„Służba Zdrowia” nr 76-79 z 9 października 2006 r.


archiwum 2006
Pieniądze albo życie
Aleksandra Gielewska

Żyjemy za długo i zbyt skwapliwie sięgamy po wszystko, co oferuje współczesna medycyna, by to nasze życie i zdrowie zachować lub przedłużyć. Jednocześnie - nie chcemy płacić lub dopłacać z własnej kieszeni za pomoc w chorobie czy stanie zagrożenia życia, tym bardziej że tak niewiele zarabiamy... Wydaje się, że służbozdrowotnej rzeczywistości nie da się już długo czarować obietnicami bez wyjęcia konkretnej, znaczącej kasy. Wszystko jedno - publicznej czy prywatnej. (...)


Pomoc do poprawki
Halina Pilonis

Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejną nowelizację ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zozów. Dzięki niej szpitale będą mogły się starać o prawie 400 mln zł, które nie zostały wykorzystane wcześniej. Wielu dyrektorów placówek twierdzi jednak, że zapisy ustawy o pomocy publicznej uniemożliwiają im skorzystanie z pomocy państwa. (...)


Różni właściciele - jeden cel
s.

Lekarz dyżurny w Urzędzie m.st. Warszawy będzie koordynował pracę nie tylko 10 szpitali miejskich, lecz także 9 placówek podległych ministrowi zdrowia. Stało się to możliwe dzięki podpisanemu w ratuszu porozumieniu przez p.o. prezydenta stolicy Kazimierza Marcinkiewicza i ministra zdrowia Zbigniewa Religę. Celem jest tu nie tylko poprawa organizacji transportu pacjentów przez pogotowie ratunkowe, ale także sprawniejsze kierowanie akcjami ratowniczymi w sytuacjach kryzysowych. (...)


Europejski portal zdrowia
Aleksandra Kurowska

Unia Europejska przygotowała dla Polaków internetowy serwis o zdrowiu w naszym rodzimym języku. Podczas jego premiery przedstawiciele Unii przekonywali, że nasz stan zdrowia to nie tylko problem polskiego rządu. - Polacy żyją o 7 lat krócej niż przeciętny mieszkaniec UE. Dzięki wymianie doświadczeń i profilaktyce chcemy wspólnie z wami zniwelować te różnice - mówił Robert Madelin, szef Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej. (...)


Podwyżki pod kontrolą
Aleksandra Kurowska

Wysokość podwyżek dla personelu medycznego będzie zależna od lokalizacji placówki, wysokości kontraktu z NFZ i struktury zatrudnienia - przyznał minister Zbigniew Religa. Jednak wszędzie podwyżki powinny oscylować w granicach 30 procent. Tam, gdzie dyrekcji placówki nie starczy na to pieniędzy, powinna wystąpić do szefa regionalnego NFZ o dodatkowe środki. (...)


Prezes bez mandatu
Halina Pilonis

Zdaniem posłanek PO Julii Pitery i Elżbiety Radziszewskiej, Andrzej Sośnierz powinien się był zrzec mandatu posła jeszcze przed powołaniem go na stanowisko szefa NFZ. Tymczasem dopiero 20 września marszałek Sejmu podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu A. Sośnierza z dniem 8 września. Sośnierz już po nominacji brał udział w plenarnych posiedzeniach Sejmu. Julia Pitera i Elżbieta Radziszewska zarzuciły prezesowi NFZ, że szukał możliwości prawnych do ominięcia przepisu, który nakazuje szefowi Funduszu złożenie mandatu poselskiego. (...)


Leki z Internetu
Halina Pilonis

Czy w Polsce będzie można sprzedawać leki przez Internet? O tym zadecydują posłowie w trakcie prac nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego. Póki co Główny Inspektor Farmaceutyczny wypowiedział wojnę e-aptekom. W Polsce istnieje już około 50 aptek internetowych, działających przy tradycyjnych aptekach. To prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. Ich sprzedaż sięgnęła w 2005 r. 100 mln zł. Oferują leki tańsze zwykle o kilkanaście procent niż tradycyjne apteki. (...)


Chorzy na SM bez pomocy
s.

Chorzy na stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex - SM) są pierwszą zrzeszoną grupą polskich pacjentów, którzy w walce o swoje prawa zwrócili się - poprzez European Multiple Platform o pomoc i interwencję do Parlamentu Europejskiego. Pośredniczy w tym polski poseł w PE, dr Dariusz Grabowski. Członkowie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego skarżą się, że od 1997 r., wraz z zaangażowanym w nich terapię środowiskiem lekarzy neurologów, walczą o wdrożenie Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM, dotychczas bez skutku. Polska pozostaje jedynym krajem w UE, w którym taki program, umożliwiający kompleksową i nowoczesną opiekę nad chorymi, nie został wdrożony. (...)


Medyczny Nobel 2006
PAP, tk

Amerykańscy uczeni Andrew Z. Fire i Craig C. Mello otrzymają tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, za odkrycie zjawiska interferencji RNA, które polega na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA. Komisja Noblowska podkreśliła w uzasadnieniu, że dzięki ich odkryciom poznano fundamentalny mechanizm kontroli przepływu informacji genetycznej. Zjawisko interferencji RNA występuje u roślin, zwierząt i ludzi. Jest ono częścią systemu regulacji aktywności genów oraz ochrony komórki przed niektórymi wirusami. (...)


GRYPA

Przekonać do szczepień
Tomasz Kobosz

Na grypę choruje rocznie na świecie 330-990 mln ludzi, umiera od 500 tys. do 1 mln. (...) Według prof. Lidii Brydak, kierownika Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Państwowym Zakładzie Higieny, niechęć Polaków do szczepień przeciw grypie wynika przede wszystkim z niewiedzy (grypa jest powszechnie mylona z przeziębieniami wywoływanymi przez inne wirusy), ale również z nieuzasadnionego lęku, podsycanego przez modne ostatnio "ruchy antyszczepionkowe". - Przekonywanie pacjentów do szczepienia jest etyczną powinnością lekarza - podkreśla prof. Brydak. (...)


 
Pierwsze koty za płoty
Andrzej Sośnierz

W pierwszym tygodniu mojej pracy w NFZ został mi przedłożony do podpisania wniosek do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na zakup 20 samochodów. Samochody w Funduszu mają już rzeczywiście znaczne przebiegi: od 300 do 400 tysięcy kilometrów. Wniosku jednak - mimo że uzasadniony - nie podpisałem. Wyobraziłem sobie, jaką radość miałyby media zawiadamiając, że jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa NFZ był wniosek o zakup nowych samochodów, a obok - niby przypadkiem - byłby artykuł, że właśnie zabrakło pieniędzy na sfinansowanie jakiejś drogiej terapii dla ciężko chorego dziecka. Oj, niezły byłby festiwal! (...)


/ Pierwsze koty za płoty / Andrzej Sośnierz

PANOPTICUM

Prozdrowotna ciężarówka
Marek Wójtowicz

W ostatnią sobotę wyjechałem o świcie z Lublina do Niepołomic k. Krakowa na doroczną konferencję poświęconą podsumowaniu zmian na rynku zdrowotnym po 1999 r. Jadąc wzdłuż Wisły drogą nr 777 wpadłem w gęstą, mleczną mgłę i tak jechałem przez kolejne 100 km. Przyblokowała mnie stareńka ciężarówka-wywrotka, wyrzucająca od tylca kłęby czarnych spalin. Z początku szlag mnie trafiał, że wlokę się w smrodzie 40 km/h, ale widząc kilku straceńców wyprzedzających w tym mleku za jednym zamachem i mnie, i ciężarówkę, poczułem się nagle bezpiecznie. (...)


TYLKO FAKTY

RUM na start
Marek Nowicki

Każdy Polak dostanie kartę procesorową. Były minister zdrowia Mariusz Łapiński też. Z limitowanej serii; z kwiatkiem i dedykacją. Od Andrzeja Sośnierza. Na karcie, podobnej do tej śląskiej działającej od 5 lat w ramach systemu START, będzie można zapisać niemal wszystko. Imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, grupę krwi, odcisk palca i elektroniczny podpis. Karta ma być jednocześnie dowodem ubezpieczenia w kraju i za granicą. Z czasem być może będzie także pełnić funkcję recepty. Zamiast papieru podamy w aptece naszą kartę. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Morderstwo
Janina Banachowska

Trup, wyciągnięty już z rzeczki, nie sprawiał wrażenia, że samowolnie topił się w wodzie poniżej uszu. Jeżeli już, to raczej został przytrzymany twarzą w wodzie po uprzedniej utracie przytomności. I rzeczywiście, miał na potylicy ranę od jakiegoś cięższego narzędzia lub kamienia. Potem, już nieprzytomnego, wrzucono do rzeczki. (...) Chętnych do uciszenia Marianka, bo tak miał na imię, mogło być wielu. Marianek, wiejski debil, odznaczał się dużą siłą i zupełnym brakiem rozeznania, co wolno, a czego nie. Chodził po wsi i gwałcił kobiety, ze swoją matką włącznie. (...)


Z Robertem Sapą, rzecznikiem Porozumienia Zielonogórskiego, rozmawia Halina Pilonis

Startujemy!

PZ namawia swoich członków, aby startowali w wyborach samorządowych. Dlaczego?
- Jest bardzo mała reprezentacja lekarzy w samorządach lokalnych, tymczasem cieszą się oni dużym zaufaniem społecznym. Około 75% społeczeństwa ufa lekarzom. Nie należy więc tego zaufania konserwować, ale wszechstronnie służyć społeczeństwu. Poza tym - lekarz rodzinny zna nie tylko problemy zdrowotne swoich pacjentów, ale wie niemal o wszystkim, co im doskwiera. To zresztą koresponduje z holistyczną koncepcją medycyny rodzinnej. (...)


Pieniądze na sztuczne serce
Jan Sarna / Grzegorz Luboiński

Rząd ma dać 30 mln zł z budżetu na budowę sztucznego serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii założonej przez prof. Zbigniewa Religę. Fundacja już raz dostała pieniądze na wszczepiane, sztuczne serce. Był to grant z Komitetu Badań Naukowych - 745 tysięcy złotych na trzy lata. Wtedy zapowiadano, że proteza serca będzie gotowa w ciągu pięciu lat. Jednak pieniędzy było za mało. (...)


Ślepe kryteria, czyli co z tą siecią?
Tomasz Sienkiewicz

W mediach nasila się kampania informacyjna Ministerstwa Zdrowia na temat mającej wkrótce powstać krajowej sieci szpitali. Niestety, polityka informacyjna resortu wywołuje wiele zamieszania, jej cechą jest brak wielu istotnych, jednoznacznych i konkretnych informacji. O krajowej sieci szpitali minister Zbigniew Religa wypowiada się publicznie już od wiosny br. W trakcie swego pierwszego wystąpienia w tzw. terenie, w marcu br. na spotkaniu z samorządowcami skupionymi w Śląskim Związku Gmin i Powiatów stwierdził, iż trzeba się liczyć z tym, że część szpitali na Śląsku na pewno zostanie zlikwidowana. (...)


Jak łączyć, żeby nie stracić?
Izabela Klisowska

Przepisy ustawy z 14 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nasuwają wątpliwości co do zakresu wpływu decyzji o połączeniu samodzielnych publicznych zakładów na możliwość utrzymania przez nie dofinansowania z unijnych funduszy strukturalnych. Zgodnie z art. 43h ust. 1 ustawy o zozach, połączenie się spzozów może być dokonane poprzez przeniesienie mienia co najmniej jednego spzozu (przejmowanego) do innego spzozu (przejmującego), lub utworzenie nowego, powstałego z co najmniej 2 łączących się spzozów. (...)


Z Dariuszem Wasilewskim rozmawia Piotr Bordo

O zdrowy system

Obecny system finansowania świadczeń, oparty na koncepcji "bezpłatnej służby zdrowia", czyli finansowanej wyłącznie ze środków publicznych, zakonserwował w dużym stopniu socjalistyczną organizację udzielania świadczeń i utrwalił wszystkie jej problemy, tj. niewydolność, kolejki, łapówki, marnotrawstwo, upolitycznienie przy obsadzaniu stanowisk... Uwolnili się jedynie lekarze rodzinni, dlatego z taką determinacją walczą o swoje. (...)


FUNDUSZE STRUKTURALNE

Regionalny Powrót Obietnic? (2)
Agata Górka, Mateusz Górka

Szybkimi krokami nadchodzi czas wnioskowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Pomysłów na wnioski jest wiele - przekonali się o tym nie tylko pracownicy urzędów marszałkowskich, przeprowadzający tzw. konsultacje społeczne zaproponowanych wersji RPO, ale także pracownicy wszelkiego typu instytucji wspomagających wnioskowanie lub pomagających w interpretacji zapisów programowych. Znamienne, że tym razem nikt nie mówi już o trudnościach związanych z przekonaniem potencjalnych beneficjentów do wnioskowania, a każde z województw walczy o jak najlepszy podział unijnych pieniędzy. (...)


Czy ktoś chce nas oszukać?
Krzysztof Bukiel

Z politykami jest tak, że jeśli godzą się na jakieś ustępstwa pod wpływem niepokojów społecznych, przy pierwszej okazji starają się potem wykręcić od przyjętych zobowiązań. Taką sytuację możemy mieć teraz, przy okazji tzw. podwyżki 30%. Zgodnie z zapowiedziami rządzących, pieniądze na podwyżki miały pochodzić z odpowiedniego podwyższenia ceny świadczeń kontraktowanych przez NFZ. Wzrost miał być taki, aby pozwolił sfinansować wzrost kosztów pracy o 30%. Dzięki temu byłyby podwyżki wynagrodzeń i nie zniszczono by systemu finansowania świadczeń. Wzrost ceny usług miałby i ten walor, że stanowiłby jakąś gwarancję utrzymania zwiększonego finansowania opieki zdrowotnej w przyszłych latach, bo trudno sobie wyobrazić, aby NFZ obniżał ceny świadczeń, gdy w powszechnej opinii są one i tak zaniżone. (...)


Troglodyci w Taplarach
Ryszard Kijak

Czy polski lekarz może zarabiać 3 tysiące euro miesięcznie, pracując w zawodzie, nie znając języka obcego i nie rozstając się z rodziną, przyjaciółmi, a nawet swoimi wrogami? Lekarzom z niektórych województw wydaje się to niemożliwe. Bzdura. Takie eldorado istnieje, i nie trzeba go daleko szukać. Wystarczy pojechać do Olsztyna i zatrudnić się np. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, albo Woj. Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. (...)


Z DROGI...

O niczym
Andrzej Musiałowicz

Przypomnienia redakcji o terminie złożenia kolejnego felietonu zazwyczaj wywołują u mnie niepokój, bo przychodzą w ostatniej chwili. Tym razem było dokładnie tak samo, a dodatkowego stresu dostarczyła świadomość: nie ma o czym pisać! Wszystko już było! Marnotrawienie pieniędzy publicznych - proszę bardzo. Celowane zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, aby każdy Wielce Szanowny Pan Profesor miał do swojej dyspozycji nową zabawkę - nie skończyły się. Fajerwerki pomysłów mają się w najlepsze. Za ile lat dowiemy się, że zakup 5 PET-ów dla 38-milionowej populacji nie był szczególnie racjonalnym wydatkiem? (...)


OKIEM DYREKTORA

Plusy i minusy
Janusz Atłachowicz

Nowy prezes NFZ błyskawicznie zmienił zarządzenie swojego poprzednika, które dotyczyło zasad przekazywania środków na podwyżkę wynagrodzeń w zakładach opieki zdrowotnej. Tym razem środki na wzrost wynagrodzeń nie są uzależnione od realizacji kontraktu w IV kwartale 2006 r. I to jest plus dla zozów. Niezależnie od tego, czy zoz kontrakt przekroczy, czy go nie zrealizuje, środki na podwyżkę wynagrodzeń dostanie. Są one bowiem uzależnione tylko i wyłącznie od wartości kontraktu według stanu na 30 czerwca 2006 r. i współczynnika określającego udział kosztów pracy w danym kontrakcie. (...)


Nie wylewać dziecka z kąpielą
Bożena Ciosek

Dużo się ostatnio dzieje na naszej scenie politycznej. Chcemy, czy nie - wpływa to na funkcjonowanie szpitali i firm farmaceutycznych, angażując w rozgrywki polityczne środowisko medyczne. Z dnia na dzień tracimy nadzieję na ustabilizowanie jasnych reguł gry, w których nie będzie miejsca na domniemanie winy i działania sprzeczne z prawem, a przepisy, sformułowane zostaną w klarowny sposób, aby w ferworze walki z korupcją nie wylać dziecka z kąpielą. A taka, niestety, szykuje nam się nowelizacja szeroko pojętego Prawa farmaceutycznego. (...)


Wbrew woli chorego
Krzysztof Maśliński

Choroby psychiczne należą do schorzeń, które w sposób szczególny dotykają nie tylko samych chorych, lecz także ich rodziny. Nic dziwnego, że nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy bliscy pacjenta - korzystając z jego hospitalizacji z przyczyn somatycznych - szukają pomocy u lekarzy innych specjalności, zadając pytanie o możliwość przymusowego przyjęcia ich krewnego do oddziału psychiatrycznego. Co można im poradzić - jeśli stwierdzi się, iż ich starania rzeczywiście mają realne podstawy? (...)


Sztuczne serce
Witold Ponikło

Pierwsza operacja przeszczepienia serca miała miejsce w Republice Południowej Afryki w grudniu 1967 r. Przeprowadził ją Christian Barnard, przedłużając życie pacjenta o nazwisku Washkansky o 18 dni1. Pomimo że Barnard potraktował tę operację jako rutynową2, a sukces nowatorskiej technologii był - z ludzkiego punktu widzenia - umiarkowany3, to pierwszy przeszczep serca na trwale zapisał się jako wydarzenie w historii medycyny. Dokonał się jednocześnie istotny przełom mentalny. Serce przestało być postrzegane jako siedlisko uczuć oraz emocji i powróciło do swojej fizjologicznej funkcji - pompy. (...)


INTERNA

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
Donata Kurpas

Najczęściej ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego (ozpż) jest konsekwencją kamicy żółciowej, jednego z najpowszechniejszych schorzeń jamy brzusznej. W USA kamica żółciowa występuje u 20% osób powyżej 65. r.ż. Na podstawie badań epidemiologicznych wykonanych w Polsce stwierdzono, że na kamicę pęcherzyka żółciowego choruje w naszym kraju od kilku do kilkunastu procent populacji. (...)


ONKOLOGIA

Rak piersi - problem kliniczny i społeczny (1)
Maria Górnaś

Tylko 5-10% przypadków raka piersi powstaje na skutek mutacji dziedziczonych. Większość rozpoznawanych raków piersi powstaje bez związku z rzeczywistym procesem dziedziczenia, a do ww. przyczyn transformacji nowotworowej dochodzi pod wpływem różnych, nie do końca jeszcze poznanych, czynników fizycznych i chemicznych. Rak piersi częściej dotyka kobiety w krajach wysoko rozwiniętych. Pod względem liczby zachorowań to kryterium spełnia także Polska. (...)


KARDIOLOGIA

Ostre zespoły wieńcowe (2)
Jakub Drozd

Postępowanie lecznicze z chorymi z ostrym zespołem wieńcowym można podzielić na kilka etapów. Są to: opieka przedszpitalna, mająca na celu szybką diagnozę i ocenę ryzyka powikłań oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych; leczenie w oddziale intensywnej opieki kardiologicznej, mające na celu jak najszybsze rozpoczęcie leczenia reperfuzyjnego i walkę z powikłaniami; opieka na oddziale kardiologicznym z wczesną rehabilitacją; leczenie poszpitalne, czyli ocena ryzyka nawrotu choroby i profilaktyka wtórna. (...)


PSYCHIATRIA

Uzależnienie od benzodiazepin (1)
Roma Kornet

Benzodiazepiny (BDZ) są lekami bardzo chętnie stosowanymi przez lekarzy wszystkich dziedzin medycyny, zwłaszcza przez lekarzy poz. Dzieje się tak ze względu na ich wielokierunkowy mechanizm działania. Niestety, niekontrolowane lub przewlekłe stosowanie BDZ prowadzi do uzależnienia. Zastanówmy się zatem, jak, nie rezygnując z terapii BDZ, zapobiegać powstaniu uzależnienia, a także - jak postępować z pacjentem już uzależnionym. (...)


Alergeny rekombinowane w leczeniu chorób alergicznych

Skuteczna i bezpieczna szczepionka
Ewa Krupczyńska

W Klinice Chorób Wewnętrznych i Alergologii AM we Wrocławiu po raz pierwszy na świecie skutecznie odczulono osoby uczulone na pyłki traw za pomocą nowej szczepionki zawierającej alergeny rekombinowane. U większości z nich ustąpiły objawy pyłkowicy, nie zaobserwowano poważniejszych działań niepożądanych. To pierwszy pozytywny wynik na świecie w zastosowaniu alergenów rekombinowanych w leczeniu chorób alergicznych. Wcześniejsze próby z zastosowaniem alergenu rekombinowanego pyłku brzozy, prowadzone w Austrii i Szwecji, nie wykazały istotnej skuteczności klinicznej. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


XVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Inwestujmy w zdrowie
Marcin Mikos

Na tegorocznym, XVI Forum Ekonomicznym w Krynicy sporo miejsca poświęcono problemom ochrony zdrowia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Głównym organizatorem konferencji był krakowski Instytut Zdrowia Publicznego. Problemy zdrowotne mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej były tematem debaty z udziałem prof. Stanisławy Golinowskiej, prof. Andrzeja Pająka z IZP, dr. Domanstasa Jasilionisa z Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka z Niemiec oraz prof. Iana Philipsa, doradcy ds. zdrowia premiera Wielkiej Brytanii. (...)


X Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Ryzyko zawału serca
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Podczas X Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który 21-23 września odbył się w Trójmieście, po raz pierwszy zaprezentowano "Kartę ryzyka wieńcowego". - To kolejna wersja tablic Score, opracowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne - mówi prof. Andrzej Rynkiewicz, prezes elekt PTK. Do tej pory obowiązywały dwie wersje tablic: dla krajów niskiego ryzyka i dla krajów wysokiego ryzyka, do których zaliczana jest Polska. Trzecia, najnowsza wersja tablic Score, nad którą w pocie czoła pracowali od dłuższego czasu eksperci PTK, uwzględnia czynniki ryzyka charakterystyczne dla Polski. (...)


Jubileuszowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Lekarz rodzinny przyjacielem pacjenta
GM

Na trzy dni września (15-17) Warszawa stała się stolicą medycyny rodzinnej. Blisko 1650 uczestników V Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej mogło przebierać w bogatym programie naukowym: 165 wykładów podczas równolegle prowadzonych sesji, liczne warsztaty, sesje plakatowe prezentacje firm. Zakres merytoryczny zjazdu był bardzo szeroki; obejmował zarówno problemy podstawowych dziedzin medycyny: kardiologia, gastroenterologia, endokrynologia, chirurgia, neurologia, psychiatria, onkologia, pediatria, urologia, reumatologia, jak i problematykę zdrowego stylu życia, opieki nad pacjentem przewlekle chorym, kształcenia, wreszcie - roli Internetu w praktyce LR. (...)


VII Krakowskie Dni Dializoterapii

Lekcja wielkopolska
Halina Kleszcz

Ogólnopolskie spotkanie specjalistów dializoterapii (8-9 września) cechowało dążenie do zintegrowania leczenia nerkozastępczego z innymi nurtami medycyny: nefrodiabetologią, nefrokardiologią, bo te dziedziny się zazębiają i wymagają ścisłej współpracy. Konsensus uzyskany z transplantologami brzmi: przeszczep nerki powinien wyprzedzać podjęcie dializy. Zgłaszanie do przeszczepu osób dializowanych od 5-10 lat można uznać za nieporozumienie. Dializa otrzewnowa, mniej inwazyjna od hemodializy, powinna być terapią pierwszego rzutu, sprzyja bowiem przedłużeniu resztkowej funkcji nerek. Jest metodą z wyboru u dzieci, studentów, osób aktywnych zawodowo, bo może odbywać się podczas snu. (...)


HOMEOPATIA

Krótka pamięć wody
Marek Kosmulski

Zwolennicy homeopatii mówią o pamięci wody nie precyzując, co dokładnie mają na myśli. To bardzo sprytny wybieg. Ich rozmówcy nie znając się na fizyce wolą przytaknąć, niż zdradzić się ze swoją ignorancją (patrz: J. Ch. Andersen, Nowe szaty cesarza). Fizyk też jest w kłopocie. Trudno polemizować z tezą, która nie ma nawet pozorów prawdopodobieństwa. A gdyby próbował wyjaśniać od podstaw, na czym polegają wzajemne oddziaływania pomiędzy molekułami, to homeopaci mają gotową odpowiedź, że przecież pamięć wody to coś zupełnie innego. Dla lepszego efektu powołają się jeszcze na jakąś pseudonaukową publikację i znowu mają ostatnie słowo w dyskusji. (...)


HOMEOPATIA

Praktyka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach
Andrzej Gregosiewicz

Nigdy i nigdzie nie spotkałem ani jednej logicznie udokumentowanej i zrozumiale przedstawionej argumentacji na rzecz poprawności teorii homeopatii. Toteż łączenie słowa homeopatia z pojęciem EVIDENCE BASED MEDICINE (EBM) - medycyna oparta na dowodach - jest oczywistym nadużyciem. W Polsce coraz częściej używa się zresztą skrótu POWAP (praktyka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach). (...) (...)


Komplikatorzy
Wiesław Wiktor Jędrzejczak

Myślę, że nawet luźna formuła felietonu nie upoważnia Pana dr. Sośnierza do gołosłownego zestawiania opinii konsultantów krajowych z sufitem i domagam się od Autora przeprosin. Kwestionowane przeze mnie zdanie jest zawarte w felietonie "Komplikatorzy" ("SZ" nr 68-71 z 11 września br.) i brzmi: Wysokiej klasy fachowcy stworzyli też punktowy system wyceny świadczeń medycznych, przy którego tworzeniu sięgano do niezwykle cennego źródła, jakim jest "sufit" oraz "opinia konsultanta". Zdanie to jest w ogóle niepoprawne po polsku, gdyż po słowie "źródło" w liczbie pojedynczej powinno być sufit albo opinia konsultanta, co byłoby jeszcze gorsze, a nie sufit oraz opinia konsultanta (wtedy powinna być liczba mnoga). (...)


Janina Dziukowa i Ewa Wesołowska

Mammografia w diagnostyce raka sutka

Książka pod redakcją Janiny Dziukowej i Ewy Wesołowskiej to usystematyzowany przegląd metod diagnostycznych w raku sutka, uwzględniający również problemy patogenezy i metod leczenia tego nowotworu. Postęp w technice badań obrazowych oraz badania przesiewowe umożliwiają wykrycie raka sutka w okresie niemym klinicznie. Podstawową metodą skryningu jest mammografia rentgenowska, pomocne są algorytmy postępowania diagnostycznego w celu ostatecznej weryfikacji niewielkich zmian znalezionych w obrazie mammograficznym. (...)


Anna Falanga, Ajay K. Kakkar, Gilles Lugassy, Frederick R. Rickles

Zakrzepica a nowotwory

Pozycja adresowana do lekarzy ogólnych, internistów, onkologów, hematologów i wszystkich lekarzy zaangażowanych w leczenie chorych na nowotwory. Autorzy publikacji są uznanymi specjalistami w swoich dziedzinach, prowadzili zakrojone na szeroką skalę próby kliniczne dotyczące problemów onkologicznych i zakrzepicy. Toteż książka prezentuje aktualny przegląd wiedzy na temat zakrzepicy związanej z nowotworami, jej patogenezy, cech klinicznych, sposobów zapobiegania i leczenia. (...)


Patomorfologia na szóstkę
s.

W tradycyjnych pracowniach patomorfologii tkanki przygotowywane są w manualnym procesie technologicznym, a dane pacjenta widnieją na przyklejonym plastrze. W laboratoriach patomorfologicznych, w przeciwieństwie do analitycznych, do dziś nie obowiązują w Polsce jednolite kanony, standardy i procedury. Takiej praktyce zdecydowanie przeciwstawił się Zakład Opieki Zdrowotnej OLYMPUS CONSILIO w Łodzi. Proponuje, przede wszystkim szpitalom, wykonywanie wszystkich badań histologicznych i cytologicznych, w pełnym zakresie, w warunkach i na zasadach XXI wieku. (...)


Osteoporoza

"Służba Zdrowia" oraz ośrodek Medyczne Szkolenia Podyplomowe PAKT zapraszają naszych Czytelników do sprawdzenia swojej wiedzy na temat osteoporozy. (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot