„Służba Zdrowia” nr 100-102 z 21 grudnia 2000 r.


archiwum 2000
 

Historia Medycyny

Co przyniosło milenium?
Medard Lech

Jeszcze dziesięć lat temu XXI wiek i trzecie tysiąclecie były tylko przedmiotem rozważań futurologów lub czasem akcji powieści science-fiction. Tymczasem, prawie niepostrzeżenie, pierwszego stycznia 2001 r. - wraz z około 7 miliardami innych ludzi - obudzimy się w nowym tysiącleciu. Styczeń roku 2001 będzie okazją do wyboru najlepszych sportowców, najważniejszych polityków, najsłynniejszych aktorów i najważniejszych odkryć, jakie miały miejsce w dwudziestym wieku. Wielu już się zastanawia nad tym, co było najważniejszym odkryciem i największym sukcesem medycyny w minionym stuleciu. (...)


Historia Medycyny / Co przyniosło milenium? / Medard Lech
 

Historia Medycyny

Kalendarium (1901-2000): Polska

Historia Medycyny / Kalendarium (1901-2000): Polska /
 

Historia Medycyny

Kalendarium (1901-2000): Świat

Historia Medycyny / Kalendarium (1901-2000): Świat /
 
Kartka Świąteczna do Reformy Opieki Zdrowotnej
Marek Wójtowicz

Kochana Reformo Opieki Zdrowotnej! Pokaż się i w Wigilię przemów do nas ludzkim głosem. Powiedz, Nieszczęsna Reformo, kto Cię tak kiepsko wymyślił? I dlaczego jesteś taka marna, Bidulko, siedmioipółprocentowa? Politycy zdrowotni mówią, że to nie oni, tylko Ty, Reformo Opieki Zdrowotnej, wszystkiemu zawiniłaś, bo nie działasz tak, jak Cię zaprojektowano. Dyrektorzy kas chorych mówią, że to Ty, Reformo, każesz im zabierać pieniądze ze szpitali i dawać na poz. I że nie działasz skutecznie, bo nie zamykasz pustych szpitali. (...)


/ Kartka Świąteczna do Reformy Opieki Zdrowotnej / Marek Wójtowicz
Okruchy wieku
Halina Kleszcz

Rodzinne zjazdy gromadzą przy stole tylu lekarzy, że można by założyć przychodnię. Studiowanie drzewa genealogicznego członków rodu przekonuje, że skłonność do medycyny jest przekazywana w genach (...)


Trzy generacje Boltów
Halina Kleszcz

Lekarski wątek w rodzinie Boltów, wywodzących swoje korzenie z Chełmna Pomorskiego, otwiera Jan Bolt, urodzony w 1892 roku. Jako siedemnastolatek ucieka - z trzema złotymi monetami za pazuchą, na dobry początek samodzielnego życia - do Galicji, by uniknąć powołania do pruskiej armii (...)


PCK uhonorowało dr. G. White'a
Tomasz Kobosz

Dr Graham Edwin White z Uniwersytetu w Sheffield został wyróżniony Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża za działalność humanitarną w Polsce. W uroczystości, która odbyła się w sali Mauretańskiej Ministerstwa Zdrowia, wzięli udział m.in.: minister zdrowia Grzegorz Opala i prezes PCK - Aleksander Małachowski (...)


 

III Ogólnopolska Konferencja Młodych Lekarzy

Start w zawodzie
Sławomir Józefowicz

Podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy, która odbyła się w Poznaniu, wyraziliśmy opinię na temat projektów rozporządzeń o stażu podyplomowym i specjalizacjach (...)


III Ogólnopolska Konferencja Młodych Lekarzy / Start w zawodzie / Sławomir Józefowicz
Sytuacja zawodowa i społeczna pielęgniarek i położnych na Mazowszu
Anna Jarosz

11 grudnia br. odbyła się w Warszawie konferencja, na której przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 200 spzozach województwa mazowieckiego. Na ankietę odpowiedziało 128 placówek. Zgromadzone wyniki pozwalają na przedstawienie sytuacji zawodowej i społecznej pielęgniarek i położnych zatrudnionych w tych placówkach (...)


USENET, czyli grupy dyskusyjne
Tomasz Kobosz

W poprzednim odcinku "Sieciowego vademecum" ("SZ" 65-68/2000) opisałem zasady korzystania z list dyskusyjnych i przedstawiłem pokrótce najważniejsze polskojęzyczne listy medyczne. Pora przyjrzeć się bliżej grupom dyskusyjnym - kolejnej, ważnej usłudze sieciowej, umożliwiającej wymianę poglądów i zdobywanie informacji na dowolny temat (...)


Esculap w sieci, czyli bezpłatne kursy internetowe dla medyków
Jarosław Kosiaty

Aby pomóc początkującym, Fundacja im. Stefana Batorego oraz Portal Medyczny Esculap.pl organizują bezpłatne szkolenia internetowe, adresowane właśnie do lekarzy oraz pozostałych osób zatrudnionych w systemie opieki medycznej (...)


V Konferencja Internetu Medycznego - Poznań 2000
Tomasz Kobosz

Już po raz piąty polscy lekarze-internauci spotkali się w świecie realnym, aby dyskutować na temat Internetu. W konferencji, zorganizowanej w listopadzie br. w Poznaniu przez Polskie Stowarzyszenie Internetu Medycznego (PSIM), wzięło udział ponad 600 osób. Niektóre sesje były transmitowane w sieci (...)


System START - 75% uznania?
Mateusz Górka

System START jest systemem nowoczesnym w swych zamierzeniach, jednakże w obecnym charakterze - mało użytecznym. Wykorzystanie jego przyszłych możliwości będzie możliwe dopiero w fazie wysokiego poziomu skomputeryzowania polskich jednostek medycznych (...)


Nadreński kolos
Tomasz Sienkiewicz

Tegoroczna MEDICA (22-25 XI)była rekordowa niemal pod każdym względem: liczby zwiedzających - 126 tys. wobec 122 tys. w ub.r., w czym 29% z zagranicy; liczby wystawców - 3517 z 59 krajów, przy tym firmy zagraniczne stanowiły 51% ogółu wystawców (...)


Złoty medal za komorę niskotemperaturową i rozpowszechnianie krioterapii
Krystian Daniel Ślugaj

Konstruktorem urządzenia jest mgr inż. Zbigniew Raczkowski z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który skontruował wszystkie dotychczasowe komory kriogeniczne pracujące w Polsce. Zdaniem polskich specjalistów, komora umożliwia leczenie wielu schorzeń za pomocą niskiej temperatury: od -110 do -160° C (...)


Urządzenie medyczne - implant piersi
Witold Ponikło

Technologie medyczne coraz częściej związane są z pozostawieniem w ciele pacjenta pewnych elementów czy urządzeń medycznych będących wytworem człowieka. Oczywiste jest, że implant nie może zagrażać bezpieczeństwu pacjenta w czasie całego okresu jego użytkowania (...)


Sztuczne narządy - nowy przedmiot w Śląskiej AM
Mariola Marklowska

Trzydzieści godzin wykładów i tyle samo seminariów przewiduje program nauczania nowego przedmiotu dla studentów szóstego roku Wydziału Lekarskiego Śląskiej AM w Katowicach. Będą oni zdobywać wiedzę na temat sztucznych narządów (...)


Popyt i podaż - jak na nie wpływać?
Józef Stępień

O ochronie zdrowia mówimy już dzisiaj przede wszystkim w kategoriach rynkowych, dlatego należałoby ugruntować właściwe dla rynku definicje i pojęcia stosowane w ekonomii (...)


Więcej kasy z Kasy
Wojciech A. Misiński

Z medycznego punktu widzenia limitowanie liczby świadczeń oznacza tylko tyle (lub aż tyle), iż np. szpital, finansowany wg średniego kosztu hospitalizacji pacjenta na danym oddziale, skłonny jest raczej hospitalizować pacjentów zdrowych lub z najlżejszymi jednostkami chorobowymi i może tłumaczyć się wyczerpaniem limitu, gdy odmawia hospitalizacji pacjentów poważnie chorych (...)


Lubuska służba zdrowia kontra UNUZ
Dorota Pilonis

Pracownicy służby zdrowia z województwa lubuskiego protestują przeciwko decyzji Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, zgodnie z którą w przyszłym roku Lubuska Regionalna Kasa Chorych nie dostanie przyznanych w br. 23 mln zł. Będzie natomiast musiała oddać innym kasom 9 mln zł (...)


Sytuacja finansowa kas chorych
Małgorzata Kukowska

Z analizy rachunku kosztów przeprowadzonej przez Krajowy Związek Kas Chorych wynika, że w 2000 r. nakłady na ochronę zdrowia ze składek na ubezpieczenie zdrowotne i z budżetu państwa łącznie nie przekroczyły 3,8% PKB. Prognozy przewidują, że w 2001 r. będą jeszcze niższe. Tak niskie nakłady, wadliwie skonstruowany algorytm wyrównania środków finansowych między kasami oraz rosnące koszty leków refundowanych to - zdaniem Adama Struzika, przewodniczącego KZKCh - główne przyczyny problemów w systemie ochrony zdrowia (...)


Śląsk: likwidacja łóżek na papierze
Mariola Marklowska

Ponad pół miliona złotych kosztował program restrukturyzacji służby zdrowia w województwie śląskim, który na zlecenie resortu zdrowia wykonało gdyńskie konsorcjum Doradca/Nexus. Czy warto było wydać tyle pieniędzy na dokumenty, które najpewniej trafią do szuflady? (...)


Prywatyzacja poz w Krakowie: Na wstecznym biegu?
Halina Kleszcz

W ciągu półtora roku w Krakowie 2000 osób odeszło z miejskiego lecznictwa otwartego - bez pikiet, protestów i programów osłonowych co Zarząd Miasta poczytuje sobie za sukces. Ale tylko zarząd. Prezes OIL B. Badowski na posiedzeniu Rady Miasta poświęconym zdrowiu stwierdził m.in., że gdyby lekarz czy pielęgniarka otrzymali taką odprawę jak górnicy, natychmiast mogliby uruchomić gabinet czy zakupić USG (...)


Ogólnopolski Program Profilaktyki Chorób Przyzębia
Anna Jarosz

Ogólnopolski Program Profilaktyki Chorób Przyzębia stawia dwa podstawowe zadania: uaktualnienie wiedzy stomatologów na temat schorzeń przyzębia i sposobów leczenia oraz uświadomienie im konieczności przekazywania pacjentom podstawowych informacji o chorobach jamy ustnej i profilaktyce (...)


Kodeks farmaceutyczny
Mariola Pietraszek

Dwie największe organizacje gospodarcze przemysłu farmaceutycznego: Stowarzyszenie Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" podpisały Kodeks Farmaceutycznej Etyki Marketingowej dla Produktów Leczniczych Dostępnych bez Recepty (OTC), określający formy ich reklamy i promocji (...)


Komentarz do artykułu "Konkurs ofert 2001: Pielęgniarka do wyboru"
Ewa Janiuk

Po przeczytaniu artykułu "Konkurs ofert 2001: pielęgniarka do wyboru" (nr 82-83 z br.) chciałabym się ustosunkować do wypowiedzi prezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych Regionu Lubuskiego i zasygnalizować, że poruszany temat dotyczy całej Polski. Nie jest prawdą, jakoby podpisywanie kontraktów z pielęgniarskimi praktykami i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej w kraju nie miało miejsca lub nie zdawało egzaminu. Takie kontrakty są podpisywane i funkcjonują z korzyścią dla świadczeniobiorców i świadczeniodawców (...)


The Chartered Institute of Marketing i program The Advanced Certificate in Marketing
Robert Kozielski

The Chartered Institute of Marketing jest największą na świecie organizacją szkoleniowo-konsultingową, skupiającą ponad 60 tysięcy profesjonalistów w dziedzinie marketingu. CIM, utworzony w 1911 roku, działa obecnie w 134 krajach świata pod patronatem Korony Brytyjskiej. Powstał w celu kształcenia osób związanych z działalnością marketingową na różnych poziomach (...)
>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot