie mają przyczynić się do uszczelnienia systemu gospodarki lekiem i wyeliminować nadużycia. (...)


Ministerstwo albo zdrowie
Jan Osiecki

Z Ministerstwa Zdrowia odszedł wiceminister Andrzej Włodarczyk. Z pracy zrezygnowała także rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz. Nie wiadomo, czy to ostatnie ofiary tajemniczej serii chorób w rządzie i resorcie zdrowia. Andrzej Włodarczyk zrezygnował ze swojej funkcji na początku maja. - Podałem się do dymisji z powodów zdrowotnych. Moją dymisję przyjęła minister Ewa Kopacz - mówi krótko. Decyzję tłumaczy stanem zdrowia: trafił na izbę przyjęć jednego z warszawskich szpitali z ciśnieniem 200/110. - Nigdy wcześniej nie miałem takich problemów - przekonuje i ucina rozmowę. Nieoficjalnie wiadomo, że były wiceminister dymisję składał już po raz drugi. Po raz pierwszy chciał odejść kilka tygodni temu. Minister Kopacz nie zgodziła się i zaproponowała zastępcy urlop. - Miał jeszcze przemyśleć ostateczną decyzję - mówi nasz informator. (...)


Granty dla Łodzi
HP

Granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny otrzymały w tym roku dwa zespoły badawcze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekty mają na celu poprawę współpracy między lekarzem a pacjentem w leczeniu i profilaktyce chorób przewlekłych. Już po raz szósty Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny rozstrzygnęła konkurs na najlepsze projekty badawcze w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. Fundację powołała w 2001 r. Polpharma SA, największy polski producent leków. Od tego czasu sfinansowała prace 40 zespołów badawczych; na działalność statutową wydała 12 milionów zł. (...)


Do czego służy szpital?
Andrzej Sośnierz

Od dłuższego czasu w dyskusjach o ochronie zdrowia mówi się niemal wyłącznie o szpitalach. Dziennikarze, politycy i działacze troszczą się o ich kondycję, jakby to był jedyny element systemu, a szpitale załatwiałyby całość problemów zdrowotnych. A przecież zanim pacjent trafi do szpitala, prawie zawsze musi skorzystać z innego ogniwa systemu: usług pogotowia ratunkowego albo lekarza rodzinnego, rzadziej sam zgłasza się wprost do izby przyjęć. (...)


PANOPTICUM

106 wyrostków robaczkowych
Marek Wójtowicz

Zgodnie z zapisem art. 68 Konstytucji RP, jesteśmy "skazani" na system powszechnej refundacji kosztów leczenia ze środków publicznych. W efekcie każde "konstytucyjne" zdarzenie medyczne jest w refundowane ze środków publicznych, których wydatkowanie podlega specjalnej kontroli różnorodnych instytucji powołanych do tego celu. A przeprowadzanie takiej kontroli w ochronie zdrowia wymaga zarejestrowania refundowanego zdarzenia medycznego w sposób umożliwiający ocenę leczenia i zasadność refundacji. (...)


TYLKO FAKTY

Chirurgia metaboliczna
Marek Nowicki

Chirurgia bariatryczna stała się nadzieją na powrót do normalnego życia nie tylko dla osób ze wskaźnikiem powyżej 40 BMI, ale także dla chorych na cukrzycę typu 2. O tym, że u osób, którym zmniejszono żołądek spada nie tylko waga, ale też poprawia się wiele innych wskaźników zdrowotnych, również wiadomo od dawna. Prof. Philip R. Schauer, dyrektor Instytutu Chorób Metabolicznych i Chirurgii Bariatrycznej w Cleveland: - U otyłych z cukrzycą typu 2 następowała tak ogromna poprawa, że walka z cukrzycą stała się głównym powodem, dla którego wykonujemy te zabiegi. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Feralne lustro
Janina Banachowska

Miewała zawroty głowy z powodu choroby Parkinsona, ale taki przypadek zdarzył się jej po raz pierwszy. Wstała nocą do ubikacji i przechodząc obok szafy z dużym lustrem zamiast drzwi, zachwiała się i upadła prosto na lustro. Nie mogła się podnieść. Przyjechał po mnie jej syn. Włożyłam szybko dres, wzięłam środki przeciwbólowe, bandaż elastyczny i pojechałam. Poszkodowaną zastałam leżącą wciąż na podłodze i nie dającą się rodzinie podnieść. - Pewnikiem mam kręgosłup złamany! Od pachy do tyłu wszystko mnie boli! - jęczała. (...)


Czy wielekroć powtarzane bzdury nie stworzą w końcu rzeczywistości?

Dyktatura bełkotu
Maciej Biardzki

W kilku artykułach, które dane mi było zamieścić na tych łamach, zwracałem uwagę, że statystyczny Polak zna się najlepiej na polityce i zdrowiu. I nie tylko Polak-szarak, jak go określał Stanisław Tym, ale także polityk - reprezentant narodu oraz pewny siebie dziennikarz będący czwartą siłą demokracji. A jeżeli któryś z nich ma okazję wypowiedzieć się dobitnie, pogrążając przeciwnika - to jest to już pełen sukces. Okazję do takich zachowań dostarczyło ostatnio ujawnienie pomysłu PO odstąpienia od określania w specustawie sposobu konstruowania spółki, w jaką miałby być przekształcony publiczny szpital. (...)


Z DROGI...

Sposób na kurzajki
Andrzej Musiałowicz

Dermatolog kurzajki wypala namiętnie, i dobrze, bo to paskudne i zakaźne. Zarazę korupcji w każdej dziedzinie życia też należy wytępić, bo tylko wtedy przeciętny obywatel będzie miał pewność, że jego sprawy prowadzone są w najlepszy możliwy sposób, zgodnie z przepisami i przez obiektywnych, wyedukowanych pracowników różnych firm i służb. Krucjata podjęta w tej intencji już kilka lat temu toczy się jak kula śnieżna, popychana dodatkowo przez domorosłych misjonarzy czystości. Żywię nadzieję, że ci misjonarze, tej samej głoszonej czystości moralnej oddają się sami w życiu osobistym i zawodowym. (...)


OKIEM DYREKTORA

Korzenie
Janusz Atłachowicz

Niedawno media donosiły o zamknięciu oddziałów szpitalnych w Radomiu z braku obsady lekarskiej. Teraz podobna sytuacja jest w Iławie. Z powodu zwolnienia się z pracy grupy lekarzy, iławski szpital nie jest w stanie zapewnić ciągłości opieki nad pacjentem. I tu również rozważana jest decyzja o wygaszeniu na stałe lub może na jakiś czas działalności części oddziałów. Te dwa zdarzenia dobitnie pokazują, jak wygląda liczebność kadry lekarskiej w Polsce. O ile jeszcze w dużych miastach, zwłaszcza akademickich oraz dawnych wojewódzkich, lekarza można zdobyć, to w powiatach jest znacznie gorzej. I już nie pieniądze są główną przyczyną.


Unijne dotacje dla ratownictwa medy cznego i zakładów opieki zdrowotnej o znaczeniu ponadregionalnym

Niezwykle ważne dla rozwoju ratownictwa w Polsce jest stworzenie zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego oraz kolejne inwestycje w niezbędną dlań infrastrukturę. Konieczność doposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych w nowoczesne środki transportu sanitarnego jest aż nadto widoczna. Podobnie jak i dofinansowania lecznictwa specjalistycznego oraz wszelkich działań wspierających profilaktykę, m.in. w zakresie chorób onkologicznych, układu krążenia czy urazów i udarów. Receptą na zaspokojenie tych potrzeb jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, a dokładniej Priorytet XII: Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia, dysponujące środkami na ten cel. (...)


UZALEŻNIENIA

F17 - choroba, którą można leczyć
Anna Doboszyńska

Pierwszym od ok. 10 lat nowym lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od nikotyny jest warneniklina, która ma wysokie powinowactwo i selektywnie wiąże się z neuronalnymi nikotynowymi receptorami cholinergicznymi α4β2, na które działa jako częściowy agonista (związek wykazujący zarówno działanie agonistyczne, przy niższej od nikotyny skuteczności wewnętrznej, jak i antagonistyczne w obecności nikotyny). Obecnie istnieje już wiele opracowań oceniających bezpieczeństwo i skuteczność warnenikliny w porównaniu z placebo i z innymi lekami. (...)


DERMATOLOGIA

Oparzenia słoneczne
Dorota Bystrzanowska

Oparzenie słoneczne jest najczęściej występującym ostrym odczynem posłonecznym. W potocznym rozumieniu - to nasilony rumień (stan zapalny skóry), któremu towarzyszy uczucie pieczenia, a czasem także pęcherze, pojawiające się po ekspozycji na słońce. Z punktu widzenia dermatologa każdy rumień - nawet niewielkie zaczerwienienie skóry - wywołany przez promienie ultrafioletowe - to już oparzenie słoneczne. Oparzenie wywołuje głównie krótkie promieniowanie ultrafioletowe UVB, tzw. promieniowanie rumieniotwórcze. Rumień po ekspozycji na UVB osiąga szczyt po 12-24 godzinach i w ciągu 72 godzin ustępuje. (...)


Inhibitor DPP-4 - nowe narzędzie do walki z cukrzycą
Marcin Wełnicki

W kwietniu br. w polskich aptekach pojawił się pierwszy zarejestrowany w Europie przedstawiciel nowej grupy leków hipoglikemizujących: sitagliptyna, inhibitor dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP-4). DPP-4 jest enzymem, którego substratami są między innymi inkretyny. Dwie z nich, GLP-1 i GIP, stymulują związany z posiłkiem wyrzut insuliny i hamują wydzielanie glukagonu oraz opróżnianie żołądka. Stąd zablokowanie enzymu rozkładającego inkretyny działa hipoglikemizująco. Sitagliptyna jest przeznaczona dla chorych na cukrzycę typu 2, u których, mimo odpowiedniej diety, wysiłku fizycznego i optymalnej farmakoterapii, kontrola glikemii jest niezadowalająca. Inhibitor DPP-4 można łączyć z metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika i glitazonami. Badania sugerują, że sitagliptyna może być również skuteczna w monoterapii oraz w terapii łączonej jako trzeci lek przeciwcukrzycowy. (...)


A adipocytów i tak nam nie ubędzie...
PAP, tk

Naukowcy z Karolinska Institute w Sztokholmie po przebadaniu próbek tłuszczu pobranego podczas liposukcji i operacji brzusznych od szczupłych i otyłych pacjentów, wykazali, że liczba komórek tłuszczowych nie zmienia się nawet u ludzi, którzy byli bardzo otyli i zrzucili znaczącą liczbę kilogramów. Oznacza to, że stopień otyłości jest uwarunkowany przez liczbę i wielkość adipocytów, które mogą rosnąć lub kurczyć się w zależności od ilości tłuszczu z pożywienia, którą gromadzą. Pomimo że całkowita liczba komórek tłuszczowych u dorosłych pozostaje niezmienna, populacja dipocytów podlega cały czas dynamicznym przemianom, komórki umierają, a ich miejsce zajmują nowo powstałe. (...)


Wyniki badania ONTARGET: Układ na celowniku
Marcin Wełnicki

Badanie ONTARGET nie dostarczyło dowodów na korzyści płynące z podwójnej blokady układu RAA w porównaniu z monoterapią ACE-I. Redukcja ryzyka zgonu w obu grupach była podobna. U pacjentów przyjmujących ACE-I oraz ARB znamiennie częściej występowały natomiast działania niepożądane (objawowa hipotensja, zasłabnięcia oraz upośledzenie funkcji nerek). Autorzy badania sugerują, że ARB powinny być alternatywą w przypadku braku tolerancji ACE-I. Problemem jest jednak wysoka cena ARB. Blokowanie układu RAA jednocześnie przy pomocy telmisartanu i ramiprilu nie wydaje się wskazane. Od niedawna dysponujemy jednak inhibitorem reniny - aliskirenem. Możemy się więc spodziewać dalszych badań nad wielopoziomową blokadą układu RAA. (...)


TSH a zapobieganie otyłości
Marek Derkacz

Jawna niedoczynność i nadczynność tarczycy mogą być związane z przyrostem i utratą masy ciała. Na łamach najnowszego numeru Archives of Internal Medicine amerykańscy badacze dokonali oceny związku pomiędzy hormonalną funkcją tarczycy ocenianą za pomocą wartości TSH (w granicach fizjologicznej normy) a zmianą masy ciała badanych osób. Eksperymentem trwającym 3,5 roku objęto grupę 2407 osób z prawidłowym poziomem TSH we krwi. Wśród uczestników eksperymentu dwukrotnie (na początku badania i po 3,5 latach) oceniono masę ciała i poziom hormonu tyreotropowego we krwi. Uzyskane wyniki potwierdziły istnienie zależności pomiędzy wzrostem masy ciała badanych a wzrostem poziomu TSH w zakresie wartości prawidłowych. Wzrost wyjściowego poziomu hormonu tyreotropowego o 25% wiązał się ze wzrostem masy ciała o 0,5-2,3 kg w grupie kobiet i 0,4-1,3 kg w grupie mężczyzn. Nie stwierdzono statystycznie istotnej zależności pomiędzy wartością jedynie wyjściowego stężenia TSH a zmianą masy ciała ocenioną pod koniec badania. (...)


Nowa metoda terapii raka prostaty
PAP, tk

Opracowano nową szczepionkę wspomagającą leczenie raka prostaty w stadium powstawania przerzutów - poinformowali naukowcy z USA podczas tegorocznego Spotkania Amerykańskich Urologów w Orlando. W ostatnich latach intensywnie badano możliwość stworzenia szczepionki, która zmobilizowałaby układ immunologiczny pacjentów w zaawansowanym stadium raka prostaty do walki z nowotworem. Nową szczepionkę stworzono przy wykorzystaniu technik inżynierii genetycznej; DNA kodujące PSA podawano wirusom i bakteriom. Szczepionka umożliwia układowi immunologicznemu produkcję przeciwciał niszczących komórki raka prostaty zawierające PSA, przez co wydłuża okres przeżycia i jakość życia pacjentów. Badania u myszy przyniosły oczekiwane rezultaty i potwierdziły jej wysoką skuteczność w terapii raka prostaty. (...)


Metformina w cukrzycy ciężarnych
Marcin Wełnicki

Prowadzenie ciąży powikłanej cukrzycą wymaga prawidłowej kontroli glikemii. Jeśli dieta i aktywność fizyczna nie pozwalają na jej uzyskanie, leczeniem z wyboru jest intensywna insulinoterapia. W Polsce, w przypadku cukrzycy ciężarnych, doustne leki hipoglikemizujące są przeciwwskazane. Istnieją jednak nieliczne badania na temat stosowania w tych okolicznościach metforminy. Nie udowodniono teratogennego działania metforminy u ludzi (kategoria B wg klasyfikacji FDA). Dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania tego leku u kobiet ciężarnych są jednak skąpe. Nowych informacji na ten temat dostarcza badanie przeprowadzone przez naukowców z Christchurch Hospital i University of Aucland w Nowej Zelandii oraz University of Adelaide w Australii, porównujące bezpieczeństwo stosowania metforminy i insuliny w cukrzycy ciężarnych. (...)


Smak arytmii
Marcin Wełnicki

Zaburzenia smaku oraz kichanie były najczęściej obserwowanymi działaniami ubocznymi vernakalantu, nowego leku antyarytmicznego. Na łamach Circulation opublikowano wyniki randomizowanego, kontrolowanego placebo badania oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo nowego preparatu w przerywaniu migotania przedsionków (AF - Atrial Fibrillation). Mechanizm działania vernakalantu polega na wybiórczej blokadzie kanałów potasowych przedsionków serca oraz zależnej od dawki blokadzie kanałów sodowych. (...)


AMD zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu
Marek Derkacz

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD - Age-related Macular Degeneration) jest przewlekłą, postępującą chorobą dotyczącą centralnej części siatkówki (plamka żółta), prowadzącą do utraty widzenia centralnego. Choroba najczęściej dotyczy osób starszych i w krajach rozwiniętych stanowi główną przyczynę całkowitej utraty wzroku. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Sydney przeanalizował grupę ponad 3664 osób w wieku powyżej 49 lat. Badanie powtórzono po 5 i 10 latach na tej samej, choć już mniejszej liczebnie grupie. Wśród uczestniczących w badaniu osób przed 75. r.ż., obecność wczesnej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związana była z dwukrotnie wyższym ryzykiem śmiertelności z powodu zawału serca lub udaru mózgu w ciągu dziesięcioletniego okresu obserwacji. Choroba w późnym stadium zaawansowania wiązała się zaś z pięciokrotnym wzrostem śmiertelności z powodu zawału serca i aż dziesięciokrotnie wyższym ryzykiem śmierci z powodu udaru mózgu. (...)


Superkomputer pomógł znaleźć nowy lek na nadciśnienie
PAP, tk

Naukowcom z University of Florida udało się znaleźć substancję, która pobudza działanie konwertazy angiotensyny-2 (ACE2). Istnienie enzymu ACE2 odkryto zaledwie 6 lat temu. W przeciwieństwie do ACE - obniża on poziom angiotensyny II oraz bierze udział w biosyntezie aktywnego peptydu angiotensyny-(1-7), wywierającego równorzędny, ale przeciwstawny do angiotensyny II efekt na układ sercowo-naczyniowy. Za pomocą jednego z najpotężniejszych na świecie superkomputerów w ciągu kilku tygodni zasymulowano działanie 140 tys. potencjalnych leków, analizując przestrzenny układ ich wirtualnych cząsteczek i sprawdzając, jak pasuje on do struktury ACE2. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Madelein Albright na naszej konferencji "Walka z rakiem szyjki macicy - perspektywy, szanse i rekomendacje"

Biała księga raka szyjki macicy
Marcin Wełnicki

Rak szyjki macicy jest co roku wykrywany u niemal 4 tysięcy Polek. Codziennie w naszym kraju z powodu tej choroby umiera 5 kobiet. Statystyki stawiają Polskę daleko w tyle nie tylko za Szwecją, ale także Estonią czy Słowenią. Skala problemu była impulsem do stworzenia raportu: "Walka z rakiem szyjki macicy - perspektywy, szanse i rekomendacje dla polityki państwa". Wnioski sformułowane w tym dokumencie stały się przedmiotem dyskusji uczestników konferencji zorganizowanej przez Szkołę Nauk Społecznych PAN i redakcję SZ. (...)


Zdrowie coraz bardziej prywatne
Katarzyna Walkowiak

Na Warmii i Mazurach ponad 100 naukowców i praktyków debatowało o wyzwaniach strukturalnych i menedżerskich w ochronie zdrowia. Konferencja w Rynie, zorganizowana przez Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, prezentująca kierunki rozwoju systemów opieki zdrowotnej, zmiany zachodzące w ochronie zdrowia i najnowsze trendy w zarządzaniu - była wydarzeniem naukowym w kraju. Następna - ma mieć charakter międzynarodowy. (...)


Co z dialogiem?
Aleksandra Kurowska

Bez dialogu w służbie zdrowia - żadnych reform przeprowadzić się nie da - mówili uczestnicy debaty "Rola europejskiego i krajowego dialogu społecznego w przekształceniach sektora zdrowotnego", która odbyła się w Warszawie 8-9 maja. Jak pokazują jednak doświadczenia "białego szczytu", dialog można prowadzić, podobnie jak sformułować konkretne wnioski i rekomendacje, ale rząd nie musi się z nimi liczyć. Ochronę zdrowia w naszym kraju próbuje się montować z marzeń, zapominając, że trzeba do ich realizacji dołożyć pieniądze. Politycy często tego nie rozumieją, a nawet szkodzą działaniom, które mogłyby prowadzić do poprawy sytuacji - mówił Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, organizator debaty. (...)


Kierunek: prywatyzacja
Halina Pilonis

Przekształcenia w organizacji szpitali były jednym z tematów seminarium "Rola europejskiego i krajowego dialogu społecznego w przekształceniach sektora zdrowotnego". Zorganizowała je Konfederacja Pracodawców Polskich we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Pracodawców Szpitali i Opieki Zdrowotnej (HOSPEEM) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych Sektora Publicznego (EPSU) i Europejskim Stowarzyszeniem Szpitali Niepublicznych (UEHP). W Unii Europejskiej z 14,5 tysiąca szpitali o łącznej liczbie łóżek 2,9 miliona - 7 tysięcy to jednostki niepubliczne z łączną liczbą łóżek wynoszącą 1 milion. Na 5 milionów pracowników służby zdrowia zatrudnionych w szpitalach - 1,5 miliona stanowią pracownicy szpitali niepublicznych. (...)


II Międzynarodowa Konferencja Studentów Medycyny i Młodych Lekarzy na temat Medycyny Rodzinnej

WONCA o wyzwaniach XXI wieku
Paweł Lewek

Dobrze, że w Polsce możemy uczestniczyć w wydarzeniu, które jest platformą porozumienia lekarzy rodzinnych z całego świata - mówił dr n. med. Ryszard Golański, wiceprezes NRL, podczas II Międzynarodowej Konferencji Studentów Medycyny i Młodych Lekarzy poświęconej medycynie rodzinnej ("2nd International Conference of Medical Students and Junior Doctors on Family Medicine"). W zjeździe, zorganizowanym 9-10 maja przez I Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe przy tym zakładzie, uczestniczyło ponad 120 osób z całego świata. W wykładzie inauguracyjnym prof. Chris van Weel, prezydent Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych (WONCA), przedstawił zadania, jakie w XXI wieku powinna spełniać medycyna rodzinna. (...)


II Ogólnopolski Uniwersytecki Dzień Diabetologii, Warszawa

Zapowiedź zmian w diagnostyce i leczeniu cukrzycy
Paweł Traczewski

Zmian wymaga obecna klasyfikacja wg WHO. Wyróżnia ona cukrzycę typu 1 (1a, charakteryzującą się występowaniem przeciwciał anty - GAD, ICA, IA-2, IAA i 1b, idiopatyczną), typu 2 (najczęstsza forma o wciąż niewyjaśnionych przyczynach powstawania, cechująca się zaburzeniami wydzielania i działania insuliny) i inne określone typy cukrzycy (zbiór wariantów, których etiologię i patogenezę można dość precyzyjnie określić). Kategoryzacja przypadków wedle tej klasyfikacji może być źródłem wielu błędów i w efekcie prowadzić do opóźnienia insulinoterapii, niewłaściwej kontroli glikemii, szybszego powstania powikłań, a co za tym idzie obniżenia komfortu i skrócenia czasu życia pacjentów. Problemy wynikają w znacznym stopniu z nieprecyzyjnej definicji cukrzycy typu 2, nieuwzględniającej np. obecności autoprzeciwciał. (...)


Kardiologia wieku podeszłego
Mariusz Kielar

Badania epidemiologiczne dowodzą, że zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza na chorobę wieńcową, z wiekiem systematycznie wzrasta i dotyczy około 80-90% populacji 80-90-latków. Ten ważny problem w szybko starzejącym się społeczeństwie był tematem VI Konferencji "Kardiologia wieku podeszłego", zorganizowanej 4-5 kwietnia przez Katedrę Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ oraz wydawnictwo "Via Medica". Według kryteriów gerontologów anglosaskich, wiek podeszły obejmuje okres życia pomiędzy 65. a 95. rokiem życia. Liczebność populacji w tym wieku systematycznie rośnie - prognozy demograficzne WHO przewidują, że w 2020 r. przekroczy 20% populacji globalnej. Podobnie wyglądają szacunki demograficzne dla Polski, zakładające wzrost liczby osób powyżej 65 r. o 175,4 tys. rocznie i docelowy poziom 8,5 mln osób w wieku podeszłym w 2030 r. (...)


XXXVI Zjazd Towarzystwa Internistów Polskich, Warszawa

Medycyna i psychologia
Paweł Traczewski

Ponad 3500 lekarzy spotkało się w Warszawie podczas "wielkiego święta polskiej interny", jak mówi się o zjazdach TIP. Uczestnicy, zgromadzeni w Sali Kongresowej PKiN, mieli okazję wysłuchać wystąpień znakomitych polskich i zagranicznych naukowców, obejmujących całe spektrum tematyczne chorób wewnętrznych, poszerzając swoją wiedzę o aktualne, czasami zaskakujące informacje. Przykładem był wykład "Postępy w pulmonologii - wybrane zagadnienia", podczas którego prof. Ewa Niżankowska-Mogilnicka przedstawiła wyniki trzech odrębnych, najnowszych badań, które po raz pierwszy dowodzą podłoża genetycznego niedrobnokomórkowego raka płuca. Wynika z nich, że warianty genu dla receptora nikotynowego acetylocholiny powodują znaczny wzrost ryzyka nowotworu. (...)


Europejski Tydzień na rzecz Szczepień

Zapobiegaj, chroń, zaszczep
Paweł Traczewski

Wydawałoby się, że żyjemy na kontynencie, który kwestię powszechnych szczepień ma już praktycznie "rozwiązaną". Zadowolenie potęgują niewątpliwe osiągnięcia: od 2002 r. Europa jest wolna od polio, a w ciągu ostatniej dekady liczba przypadków odry spadła o ponad 90%. O tym, że wciąż jest jednak wiele do zrobienia przypomniał Europejski Tydzień na rzecz Szczepień pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia. Wydarzenie to, organizowane od 2005 r., a w Polsce po raz pierwszy, ma propagować szczepienia jako najskuteczniejszą i najbardziej opłacalną metodę zapobiegania chorobom. Służy temu m.in. upowszechnianie informacji o liczbie dzieci, które umierają, ponieważ nie zastosowano u nich szczepionek - w Europie jest ich każdego roku 32 tysiące. (...)


Satelita na ratunek
Paweł Tabęcki, Robert Zbysiński

Nowoczesny system pozycjonowania satelitarnego poprawi szybkość funkcjonowania medycznego łańcucha alarmowego: od momentu zgłoszenia informacji dyspozytorowi o potrzebie przysłania karetki przez poinformowanie najbliższego zespołu ratowniczego, poprzez skrócenie czasu dojazdu na miejsce zdarzenia aż po przekazanie chorego do najbliższego szpitala. Idea wykorzystania potencjału tkwiącego w nawigacji satelitarnej do usprawnienia funkcjonowania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie (WSPRiTS) pojawiła się w 2005 r. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot