„Służba Zdrowia” nr 97-100 z 24 grudnia 2007 r.


archiwum 2007
Solidarność wszystkich lekarzy?
Aleksandra Gielewska

Jeśli zdarzy się kolejny cud w ochronie zdrowia - po 1 stycznia będziemy świadkami SOLIDARNOŚCI WSZYSTKICH LEKARZY. Nawołują do niej wspólnie OZZL i samorząd lekarski. Gdyby się objawiła, rząd i społeczeństwo znajdą się w nie lada kłopocie. W razie nagłej potrzeby zdrowotnej rządzącym jakiś dyżurny lekarz wojskowy zawsze pomoże, ale przysłowiowy Kowalski może nie przeżyć, gdy polscy medycy hurmem ruszą na zasłużony odpoczynek. (...)


Wielka improwizacja, czyli wkraczamy w rok 2008
Tomasz Sienkiewicz

Sytuacja, z jaką możemy się zetknąć w polskich szpitalach po 1 stycznia, nieustannie budzi obawy i watpliwości. Jakie będą realne skutki wdrożenia nowych przepisów o czasie pracy lekarzy? W ostatnim miesiącu tego roku próbowano je prognozować w trakcie wielu narad, spotkań i konferencji w różnych miejscach Polski. W Warszawie, gdzie kilka dni wcześniej obradował Nadzwyczajny Zjazd OZZL, Okręgowa Izba Lekarska wraz ze Związkiem Zawodowym Anestezjologów i we współpracy z Konfederacją Pracodawców Polskich zorganizowały konferencję na ten temat pod hasłem: (...)


Kto będzie dyżurował?
Halina Pilonis

Dyrektorzy szpitali próbują ułożyć grafik dyżurów na przyszły rok. I mają z tym ogromny problem. Chcąc działać zgodnie z prawem, musielibyśmy zamknąć szpital - mówi Jan Czeczot, dyrektor Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie. - Mogę obsadzić dyżury przez 3 pierwsze miesiące, wykorzystując limit nadgodzin na cały rok - dodaje. Prof. Krzysztof Bielecki, ordynator oddziału chirurgii w Szpitalu im. Orłowskiego, nie wierzy, że znajdą się pieniądze na opłacenie dyżurów jako nadgodzin. - Wpuszcza się nas w pułapkę. PIP będzie pilnować, aby lekarz pracował zgodnie z normami czasu pracy, ale to szpital ma obowiązek zapewnić opiekę nad pacjentem. I jeśli chory umrze, to nie inspektor PIP, ale lekarz pójdzie do więzienia - mówi prof. Bielecki. (...)


Lotne zespoły chcą walczyć o podwyżki
JO

Negocjatorzy mają pomóc lekarzom wywalczyć lepsze stawki za pracę powyżej 48 godzin. 3 zespoły będą w imieniu pracowników rozmawiać z dyrektorami wszystkich szpitali w województwie zachodniopomorskim. - Nasza propozycja to minimum 40 zł za godzinę - mówi dr Ewa Szpindor, szefowa szczecińskiego OZZL. Lotne zespoły negocjacyjne zostały wymyślone i stworzone wspólnie przez szczeciński samorząd lekarski oraz OZZL. - Zespoły będą jeździły do szpitali, z których zostanie skierowana do nas prośba o pomoc w rozmowach z dyrektorami - zapowiada dr Szpindor. W skład takiego zespołu wchodzi m. in. prawnik oraz przedstawiciele Związku. (...)


Nadwyżka w Funduszu
Halina Pilonis

Według szacunków NFZ, Fundusz zakończy rok z nadwyżką w wysokości 1,6 mld zł. Tymczasem na wizytę do lekarza specjalisty trzeba czekać kilka miesięcy. Poseł Marek Balicki jest oburzony i zastanawia się, dlaczego NFZ nie kupił większej liczby porad specjalistycznych. Pieniądze z tegorocznych składek nie przepadną, ale będzie je można wydać dopiero po zamknięciu bilansu rocznego, czyli najwcześniej w kwietniu. Posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia są oburzeni również nową propozycją zmiany planu finansowego NFZ na 2007 r. 21 listopada Fundusz przedstawił Komisji Zdrowia projekt zmiany planu, zakładający zwiększenie jego wydatków na świadczenia zdrowotne jeszcze w tym roku o 339 mln zł. Komisja zaopiniowała projekt negatywnie. Zgodnie z procedurą, powinien on trafić do Sejmowej Komisji Finansów. NFZ zmienił jednak zdanie i wyrzucił go do kosza. (...)


Pieniądze z OC zamrożone
Halina Pilonis

NFZ otrzymał za październik 32 mln zł z ubezpieczenia komunikacyjnego z tytułu ustawy o finansowaniu leczenia ofiar wypadków drogowych OC. Według szacunków Funduszu, kwartalne wpływy od towarzystw ubezpieczeniowych powinny wynosić 150 mln zł. Ale pieniądze te nie trafią na razie do świadczeniodawców; policja nie jest w stanie przekazać NFZ numerów PESEL ofiar wypadków. Aby tego dokonać, musi zmienić swój system informatyczny. - Pieniądze te nie przepadną - zapewnia wiceprezes NFZ Dorota Puka. - Kiedy policja przekaże nam PESEL-e ofiar, skonfrontujemy je ze sprawozdaniami z wykonania usług przez świadczeniodawców i będziemy wiedzieć, kto leczył ofiary wypadków. Dokonamy wówczas korekt faktur. (...)


Gaszenie pożaru?
Aleksandra Kurowska

17 grudnia minister zdrowia ogłosiła, że NFZ niezwłocznie uruchomi pieniądze na ugody sądowe ze szpitalami za nadwykonania, zliberalizuje też wymagania dotyczące obsady lekarskich dyżurów (dopuści do nich lekarzy rezydentów). Średnia wycena punktu w kraju ma wzrosnąć do 12 zł. Na zapłacenie za wykonane już świadczenia tzw. ponadlimitowe na kontach oddziałów wojewódzkich Funduszu czeka 990 mln zł. Po zmianie planu finansowego NFZ trafią one do jednostek. Według informacji podanych przez NFZ i MZ, środki te mogą zostać uzupełnione o dodatkowe ok. 87 mln zł. - Nie pozostawiamy dyrektorów szpitali samych sobie. Te środki za wyższą wycenę świadczeń tworzą pole do negocjacji lepszych pensji dla lekarzy. Tylko w ten sposób możemy ich skłonić, by podjęli się dodatk (...)


Archibaldy dla korzystających z dowodów naukowych
Halina Pilonis

Agencja Oceny Technologii Medycznych rozstrzygnęła pierwszą edycję konkursu "Dowody naukowe? Tak, korzystam". Laureatami zostali: lekarz rodzinny, diagności laboratoryjni oraz młodzi lekarze-dziennikarze z telewizji TVN-Med. Konkurs propaguje medycynę opartą na dowodach naukowych. Wśród wszystkich pracowników służby zdrowia. - Niezależna i wiarygodna informacja o skuteczności technologii medycznych ma kluczowe znaczenie w podejmowaniu racjonalnych decyzji przez lekarzy, pielęgniarki czy diagnostów laboratoryjnych - podkreśla Norbert Wilk, dyrektor ds. analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych, która jest organizatorem konkursu. (...)


Afera lekowa czy walka o pieniądze?
Jan Osiecki

Czy Bolesław Piecha padł ofiarą walki koncernów o udział w rynku wartym 7 mld zł? Lek, którego nazwę znałaby niewielka grupa pacjentów, z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej znanych medykamentów w Polsce. Wiele wskazuje na to, że medialna burza wokół iwabradyny była częścią wojny producentów leków generycznych i innowacyjnych. - Gdybym faktycznie wziął łapówkę za wprowadzenie leku na listę, to czy rozmawialibyśmy w tym miejscu? - pyta Bolesław Piecha, rozsiadając się w fotelu przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia. - Nie! Już od dawna byłbym w jakimś pięknym i słonecznym miejscu, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji. Przecież biorąc łapówkę za coś takiego nie grałbym o jakieś głupie kwoty, byłbym ustawiony na całe życie - dodaje. (...)


XML - aktywacja
Aleksandra Kurowska

W grudniu na rynku oprogramowania medycznego nastąpił boom. Szpitale, przychodnie i lekarze na ostatnią chwilę poszukiwali programów do rozliczeń z NFZ w otwartym formacie XML. Fundusz postanowił być konsekwentny i stanowczo stwierdził, że po raz kolejny ustalonego terminu nie zamierza przekładać. Nie wyklucza jednak miesięcznej amnestii. Zmiana na stanowisku prezesa NFZ nie wstrzymała wdrażania rozliczeń w otwartym formacie. Od 2008 r. muszą z niego korzystać wszyscy świadczeniodawcy. - Nie będzie już możliwe rozliczanie umów zawartych na 2008 r. za pomocą programów, które były do tej pory udostępniane przez NFZ (tj. KS-SWD i Pakiet Świadczeniodawcy). Świadczeniodawcy muszą zadbać o oprogramowanie we własnym zakresie - przypomniał NFZ w połowie grudnia w specjalnym komunikacie. - Część osób myślała, że znów przesuniemy termin, gdy się okaże, że nie wszyscy są gotowi. Nie ma o tym mowy - poinformował "SZ" Andrzej Strug, dyrektor Departamentu Informatyki w NFZ. - Być może, ogłosimy w styczniu miesięczną amnestię, aby placówki miały czas na przetestowanie i wdrożenie nowego oprogramowania - dodaje. (...)


NFZ nie sfinansuje leczenia SM octanem glatirameru
MM

NFZ podjął decyzję o zakończeniu finansowania programu terapeutycznego "Leczenie stwardnienia rozsianego octanem glatirameru". W 2008 r. będzie on kontynuowany jedynie u pacjentów, którzy zostaną do niego zakwalifikowani przed końcem br. Podstawą tej decyzji była opinia Rady Konsultacyjnej AOTM, że nie ma wystarczająco mocnych dowodów na skuteczność tej substancji w hamowaniu rzutów i spowalnianiu postępu choroby. W opinii Rady Konsultacyjnej AOTM, także leczenie postaci rzutowo-remisyjnej SM interferonem beta "jest interwencją o udowodnionej, ale niskiej efektywności klinicznej i niskiej opłacalności". (...)


Zapowiedzi i realia
Andrzej Sośnierz

W ostatnich kilkunastu dniach zarówno Pan Premier, jak i Pani Minister Zdrowia uraczyli nas szeregiem wypowiedzi, które tworzą zbiór samych sprzeczności. Z jednej strony, tuż przed Zjazdem OZZL, Pani Minister podbiła bębenek i przelicytowała lekarzy zapowiedzią podniesienia płacy specjalisty do ponad 11 tysięcy złotych. Taka zapowiedź z pewnością cieszy wszystkich zainteresowanych, ale ci, których nie dotyczyła, z pewnością dorobią sobie do niej niebawem ciąg dalszy. Bo skoro lekarze mają osiągnąć takie zarobki, to w odpowiedniej proporcji powinny wzrosnąć wynagrodzenia pozostałych grup zawodowych w ochronie zdrowia. (...)


PANOPTICUM

Boomersi, echo-boomersi i e-boomersi
Marek Wójtowicz

Baby-boom to anglosaska nazwa okresów wzmożonej rozrodczości kobiet, dzielonych tzw. zimami demograficznymi, czyli spadkami tejże rozrodczości. Dziennikarka "The New York Post" i "New York Daily News" Sylvia Field Porter (1913-1991) jako pierwsza użyła terminu "boomers" vel "boomies" dla określenia ponad 3,5 mln Amerykanów urodzonych w 1950 r. w USA. Szczyt narodzin amerykańskich boomersów nastąpił w 1957 r.; urodziło się ich wówczas aż 4,3 mln. (...)


TYLKO FAKTY

Bukiel na ministra!
Marek Nowicki

Ostatnio któryś z polityków złośliwie nazwał Krzysztofa Bukiela superministrem - chciał w ten sposób pokazać, że szef OZZL ma zbyt duży wpływ na nową panią minister, że się za bardzo panoszy. A ja bym panu doktorowi ze Stargardu dał szansę - niech się trochę popanoszy. I tak ciągle oglądamy jego twarz w telewizji, bo lekarze od 18 lat niezadowoleni, ciągle strajkują. Niechby porządził, wprowadził wolny rynek i dopłaty, użerał się ze swoimi kolegami. Niechby naobiecywał i zrealizował! (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Klamka
Janina Banachowska

Przyjechał po mnie pan od wychowania fizycznego z pobliskiej szkoły. Z piskiem opon nawrócił i wbiegł do gabinetu. Byłam ubrana tylko w domowy dres i w futrzanych pantoflach na bosych stopach. - Pani doktor! Szybko! Mamy w szkole wypadek! Nie przebierałam się. Jak stałam, tak chwyciłam torbę z zestawem wypadkowym i pobiegłam do samochodu. Wuefista jechał jakby życie nie było mu miłe i pewno pobił rekord szybkości na tej trasie. Na podłodze korytarza szkolnego leżał może czternastoletni chłopiec, blady i niereagujący na bodźce. (...)


SPZOZ czy spółka prawa handlowego?
Tomasz Ziółkowski / Zbyszko Przybylski

Już około 50 szpitali przekształciło się z samodzielnych publicznych zakładów w spółki prawa handlowego. Zwykle po to, by uciec od długów. Szpital Powiatowy we Wrześni wyznacza nowy trend: przekształca się w spółkę, by usprawnić zarządzanie i dostęp do środków na niezbędną rozbudowę. Jego dyrekcja przekonała do tej koncepcji lokalnych samorządowców; Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie powołania spółki z o. o. Wśród dyrektorów publicznych szpitali ten kierunek zmian budzi wielkie nadzieje. "Za" jest też większość lekarzy. Czy przekształcenie w spółkę to konieczność i zarazem - recepta na sukces?


Szpitale i przychodnie w sieci
Aleksandra Kurowska

Władze stolicy chcą połączyć wszystkie podległe miastu przychodnie i szpitale wspólną siecią informatyczną. Pacjenci mieliby w sieci jedną kartę medyczną, a dostęp do niej, podobnie jak do usług medycznych, odbywałby się za okazaniem dowodu osobistego. Informatyzacja ma uwzględniać otwarty format XML, tak by każda placówka mogła sama wybrać dostawcę oprogramowania. Projekt wygląda na poważnie zaawansowany. Jeśli udałoby się go wdrożyć w ciągu 1-2 lat, w tyle pod względem informatyzacji pozostanie wiele prywatnych placówek. (...)


Szkodliwe związki
Halina Pilonis

Polifarmakoterapia zwiększa ryzyko niekorzystnych interakcji leków. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przestrzega przed niekontrolowanym stosowaniem preparatów. Ze statystyki wynika, że 35% Polaków regularnie przyjmuje leki przepisane przez lekarza, i to średnio po 5 tabletek dziennie. Pacjenci powyżej 65. roku życia przyjmują ich w ciągu doby 7. Tymczasem politerapia stosowana w wielu jednostkach chorobowych stwarza ryzyko wystąpienia interakcji - przy 3 lekach wzrasta ono o 35 proc., przy 2 o 13%, a przy 5 lekach już o 88%. (...)


Lepsza pomoc żadna niż nieskładna
Maciej Biardzki

Głównym problemem stanowionego prawa regulującego w Polsce system opieki zdrowotnej był i jest fakt doraźności tworzenia przepisów. Poza ustawą o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 r. (za kadencji ministra Władysława Sidorowicza) oraz ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w wersji z 1996 r. (przyjętą w 1997 r., za kadencji ministra Jacka Żochowskiego), wszelkie inne akty prawne były pisane "na kolanie", pod presją protestów społecznych albo reformatorskiego bądź "antyreformatorskiego" zapału kolejnych ministrów. Wszystkie te nowe ustawy, nowele czy rozporządzenia były przyjmowane łatwo, lekko i przyjemnie, zaś ich ewidentne błędy czy wręcz partactwo wychodziły na jaw już po kilku dniach lub tygodniach. (...)


Niebezpieczny dryft
Marek Derkacz

Odpowiedni dostęp do usług medycznych to warunek prawidłowego funkcjonowania systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Wszystkie kraje, niezależnie od zamożności ich obywateli, borykają się z problemem zachwianej dystrybucji personelu medycznego. Cechą łączącą państwa rozwijające się i rozwinięte jest wysoka koncentracja pracowników medycznych w obszarach najbardziej zurbanizowanych i bogatych, i ich deficyt w obszarach wiejskich, zamieszkiwanych przez biedniejszą część społeczeństwa. (...)


Z DROGI...

Czy się stoi, czy się leży...
Andrzej Musiałowicz

Wysokie układające się Strony pozostały przy swoich stanowiskach. Kasa na stół: oto jedyny i nieprzemijający cel związkowców. Chwila spokoju i czas na zastanowienie to marzenie drugiej strony. Wywieranie presji i zmuszanie rządzących do pospiesznych ruchów dla czasowego ugaszenia pożaru to domena związkowców i grup nacisku na całym świecie. Są oni zresztą w lepszej sytuacji, bo wybierają czas i miejsce protestu. Im w trudniejszej pozycji znajduje się druga strona, tym lepiej dla realizacji założonego celu akcji. (...)


OKIEM DYREKTORA

Obiecałaś?
Janusz Atłachowicz

W cywilizowanych krajach zmiana na stanowisku ministra nie powoduje generalnej zmiany polityki resortu, bo nowy minister realizuje wypracowaną wcześniej strategię z małym odchyleniem w kierunku zgodnym z programem partii, która obecnie stoi u steru władzy. U nas strategia MZ zmienia się wraz z osobą, która obejmuje urząd ministra. Tym razem resortem kieruje kobieta. Może to ostatnia szansa na zakończenie reformy systemu, która, na zasadzie jazdy od bandy do bandy, trwa już 9. rok? (...)


Nowoczesne techniki zarządcze
Marcin Kautsch

Jak zarządzamy i czy można te metody uznać za nowoczesne? Otóż jednym z wyznaczników nowoczesnego myślenia jest aktualny (nie starszy niż 3 lata) plan strategiczny. Nie znaczy to, że akurat wtedy musiał zostać stworzony, ale np. zaktualizowany. Znacznie regularniej należałoby aktualizować receptariusz, aby nie był on tylko spisem leków, lecz różnicował uprawnienia w ich ordynowaniu przez lekarzy w zależności od zajmowanej przez nich pozycji w strukturze szpitala. Coraz więcej szpitali dysponuje zresztą systemem unit-dose, który, co prawda, nie jest w 100% odporny na nadużycia, ale wyznacza kierunki działania i racjonalizuje gospodarkę lekiem. (...)


Fetyszyzowanie spółki, czyli czy SPZOZ jest skazany na wymarcie?
Maciej Biardzki

Jestem zdecydowanym zwolennikiem zmiany formuły działania szpitali publicznych. W mojej karierze zawodowej na lata 1999-2002 przypadło zarządzanie największym w owym czasie niepublicznym zakładem w Polsce - "Miedziowym Centrum Zdrowia" SA, słynnym z "prywatyzowania go" w trakcie ostatniej kampanii. Mam zatem porównanie praktyczne. W 2003 r. byłem, m.in. wraz z senatorem Władysławem Sidorowiczem, współautorem regionalnego programu zdrowotnego dolnośląskiej PO, w którym postulowaliśmy przekształcanie spzozów w spółki prawa handlowego. Program ten oczywiście był tylko przyczynkiem do dyskusji. Po niedługim czasie pojawił się ogólnokrajowy projekt firmowany przez ministrów Jerzego Hausnera i Marka Balickiego, w którym zakładano przekształcanie szpitali w spółki użyteczności publicznej, tzw. supzozy. Dla mnie był to pierwszy, ostry dzwonek alarmowy, ponieważ spółka utworzona wg proponowanych wtedy zasad - byłaby deformacją spółek prawa handlowego. (...)


Zadbać o dzieci

Z prof. dr hab. Alicją Chybicką, kierownikiem Kliniki Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu, przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rozmawia Ewa Krupczyńska (...)


Czy to jeszcze medycyna?
Halina Pilonis

Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną twierdzą, że pomagają odzyskać równowagę psychiczną pacjentom, którzy nie akceptują swojego wyglądu. Środowisko medyczne wciąż jednak podchodzi do nich z dystansem i pyta, czy to jeszcze jest medycyna? Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna dają niemal nieograniczone możliwości. To, że urodziłeś się mężczyzną, wcale nie znaczy, że umrzesz jako mężczyzna. Fakt bycia Murzynem nie zmusza cię, abyś pozostał nim do śmierci. Podobnie garbaty nos, wąskie usta czy odstające uszy - z pewnością nie są dane raz na zawsze. Czy zabiegi zmieniające wygląd można jednak nazwać leczeniem? (...)


Od grypy do serca
Łukasz A. Małek

Szczepienie przeciw grypie może być czynnikiem zabezpieczającym przed zawałem serca bądź niestabilną chorobą wieńcową w okresie jesienno-zimowym. To ciekawe spostrzeżenie zostało niedawno sformułowane na łamach "Circulation", a wynikało z obserwacji pacjentów przyjmowanych do szpitala w czasie epidemii grypy. Na podstawie danych z rejestrów wiadomo, że u około 1/3 pacjentów wystąpienie zawału serca jest poprzedzone infekcją górnego odcinka układu oddechowego. Sam wirus grypy jest patogenem o dość dużej zjadliwości, a infekcja, którą powoduje, prowadzi do masywnego uwalniania cytokin zapalnych. Co roku na grypę choruje około 10-20% populacji. Z wyliczeń wynika, że w przypadku pandemii tej choroby dwa razy więcej osób zmarłoby z powodu zawału serca niż z powodu zapalenia płuc. (...)


NEUROLOGIA

Zasady farmakologicznej terapii padaczki
Michał Owecki

Padaczka należy do najczęstszych schorzeń neurologicznych - wskaźnik rozpowszechnienia tego zaburzenia w populacji ogólnej na świecie jest podobny: waha się w granicach 1-3%. Ryzyko wystąpienia co najmniej jednego incydentu drgawkowego w ciągu całego życia osiąga wartość 8%. W Polsce liczbę osób chorujących na padaczkę szacuje się na około 400 tys., podczas gdy np. w USA na 2 mln. (...)


Ból neuropatyczny
Jan Dobrogowski, Magdalena Kocot-Kępska

Ból neuropatyczny to ból zainicjowany lub spowodowany pierwotnym uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego. Definicja ta obejmuje różnorodne zespoły bólowe, które nie mają wspólnej etiologii ani umiejscowienia, posiadają jednak wspólne cechy kliniczne, co może sugerować podobny mechanizm ich powstawania. Ból neuropatyczny może być także w pewnym okresie jego trwania zależny od pobudzenia układu współczulnego. Najczęstszymi przyczynami powstawania bólu neuropatycznego są uraz, infekcja, niedokrwienie i zaburzenia metaboliczne. (...)


Ale czad!
PAP, tk

Naukowcy z Sheffield University we współpracy z zespołem dr. Roberto Motterliniego z Northwick Park Institute for Medical Research opracowali metodę, dzięki której można bezpiecznie uwalniać w tkankach niewielkie ilości tlenku węgla, wykorzystując odpowiednie nośniki - rozpuszczone w wodzie cząsteczki, które po połknięciu lub wstrzyknięciu uwalniają określoną dawkę tlenku węgla. Można też sprawić, że gaz uwolni się w określonym miejscu, na przykład w przeszczepie. (...)


Niebezpieczne chińskie preparaty ziołowe
PAP, tk

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Leków (MHRA) ostrzega przed niektórymi specyfikami tradycyjnej medycyny chińskiej, zawierającymi kwas arystolochowy. Jego zażywanie może prowadzić do powstania nowotworu oraz niewydolności nerek. Kwas arystolochowy można znaleźć w różnych preparatach ziołowych. Według MHRA zawierają go 4 produkty tradycyjnej medycyny chińskiej: Xiao Qin Long Wan sprzedawany jako środek na przeziębienie i grypę, przeciwbólowy Chuan Xiong Cha Tiao Wan stosowany przy kłopotach żołądkowych, Bai Tou Weng Wan oraz antystresowy Xie Gan Wan. Leki te są dostępne w sprzedaży internetowej. MHRA zaleciła, by osoby, które je przyjmowały, skontaktowały się z lekarzem. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Zarządzanie zdrowiem
SIEL

Zarządzanie zdrowiem społecznym, gospodarka lekiem, epidemiologia, zagrożenia cywilizacyjne, szeroko rozumiana edukacja menedżera - to zagadnienia, które od lat przyciągają do podpoznańskiego Swarzędza autorytety z zakresu organizacji ochrony zdrowia oraz praktyków z całego kraju. Organizatorzy konferencji: Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Nauk o Zdrowiu i Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu tegoroczne spotkanie poświęcili zarządzaniu zdrowiem społecznym i edukacją menedżera ochrony zdrowia. Obok doboru tematów, na niesłabnące zainteresowanie tymi cyklicznymi konferencjami wpływa ich interdyscyplinarny charakter. Tradycyjnie obok specjalistów z zakresu organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia uczestniczą w nich ekonomiści, lekarze, dyrektorzy szpitali, szefowie przychodni i stacji pogotowia ratunkowego. (...)


Immunokorekcja hormonami grasicy
Halina Kleszcz

W Polsce pojęcie immunokorekcji, w tym immunorehabilitacji wprowadzili na początku lat 70. ub. stulecia hematolog prof. Julian Aleksandrowicz i torakochirurg prof. Wit Rzepecki. Pierwszy stwierdzając bardzo często niedobory odpornościowe u pacjentów chorych na białaczkę, drugi usuwając chorym z miastenią przerośniętą grasicę. Tymoterapia ma swe początki w latach 60. XX wieku. Profesorowie Abraham White i Allan Goldstein rozpoczęli w USA badania nad biologiczną aktywnością ekstraktów grasiczych. W Europie najbardziej zaawansowane badania w tym kierunku prowadzone są obecnie w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Polsce. Prof. J. Aleksandrowicz, znany z umiejętności pozyskiwania do swoich wizjonerskich projektów innych zapaleńców, doprowadził do produkcji i rejestracji (1983 r.) preparatu TFX (Thymus Faktor X), uzyskiwanego z grasicy cieląt. W efekcie podjęto wieloletnie, wieloośrodkowe badania nad hormonami grasicy. Od początku brali w nich udział prof. Marek P. Dąbrowski, autor monografii "Grasica, odporność, zdrowie" oraz krakowski biochemik Gabriel Turowski, przyjaciel Karola Wojtyły. (...)


XIV Gdańskie Spotkania Kardiologiczne

ICD na arytmię
MM

Zapobieganie nagłej śmierci sercowej było tematem XIV Gdańskich Spotkań Kardiologicznych, które odbyły się AM 1 grudnia. Czołowi kardiolodzy dyskutowali m.in. o nowoczesnych metodach leczenia chorych z arytmią serca. Nagła śmierć sercowa (SCD - ang. sudden cardiac death) jest przyczyną od 20 do 159 zgonów na 100 tys. mieszkańców w Europie rocznie, w USA - 84 do 200 rocznie (ponad 50% wszystkich zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych). W Polsce epidemiologia tego zjawiska nie była badana, jednak wysoka zapadalność na chorobę wieńcową pozwala przypuszczać, że skala jest podobna. (...)


Szkoła Leczenia Ran dla Lekarzy Rodzinnych w Zakopanem

Precz z gazikami
E, MIM

Leczenie trudno gojących się ran to poważny problem medyczny. Na szczęście, w ostatnich latach pojawiło się na polskim rynku sporo nowoczesnych, specjalistycznych opatrunków. Lekarze i pielęgniarki niechętnie jednak po nie sięgają, przyzwyczajeni do tradycyjnego modelu leczenia ran, przy użyciu gazy i przymoczków. Tymczasem wiele dowodów wskazuje na to, że terapia z użyciem gazika opóźnia gojenie rany. W czasie zmiany opatrunku, tj. odrywania gazy od rany, dochodzi do niszczenia nowo powstałych komórek. Częsta zmiana opatrunków gazowych sprzyja też infekcjom. - Precz z gazikami. Wydajemy walkę przestarzałym metodom leczenia ran. W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że wydanie pieniędzy na drogi opatrunek specjalistyczny podraża koszty leczenia. Jest odwrotnie. (...)


Marek P. Dąbrowski

Grasica. Odporność. Zdrowie. Podstawy immunokorekcji hormonami grasicy

Monografia zawiera informacje o istotnym znaczeniu dla praktyki lekarskiej. Można ją rekomendować szpitalnym komitetom odpowiedzialnym za receptariusze (warto je uzupełnić o TFX) oraz NFZ. Autor, specjalista immunolog, rozprawia się z bezpodstawnymi opiniami o rzekomym "fizjologicznym zaniku grasicy" (hormony grasicy są dla układu odpornościowego tym, czym insulina dla prawidłowego metabolizmu). Uzasadnia potrzebę i korzyści z uzupełniania dotychczasowych metod immunoterapii immunokorekcją za pomocą TFX. (...)


Krystyna Rożnowska

Dziecko z zespołem Downa - Jaka to musi być miłość

W przybliżeniu, bo dokładnych statystyk brak, 40 tys. Polaków urodziło się z trisomią - dodatkowym chromosomem w 21. parze chromosomów. Odmienność ta nie jest ani dziedziczna, ani zawiniona. Może się przydarzyć każdej parze, a wiek matki powyżej 35. roku życia stanowi próg zwiększonego ryzyka. Jaka jest sytuacja społeczna dzieci z zespołem Downa, próbuje odpowiedzieć Krystyna Rożnowska, wytrawna publicystka medyczna z Krakowa i autorka książek popularyzujących wiedzę o zdrowiu, dyplomowana pielęgniarka z pierwszego zawodu. (...)


Stanisław Sterkowicz

Nieludzka medycyna - lekarze w służbie nazizmu

Praca emerytowanego profesora medycyny a zarazem zamiłowanego historyka przedstawia całościowo dzieje zbrodniczej medycyny w III Rzeszy od jej powstania w 1933 r. do końca w 1945 r. Omówiono jej poszczególne etapy - od przymusowych sterylizacji chorych psychicznie poprzez eutanazję niepełnosprawnych dzieci i dorosłych do zbrodniczych eksperymentów pseudomedycznych na więźniach obozów koncentracyjnych. Opisano też powojenne ściganie zbrodniarzy - inicjatorów i wykonawców. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot