„Służba Zdrowia” nr 26-29 z 10 kwietnia 2007 r.


archiwum 2007
Kto im podciął skrzydła?
Jan Osiecki

Od końca marca śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powinny stać na płytach lądowisk. Latają tylko dlatego, że Urząd Lotnictwa Cywilnego warunkowo dopuścił je do dalszego użytkowania. Co nie zmienia faktu, że ich żywot nieubłaganie dobiega końca, a wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, odpowiedzialny za LPR, nie umie powiedzieć nawet, kto i kiedy kupi nowe maszyny. (...)


HEMS nie potrzebuje niczyjego wsparcia

W kryzysie, ale z honorem
Marcin Mikos

Bez sprawnie działającej śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego (HEMS) trudno mówić o istnieniu systemu ratownictwa medycznego. Tymczasem polski HEMS ma poważne problemy - tak na ziemi, jak i na niebie. Kłopoty HEMS najlepiej ilustrują ostatnie wydarzenia z Małopolski. Nierozwiązany od lat problem bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Balicach wybuchł nagle jak dynamit. 7 lutego, praktycznie z dnia na dzień, LPR w Krakowie zawiesiło swoją działalność. Na ponad miesiąc mieszkańcy Małopolski i tłumnie odwiedzający ją turyści zostali pozbawieni pomocy śmigłowca ratowniczego. (...)


Pobożne życzenia?
Aleksandra Gielewska

Mylne wydaje się przekonanie, iż w spzozach króluje dziś stagnacja i brak perspektyw. Przeciwnie. Wyraźny renesans przeżywa myśl ultraliberalnych reformatorów zdrowotnych z początków i końca lat 90. ubiegłego wieku. Można ją odnaleźć zarówno w scenariuszach strajków propagowanych przez OZZL, jak i próbach podejmowanych przez prominentnych przedstawicieli środowiska lekarskiego, w tym szefów klinik i oddziałów szpitalnych, którym zależy chyba na tym, by znów uciec do przodu. (...)


Naprzeciw oczekiwaniom
K.S.

Tematy, które dominowały w działalności samorządu lekarskiego w ubiegłym roku, nie straciły na aktualności i pojawiły się ponownie w uchwałach podjętych podczas XXIV Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Katowicach. Najwięcej apeli delegaci Śląskiej Izby Lekarskiej skierowali do parlamentarzystów. Nawoływali do stworzenia ustawy zapewniającej środki na wzrost wynagrodzeń od 2008 roku, powtórzyli postulat, by wynagrodzenie lekarza bez specjalizacji wynosiło minimum dwukrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a trzykrotność dla lekarza specjalisty. (...)


Apteka dla studentów
MM

Aptekę szkoleniową otwarto 5 kwietnia na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiej AM w Sosnowcu. Będą z niej korzystali studenci farmacji, którzy pod okiem wykwalifikowanych pracowników dydaktycznych sprawdzą w praktyce wiedzę zdobytą na studiach. Na 240 mkw. zlokalizowano pomieszczenia do dyspensowania i przechowywania leków, pełne zaplecze administracyjno-socjalne, salę dydaktyczną z 11 stanowiskami komputerowymi wyposażonymi w oprogramowanie apteczne. (...)


Centrum edukacji
MM

W Szpitalu Swissmed w Gdańsku otwarto 30 marca Centrum Edukacyjne Pomorskiej Fundacji Rozwoju Chirurgii, z którego mogą korzystać absolwenci AM i lekarze w trakcie specjalizacji pragnący poszerzyć wiedzę w zakresie wideochirurgii. W ramach współpracy z AM w Gdańsku, z możliwości kształcenia będą korzystali nieodpłatnie studenci gdańskiej uczelni. Centrum powstało dzięki współpracy Pomorskiej Fundacji Rozwoju Chirurgii z Fundacją Ryszarda Krauze, która jest głównym sponsorem przedsięwzięcia. Wyposażono je w symulatory komputerowe, umożliwiające wykonywanie operacji laparoskopowych. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej AMG, kierowanej przez prof. Zbigniewa Śledzińskiego. (...)


Zanikający zawód
Halina Pilonis

"Nie biorę, chcę normalnie zarabiać" - takie hasło będą mogli przeczytać pacjenci na plakietce przypiętej do lekarskiego fartucha. Podczas XXV Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL w Warszawie (31 marca) Paweł Jezierski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy warszawskiej OIL, wyjaśniał, dlaczego lekarze będą nosić plakietki. - Pracuję 270 i więcej godzin miesięcznie, niekiedy dwukrotnie dłużej niż przewiduje Kodeks pracy. Czasami - 36 godzin bez przerwy. Zarabiam 1200 zł. Wiele energii muszę poświęcić na kształcenie. Pracuję w warunkach niewiarygodnych: tynk w szpitalu sypie się na głowę, a 30-letni ssak codziennie psuje. Przez społeczeństwo jestem jednak postrzegany jako łapówkarz, a moja grupa zawodowa w rankingu najbardziej skorumpowanych profesji wyprzedziła nawet polityków i policjantów. Poświęcam się dla innych, a ci postrzegają mnie jako mordercę. (...)


Konkurs pod patronatem "SZ"

Dowody naukowe? Tak, korzystam

Agencja Oceny Technologii Medycznych we współpracy z NIL, NIPiP, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych, Konferencją Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Departamentem Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ oraz Cochrane Collaboration w Polsce ogłosiła I edycję konkursu "Dowody naukowe? Tak, korzystam". Uczestnicy, którzy najciekawiej opiszą wykorzystanie dowodów naukowych z zasobów Cochrane Library lub innych źródeł dla poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce, otrzymają atrakcyjne nagrody. Nagroda główna to 10 tys. zł. (...)


Diagnostyka na kółkach
Ewa Dziedzic

MRI Scanner Alliance Medical - tir z takim napisem odwiedza od początku marca lubelskie miasta, wzbudzając zaciekawienie przechodniów i nadzieje pacjentów. Na Lubelszczyźnie realizowany jest pilotowy program badań za pomocą mobilnego rezonansu magnetycznego. W Anglii, Szwecji, Niemczech i Holandii pracuje ponad 200 przewoźnych MR. W Polsce kontrakt z Alliance Medical, właścicielem rezonansu na kółkach, stwarza szanse poprawy sytuacji pacjentów przede wszystkim "z terenu", czekających na takie badanie średnio pół roku i dojeżdżających ze znacznych odległości. (...)


Finał walki z NFZ
OK

NFZ płacił za leczenie zębów mniej, niż ono kosztowało - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To finał trwającej prawie 3,5 roku walki Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie z NFZ. Dentyści szacują, że Fundusz jest im winien nawet 5 mld zł. - Za usunięcie zęba Fundusz płaci 7 zł, a minimalny realny koszt to 25 zł - skarżą się lekarze. UOKiK przyznał im rację i wszczął postępowanie antymonopolowe, zarzucając Funduszowi nieuczciwe i rażąco niskie ceny świadczeń stomatologicznych. Nakazał mu też zaniechania praktyk monopolistycznych. Sprawa trafi do sądu, bo od decyzji UOKiK odwołały się obie strony. (...)


Przyszyta dłoń
Elżbieta Borek

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zrekonstruowali i przyszyli 10-letniemu chłopcu rękę, odciętą (a właściwie wyszarpaną) przez piłę tarczową. Zabieg przeprowadzono w nocy z 5 na 6 marca, 10 dni później chłopiec poruszał już palcami przyszytej dłoni. Dr Anna Chrapusta, chirurg dziecięcy z zespołu doc. Jacka Puchały, która operowała chłopca, z dumą pokazywała go dziennikarzom. Z gipsowego opatrunku wystawały co prawda tylko koniuszki palców, ale było widać, że się ruszają. (...)


Więcej edukacji, więcej przeszczepów
Aleksandra Kurowska

Polskie prawo stanowi, że narządy do przeszczepu można pobrać od zmarłego, jeśli za życia nie wyraził sprzeciwu, ale w praktyce lekarze często pytają jego rodzinę o zgodę na taki zabieg, a ta zgody nie wyraża. Część lekarzy zaś w ogóle nie zgłasza potencjalnych dawców, by uniknąć ewentualnych kłopotów. - W większości państw europejskich stosowana jest zasada zgody domniemanej. To dobry standard - mówi dr Dorota Safjan, specjalista prawa cywilnego. - Tam, gdzie jest silnie ukształtowane społeczeństwo obywatelskie, jak w Wielkiej Brytanii, sprawdza się tez zasada wyrażania zgody. Wiele osób nosi tam w portfelach kartę dawcy. Polacy rzadko jednak myślą o sprawach ostatecznych. Nie sporządzają nawet testamentów - dodaje D. Safjan. (...)


Podatek Religi niekonstytucyjny
OK

Choć specjalna sejmowa komisja skończyła prace nad ustawą o przekazywaniu części składki OC do NFZ, posłowie Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych znowu ją odesłali. Oznacza to, że szanse, by ustawa weszła w życie w tym roku, maleją z dnia na dzień. Projekt wzbudził poważne zastrzeżenia posłów już przy pierwszym czytaniu. - Są poważne wątpliwości, czy jest zgodny z konstytucją. Zastrzeżenia zgłasza nawet Biuro Analiz Sejmowych - podkreśla posłanka Krystyna Skowrońska z PO. (...)


Zasłużeni aptekarze
MM

W stołecznym Muzeum Kolekcji Jana Pawła II odbyło się uroczyste spotkanie kończące obchody 15-lecia samorządu aptekarskiego, na którym wręczono odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym aptekarzom, nadano sztandar Naczelnej Izbie Aptekarskiej oraz przekazano prezesom okręgowych rad aptekarskich repliki gwoździa z drzewca tego sztandaru. Mgr Edwarda Kędzierska z Wrocławia, inicjatorka reaktywowania izb aptekarskich, prezes NRA I kadencji (1991-1995), została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. (...)


Manipulujemy
Andrzej Sośnierz

Panta rhei, mawiali starożytni Słowianie. Jedno jednak trwa i od lat się nie zmienia. Może po prostu nie mam szczęścia? Ilekroć staram się przekazać mediom jakąś informację, to okazuje się, że w najbliższym serwisie informacyjnym wiadomość ta zostaje podana w takiej postaci, że trudno zidentyfikować jej źródło. Na dobrą sprawę zdążyłem się już do tego przyzwyczaić i po kolejnym spotkaniu któregoś stopnia z przedstawicielami mediów idziemy wśród znajomych o zakład, co z przekazanej informacji wyniknie, jak zostanie przekształcona i jakie z tego będą kłopoty. (...)


PANOPTICUM

Obwód rybacki, czyli duże... sumy
Marek Wójtowicz

W ustawie z 9 czerwca 2006 r. o CBA w art. 1 zapisano, że korupcją jest "obiecywanie, proponowanie, wręczanie, żądanie, przyjmowanie przez jakąkolwiek osobę, bezpośrednio lub pośrednio, jakiejkolwiek nienależnej korzyści majątkowej, osobistej lub innej, dla niej samej lub jakiejkolwiek innej osoby, lub przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej lub w toku działalności gospodarczej". (...)


TYLKO FAKTY

Co z tą sepsą?
Marek Nowicki

Jeżeli ktoś chciałby przeanalizować, co kryje się za określeniem "szum medialny", to na przykładzie sepsy mógłby uczynić to z powodzeniem. Niemal co drugi dzień jesteśmy atakowani informacjami o kolejnych dramatycznych przypadkach sepsy. Bo sepsa atakuje jak Polska długa i szeroka: w jednostkach wojskowych, na dyskotece, w szpitalach i szkołach. Można wręcz odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z epidemią zataczającą coraz szersze kręgi. Apteki, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie odnotowano przypadki sepsy, przeżywają najazd. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Klocek
Janina Banachowska

Ciął na cyrkularce pogięte od wiatrów gałęzie buka. Niby już po zimie, można powiedzieć, że jej w ogóle nie było, ale trochę opału na wszelki wypadek mieć trzeba. Ciąć było niewygodnie, musiał to robić sam, bo brat czuł się źle i nie nadawał się do pomocy. Grubszy klocek zaczepił się gałązką o piłę i spadł prosto na nogę chłopa. Zabolało, trudno mu było stanąć, zgasił piłę i pokuśtykał do domu. Po południu stopa spuchła, a kolano odezwało się silniejszym bólem. Nie było rady, trzeba się udać do lekarza. (...)


Powstrzymać falę emigracji
Małgorzata Stryjska / Joanna Żelechowska

Ministerstwo Zdrowia chce, aby etat rezydencki finansowany z budżetu państwa, a umożliwiający kształcenie podyplomowe - traktowany był przez lekarza jak swoisty kredyt inwestycyjny. Ci, którzy zdecydują się na robienie specjalizacji na takim etacie, będą musieli się zobowiązać do pracy w polskim szpitalu przez 5 lat. Jeśli zdecydują się wyjechać z kraju wcześniej, będą musieli zwrócić pieniądze otrzymane podczas rezydentury. Czy w ten sposób uda się MZ powstrzymać falę migracji młodych lekarzy do innych krajów UE? (...)


Jak się rzuca g... w wentylator
Ryszard Kijak

Wzorem Zbigniewa Ziobro, który natychmiast po aresztowaniu ordynatora oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie Mirosława G. stwierdził, że "ten pan już więcej nie będzie zabijał", "Gazeta Polska" wykryła kolejnych morderców w białych fartuchach. Tym razem są to anestezjolodzy z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP Szpitala Klinicznego w Białymstoku, nazwanej przez niezbyt rozgarniętych (a przynajmniej zupełnie niezorientowanych) autorów artykułu "Zły lek czy... łowcy narządów" - Leszka Misiaka i Piotra Nisztora - "oddziałem anestezjologii Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1". (...)


Z DROGI...

Pomniki
Andrzej Musiałowicz

Korzystając z kilku dni urlopu czyszczę zasoby poczty internetowej. Zalew informacji wywołuje coraz większy dyskomfort, ponieważ nie jestem w stanie przejrzeć nawet poczty z zamówionych serwisów medycznych. Czytając skróty informacji - oczom nie wierzę. Oto w jednym z biuletynów z końca stycznia na pierwszym miejscu podawana jest informacja o głosowaniu nad poprawkami do ustawy budżetowej, przyjętymi już przez Senat. (...)


OKIEM DYREKTORA

Koszyk (wielkanocny)
Janusz Atłachowicz

Święta Wielkanocne to palma i koszyk ze święconką. Ale jeżeli palma ma znaczenie typowo symboliczne, to koszyk jest jak najbardziej realistyczny. To on, pięknie wystrojony, zawiera produkty spożywcze, które niesiemy do poświęcenia. Mnie ten koszyk ze święconką skojarzył się z koszykiem gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, nad którym mozolnie pracuje Agencja Oceny Technologii Medycznych. W zasadzie to pracuje ona nad produktami, które mogą w tym koszyku się znaleźć. Od ministra zdrowia i polityków będzie natomiast zależało, co faktycznie znajdzie się w nim. (...)


Debata nad ograniczeniami handlu równoległego
Bożena Ciosek, Aleksandra Kunkiel-Kryńska

Debata nad możliwymi opcjami ograniczenia handlu równoległego trwa. Kontrowersyjne orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji (CFI) w sprawie stosowanej przez GlaxoSmithKline (GSK) polityki podwójnych cen, nie pozostaje bez echa. Dotychczas podmiotami, które uczestniczyły w tej debacie, były same zainteresowane sporem strony - czyli Komisja Europejska i GSK. W marcu do boju przystąpili orędownicy handlu równoległego - hiszpańskie Stowarzyszenie Eksporterów Farmaceutycznych (Aseprofar) i Europejskie Stowarzyszenie Firm Euro-Farmaceutycznych (EAEPC). (...)


Przed burzą
Krzysztof Maśliński

Strasburska sprawa p. Alicji Tysiąc i polityczna zawierucha ostatnich miesięcy przyniosły znów temat, który już dawno nie rozpalał emocji: aborcja. Zanim dyskusja wybuchnie z pełną siłą, a strony sporu przytoczą argumenty za zmianą obowiązującego prawa (lub przeciw niej), przyjrzyjmy się, jak to prawo obecnie wygląda. (...)


Fundacja przyznała granty naukowe
MM

Prof. Józef Kur z Politechniki Gdańskiej i dr hab. Janusz Szemraj z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zostali tegorocznymi laureatami konkursu o granty naukowe Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. W 5. edycji konkursu poszukiwano nowych metod terapeutycznych i diagnostycznych oraz produktów leczniczych wykorzystujących biotechnologię. Grantami nagrodzono projekty: "Konstrukcja serologicznych zestawów diagnostycznych rozpoznających toksoplazmozę wczesną i przewlekłą" prof. Józefa Kura oraz "Aktywność biologiczna rekombinowanych białek o właściwościach trombolityczno-zakrzepowych" dr. hab. Janusza Szemraja. (...)


Niewielki wzrost sprzedaży
MM

Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w 2006 r., w cenach producenta netto, wzrosła o 4,2% w porównaniu do 2005 r. i osiągnęła wartość 14,8 mld zł. Rynek apteczny w ub.r. zanotował wzrost o 3,6% w stosunku do 2005 r. Wzrost ten był generowany przede wszystkim przez leki na receptę, szczególnie stosowane w chorobach układu krążenia. Spadek w tym segmencie rynku odnotowały jedynie leki przeciwinfekcyjne - ich sprzedaż spadła wartościowo o 4,8%, a ilościowo o 5,2% w porównaniu z 2005 r. (...)


Tajemnice mózgu
Witold Ponikło

Brytyjskie ministerstwo obrony przeprowadziło 2 serie badań weryfikujących możliwość "czytania" listów zamkniętych w kopercie - nadzwyczajną umiejętność deklarowaną przez pojedyncze osoby. Raport z pierwszych badań, przeprowadzonych w 2002 r., objęto klauzulą tajności; wzbudził nadzieje na udowodnienie istnienia takiego specyficznego rodzaju "czytelnictwa". Niestety, drugi raport wskazał na "niską przydatność czytania listów przez kopertę dla celów obronnych". Ta konkluzja wskazuje jednoznacznie, że odkrywanie tajemnic mózgu powinno się odbywać przy użyciu narzędzi i metod naukowych. (...)


ALERGOLOGIA

Immunoterapia alergenowa - zasady postępowania (2)
Zbigniew Adamowicz

Pacjent pojawiający się w gabinecie alergologa cierpi często na więcej niż jedno uczulenie. Na przykład - w sezonie letnim ma objawy nieżytu nosa i zapalenia spojówek z powodu uczulenia na trawy, zaś przez cały rok, z nasileniem jesienią, choruje z powodu uczulenia na roztocza kurzu domowego. Na co go odczulać? Często wybiera się uczulenie ważniejsze w sensie klinicznym; całoroczne objawy mogą być łagodne, letnie - bardzo dokuczliwe. Możliwe jest także odczulanie na kilka alergenów. Prowadzi się je oddzielnie na każdy alergen, zgodnie z indywidualnym uczuleniem. (...)


NADCIŚNIENIE

Terapia nadciśnienia tętniczego w praktyce lekarza rodzinnego
Ryszard Andrzejak

Stopień rozpowszechnienia nadciśnienia tętniczego (NT) w Polsce jest ogromny, co pokazują badania epidemiologiczne, m.in. NATPOL III PLUS. Za kryterium rozpoznawania tego schorzenia przyjęto w nim średnią wyników z dwóch ostatnich pomiarów, która wynosiła co najmniej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego lub 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Częstość występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce w 2002 r. wyniosła 29%, co oznacza, że problem ten dotyczył prawie co trzeciej dorosłej osoby. Dla lekarza poz ważny powinien być także fakt, że odsetek niewykrytych dotychczas przypadków NT wyniósł 33%. (...)


NADCIŚNIENIE

Zespół metaboliczny - problem XXI wieku
Adrian Doroszko, Andrzej Szuba

Zależności pomiędzy nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i otyłością były opisywane wielokrotnie już od początku ubiegłego stulecia. W połowie lat 80. Gerald Reaven, badając patofizjologiczne związki pomiędzy insulinoopornością, cukrzycą, otyłością pokarmową, zaburzeniami lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową, stworzył pojęcie zespołu metabolicznego. W 1998 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ten termin jako obowiązujący w określaniu współwystępowania ww. zaburzeń proaterogennych. (...)


KARDIOLOGIA

Rehabilitacja fizyczna osób z chorobą niedokrwienną serca
Andrzej Wysokiński

Istotną rolę w postępowaniu z chorym na chorobę niedokrwienną serca odgrywa rehabilitacja fizyczna. Pacjent ze świeżym zawałem serca lub ostrą niewydolnością wieńcową powinien stopniowo w okresie rekonwalescencji przechodzić wszystkie etapy kompleksowej rehabilitacji - wewnątrzszpitalną, sanatoryjną i ambulatoryjną. Za najważniejsze w aktywnej terapii ruchem u osób z chorobą niedokrwienną serca przyjmuje się obecnie następujące mechanizmy działania: sercowe, naczyniowe, płucne, humoralne i psychiczne. Zmieniają one korzystnie czynność organizmu osób poddanych rehabilitacji fizycznej. (...)


24 marca obchodzono Światowy Dzień Gruźlicy

Globalny morderca
Justyna Kowalska

Ponad 2 miliardy ludzi jest zakażonych M. Tuberculosis, z tego 1 osoba na 10 zachoruje w ciągu życia na czynną gruźlicę. Raporty o pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej gruźlicy na świecie pojawiały się już od dłuższego czasu. Nie znajdowały jednak odbicia w polityce finansowania i wspierania rozwoju badań. Praktycznie brakuje dziś wszystkiego: czułych i swoistych testów przesiewowych, nowych leków przeciwprątkowych, skutecznej szczepionki. Poważnym problemem jest również brak jednolitego programu zapobiegania i zwalczania gruźlicy na świecie. (...)


Cyklezonid - bezpieczniejsze leczenie astmy
Robert Fijałkowski

Alvesco - steroid wziewny bliżej chorego" - pod takim tytułem 26 marca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona jedynemu dostępnemu na polskim rynku preparatowi cyklezonidu. Naukowej części sympozjum przewodniczyli prof. Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, oraz prof. Władysław Pierzchała, prezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Wykłady wygłosili również: prof. Ronald Dahl, prezydent European Respiratory Society, oraz prof. prof. Andrzej Szczeklik, Marek Kowalski i Ewa Niżankowska-Mogilnicka. (...)


NICE 2006

Nowe spojrzenie na leczenie hipotensyjne
Łukasz A. Małek

Wytyczne NICE 2006 znacznie zmniejszają rolę beta-adrenolityków w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wskazaniem do włączenia terapii LBA są przeciwwskazania do leczenia innymi grupami leków, zwłaszcza inhibitorem konwertazy angiotensyny lub antagonistą receptora dla angiotensyny, ich nietolerancja, ciąża oraz objawy wzmożonego napięcia układu współczulnego. Negatywne wyniki badań z użyciem beta-adrenolityków dotyczyły leków starszej generacji. Kardioselektywne beta-adrenolityki z lepszym profilem działań metabolicznych są lekami zalecanymi u pacjentów z nadciśnieniem, ch. wieńcową i niewydolnością serca. (...)


Osobowość zapisana w oczach
PAP, tk

Osobowość człowieka można określić badając tęczówkę jego oka - uważają naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Orebro, którzy przestudiowali układ linii i wgłębień w tęczówkach 428 osób. Badanym robiono zdjęcia oczu i proszono ich o wypełnienie ankiet dotyczących cech osobowości. Okazało się, że istnieje zależność między wzorem linii w tęczówce a takimi cechami, jak: serdeczność, ufność, impulsywność i neurotyzm. Osoby mające w tęczówce więcej promienistych zagłębień (tzw. krypt) częściej są czułe, ciepłe i ufne. Natomiast przewaga okrężnych bruzd ma związek z neurotycznością, impulsywnością i skłonnością do ulegania zachciankom. (...)


Padaczka wywołana myciem zębów
PAP, tk

Australijscy naukowcy z St. Vincent's Hospital w Melbourne zauważyli, że szczotkowanie zębów może prowadzić do napadu padaczki u osób ze specyficznymi uszkodzeniami mózgu. Występujące w padaczce napady drgawek spowodowane są nadmiernymi, gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi w komórkach nerwowych. Przyczyną padaczki mogą być np. zmiany pourazowe mózgu, zapalenie opon mózgowych, nowotwory, pasożyty i zatrucia. Napady występujące podczas szczotkowania zębów pojawiają się przy czyszczeniu określonych rejonów jamy ustnej i mają postać drgań twarzy oraz silnego ślinienia się. (...)


Ostra papryka chroni przed nadwagą
PAP, tk

Jeden z podstawowych składników ostrej papryki - kapsaicyna, zwana alkaloidem pikantności, zapobiega rozwojowi komórek tłuszczowych i może pomagać w walce z nadwagą - ogłosili tajwańscy naukowcy z National Chung Hsing University. Badacze dowiedli, że ta niepozorna cząsteczka chemiczna potrafi skutecznie hamować przemianę niedojrzałych komórek tłuszczowych (preadipocytów) w komórki dorosłe (adipocyty). Dzięki temu obniża w organizmie poziom tkanki tłuszczowej. Jej działanie polega na dostarczaniu specyficznego sygnału biochemicznego do adipocytów. Komórki, które go otrzymują, wchodzą na drogę apoptozy. Kapsaicyna stymuluje również wydzielanie endorfin. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Piotr Domagała

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


 

Konferencja "Służby Zdrowia"

Koszyk prawdy?
Aleksandra Kurowska

- Koniec czerwca stanie się godziną prawdy. Społeczeństwo i politycy będą zmuszeni podjąć rozstrzygające decyzje, gdy ujrzą listę procedur z oceną ich skuteczności i kosztami. Po drugiej stronie będzie kwota, jaką co roku możemy na nie przeznaczyć - mówił minister Zbigniew Religa podczas debaty "Koszyk gwarantowanych świadczeń zdrowotnych - medycyna oparta na dowodach naukowych". Spotkanie zorganizowała redakcja "Służby Zdrowia"; wzięli w niej udział także m.in. szef NFZ Andrzej Sośnierz oraz kierownictwo i eksperci Agencji Oceny Technologii Medycznych. (...)


Konferencja "Służby Zdrowia" / Koszyk prawdy? / Aleksandra Kurowska
Dogonić Europę

Z dr n. med. Anną Szymańską-Chabowską, sekretarzem komitetu organizacyjnego Kongresu "Nadciśnienie tętnicze jako problem interdyscyplinarny" (Wrocław, 19-21 kwietnia), rozmawia Ewa Krupczyńska. (...)


IV sympozjum szkoleniowe lekarzy poz, rodzinnych, internistów i pediatrów w Łodzi pod patronatem "SZ"

Medycyna w pigułce
Lidia Klichowicz

Lekarze rodzinni są jedną z najaktywniejszych grup specjalistów pod względem podnoszenia swoich kwalifikacji. Robią to nie tylko z obowiązku, ale i osobistego przekonania oraz autentycznej potrzeby, o czym można się było przekonać podczas sympozjum, zorganizowanego już po raz czwarty przez Łódzki Oddział Wojewódzki Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Zakład Medycyny Rodzinnej i Medycyny Społeczności Lokalnych oraz I Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (...)


Kongres Top Medical Trends w Poznaniu pod patronatem "SZ"

Co lekarz rodzinny wiedzieć powinien
SIEL

W kalendarzu spotkań istotnych dla środowiska medycznego pojawiła się nowa impreza. Z myślą o lekarzach rodzinnych powołano w tym roku do życia Kongres Top Medical Trends. Możliwość spotkania z wybitnymi przedstawicielami wielu specjalności medycznych przyciągnęła do Poznania ponad 2 tys. lekarzy rodzinnych z całego kraju. Ideą kongresu było przedstawienie obowiązujących standardów i schematów diagnostycznych oraz terapeutycznych przez różne towarzystwa naukowe - zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W wielu przypadkach podczas wykładów zaprezentowano najnowsze osiągnięcia medycyny, omówione podczas światowych k (...)


Międzynarodowa debata pod patronatem "SZ"

Jak skutecznie leczyć cukrzycę typu 2
MM

Diabetologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowiska lekarskiego; co roku specjalizację z tej dziedziny uzyskuje 50-80 lekarzy, co pozwala mieć nadzieję, że za kilka lat chorzy na cukrzycę będą mieli zapewniony stały dostęp do specjalistycznej opieki. Docelowo - pacjenci z niepowikłaną cukrzycą typu 2 mają być prowadzeni przez lekarza poz, natomiast chorzy leczeni insuliną i z dodatkowymi problemami zdrowotnymi, powinni trafić pod opiekę diabetologa. O stanie polskiej diabetologii, kontrowersjach w leczeniu mieszankami insulinowymi oraz plusach i minusach leczenia skojarzonego dyskutowano 15 marca w Warszawie podczas międzynarodowej debaty poświęconej terapii cukrzycy typu 2, w której wzięło udział kilkuset diabetologów, internistów, endokrynologów i lekarzy rodzinnych z Polski i zagranicy. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot