„Służba Zdrowia” nr 59-63 z 7 sierpnia 2006 r.


archiwum 2006
Zanikający zawód
Maria Domagała

Pielęgniarki i położne to najliczniejsza grupa pracowników medycznych na świecie. W Polsce zarejestrowanych jest 255 tys. pielęgniarek i 31 tys. położnych, jednak blisko 10% z nich nie pracuje w zawodzie. Z prognoz rządowych wynika, że za 4 lata niedobór personelu pielęgniarskiego w Polsce przekroczy 60 tys. Co jest tego przyczyną? Wzbierający strumień emigracji to jedno, ale większe znaczenie odgrywają inne czynniki. Najistotniejszy jest dramatyczny spadek liczby absolwentów szkół medycznych: od początku 2000 r. opuszcza je rocznie kilkakrotnie mniej pielęgniarek i położnych niż w latach 90. i wcześniej. (...)


Przyszłość to pielęgniarstwo domowe
Elżbieta Buczkowska

W naszym kraju panuje nadal archaiczny sposób widzenia i traktowania zawodu pielęgniarskiego. Współczesne, nowoczesne pielęgniarstwo oparte jest nie tylko na nowym systemie kształcenia, u nas już wdrożonym, ale też na innym zakresie kompetencji zawodowych. Tymczasem w Polsce wszyscy - i społeczeństwo, i rządzący - traktują wciąż zawód pielęgniarki jako pomocniczy, co powoduje, że nie jest on postrzegany jako autonomiczny, samodzielny i niezależny. Gloryfikuje się stale medycynę naprawczą, natomiast nie zwraca uwagi na sferę promocji i profilaktyki. (...)


Bezmyślnie zlikwidowane szkolnictwo
Maria Brzezińska

Mało kto zdaje sobie sprawę ze skutków zniszczenia w Polsce systemu kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych. Zanim zaczęto likwidować kształcenie na poziomie szkoły średniej - liceum medycznego i szkoły pomaturalnej - należało zastanowić się, ile potrzebnych będzie w Polsce pielęgniarek, jakie możliwości kształcenia w tym zawodzie będą miały wyższe uczelnie i ilu będzie potrzebnych nauczycieli akademickich do spełnienia wszystkich wymogów wynikających z tych zmian. Dziś okazuje się, że np. na Śląsku jest tylko jedna państwowa uczelnia kształcąca w tym zawodzie, która przyjmuje 100-150 kandydatów do zawodu rocznie, natomiast potrzeby województwa są przynajmniej dziesięciokrotnie większe. (...)


Wybiegłyśmy do przodu
Grażyna Wójcik

W ostatnich latach w polskim pielęgniarstwie dokonały się ogromne zmiany. Zbudowano podstawy prawne dla funkcjonowania zawodu, które odpowiadają standardom krajów wysoko rozwiniętych, umocniła się korporacja, gruntownie przebudowano system kształcenia. Środowisko pielęgniarek i położnych poniosło ogromne koszty transformacji. Przygotowywało się do nowych uwarunkowań i zadań z determinacją. Jednak intensywnemu procesowi zmian w zawodzie nie towarzyszyły przeobrażenia w otoczeniu systemowym. Sektor zdrowotny nie jest w ogóle przygotowany do adaptacji nowej postaci i jakości pielęgniarstwa. (...)


Będzie pięknie
Aleksandra Gielewska

Po wakacjach mają ruszyć prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o ratownictwie medycznym. Od pierwszej, marcowej wersji do czerwcowej, przyjętej przez Radę Ministrów, projekt przeszedł ewolucję, która niekoniecznie wyszła mu na dobre (jest teraz bardziej zachowawczy). Co gorsza - prace nad przyszłorocznym budżetem państwa mogą mu bardziej zaszkodzić. Wprawdzie minister Religa powtarza, że na ratownictwo i podwyżki w służbie zdrowia pieniędzy na pewno nie zabraknie, ale jeszcze niedawno przekonywał, że budżet zwiększy podstawę wymiaru składki za tych, za których ją płaci, a dziś tej pewności już nie ma. (...)


Podwyżki u prezydenta
hp

Sejm przyjął 22 lipca poprawki Senatu do ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń. Senat zdecydował, że wysokość środków na podwyżki ma być ustalana na podstawie umów z NFZ na dzień 30 czerwca 2006 r. Nie dotyczy to zakładów poz, dla których podwyżki będą ustalane na podstawie umów z 2005 r. (...)


Walwuloplastyka dla zagrożonych
SIEL

Po niemal rocznych przygotowaniach prof. Tomasz Siminiak ze Szpitala Rehabilitacyjno-Kardiologicznego w Kowanówku koło Poznania przeprowadził pierwszy w Polsce, a drugi na świecie zabieg naprawy zastawki mitralnej serca bez otwierania klatki piersiowej. Pół roku temu pierwszy zabieg walwuloplastyki wykonali specjaliści z Hamburga. Dotąd zastawki serca, które na skutek przebytych zawałów lub innych schorzeń, nie mogły wypełniać prawidłowo swoich funkcji, trzeba było operować na otwartym sercu. Przeprowadzona w Kowanówku walwuloplastyka jest metodą nieinwazyjną. Dostęp do serca umożliwiają specjalne cewniki, wprowadzane przez żyłę szyjną. (...)


Śmierć na dyżurze
MM

Prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci 83-letniego pacjenta Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu. Niewykluczone, że przyczyną zgonu był błąd anestezjologa, który znieczulał pacjenta do operacji. Lekarz ma specjalizację z anestezjologii, jednak przez ostatnie kilka lat nie pracował na sali operacyjnej, lecz w pogotowiu ratunkowym. W dniu, kiedy zmarł 83-latek, pełnił pierwszy dyżur w szpitalu po 5-letniej przerwie. (...)


Operacja bez prądu
EK

W dramatycznych warunkach przebiegała 17 lipca operacja w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie u 74-letniego pacjenta z poważnymi obrażeniami głowy. Gdy zabieg trwał już ponad godzinę, nagle ok. 22.30 w całym szpitalu, w tym na sali operacyjnej, zgasło światło. Zasilania nie było przez 18 minut. Lekarze w ciemnościach walczyli o życie pacjenta, niestety nie udało się go uratować. (...)


Szanujcie klientów!
S.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w trakcie kontroli przeprowadzonej w 280 nzozach działających w formie spółek prawa handlowego, wykrył, że tylko 15% z nich zawiera z klientami umowy na piśmie. Uznał to za niepokojące, gdyż brak kontraktu w formie pisemnej znacznie utrudnia dochodzenie roszczeń w przypadku nienależycie wykonanej usługi. Zarazem w 17 spośród 43 placówek, które takie kontrakty zawarły, stwierdzono liczne nieprawidłowości. (...)


Dyrektor NFZ podał się do dymisji
EK

Andrzej Woźny zrezygnował 17 lipca z pełnienia funkcji dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, którym kierował przez prawie 4 lata. Twierdzi, że nie jest to nagła decyzja; przygotowywał się do niej od marca, a z jej podjęciem zwlekał do czasu zakończenia podpisywania kontraktów i ukończenia prac nad nowym systemem komputerowym dolnośląskiego NFZ. Zapewnił, że na decyzję o jego rezygnacji nie wpłynęły jakiekolwiek naciski polityczne, ani ostatnie protesty w służbie zdrowia powiatu kłodzkiego. (...)


Endoproteza stawu skokowego spełniła oczekiwania

"Mobility" działa
Jolanta Sielska

Ortopedzi ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu wszczepili pierwszą w Polsce endoprotezę stawu skokowego "Mobility". Zabieg sfinansował NFZ. Pacjentka, Helena Galimska z Myśliborza, trafiła do dr. Jędrzeja Lewandowskiego, zastępcy ordynatora Oddziału Ortopedii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, 20 lat po złamaniu nasady kości piszczelowej. - Leczenie trwało pół roku - wspomina. - Po wyciągnięciu śrub mogłam normalnie chodzić, pracowałam. Jednak 5 lat temu pojawił się ból. Zwyrodnienie postępowało, chodziłam coraz mniej, aż zostałam niemal unieruchomiona. (...)


Outsourcing w praktyce
Marek Wójtowicz

Programy restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej powinny dokładnie za 12 miesięcy zakończyć się dodatnim bilansem kosztów i przychodów oraz zaspokojeniem roszczeń pracowniczych z tytułu ustawy "lex 203". Tylko pod tymi dwoma warunkami ma zostać umorzona w połowie, w dwóch trzecich, a być może nawet w całości pożyczka restrukturyzacyjna udzielona spzozom przez BGK w 2005 r. (...)


VOX EX SILESIA

Niewygodne tematy
Andrzej Sośnierz

Patologie drążące służbę zdrowia to temat rzeka eksploatowany dla najróżniejszych potrzeb i przedstawiany w najróżniejszy sposób. Co rusz ktoś problem wyolbrzymia, innym razem pomija lub go nie dostrzega. Ale jeśli z jakichś przyczyn trzeba "przyłożyć" służbie zdrowia, to bez problemu znajdują się przypadki skandalicznego uzależniania pomocy lekarskiej od wcześniejszego wręczenia gratyfikacji. Jeśli "kolega" chce wysadzić "kolegę" ze stołka, korzysta z całego arsenału haków, które zdołał na niego zebrać. (...)


TYLKO FAKTY

Dzieci nie jedzą śmieci
Marek Nowicki

"New England Journal of Medicine", powołując się na amerykański Narodowy Instytut Medyczny, opublikował wstrząsający raport na temat stanu zdrowia dzieci w Stanach Zjednoczonych. 16 procent z nich jest otyłych! W ciągu trzydziestu lat liczba ta wzrosła czterokrotnie. Przyczyny są oczywiście złożone, ale jedną z głównych, na jaką wskazują naukowcy, jest nachalna, w USA prawie niczym nieskrępowana, reklama produktów żywnościowych. Przede wszystkim tych określanych pogardliwym mianem "junk food", czyli śmieciowego jedzenia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Nareszcie lato
Janina Banachowska

Z tym pacjentem mam co roku ten sam problem. Na miedzy przy jego kawałku pola mają gniazdo osy. Są tam co roku. I co roku gospodarz, kosząc trawę, narusza ich gniazdo i co roku zostaje użądlony przez kilka os broniących swojego domu. Co roku mu mówię, żeby zostawił ten kawałeczek miedzy nieskoszony i co roku chłop kosi, a ja jadę na ratunek. Zabrałam wapno i hydrocortison i pojechałam. Chłop siedział pod brzozą, całą twarz miał spuchniętą, na szczęście nie miał duszności. (...)


Mizeria ze śmietaną
Konrad Pszczołowski

W tym roku sezon letni przeszedł moje oczekiwania. Myślałem, że po fali protestów lekarzy i pielęgniarek nastąpi spokój wakacyjny i można będzie odpocząć, czytając o tajemniczych kręgach w zbożu, sektach, egzorcystach, teleportacji, gronkowcach odgryzających komuś nogę i innych ekscytujących, ale bardzo prawdziwych zdarzeniach i zjawiskach. A tu - zamiast pojedynczych smacznych ogóreczków - istna lawina posiekanej mizerii. Co dzień nawał wiadomości. Wszystkie elektryzujące i dające do myślenia. Człowiek by tylko wycinał i wieszał, ale nie ma czasu ani miejsca, bo zaraz pojawia się nowa perełka. (...)


Kij bez marchewki
Marek Derkacz

Dotychczas w dialogu z lekarzami stosowano głównie metodę "kija i marchewki". Pojawiła się jednak grupa posłów - lekarzy (sic!), którzy w stosunku do młodszych kolegów postanowili przetestować metodę "kija bez marchewki": wyjedź z Polski, a my ci dopiero pokażemy! (...)


Z DROGI...

Gorączka
Andrzej Musiałowicz

Fala męczących upałów zbiegła się z ostatnimi, przedwakacyjnymi podrygami parlamentu. Sale w Sejmie są w większości klimatyzowane, ale przy takich temperaturach nawet klimatyzacja nie daje ulgi. Tropikalna aura plus rozgrzane politycznymi emocjami głowy nie wróżą nam dobrze - stanowione w takich warunkach prawo może wywołać katastrofalne skutki. A tu leczyć z udarów nie ma komu, bo część pracowników zakładów opieki zdrowotnej na urlopach, część strajkuje, liczni wyjechali za granicę albo pakują walizki, reszta czeka na efekty ostatniego wykwitu - ustawy o podwyżkach. (...)


OKIEM DYREKTORA

Smutny temat
Janusz Atłachowicz

Nie wszystkich pacjentów, którzy trafiają do szpitali, udaje się wyleczyć, mimo że współczesna medycyna naprawdę czyni cuda w porównaniu z okresem sprzed kilku choćby lat. Część niestety umiera w szpitalu. I tu pojawia się problem. Teoretycznie, po zgonie pacjenta, ustaje proces leczenia i dalsze postępowanie ze zwłokami nie jest już świadczeniem zdrowotnym. Nie jest też ono zresztą wymienione w katalogu świadczeń, który tworzy płatnik - NFZ. (...)


Wakacje
Anna Gielewska, Halina Pilonis

W sierpniu na Miodowej i Wiejskiej ciszej i spokojniej, wielu polityków spędza czas na mniej lub bardziej zasłużonych urlopach. Jak planują je spędzić nasi decydenci i posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia? Jakie są ich wymarzone wakacje? (...)


Terapeutyczne zastosowanie polimerów PSA i mPEG

Leki proteinowe i peptydowe
Mariusz Kielar, Ewa Trębacz

Dynamika postępu nauk biomedycznych oraz rosnąca liczba spektakularnych osiągnięć różnych dziedzin nauki i techniki w coraz większym stopniu rewolucjonizują wiele dziedzin naszego życia. W skali globalnej konsekwencje zachodzących obecnie zmian są jednak o wiele bardziej długofalowe, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do reorientacji trendów demograficznych, epidemiologicznych i ekonomicznych współczesnego świata. To oznacza także nową rzeczywistość w rozwoju sektora farmaceutycznego, stanowiącego dla większości krajów rozwiniętych kluczową branżę przemysłu. (...)


Z Bożeną Osińską, dyrektorem szpitala w Nowej Soli, rozmawia Halina Pilonis

Recepta na długi

Czy czeka Pani na dodatkowe pieniądze z NFZ, związane z ustawą o zwiększeniu wynagrodzeń w ochronie zdrowia? - Nie czekam, ja podwyżki wypłacam. W szpitalu w Nowej Soli nie było strajków i protestów płacowych. Nie oczekujemy też szczególnych regulacji ustawowych, bo takie już są - mam na myśli ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. W tym roku zwiększyliśmy pensje o kilka procent. Mam nadzieję, że pod koniec roku znowu wzrosną. W 2005 r. średnia płaca w naszym szpitalu wynosiła 2100 zł brutto. Nie dotyczy to lekarzy, którzy pracują na kontraktach. (...)


Zakaz palenia papierosów przez lekarzy?
Ewa Kopacz / Witold Zatoński

Do 2009 r. Unia Europejska ma się stać obszarem wolnym od dymu tytoniowego - w miejscach pracy, środkach komunikacji zbiorowej, pomieszczeniach zamkniętych. Niektóre kraje, jak Irlandia czy Szwecja, wprowadziły już całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. W Polsce od 1995 r. wielokrotnie postulowano podobny zakaz, ale Sejm był do tej pory przeciwny jego wprowadzeniu. PiS zapowiada, że jeszcze w tym roku pod obrady Sejmu trafi kolejny projekt zmian w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, w którym pojawi się m.in. absolutny zakaz palenia w lokalach gastronomicznych. Czy lekarzy, jako grupy zawodowej, która powinna być wzorcem zachowań prozdrowotnych, nie należałoby objąć bezwzględnym zakazem palenia papierosów? (...)


Jak powinien pracować polski szpital w XXI wieku
Kazimierz L. May

Ciekawy był ostatnio obserwowany fakt, że w czasie częściowego strajku lekarzy żaden pacjent w istocie wymagający hospitalizacji nie został odesłany do domu. A jednocześnie - liczba "chętnych" zgłaszających się do przyjęcia była o 60% niższa niż w okresie przedstrajkowym. Można z tego wysnuć tylko jeden wniosek. Coś tu jest całkowicie bez sensu. Bezsensów jest zresztą więcej. (...)


Finał I edycji projektu Deltah (z programu Leonardo) "Przywództwo w opiece zdrowotnej"

Liderzy z Suchej Beskidzkiej
Halina Kleszcz

Na pierwszy ogień - szkolenia liderów - poszła kadra zarządzająca Szpitala Powiatowego im. Jana Gawlika w Suchej Beskidzkiej, ordynatorzy oddziałów, przełożone pielęgniarek, kierownicze gremia pionu technicznego. 20 osób uczestniczyło w 3-miesięcznym kursie (60 godzin). Poszukiwano literatury przedmiotu (czy można wyuczyć przywództwa, czy jedynie wzmocnić predyspozycje odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami?), analizowano ją, słuchano wykładów. Były warsztaty, a na koniec - własna praca koncepcyjna w 4 grupach tematycznych. (...)


Import równoległy produktów leczniczych
Bożena Ciosek

Od momentu akcesji do Unii Europejskiej coraz częściej słyszymy o imporcie (handlu) równoległym, który stanowi prawnie dopuszczalną formę wymiany towarów pomiędzy państwami członkowskimi UE. Określenie "równoległy" oznacza, że odbywa się on poza kanałami dystrybucyjnymi wytwórcy bądź oryginalnego dostawcy lub - w większości przypadków - równolegle z nimi. Dotyczy produktów, które są określane jako "podobne" do tych dystrybuowanych oryginalnymi kanałami wytwórcy, zwanych "produktami referencyjnymi". (...)


Ułomne uprawnienie
Krzysztof Maśliński

Najczęstszym źródłem wiedzy chorego o przebiegu leczenia, jakiemu został poddany w zakładzie opieki zdrowotnej, jest karta informacyjna. Choć zawiera ona większość danych pozwalających zorientować się pacjentowi o stanie jego zdrowia, to niejednokrotnie chce on uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Na jakich zasadach i w jakim zakresie można udostępnić pacjentowi tyczące go dane? Prawo do wglądu we własną dokumentację medyczną jest jednym z podstawowych praw pacjenta. (...)


Leczenie nowotworu na poziomie komórki
Witold Ponikło

Radioterapia jest jedną z metod leczenia nowotworów. Promieniowanie jonizujące skierowane na obszar ciała dotknięty chorobą nowotworową niszczy wprawdzie komórki nowotworowe, ale jednocześnie uszkadza sąsiednie, zdrowe komórki. Starannie zaplanowane naświetlanie radioterapeutyczne powinno w maksymalnym stopniu ograniczać ten efekt uboczny, zarówno poprzez precyzyjny dobór energii promieniowania jonizującego, jak i ograniczenie obszaru, na który jest ono skierowane. Ale i tak nie da się w tej technologii wyeliminować uszkodzeń komórek zdrowych - można je jedynie zminimalizować. (...)


Strach przed kleszczem
Aleksandra Szafrańska-Barańska

Strach przed kleszczem dotyczy głównie zagrożenia zakażeniem kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą z Lyme. Ocenia się, że rocznie w Polsce dochodzi do kilkuset (9-10/100 tys. mieszkańców) zachorowań na boreliozę i około 200 (0,1-0,65/100 tys. mieszkańców) zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (najwyższą liczbę zachorowań zarejestrowano w 2003 r. - 339 przypadków). Endemiczne rejony występowania kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce wg WHO to woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie i opolskie. W Europie znane od dawna miejsca endemiczne to Czechy, kraje bałtyckie i Rosja, a ostatnio Włochy. (...)


Aktualne wytyczne stosowania witaminy D u dzieci
Dagmara Pokorna-Kałwak

Witamina D pełni ważną funkcję w organizmie - reguluje wchłanianie wapnia i fosforanów z jelit, wpływa na homeostazę gospodarki wapniowo-fosforanowej, gwarantuje właściwą mineralizację kośćca. Nazwa ta obejmuje witaminę D1 (kalcyferol), D2 (ergokalcyferol) oraz D3 (cholekalcyferol). Witamina D1 znajduje się w tranie, D2 jest wytwarzana w roślinach wystawionych na działanie promieni ultrafioletowych, natomiast witamina D3 powstaje w skórze ludzi i zwierząt pod wpływem promieni słonecznych oraz może być produkowana w organizmie na skutek zachodzących w nim reakcji chemicznych. (...)


Specyfika, czynniki ryzyka i metody rozpoznawania chorób układu krążenia
Teresa Widomska-Czekajska

Do specyficznych cech chorób układu krążenia należy długotrwały podstępny rozwój, przewlekły przebieg z okresami zaostrzeń i poprawy, stałe potencjalne zagrożenie życia oraz wysoka śmiertelność z dużą częstością występowania nagłej śmierci sercowej. Następstwa ch.u.k. upośledzają ogólną sprawność organizmu, obniżają jakość życia i stanowią ważną przyczynę absencji chorobowej i inwalidztwa. W Polsce ch.u.k. już od 1965 r. są uznawane za problem społeczny, a walka z nimi należy do priorytetowych celów Narodowego Programu Zdrowia. (...)


Evidence Based Medicine (4)

Analiza z zamiarem leczenia
Justyna Kowalska

Coraz częściej czytając opracowania naukowe, a zwłaszcza ulotki reklamowe dotyczące badań porównujących dwie formy interwencji, spotykamy się ze skrótem ITT oraz OT. Podobnie jak w sferze projektowania i prowadzenia badań, także w dziedzinie opracowywania wyników obowiązują obecnie ścisłe reguły. Chociaż nie zostały ujęte w przepisy prawa, każdy badacz niestosujący się do nich musi się liczyć z zarzutem nieprawidłowego wnioskowania. (...)


Jak działa omalizumab?

Receptor dla IgE o wysokim powinowactwie
Daniel P. Potaczek

Omalizumab to przeciwciało monoklonalne zaprojektowane w celu wiązania wolnej IgE w surowicy, co zapobiega kaskadzie reakcji anafilaktycznej. Mechanizm działania omalizumabu jest całkowicie odmienny od powszechnie stosowanych dotychczas leków przeciwastmatycznych, uderza on bowiem w proces leżący u podstaw atopowej postaci choroby. Choć badania nad lekiem rwają już przynajmniej od początku lat 90. ubiegłego wieku, nie wszystkie mechanizmy i skutki jego działania są dobrze poznane. Coraz więcej wiadomo natomiast na temat jego zastosowania, roli i skuteczności w praktyce klinicznej. (...)


Kandesartan opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego
Kinga Tomaszewska

Leczenie kandesartanem pozwala opóźnić wystąpienie nadciśnienia tętniczego i zmniejszyć częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u chorych z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi. Chociaż lek był dobrze tolerowany, to powszechne stosowanie farmakoterapii w stanie przednadciśnieniowym wymaga jeszcze przeprowadzenia wieloośrodkowych badań. (...)


Superantybiotyk na superbakterie
PAP, tk

Na brytyjski rynek dopuszczono tygecyklinę (Tygacil), pierwszy na świecie antybiotyk o szerokim spektrum działania z grupy glicylocyklin. Mający postać pomarańczowego proszku lek jest podawany dożylnie, po rozpuszczeniu w soli fizjologicznej. Działa na rybosomy bakterii i jest skuteczny nawet w przypadku "superbakterii" - opornych na metycylinę szczepów gronkowca złocistego (MRSA), a także coraz częstszych zakażeń Escherichią coli i Klebsiellą. Poza przemijającymi nudnościami i wymiotami nie są znane skutki uboczne stosowania tego leku. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Grzegorz Napiórkowski

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Wybrane zalecenia postępowania w anestezjologii

Książka to zbiór procedur anestezjologicznych zalecanych w wybranych sytuacjach klinicznych. Prof. dr hab. med. Ewa Mayzner-Zawadzka, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii AM w Warszawie oraz konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, wraz z innymi specjalistami z różnych ośrodków w kraju, w przeciwieństwie do innych publikacji z tej dziedziny - podają tu w skondensowanej formie konkretne rozwiązania. "Wybrane zalecenia" cechuje przejrzystość, zwarta forma, jasno sprecyzowane cele postępowania lekarskiego. (...)


Podstawy farmakologii ogólnej. Tom 1: Zakażenia

Pierwsza publikacja z serii "Farmakologia i farmakoterapia dla lekarzy". Autor - prof. Zbigniew S. Herman, znany i ceniony farmakolog oraz lekarz praktyk - zwraca uwagę przede wszystkim na efekty lecznicze oraz niepożądane działanie leków, z czego logicznie wynikają wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania. Jako internista i farmakolog kliniczny kładzie nacisk na punkt widzenia lekarza praktyka. Książka składa się z 2 części: I zawiera wprowadzenie do farmakologii ogólnej, II - przedstawia chemioterapeutyki stosowane w leczeniu zakażeń bakteriami, grzybami, wirusami i pasożytami. (...)


Bromatologia - Zarys nauki o żywności i żywieniu

To nowoczesny podręcznik akademicki, omawiający podstawowe składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne oraz ich przemiany w organizmie. Autorzy (Henryk Gertig i Juliusz Przysławski) przedstawiają też główne grupy produktów żywnościowych, ich wartość odżywczą, występowanie i pożądaną wielkość spożycia. Cenne jest uwzględnienie problemu interakcji witamin z lekami. Szczególną uwagę zwraca na racjonalny sposób odżywiania się różnych grup ludności, metody oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz rolę dietetyki w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Jeden z rozdziałów poświęcono różnym rodzajom diet stosowanym współcześnie oraz alternatywnym sposobom żywienia. (...)


Pomyłka (?) profesora Jacka Spławińskiego
Andrzej Gregosiewicz

Twierdzenie prof. Jacka Spławińskiego zszokowało mnie. Pisze on: "Homeopatia jest nadal potrzebna. Daje bowiem nieuleczalnie chorym jakąś szansę, a bez nadziei - nie można żyć". Jestem prawie przekonany, że profesor miał coś innego na myśli, w czasie zaś autoryzacji tekstu, niefortunnie przeoczył znaczenie tych słów. Cóż bowiem tak naprawdę mówi prof. J. Spławiński? Otóż, jak rozumiem, stwierdza, że leczenie wodą i cukrem należy stosować, gdyż niekiedy może ono doprowadzić do uzdrowienia nieuleczalnie chorych. Jeśli tak, to po co w raporcie "SZ" udowadniamy, że homeopatia jest oszustwem? (...)


Homeopatia a EBM
Krzysztof Łanda

Cóż, szkoda, że nie było możliwości porozmawiać ze stronami konfliktu w ramach jakiejś konferencji konsensu lub... na kursie podstawowym EBM. (...) Co do Oscillococcinum - warto sprawdzić, czy jest jakiś przegląd systematyczny lub chociażby jedno dobrej jakości badanie randomizowane, które wskazuje na większą skuteczność tego preparatu niż placebo. (...)


Otwarta sprawa?
Andrzej Gregosiewicz

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha twierdzi, że problem homeopatii jest sprawą otwartą, a więc wymaga dalszych badań. Na tak błyskotliwe spostrzeżenie nie mogę nie zareagować. Szanowny Panie wiceministrze, już dawno odkryto, że wokół homeopatycznych granulek unosi się "kula energetyczna", która jest "tym większa, im mniejsze jest stężenie leku". Jej średnica, jak twierdzą wykładowcy homeopatii, może dochodzić do 9 metrów. We wnętrzu "kuli" dochodzi do uzdrowień, gdyż przenosi ona "informację terapeutyczną". Dlaczego więc Pan wiceminister sądzi, że jest to sprawa otwarta? Przecież już wszystko jest jasne i zamknięte - jak to w kuli. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot